Sponzorováno

Káva a antioxidanty – jak to je? Co říkají studie 4.92/5 (12)

Káva obsahuje značné množství antioxidantů, ale neměla by být primárním zdrojem ve vašem jídelníčku

Káva obsahuje značné množství antioxidantů, ale neměla by být primárním zdrojem ve vašem jídelníčku

Názory na kávu se velmi liší – někteří ji považují za zdravou a energizující, zatímco jiní tvrdí, že je návyková a škodlivá. Přesto, když se podíváte na důkazy, většina studií o kávě a zdraví zjišťuje, že je prospěšná.

Například káva je spojována se sníženým rizikem cukrovky 2. typu (studie zde), onemocnění jater (studie zde) a Alzheimerovy choroby. Mnoho pozitivních účinků kávy na zdraví může být způsobeno jejím působivým obsahem silných antioxidantů. Studie ve skutečnosti ukazují, že káva je jedním z největších zdrojů antioxidantů v lidské stravě.

Antioxidanty vám pomohou vyhnout se oxidativnímu stresu tím, že udrží správnou rovnováhu volných radikálů ve vašem těle.

Tento článek vám řekne vše, co potřebujete vědět o působivém obsahu antioxidantů v kávě.

Káva je nabita několika výkonnými antioxidanty

Vaše tělo je pod neustálým útokem takzvaných volných radikálů, které mohou poškodit důležité molekuly, jako jsou proteiny a DNA. Antioxidanty dokážou účinně odzbrojit volné radikály, a tak chránit před stárnutím a mnoha nemocemi, které jsou částečně způsobeny oxidačním stresem, včetně rakoviny.

Káva je obzvláště bohatá na několik silných antioxidantů, včetně hydroskořicových kyselin a polyfenolů (studie na toto téma zde). Hydroskořicové kyseliny jsou velmi účinné při neutralizaci volných radikálů a prevenci oxidačního stresu.

A co víc, studie také říkají, že polyfenoly v kávě mohou předcházet řadě onemocnění, jako jsou srdeční choroby, rakovina a diabetes typu 2.

Konkrétní antioxidanty v kávě

Většina antioxidantů kávy tedy spadá do dvou kategorií:

  1. Hydroskořicové kyseliny. Tyto mikroživiny neutralizují volné radikály, čímž zabraňují oxidativnímu stresu.
  2. Polyfenoly. Tyto rostlinné sloučeniny také neutralizují volné radikály a mohou pomoci předcházet srdečním onemocněním, cukrovce 2. typu a rakovině.

Studie z roku 2019 zjistila, že světle a středně pražené kávy obsahovaly více polyfenolů, než tmavě pražené + organická kávová zrna měla více antioxidačních sloučenin, než konvenční zrna.

Největší zdroje antioxidantů ve stravě

Většina lidí konzumuje asi 1–2 gramy antioxidantů denně – především z nápojů, jako je káva a čaj. Nápoje jsou v západní stravě mnohem větším zdrojem antioxidantů než jídlo. Ve skutečnosti 79 % dietních antioxidantů pochází z nápojů, zatímco pouze 21 % pochází z potravin.

Je to proto, že lidé mají tendenci konzumovat více porcí nápojů bohatých na antioxidanty, než potravin. V jedné studii vědci sledovali obsah antioxidantů v různých potravinách podle velikosti porce. Káva se umístila na 11. místě v seznamu za několika druhy bobulí.

Přesto, protože mnoho lidí jí málo bobulí, ale pije několik šálků kávy denně, celkové množství antioxidantů, které káva poskytuje, výrazně převažuje nad množstvím z bobulí – i když bobule mohou obsahovat větší množství na porci. V norských a finských studiích se ukázalo, že káva je často největším zdrojem antioxidantů u lidí – poskytuje asi 64 % celkového příjmu antioxidantů u lidí.

V těchto studiích byl průměrný příjem kávy 450–600 ml denně, neboli 2–4 šálky.

Kromě toho studie ze Španělska, Japonska, Polska a Francie dospěly k závěru, že káva je zdaleka největším potravinovým zdrojem antioxidantů.

Což asi není dobře, antioxidanty bychom měli přijímat hlavně z ovoce a zeleniny, ale je to prostě tak.

Antioxidanty v kávě souvisí se sníženým rizikem mnoha nemocí

Káva je obecně spojována se sníženým rizikem mnoha nemocí. Například pijáci kávy mají o 23–50 % nižší riziko cukrovky 2. typu. Každý denní šálek je spojen se snížením rizika o 7% (zdroj zde).

Káva se také zdá být velmi prospěšná pro vaše játra, protože pijáci kávy mají mnohem nižší riziko jaterní cirhózy. A co víc, může to snížit riziko rakoviny jater a tlustého střeva a konečníku a několik studií pozorovalo snížené riziko srdečních chorob a mrtvice.

Sponzorováno

Studie také tvrdí, že pravidelné pití kávy může také snížit riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby o 32–65 %.

Některé studie naznačují, že káva může prospívat i dalším aspektům duševního zdraví. U žen, které pijí kávu, je méně pravděpodobné, že upadnou do deprese a spáchají sebevraždu (zdroj zde).

Pití kávy je spojeno především s delší životností a až o 20–30 % nižším rizikem předčasného úmrtí (zdroj zde).

Přesto mějte na paměti, že většina těchto studií je pozorovací. Nemohou prokázat, že káva způsobila snížení rizika onemocnění – pouze to, že pijáci kávy měli menší pravděpodobnost, že onemocní těmito chorobami.

Káva je ve skutečnosti jedním z nejlepších způsobů, jak získat antioxidanty ze stravy, obsahuje 200 až 550 miligramů na šálek.

Jak se hodnotí počet antioxidantů v kávě?

V přehledu více než 3 000 potravin z roku 2010 se káva umístila na 11. místě s největším počtem antioxidantů. A v další studii z roku 2010 o 100 nejlepších dietních zdrojích antioxidantů se káva umístila výše než jakýkoli jiný nápoj.

Některé potraviny, jako bobule, hřebíček a kakao, jsou fantastickým zdrojem antioxidantů, ale většina lidí je nejí denně. Vzhledem k tomu, že lidé na celém světě pijí kávu pravidelně, je to v podstatě král mezi dietními zdroji antioxidantů.

I když nepijete kávu, svou denní dávku antioxidantů pravděpodobně přijímáte z tekutin. V malé studii z roku 2014 v Japonsku výzkumníci zjistili, že účastníci získali 79 procent svých denních antioxidantů z nápojů – většinou z kávy, čaje a piva.

Toto jsou fantastické potravinové zdroje antioxidantů:

  • artyčoky
  • goji bobule
  • borůvky
  • maliny
  • kapusta
  • červené zelí
  • fazole
  • řepa
  • špenát

Udělejte svou kávu ještě zdravější

Pokud můžete tolerovat pití obyčejné černé kávy, je to zdravější cesta. Ale přidáním sladidla, smetany nebo mléka tu zdravost trochu zmenšíte. Jen to nepřehánějte s přídavky, pokud potřebujete kávu zjemnit.

Pokud chcete kávu něčím obohatit, zkuste:

  • skořice
  • zázvor
  • kurkuma
  • maca
  • kakao

Shrnutí a myšlenka

Obecně je dobré přijímat antioxidanty v čerstvém ovoci a zelenině. V kávě samozřejmě ne. Základem tekutin přes den by měla být voda, když si dáte kávičku, dvě, tři tak v pohodě, ale pijte přes den hodně vodu. To, že je v kávě hodně antioxidantů dokazují studie, ale neměl by to samozřejmě být jediný zdroj antioxidantů ve stravě.

Existuje mnoho druhů dietních antioxidantů a káva je velmi dobrým zdrojem některých z nich. Neposkytuje však stejné antioxidanty jako celá rostlinná strava, jako je ovoce a zelenina – takže i když může být káva největším dietním zdrojem antioxidantů, nikdy by neměla být vaším jediným zdrojem antioxidantů. Pro optimální zdraví je nejlepší přijímat různé vitamíny, minerály, antioxidanty a rostlinné sloučeniny z mnoha různých zdrojů.

A na co dále při pití kávy myslet? Množství vypité kávy je klíčové. To platí i pro víno a čokoládu plné antioxidantů. A vynechte sladidlo. Káva se 3 lžičkami cukru už fakt tak zdravá není.

Káva má více antioxidantů, než černý čaj, 200 až 550 miligramů na šálek, ale černý čaj má 150 až 440 miligramů na šálek a má méně kofeinu kofeinu. Stejně jako káva, obsahuje i čaj antioxidanty ve formě polyfenolů. Káva však obvykle obsahuje flavonoidy a kyselinu chlorogenovou, zatímco čaj obsahuje theaflaviny, thearubiginy a katechiny. Bílé a zelené čaje mají ještě více antioxidantů než černý čaj. Výzkum ukázal, že teplota vody a délka louhování také ovlivňují množství antioxidantů v čaji.

Sponzorováno

A co vy? Pijete kávu kvůli antioxidantům nebo spíše pro relax účinky?

Dále si o kávě přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva