Sponzorováno

(Ne)zdravé nápoje pro srdce – co pít a co ne? 4.73/5 (11)

Sladké nápoje plné cukru nejsou pro zdraví vašeho srdce dobré

Sladké nápoje plné cukru nejsou pro zdraví vašeho srdce dobré

Zdá se, že regály obchodů a supermarketů překypují nepřeberným množstvím různých nápojů. No a v důsledku toho může být výběr zdravého pití opravu oříšek. A zvláště, když chceme nápoj zdravý pro naše srdce, tak to může být úkol obzvláště náročný.

V tomto článku se dnes podívám na nápoje, které naše srdce potěší (tj. jsou pro srdce zdravé) a nápoje, které naše srdce fakt moc nemusí.

Tak, jdeme ne to.

Zdravé nápoje pro naše srdce

Co pít, aby naše srdce bylo dlouho zdravé? Tyto nápoje jsou super:

1. Voda

Voda je ideální nápoj, má nula kalorií a nabízí 100% hydrataci! Snažte se vypít 6-8 šálků čisté vody každý den. Pokud vás nebaví obyčejná voda, proč ji trochu neoživit pár plátky citronu, limetky nebo okurky?

Pokud s kupujete ochucenou vodu v obchodě, nezapomeňte zkontrolovat nutriční štítek, protože může obsahovat velmi vysoký obsah cukru nebo umělých sladidel. A většinou to tak je. Většina ochucených vod v supermarketu je v skutečnosti nálož cukru a umělých látek. To fakt nepijte. Vsaďte na přirozenou, čistou vodu. Vašemu srdci uděláte radost!

2. Džus z granátového jablka

Podle odborníků jsou granátová jablka jedinečně zdravým ovocem pro vaše srdce. Speciální antioxidanty nacházející se v granátovém jablku pomáhají předcházet kornatění a zužování tepen, které přivádějí krev do vašeho srdce. Granátová jablka také pomáhají snižovat krevní tlak a jsou plná polyfenolů: mikroživin, které snižují zánět a stimulují oběh. Bonus: Šťáva z granátového jablka nebo i šťávy z jiného tmavého ovoce, jako jsou hrozny Concord, vám mohou poskytnout skoro všechny zdravotní přínosy červeného vína bez alkoholu. Hlavně vždy vybírejte nedoslazované šťávy z granátového jablka. Tak jako v předchozím bodě, nálož cukru Vám fakt v pití neprospěje. Ani zdraví vašeho srdce.

3. Káva

Studie ukázaly, že lidé, kteří pijí 3-5 šálků kávy denně, mají výrazně nižší riziko srdečních onemocnění, mrtvice a srdečního selhání. Každý další šálek kávy (až 5 denně) snížil tyto stavy o 5-8%. Proč? Odborníci se domnívají, že za to může obsah kofeinu v kávě, antioxidanty a protizánětlivé vlastnosti kávy. Pití příliš velkého množství kávy vás však může znervóznit (jo jo kofein), proto postupujte pomalu a vyhněte se smetaně s vysokým obsahem nasycených tuků, cukru a prázdným kaloriím obecně.

4. Čaj (kvalitní)

Kvalitní čaj je plný fytonutrientů (rostlinných chemikálií) nazývaných flavonoidy, u kterých bylo prokázáno, že snižují zánět a nahromadění ve vašich tepnách. Černý a zelený čaj také obsahují mírnější množství kofeinu než káva (asi poloviční množství na šálek), takže je to skvělá volba pro lidi, kteří jsou na něj více citliví.

Bonus: Stejné zdravotní výhody získáte z pití horkého nebo studeného čaje, takže je to všestranný nápoj, který si můžete vychutnat po celý rok.

5. Rajčatový džus

Rajčatová šťáva je bohatá na vitamíny a minerály, které pomáhají v boji proti srdečním onemocněním. Rajčatový džus je nabitý vitamíny C a E, železem, hořčíkem a draslíkem, které vaše tělo potřebuje k udržení průtoku krve a k odstranění přebytečného sodíku z vašeho těla.

Rajčata jsou také neuvěřitelným zdrojem lykopenu, antioxidantu, který pomáhá posilovat vaše tepny, snižuje cholesterol a snižuje riziko srdečních onemocnění. Pokud kupujete balenou rajčatovou šťávu, hledejte možnosti s nízkým obsahem sodíku a cukru. Bonus: Někteří odborníci se domnívají, že proces odšťavňování rajčat vám dává všechny výhody konzumace rajčat a uvolňuje ještě více prospěšných sloučenin, než jaké byste získali při jejich konzumaci zasyrova.

6. Zelená šťáva (zelená smoothie)

Směsi zeleninových šťáv jsou skvělou volbou pro lidi, kteří vědí, že potřebují jíst zeleninu, ale nemají úplně rádi její chuť. Zkuste smíchat pro srdce zdravou zelenou zeleninu s ovocem a přírodními sladidly, jako je med. Pro začátek si vyberte šťávu, která je bohatá na jablka, pomeranče nebo citrusy a obsahuje špenát nebo kapustu, což jsou obě superpotraviny zdravé pro srdce díky vysokému obsahu vápníku, železa a flavonoidů snižujících záněty. Toto je super nápoj pro zdraví vašeho srdce.

7. Smoothies

Smoothie mohou být velmi zdravé pro srdce – pokud jsou vyrobeny ze správných ingrediencí. Pokud máte rádi sladší věci, začněte ovocem s tmavou slupkou, jako je borůvka nebo granátové jablko. Pokud máte rádi věci kyselejší, zkuste citrusové ovoce. Pro maximální účinek zvažte směs superpotravin, jako je špenát a chia semínka, která jsou plná omega-3 chránících srdce. Stejně jako u džusu, pokud jsou smoothies vyrobeny z ingrediencí, jako je mango nebo banán, jsou chutným způsobem, jak začlenit zdravé jídlo do téměř každé stravy.

Sponzorováno

Nezdravé nápoje pro naše srdce

A co nepít? Které nápoje vašemu srdci opravdu moc neprospějí? Pokud chcete žít dlouhý a zdravý život, je naprosto klíčové, abyste se o své srdce dobře starali. I když neexistuje žádná záruka, že v určité fázi svého života nezažijete infarkt, bez ohledu na váš životní styl, existují určité změny, které můžete provést, abyste riziko snížili.

K infarktu dochází, když je zablokován průtok krve do srdce. Příčinou tohoto zablokování je především nahromadění tukových usazenin, včetně škodlivého cholesterolu (známého jako LDL), který nakonec tvoří plak. Toto nahromadění je známé jako ateroskleróza a může způsobit zúžení a ztvrdnutí vašich tepen, což nakonec brání průtoku krve. Srdeční infarkt je často důsledkem onemocnění srdce, konkrétně onemocnění koronárních tepen.

Jednou složkou, která hraje obrovskou roli v celkovém zdraví srdce, je například strava – která zahrnuje nápoje. Pokud jde o jídelníček, často nemyslíme na věci, které pijeme, stejně jako na to, co jíme. A to je chyba.

1. Sladké cukrové nápoje (kolové)

Tohle asi není až tak překvapivé. Právě vysoký obsah cukru ve sladkých „kolových“ nápojích představuje hrozbu.

Výzkum zjistil, že slazené nápoje mohou zvýšit riziko srdečních onemocnění, což je častá příčina srdečního infarktu. Nedávná studie ukázala, že lidé, kteří pili více než 350ml sladkých nápojů denně, měli abnormální hladiny krevních tuků, které zvyšují riziko srdečních onemocnění.

Takže, co si z toho odnést? Omezení spotřeby sladkých kolových nápojů, stejně jako i jiných slazených nápojů, může být pro zdraví srdce zásadní.

2. Káva

Cože? Káva? Vždyť byla ve zdravých nápojích. Ano, káva je pro srdce zdravá, ale…

Je zde jeden problém – vypití příliš mnoho kávy. I když bylo prokázáno, že pití jednoho šálku kávy denně snižuje riziko srdečního selhání, můžete se připravit na závažné srdeční komplikace tím, že přeženete denní příjem kávy či kofeinu.

Nedávná studie zjistila, že jedinci, kteří pijí sedm šálků kávy denně nebo více, mohou zvýšit hladinu lipidů (tuků) v krvi, což může zvýšit riziko srdečních onemocnění. Takže, pokud jste ten typ, který dokáže vypít celou konvici kávy sám a pak jít ještě pro další, zvažte přechod na bylinný čaj, abyste si zachovali zdraví srdce.

3. Energetické nápoje

Už jste se někdy dívali na energetický nápoj v plechovce a mysleli jste si, že pro vás může být nějak dobrý? Často samotné plechovky vypadají krásně, že? To je prostě marketing. Ale to, co je uvnitř, je ještě nebezpečnější.

Energetické nápoje mohou zvýšit riziko srdečních onemocnění tím, že zvyšují krevní tlak a způsobují abnormální srdeční rytmy. Takže, pokud jste si mysleli, že tyto nápoje vám jen dodaly rychlou energii bez jakýchkoliv omezení, vězte, že to nemusí být nutně pravda. Je však důležité poznamenat, že tyto nepříznivé příznaky jsou obvykle pozorovány u lidí, kteří buď pijí velké množství energetických nápojů v krátkém časovém období, nebo je konzumují s alkoholem nebo jinými látkami. Tam je to vidět hodně.

4. Alkohol

Když už mluvíme o alkoholu, možná jste si neuvědomili, že ti, kteří ho pijí, jsou více ohroženi rozvojem srdečních problémů než ti, kteří ho nepijí. Nadměrné pití alkoholu může vést k mnoha zdravotním problémům, z nichž jedním jsou srdeční choroby.

Ačkoli to platí pro muže i ženy, studie ukázaly, že ženy, které pijí pravidelně, jsou vystaveny mnohem vyššímu riziku rozvoje srdečních onemocnění než muži, kteří pravidelně pijí. Stejně jako káva je umírněné pití alkoholu tak nějak v pořádku (ideálně ho nepijte vůbec), ale problémy se začínají výrazně objevovat při nadměrném pití.

5. Tonic

Tonic může znít dost nevinně, ale stejně jako ostatní sycené nápoje může mít vysoký obsah cukru. Tonic získává svou hořkou chuť právě z chininu. Bylo zjištěno, že chinin interaguje s některými léky, včetně digoxinu a warfarinu, a byl také spojen s nepravidelným srdečním rytmem, když byl předepsán jako lék.

Takže? Otázkou je, co pít. Zaměřte se na nápoje z první poloviny článku. Pijte hlavně vodu a sem tam kvalitní čaj. To je perfektní pro vaši hydrataci.

Sponzorováno

A c pijete pro zdraví svého srdce vy? Napište mi do komentářů.

A dále si o srdci přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva