Jak bojovat s kvasinkami a kvasinkovou infekcí? Babské rady a domácí metody léčby 4.63/5 (24)

Jak zatočit s kvasinkovými infekcemi domácími metodami? Jde to.

Jak zatočit s kvasinkovými infekcemi domácími metodami? Jde to.

Kvasinková infekce je vlastně běžným typem plísňové infekce. Jedním z cílů kvasinek (zejména u žen) je genitální oblast, což pak vede k bolesti, svědění a výtoku. Ale jakým způsobem lze kvasinkovou infekci léčit doma? Na to se podíváme v tomto článku.

Ženy jsou častěji náchylné k genitálním kvasinkovým infekcím, přičemž 75 procent žen je má alespoň jednou ve svém životě. Ale i muži mohou dostat genitální kvasinkovou infekci. K nejčastější příčině těchto infekcí patří kvasnice nazvané Candida albicans. Existují však i jiné druhy kvasinek, které mohou být za problémy zodpovědné.

Symptomy kvasinkové infekce

Příznaky kvasinkové infekce u žen mohou být:

 • bolesti, svědění, nebo pocity pálení v oblasti vagíny
 • vaginální pálení při močení
 • bolestivý pohlavní styk
 • vyrážka v oblasti genitálií
 • hustý, bílý vaginální výtok, připomínající tvaroh
 • zarudnutí v oblasti
 • otok
 • kožní trhliny nebo vředy

U mužů jsou symptomy viditelné na hlavě penisu a mohou být:

 • zarudnutí
 • podráždění
 • svědění
 • výtok

Pro léčbu kvasinkových infekcí existuje řada léčebných postupů a metod, včetně mnoha vlastních prostředků – oblíbené domácí metody léčby. Tento článek vám nabízí 10 domácích metod léčby na kvasinkové infekce. Každý si v seznamu může najít to, co mu nejlépe vyhovuje. V mnoha případech lze kvasinkové infekce snadno a úspěšně léčit doma. To se provádí buď za pomocí různých přípravků, které jsou dostupné bez lékařského předpisu, nebo za pomocí alternativních metod. Pojďme se podívat na obě varianty.

1. Léčba pomocí přípravků, které jsou dostupné bez předpisu

Antifungální léky (působící proti houbám, kvasinkám, plísním) ve formě krémů lze zakoupit snad v každé lékárně. Jsou k dispozici bez lékařského předpisu a jsou k dispozici i ke koupi online.

Léčby, které se aplikují vnitřně, ukázaly, že léčí více než 80% vaginálních kvasinkových infekcí. Obsahují silné antifungální látky nazvané azoly (azolová antimykotika). Přestože azoly jsou v klinickém užívání již od 70. let 20. století, stále zastávají významnou úlohu v terapii lokálních i systémových mykóz.

2. Kyselina boritá

Vaginální kapsle s kyselinou boritou mohou fungovat u žen s kvasinkovou infekcí. Mohou být užitečné zejména u žen s opakujícími se infekcemi. Odborní lékaři navrhují dávku 600 mg kyseliny borité v kapsli vložené vaginálně jednou denně po dobu 14 dnů. Před zakoupením čípků konzultujte vše s vaším lékařem.

Některé výzkumy uvádějí, že lokálně aplikovaná kyselina boritá spolu s antifungálním flucytosinem úspěšně léčí problémy u přibližně 70ti procent žen. Tato studie se zaměřila na ženy s kvasinkovými infekcemi, kterým moc dobře nepomáhaly antifungální léky na bázi azolu.

3. Olej z čajovníku

Olej z čajovníku má silné antifungální vlastnosti, které mohou zabíjet kvasinky a plísně. Výzkum tohoto esenciálního oleje potvrdil jeho schopnost zabít řadu kvasinek a hub.

Ve většině recenzovaných studií byl olej z čajovníků testován i na zmíněnou kvasinku candida albicans, což je jedna z nejběžnějších kvasinek u vaginálních infekcí. Bylo prokázáno, že vaginální čípky obsahující olej z čajovníku léčí vaginální houbové infekce. Některé ženy nachází úlevu od potíží při přidání zředěného čajového oleje do tamponu a vkládání směsi do vagíny přes noc.

Při použití oleje z čajovníku je však třeba věnovat mimořádnou opatrnost, protože může dráždit pokožku a vaginální stěny jsou obzvláště citlivé. Čajovníkový olej je esenciální olej a jako takový je třeba smíchat s nějakým nosným olejem. Lidé mohou použít 3-5 kapek čajového oleje a trochu zahřátého kokosového oleje. Pak se tato směs nanese na tampón. Je také důležité pravidelně měnit tampón.

Také někteří lidé mohou být alergičtí na olej z čajovníku. Otestujte zředěný olej na plochu o velikosti desetníku na předloktí a pokud nedojde k žádné reakci po 12 až 24 hodinách, může být u vás bezpečný pro použití i v citlivější oblasti genitálií.

Výzkum naznačuje, že složka oleje z čajovníku (terpinen-4-ol) zvyšuje aktivitu běžného antifungálního léčiva flukonazolem. To je vhodné v případech rezistence k léčbě candida albicans.

4. Probiotické doplňky

Některé probiotické doplňky mohou nabídnout jakési přirozené řešení kvasinkové infekce. V pohodě je koupíte v lékárnách a zdravotnických prodejnách. Dají se samozřejmě sehnat i speciálně formulované produkty pro reprodukční zdraví žen. Cílem je obnovit rovnováhu bakterií a kvasinek v pochvě. Doplněk se užívá perorálně (ústně) nebo se vkládá vaginálně.

Ve studii z roku 2012 vkládaly ženy s chronickými infekcemi kvasinek do vaginy speciálně formulovanou probiotickou pilulku. Téměř 87% hlásilo zlepšení jejich symptomů. Léčba také měla dlouhodobý pozitivní účinek. Ve studii ženy vkládaly každou třetí noc do pochvy pilulku po dobu 3 týdnů. Poté takto užívaly pilulku pouze jednou týdně jako preventivní opatření.

5. Přírodní (neslazený) jogurt

Přírodní, neslazený, neochucený jogurt obsahuje prospěšné bakterie, nazývané probiotika. Ty přispívají ke zdraví a pomáhají obnovit rovnováhu bakterií a kvasinek v těle.

Ve výzkumu z roku 2006 bylo zjištěno, že některé typy probiotik mohou bojovat proti některým kvasinkám, které způsobují infekci v vaginální oblasti. Mnoho lidí uvedlo, že se jim poté příznaky velmi zlepšily.

Reference od čtenářky: „co jsem zkusila a celkem mi to pomohlo, je dát na tampon bílý živočišný jogurt a aplikovat na cca 20min“

6. Kokosový olej

Kokosový olej má antifungální vlastnosti a ukázalo se, že efektivně bojuje proti kvasinkám Candida albicans. Kvalitní organický kokosový olej lze aplikovat vnitřně nebo i zvenčí pro zmírnění příznaků.

Zahřátý kokosový olej může být také použit jako nosný olej pro silnější antifungální esenciální oleje, včetně zmíněného čajovníkového oleje nebo oregánového oleje.

Kokosový olej je k ve všech klasických obchodech, v lékárnách, je dostupný i online. Některé oleje ale mohou být speciálně určeny k vaření, nikoliv k použití na pokožce, takže porovnávejte výrobky a značky, abyste si vybrali vhodný výrobek. Zaměřte se na kvalitu.

7. Česnek

Česnek je známý tím, že má antifungální vlastnosti a je to silné přírodní antibiotikum. Nedávný výzkum však naznačuje, že konzumace česneku nemá vliv na hladiny kvasinek v pochvě.

Jako alternativu ke konzumaci česneku se některé ženy pokoušely používat uvnitř pochvy česnek. Mnoho žen dokonce tvrdí, že zažily úlevu od kvasinkové infekce tím, že si aplikovaly stroužek česneku na provázku do své pochvy přes noc. Neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že to funguje, ale je to nízkorizikový domácí lék proti kvasinkové infekci. Ženy toto doporučují spíše na mírnější mykózy.

„Já mám s česnekem dobrou zkušenost, ale pochybuji, že by zastavil pořádně rozjetou mykozu. Taky jsem teď měla opakované problémy, pomohl mi až Lomexin. Ale po dobrání vždycky pokračuji v nějakém volně prodejném doplňku (Femigel atd).“

Lidé s citlivou kůží mohou zažít pocit pálení a dokonce i mírné poškození kůže. Takoví lidé by neměli používat česnek, pokud mají citlivou pokožku. Pokud se pocit pálení zhorší, přestaňte ho samozřejmě užívat.

Bylo také zjištěno, že vaginální krém obsahující česnek a tymián je stejně účinný jako vaginální krém s clotrimazolem při léčbě kvasinkové infekce.

8. Oreganový olej

Většina druhů oreganových olejů se vyrábí z Majoránky zahradní (origanum marjoram), ten nemá žádné zvláštní vlastnosti, co se týče kvasinek. Ale oreganový olej vyrobený z divokého oregana, origanum vulgare, však obsahuje dvě silné antifungální látky: thymol a karvakrol.

V některých výzkumech bylo prokázáno, že použití tohoto oreganového oleje zastavilo nebo výrazně potlačilo růst kvasinky Candida albicans. Kapsle obsahující olej z oregana mohou být vloženy do vagíny i na noc. Alternativně může být olej aplikován na tampon před jeho vložením.

Esenciální oleje je třeba před použitím smísit s nosnými oleji a nikdy se nesmí aplikovat přímo na kůži. Můžete zkusit smíchat 3-5 kapek oleje z oregana ve 30 ml sladkého mandlového oleje, mírně ohřátého kokosového oleje nebo olivového oleje. Tampon by měl být v této směsi několik minut namočený, poté se vloží a mění se každé 2 až 4 hodiny během dne.

9. Jablečný ocet

Jeden z populárních léků proti kvasinkové infekci je jablečný ocet. Tento ocet má mnoho léčebných použití, některé jsou prokázány výzkumem. Když přidáte půl šálku jablečného octa do vlažné vany a sednete si do ní na 20 minut, kyselá složka octa pomáhá eliminovat škodlivé mikroorganismy.

10. Peroxid vodíku

Peroxid vodíku je antiseptikem zabíjející kvasinky, to podle laboratorních studií. Nebude však fungovat na každém druhu kvasinek, některé ženy s ním však mají super zkušenosti. Ujistěte se, že zředíte peroxid vodíku před aplikací na vaše genitálie a nepoužívejte ho více než pět dní po sobě.

Kdy se raději vyhnout domácím metodám léčby?

Mnoho domácích metod a prostředků je bezpečných pro většinu lidí s kvasinkovými infekcemi. Kdo by se však neměl snažit léčit domácími metodami? Jsou to:

 • těhotné ženy
 • ten, kdo byl vystaven sexuálně přenosné infekci
 • lidé s rekurentní (neustále se vracející) kvasinkovou infekcí
 • lidé, kteří si nejsou úplně jisti, že jsou jejich příznaky způsobeny kvasinkou

Prevence kvasinkové infekce – je lepší ji nedostat

Vaginální kvasinkové infekce jsou relativně běžným zdravotním problémem, kterému lze předcházet jednoduchými opatřeními. Naše tipy pro prevenci:

 • noste volné oblečení a bavlněné spodní prádlo
 • vyhněte se těsným džínům a punčocháčům, protože kvasinkám se daří ve vlhkém a teplém prostředí
 • vyměňte si co nejdříve mokré plavky za suché oblečení
 • vyhýbejte se vaginálním sprejům, parfému a lotionům, které mohou dráždit vagínu a způsobit nerovnováhu bakterií a kvasinek
 • sušte genitální oblast důkladně po sprchování nebo koupání
 • sprchujte se po pohlavním styku a orálním sexu a pro jistotu používejte ochranu
 • užívejte probiotika nebo konzumujte více probiotických potravin (zařaďte je do pravidelného jídelníčku)
 • snažte se o snížení spotřeby cukru, protože kvasinky se živí cukrem
 • vyhněte se užívání antibiotik, dokud je to nezbytné, protože narušují tělesnou rovnováhu bakterií a kvasinek
 • dejte si záležet na volbě antikoncepce, protože antikoncepce na bázi estrogenu může podporovat růst kvasinek

A jak s kvasinkovými infekcemi bojujete vy? Budeme moc rádi za tipy v komentářích pod článkem.

A co si dále o kvasinkách přečíst?

VIDEO: Léčba vaginální mykózy – doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva