Sponzorováno

Lékořice a zdraví – jaké má účinky? Kdy nám může pomoci? 4.81/5 (31)

  • Lékořice (Glycyrrhiza glabra) je rostlina, jejíž kořen má některé léčivé vlastnosti a může přinášet několik zdravotních přínosů, pokud je konzumována v umírněném množství. Je důležité si však uvědomit, že nadměrná konzumace lékořice nebo dlouhodobé užívání lékořice většího množství může mít nežádoucí vedlejší účinky, zejména na krevní tlak a metabolismus. Ve článku najdete několik způsobů, jak lékořice může prospět vašemu zdraví.
  • Léčba zažívacích potíží: Lékořice byla tradičně používána pro své protizánětlivé a hojivé účinky v trávicím traktu. Může pomoci zmírnit zažívací potíže, jako jsou žaludeční vředy, pálení žáhy, křeče a záněty sliznice.
  • Kašel a nachlazení: Extrakt z lékořice může pomoci zmírnit kašel a podporovat uvolňování hlenů při nachlazení a chřipce. Je často obsažen v bylinných sirupech a čajích pro podporu dýchacího systému.
  • Pomoc při menopauze: Některé studie naznačují, že lékořice by mohla pomoci zmírnit některé příznaky spojené s menopauzou, jako je návaly horka.
  • Antioxidační účinky: Lékořice obsahuje flavonoidy a polyfenoly, které mají antioxidační vlastnosti a mohou pomoci chránit tělo před poškozením volnými radikály.
  • Imunitní systém: Některé studie ukazují, že lékořice může mít imunitní posilující účinky a pomoci tělu lépe bojovat proti infekcím.
  • Léčba kožních problémů: Lékořice může být používána topicky (na pokožku) k léčbě různých kožních problémů, včetně ekzémů a lupénky.
  • Pozor však na to, že lékořice obsahuje látku nazývanou glycyrrhizin, která může způsobit zvýšení krevního tlaku a zadržování tekutin, pokud se konzumuje v nadměrném množství. Proto byste měli lékořici konzumovat s rozumem a dodržovat doporučené denní dávky. Pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky, měli byste se poradit se svým lékařem před začátkem konzumace lékořice jako léčivé byliny.

Takto vypadá bylinka lékořice...

Takto vypadá bylinka lékořice…

Lékořice je divoce rostoucí rostlina, která se přirozeně vyskytuje v některých částech Evropy a Asie. Znáte ji zejména ze zvláštní černé pochoutky – lékořicového pendreku. Kořen obsahuje množství biologicky účinných látek – glycyrizín (je 50krát sladší než cukr), kyselinu glycyrrhiziovou glabrolid a další terpenoidy, kumariny, flavonoidy, a éterické složky.

Lékořice patří mezi koření, na které se v dnešní době zapomíná. Je padesátkrát sladší než řepný cukr, díky čemuž ho v minulosti používaly jako kuchyňské sladidlo. Dnes se již většinou považuje za plevel. Pěstuje se v Itálii a na východ až po Čínu.

Jak Lékořice pomáhá

Osoby bez zdravotních potíží se po užívání lékořice kořen cítí lépe a po jeho dlouhodobém užívání pocítili i mnoho dalších pozitiv. Lékořice například:

Sponzorováno

  • přispívá k podpoře činnosti střev
  • podporuje tvorbu žaludečního hlenu
  • podporuje činnost imunitního systému
  • používá k výplachům dutiny ústní a hltanu

Lékořice, lidově zvaná sladké dřevo. Patří mezi nejstarší léčivé rostliny. Pochází z Blízkého východu, u nás se zřídka pěstuje. Už mnohem déle než 2500 let je lékořice používána v lékařství jako v západní Evropě, i na Dálném východě. Číňané ji nazývají „praotec bylin“ a užívají ji v mnoha receptech, aby pomohli vyvážit ostatní ingredience. Užívá se také na ochucení léků. Název rostliny je složen z řeckých slov „glykys“ (sladký) a „rhiza“ (kořen), čemuž odpovídá i lidový název „sladké dřevo“.

Účinné látky v lékořici

Lékořice obsahuje saponiny (5 – 15%), flavonoidy, oxykumariny, látky typu estrogenních steroidních hormonů, hořčiny a také sacharidy.

Lékořice – sběr

V České republice můžete lékořice najít například na jižní Moravě. V našich zemích se začala pěstovat až v 16. století. Kořeny lékořice se sbírají na podzim. Sušení probíhá při teplotě okolo 30 °C.

Použití lékořice

Lékořice je uklidňujícím lékem na zažívání, vhodná jak při žaludečních vředech, tak i při průjmech. Zmírňuje zánět a pomáhá podporovat a obnovovat trávicí proces. Usnadňuje vykašlávání, proto je vhodná na úporné kašle např. při bronchitidě či astmatu. Bylina podporuje tvorbu mnohých hormonů, jako je hydrokortizon, a tak působí protizánětlivě. Dlouhodobé používání lékořice není vhodné, protože nepříznivě ovlivňuje iontovou rovnováhu a vylučování vody z těla.

A takto vypadá kořen lékořice

A takto vypadá kořen lékořice

 

Charakteristika lékořice

Z lékořice se využívají kořeny, kde se soustřeďuje jeho svérázná chuť. Koření se sbírají, následně se vaří a filtrují, takže se z nich extrahuje šťáva. Vychladlá šťáva zhoustne a je lepkavá. Ze šťávy lékořice se vyrábějí černé bonbóny, známé pod názvem pendrek.

Účinky lékořice na zdraví

  • žvýkání kořene pomáhá při zánětech hrdla
  • zmírňuje příznaky nachlazení
  • zmírňuje křeče a záněty
  • pomáhá vylučovat hleny z plic, pročišťuje průdušky
  • jemné a přirozené projímadlo
  • pomáhá při pálení žáhy
  • pomáhá při problémech s trávením
  • pomáhá při léčbě žaludečních vředů
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • přidává se do léků proti kašli

Využití lékořice v kuchyni

Lékořice se přidává do dýmkového tabáku, zvýrazňuje chuť piva či likérů. Nejčastěji se s ním lze setkat v cukrovinkách, kdy si ho můžete koupit pod názvem pendrek. Pokud byste chtěli, můžete si toto koření pěstovat i sami.

Sponzorováno

Zkusili jste už lékořici? Jak vám pomohla? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si dále přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva