Lopuchový olej na akné – kdy a jak může pomoci 4.83/5 (12)

Sponzorováno

Lopuchový olej se získává extrakcí oleje z kořenů lopuchu (Arctium lappa).

Lopuchový olej se získává extrakcí oleje z kořenů lopuchu (Arctium lappa).

Kořen lopuchu léčí mnoho neduhů a zdravotních problémů

Lopuch je původní kořen z Asie a Evropy. Pro své skvělé léčivé vlastnosti se používá v mnoha bylinných lécích. Kořen je na chuť jemně sladký a má gumovitou konzistenci.

V dávných dobách se kořen lopuchu často používal k čištění krve odstraněním toxinů, které se mohou hromadit v krvi. Může být užíván perorálně nebo i lokálně jako lék na kožní onemocnění. Kořen lopuchu může být diuretikum nebo také tiší bolavé klouby. Tradiční čínští léčitelé používali kořen lopuchu v kombinaci s jinými rostlinami k výrobě léků na nachlazení, spalniček, bolesti v krku a angínx.

Kořen lopuchu byl oblíbený také v Japonsku jako zdroj vitamínů a dalších živin. V moderní době se kořen lopuchu používá při léčbě některých druhů rakoviny. Toto využití kořene lopuchu je však ještě třeba systematicky testovat.

Tradičně se lopuch používá jako lék na spalničky, artritidu, angínu, viry jako nachlazení, bolesti v krku a jako diuretikum. V moderní době se lopuch využívá i v onkologii a k léčbě mnoha dalších vážných zdravotních problémů. Historicky byla semena rostlin lopuchu lisována, aby vznikla směs, která byla účinná při čištění krevního řečiště, zmírňování bolesti při artritidě a léčbě dny, revmatismu, vředů, akné, ekzémů a lupénky. Jeho vlastnosti při léčbě rakoviny byly také využívány v Rusku a Indii. Číňané jej používali jako afrodiziakum a zjistili, že je dokonce účinný i při léčbě neplodnosti a impotence.

Účinnými složkami lopuchu jsou arcigen, vápník, kyselina chlorogenová, silice, flavonoidy, železo, inulin, lakton, slizy, polyacetyleny, draslík, pryskyřice, tanin a taraxosterol. Semena rostliny obsahují prospěšné mastné kyseliny. Olej ze semen lze použít jako diaforetikum, což vede ke zvýšenému pocení, které je nezbytné při čištění těla od toxinů nebo škodlivých prvků. Podle tradičních léčitelů jsou diaforetika nedílnou součástí léčby chřipky, poruch žlučníku nebo jater a pomáhají ledvinám, které čistí krev.

Kořen lopuchu se na mnoha místech konzumuje jako zelenina. Má mnoho živin, jako je železo, inulin (sacharid) a prospěšné oleje. Lopuch lze také použít jako jemné projímadlo a pomáhá snižovat kyselinu močovou v těle. Některé z účinných látek lopuchu jsou polyacetyleny, o kterých je známo, že jsou účinnými antibakteriálními a protiplísňovými látkami. Lopuch zvyšuje výkon mnoha orgánů, které pročišťují tělo a odstraňují toxiny nebo odpad (jako jsou ledviny, játra, tlusté střevo atd.). To zlepšuje celkové zdraví a pomáhá napravovat poruchy.

Lopuch je snadno dostupný jako přísada do čajů, mastí nebo pilulek. Je to silné diuretikum a je bezpečné ho užívat vnitřně, zevně nebo jako jídlo. Je však důležité dbát na to, aby byla bylinka čistá. Některé zprávy naznačovaly, že lopuch by mohl mít toxické vlastnosti, protože byly hlášeny případy onemocnění, které při pití lopuchového čaje. Další analýza však ukázala, že negativní účinky byly výsledkem nečistého kořene lopuchu. Před jeho koupením je tak důležité podívat se na zdroj a čistotu kořene lopuchu.

Jak používat kořen lopuchu k léčbě akné?

Lopuch toho umí hodně, že?

Extrakt z lopuchu se používá zevně k léčbě řady podráždění pokožky a je vhodný pro přírodní léčbu akné. Jeho aktivní složky uvolňují póry a pomáhají vaší pleti zbavit se bakterií způsobující akné. Jakmile se póry uvolní, látky se mohou dostat hluboko do pórů a bojovat tam s bakteriemi.

Sponzorováno

Kořen lopuchu (Arctium lappa) se v tradiční medicíně používá pro různé účely, včetně péče o pleť a léčby akné. Nicméně, vědecké důkazy podporující účinnost kořene lopuchu při léčbě akné jsou omezené a další výzkum je potřebný.

Kořen lopuchu obsahuje různé látky, včetně inulinu, slizů, flavonoidů a antioxidantů. Tyto látky mohou mít protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, což je teoreticky užitečné při léčbě akné.

Předpokládá se, že kořen lopuchu může působit proti akné několika způsoby:

Protizánětlivé účinky: Kořen lopuchu obsahuje látky s protizánětlivými vlastnostmi, které by mohly pomoci snižovat zánět spojený s akné. Zánět hraje důležitou roli při vývoji akné, a proto by snížení zánětu mohlo mít příznivý vliv.

Antimikrobiální účinky: Některé složky kořene lopuchu mají antimikrobiální vlastnosti a mohou pomoci snižovat růst bakterií spojených s akné, jako je Propionibacterium acnes. Tato bakterie hraje roli v rozvoji akné a potenciální ovlivnění jejího růstu by mohlo být prospěšné.

Čištění pleti: Kořen lopuchu se někdy používá jako přísada do přípravků pro čištění pleti. Slizy obsažené v kořeni lopuchu mohou pomoci vyčistit a osvěžit pleť.

Účinnost kořene lopuchu při léčbě akné není definitivně potvrzena a každý jedinec může na tuto léčbu reagovat odlišně. Před použitím kořene lopuchu nebo přípravků s touto složkou na léčbu akné je vhodné to konzultovat s dermatologem nebo jiným odborníkem na pleť, kteří vám mohou poskytnout individuální rady a doporučení.

Jak se vlastně lopuchový olej vyrábí?

Lopuchový olej se získává extrakcí oleje z kořenů lopuchu (Arctium lappa). Zde je obecný postup výroby lopuchového oleje:

Příprava kořenů: Kořeny lopuchu se zbaví nečistot a důkladně se omyjí. Poté se usuší, buď na slunci nebo v sušárně, a rozdrtí nebo nastrouhají na menší kousky.

Macerace: Rozdrcené kořeny se umístí do nádoby a zalijí vhodným olejem, jako je olivový olej nebo slunečnicový olej. Množství oleje by mělo být dostatečné k tomu, aby kompletně pokrylo kořeny.

Macerace a extrakce: Nádoba s kořeny a olejem se uzavře a nechá se macerovat po dobu několika týdnů až měsíců. Během této doby se olej postupně nasaje do kořenů a získává jejich účinné látky. Je důležité občas nádobu promíchat, aby se zajišťovala rovnoměrná extrakce.

Filtrace: Po dokončení macerace se olej oddělí od kořenů pomocí filtrace. Filtrací se odstraní zbytky kořenů a nečistoty, čímž se získá čistý lopuchový olej.

Uchování: Lopuchový olej se přelije do tmavých, dobře uzavřených lahví a skladuje se na chladném a tmavém místě, aby se minimalizovala oxidace oleje a prodloužila jeho trvanlivost.

Je třeba si uvědomit, že výrobní postup může být mírně odlišný v závislosti na výrobci a preferovaných metodách extrakce. Při zakoupení lopuchového oleje je důležité vybírat kvalitní produkty od důvěryhodných výrobců.

Sponzorováno

Zkoušeli jste lopuchový olej? Budu ráda za komentáře.

A dále si o lopuchovém oleji přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva