Obsah článku
Například káva je spojována se sníženým rizikem cukrovky 2. typu (studie zde), onemocnění jater (studie zde) a Alzheimerovy choroby. Mnoho pozitivních účinků kávy na zdraví může být způsobeno jejím působivým obsahem silných antioxidantů. Studie ve skutečnosti ukazují, že káva je jedním z největších zdrojů antioxidantů v lidské stravě.
Antioxidanty vám pomohou vyhnout se oxidativnímu stresu tím, že udrží správnou rovnováhu volných radikálů ve vašem těle.
Tento článek vám řekne vše, co potřebujete vědět o působivém obsahu antioxidantů v kávě.
Káva je nabita několika výkonnými antioxidanty
Vaše tělo je pod neustálým útokem takzvaných volných radikálů, které mohou poškodit důležité molekuly, jako jsou proteiny a DNA. Antioxidanty dokážou účinně odzbrojit volné radikály, a tak chránit před stárnutím a mnoha nemocemi, které jsou částečně způsobeny oxidačním stresem, včetně rakoviny.
Káva je obzvláště bohatá na několik silných antioxidantů, včetně hydroskořicových kyselin a polyfenolů (studie na toto téma zde). Hydroskořicové kyseliny jsou velmi účinné při neutralizaci volných radikálů a prevenci oxidačního stresu.
A co víc, studie také říkají, že polyfenoly v kávě mohou předcházet řadě onemocnění, jako jsou srdeční choroby, rakovina a diabetes typu 2.
Konkrétní antioxidanty v kávě
Většina antioxidantů kávy tedy spadá do dvou kategorií:
- Hydroskořicové kyseliny. Tyto mikroživiny neutralizují volné radikály, čímž zabraňují oxidativnímu stresu.
- Polyfenoly. Tyto rostlinné sloučeniny také neutralizují volné radikály a mohou pomoci předcházet srdečním onemocněním, cukrovce 2. typu a rakovině.
Studie z roku 2019 zjistila, že světle a středně pražené kávy obsahovaly více polyfenolů, než tmavě pražené + organická kávová zrna měla více antioxidačních sloučenin, než konvenční zrna.
Největší zdroje antioxidantů ve stravě
Většina lidí konzumuje asi 1–2 gramy antioxidantů denně – především z nápojů, jako je káva a čaj. Nápoje jsou v západní stravě mnohem větším zdrojem antioxidantů než jídlo. Ve skutečnosti 79 % dietních antioxidantů pochází z nápojů, zatímco pouze 21 % pochází z potravin.
Je to proto, že lidé mají tendenci konzumovat více porcí nápojů bohatých na antioxidanty, než potravin. V jedné studii vědci sledovali obsah antioxidantů v různých potravinách podle velikosti porce. Káva se umístila na 11. místě v seznamu za několika druhy bobulí.
Přesto, protože mnoho lidí jí málo bobulí, ale pije několik šálků kávy denně, celkové množství antioxidantů, které káva poskytuje, výrazně převažuje nad množstvím z bobulí – i když bobule mohou obsahovat větší množství na porci. V norských a finských studiích se ukázalo, že káva je často největším zdrojem antioxidantů u lidí – poskytuje asi 64 % celkového příjmu antioxidantů u lidí.
V těchto studiích byl průměrný příjem kávy 450–600 ml denně, neboli 2–4 šálky.
Kromě toho studie ze Španělska, Japonska, Polska a Francie dospěly k závěru, že káva je zdaleka největším potravinovým zdrojem antioxidantů.
Což asi není dobře, antioxidanty bychom měli přijímat hlavně z ovoce a zeleniny, ale je to prostě tak.
Antioxidanty v kávě souvisí se sníženým rizikem mnoha nemocí
Káva je obecně spojována se sníženým rizikem mnoha nemocí. Například pijáci kávy mají o 23–50 % nižší riziko cukrovky 2. typu. Každý denní šálek je spojen se snížením rizika o 7% (zdroj zde).
Káva se také zdá být velmi prospěšná pro vaše játra, protože pijáci kávy mají mnohem nižší riziko jaterní cirhózy. A co víc, může to snížit riziko rakoviny jater a tlustého střeva a konečníku a několik studií pozorovalo snížené riziko srdečních chorob a mrtvice.
Sponzorováno
Studie také tvrdí, že pravidelné pití kávy může také snížit riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby o 32–65 %.
Některé studie naznačují, že káva může prospívat i dalším aspektům duševního zdraví. U žen, které pijí kávu, je méně pravděpodobné, že upadnou do deprese a spáchají sebevraždu (zdroj zde).
Pití kávy je spojeno především s delší životností a až o 20–30 % nižším rizikem předčasného úmrtí (zdroj zde).
Přesto mějte na paměti, že většina těchto studií je pozorovací. Nemohou prokázat, že káva způsobila snížení rizika onemocnění – pouze to, že pijáci kávy měli menší pravděpodobnost, že onemocní těmito chorobami.
Káva je ve skutečnosti jedním z nejlepších způsobů, jak získat antioxidanty ze stravy, obsahuje 200 až 550 miligramů na šálek.
Jak se hodnotí počet antioxidantů v kávě?
V přehledu více než 3 000 potravin z roku 2010 se káva umístila na 11. místě s největším počtem antioxidantů. A v další studii z roku 2010 o 100 nejlepších dietních zdrojích antioxidantů se káva umístila výše než jakýkoli jiný nápoj.
Některé potraviny, jako bobule, hřebíček a kakao, jsou fantastickým zdrojem antioxidantů, ale většina lidí je nejí denně. Vzhledem k tomu, že lidé na celém světě pijí kávu pravidelně, je to v podstatě král mezi dietními zdroji antioxidantů.
I když nepijete kávu, svou denní dávku antioxidantů pravděpodobně přijímáte z tekutin. V malé studii z roku 2014 v Japonsku výzkumníci zjistili, že účastníci získali 79 procent svých denních antioxidantů z nápojů – většinou z kávy, čaje a piva.
Toto jsou fantastické potravinové zdroje antioxidantů:
- artyčoky
- goji bobule
- borůvky
- maliny
- kapusta
- červené zelí
- fazole
- řepa
- špenát
Udělejte svou kávu ještě zdravější
Pokud můžete tolerovat pití obyčejné černé kávy, je to zdravější cesta. Ale přidáním sladidla, smetany nebo mléka tu zdravost trochu zmenšíte. Jen to nepřehánějte s přídavky, pokud potřebujete kávu zjemnit.
Pokud chcete kávu něčím obohatit, zkuste:
- skořice
- zázvor
- kurkuma
- maca
- kakao
Shrnutí a myšlenka
Obecně je dobré přijímat antioxidanty v čerstvém ovoci a zelenině. V kávě samozřejmě ne. Základem tekutin přes den by měla být voda, když si dáte kávičku, dvě, tři tak v pohodě, ale pijte přes den hodně vodu. To, že je v kávě hodně antioxidantů dokazují studie, ale neměl by to samozřejmě být jediný zdroj antioxidantů ve stravě.
Existuje mnoho druhů dietních antioxidantů a káva je velmi dobrým zdrojem některých z nich. Neposkytuje však stejné antioxidanty jako celá rostlinná strava, jako je ovoce a zelenina – takže i když může být káva největším dietním zdrojem antioxidantů, nikdy by neměla být vaším jediným zdrojem antioxidantů. Pro optimální zdraví je nejlepší přijímat různé vitamíny, minerály, antioxidanty a rostlinné sloučeniny z mnoha různých zdrojů.
A na co dále při pití kávy myslet? Množství vypité kávy je klíčové. To platí i pro víno a čokoládu plné antioxidantů. A vynechte sladidlo. Káva se 3 lžičkami cukru už fakt tak zdravá není.
Káva má více antioxidantů, než černý čaj, 200 až 550 miligramů na šálek, ale černý čaj má 150 až 440 miligramů na šálek a má méně kofeinu kofeinu. Stejně jako káva, obsahuje i čaj antioxidanty ve formě polyfenolů. Káva však obvykle obsahuje flavonoidy a kyselinu chlorogenovou, zatímco čaj obsahuje theaflaviny, thearubiginy a katechiny. Bílé a zelené čaje mají ještě více antioxidantů než černý čaj. Výzkum ukázal, že teplota vody a délka louhování také ovlivňují množství antioxidantů v čaji.
Sponzorováno
A co vy? Pijete kávu kvůli antioxidantům nebo spíše pro relax účinky?
Dále si o kávě přečtěte
- Káva a zdraví jater – šálek kávy může snížit riziko onemocnění jater
- Káva a dehydratace – mýtus nebo fakt káva dehydratuje?
- 17 důvodů, proč je káva zdravá
- Antioxidanty na pleť a pokožku – jaké a jak použít?
- Káva a antioxidanty – jak to je? Co říkají studie
Studie a zdroje článku
- Antioxidant Property of Coffee Components: Assessment of Methods that Define Mechanisms of Action Autoři: Ningjian Liang a David D. Kitts
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Káva, Zdravé látky, Zdravé nápoje
Přečtěte si také naše další články