Rajčatová šťáva a její účinky na zdraví – na co je dobrá? 4.77/5 (31)

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi rajčatovou šťávu?

A co vy? Máte rádi rajčatovou šťávu?

Rajčatová šťáva je oblíbený nápoj, který v sobě skrývá širokou škálu vitamínů, minerálů a účinných antioxidantů. Je zvláště bohatá na lykopen, silný antioxidant s působivými zdravotními přínosy.

Někteří lidé se však domnívají, že rajčatová šťáva nemusí být tak zdravá jako celá rajčata kvůli vysokému obsahu sodíku v některých značkách výrobků. Tento článek se zabývá možnými zdravotními přínosy a případnými nevýhodami rajčatové šťávy.

Je vysoce výživná

Rajčatová šťáva je oblíbený nápoj vyrobený ze šťávy z čerstvých rajčat. I když si v obchodě můžete koupit čistou rajčatovou šťávu, mnoho produktů kombinuje rajčatovou šťávu se šťávou z jiné zeleniny, jako je celer, mrkev a řepa.

Zde jsou informace o výživové hodnotě pro 1 šálek (cca 240 ml) 100% konzervované rajčatové šťávy:

  • Kalorie: 41
  • Protein: 2 gramy
  • Vláknina: 2 gramy
  • Vitamin A: 22% doporučené denní hodnoty
  • Vitamin C: 74% doporučené denní hodnoty
  • Vitamin K: 7% doporučené denní hodnoty
  • Thiamin (vitamin B1): 8% doporučené denní hodnoty
  • Niacin (vitamin B3): 8% doporučené denní hodnoty
  • Pyridoxin (vitamin B6): 13% doporučené denní hodnoty
  • Folát (vitamin B9): 12% doporučené denní hodnoty
  • Hořčík: 7% doporučené denní hodnoty
  • Draslík: 16% doporučené denní hodnoty
  • Měď: 7% doporučené denní hodnoty
  • Mangan: 9% doporučené denní hodnoty

Jak můžete vidět, rajčatová šťáva je vysoce výživná a obsahuje mnoho důležitých vitamínů a minerálů. Například vypití pouze 1 šálku (240 ml) rajčatové šťávy pokryje téměř vaše každodenní potřeby vitamínu C a splní z 22% vaše potřeby vitamínu A ve formě alfa a beta-karotenoidů.

Karotenoidy jsou pigmenty, které se ve vašem těle přeměňují na vitamín A. Tento vitamin je nezbytný pro zdravé vidění a údržbu tkání. Tyto karotenoidy se nejen přeměňují na vitamín A, ale působí také jako silné antioxidanty, které chrání vaše buňky před poškozením způsobeným nestabilními molekulami nazývanými volné radikály. Poškození volnými radikály bylo spojeno s chronickými stavy, jako jsou srdeční choroby, a věří se, že hraje roli v procesu stárnutí.

Rajčatová šťáva je navíc plná hořčíku a draslíku – tyto dva minerály jsou nezbytné pro zdraví srdce. Je také vynikajícím zdrojem vitamínů B, včetně folátu a vitaminu B6, které jsou důležité pro váš metabolismus a mnoho dalších funkcí.

Rajčatová šťáva má vysoký obsah antioxidantů

Rajčatová šťáva je koncentrovaným zdrojem silných antioxidantů, jako je lykopen, karotenoidní rostlinný pigment, který byl spojen s působivými zdravotními přínosy. Ve skutečnosti evropané získávají více než 80% lykopenu z rajčat a produktů, jako jsou rajčatová šťáva. Lykopen chrání vaše buňky před poškozením volnými radikály, čímž snižuje zánět v těle (zdroj zde).

Mnoho studií ukázalo, že pití rajčatové šťávy bohaté na lykopen má blahodárné účinky na vaše zdraví – konkrétně snížením zánětu.

Například dvouměsíční studie u 30 žen zjistila, že u těch, které denně pily cca 1,2 šálku (280 ml) rajčatové šťávy – obsahující 32,5 mg lykopenu – došlo k významnému snížení hladin zánětlivých bílkovin nazývaných adipokiny v krvi. Ženy navíc zaznamenaly výrazné zvýšení hladiny lykopenu v krvi a výrazné snížení hladiny cholesterolu a pasu (studie zde).

Další studie u 106 žen s nadváhou došla k závěru, že pití 1,4 šálku (330 ml) rajčatové šťávy denně po dobu 20 dnů významně snížilo zánětlivé markery, jako je interleukin 8 (IL-8) a tumor nekrotizující faktor alfa (TNF-a), ve srovnání s kontrolním skupinou s placebem.

Kromě toho pětitýdenní studie u 15 lidí ukázala, že účastníci, kteří pili 0,6 šálku (150 ml) rajčatové šťávy denně – rovnající se 15 mg lykopenu, významně snížili sérové ​​hladiny 8-oxo-2′-deoxyguanosinu (8 -oxodG) po náročném fyzickém cvičení. 8-oxodG je marker poškození DNA způsobený volnými radikály. Vysoká hladina tohoto markeru byla spojena s chronickými nemocemi, jako je rakovina prsu a srdeční choroby.

Kromě lykopenu je rajčatová šťáva také vynikajícím zdrojem vitamínu C a beta-karotenu – dalších dvou antioxidantů se silnými protizánětlivými vlastnostmi.

Může snížit riziko chronických chorob

Výzkum ukázal, že strava bohatá na rajčata a výrobky z rajčat, jako je právě třeba rajčatová šťáva, může snížit riziko některých chronických onemocnění.

Může zlepšit rizikové faktory srdečního onemocnění

Rajčata jsou dlouhodobě spojována se zlepšením zdraví srdce. Jak jsem již v článku uvedli, obsahují silné antioxidanty, jako je lykopen a beta-karoten, které pomáhají snižovat rizikové faktory srdečních chorob, jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a hromadění tuků v tepnách (ateroskleróza).

Menší výzkum zahrnující 584 lidí zjistil, že ti, kteří měli stravu bohatou na rajčata a rajčatové výrobky, měli ve srovnání s těmi, kteří měli nízký příjem rajčat, výrazně snížené riziko srdečních chorob (odkaz na studii).

A i další studie zjistily, že lykopen z rajčatových produktů užívaný v dávkách nad 25 mg za den snížil hladiny „špatného“ LDL cholesterolu asi o 10% a významně snížil krevní tlak (studie zde).

Pro informaci, 1 šálek (240 ml) rajčatové šťávy poskytuje přibližně 22 mg lykopenu.

Může chránit před některými druhy rakoviny

Vzhledem k vysokým hladinám prospěšných živin a antioxidantů bylo v několika studiích prokázáno, že rajčatová šťáva má protinádorové účinky.

Sponzorováno

Přehled 24 studií spojil vysoký příjem rajčat a rajčatových výrobků se signifikantně sníženým rizikem rakoviny prostaty (zdroj zde). Ve jedné studii lykopenový extrakt získaný z rajčatových produktů inhiboval růst buněk rakoviny prostaty a dokonce indukoval jejich apoptózu neboli buněčnou smrt.

Studie na zvířatech také ukazují, že rajčatové výrobky mohou mít ochranný účinek proti rakovině kůže. Myši, které byly krmeny červeným rajčatovým práškem po dobu 35 týdnů, měly po vystavení ultrafialovému světlu signifikantně menší vývoj rakoviny kůže než myši na kontrolní dietě (zdroj zde).

Ačkoli tyto výsledky jsou slibné, je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom pochopili, jak mohou rajčata a produkty, jako je rajčatová šťáva, ovlivnit rozvoj rakoviny u lidí.

Na detoxikaci

Rajčatová šťáva má detoxikační účinek na tělo díky přítomnosti chloru a síry. Naše játra a ledviny jsou zodpovědné za detoxikaci našeho těla. Proto bychom samozřejmě měli dělat vše pro to, aby tyto dva orgány zůstaly ve zdravém stavu. Přírodní chlor pomáhá játrům a ledvinám správně fungovat, zatímco síra je chrání před jakýmkoli druhem infekce. Vzhledem k tomu, že rajče obsahuje oba tyto prvky, při detoxikaci je rajčatová šťáva prostě super.

Rajčatová šťáva i na vlasy? Ano!

Vitamíny a železo přítomné v rajčatové šťávě pomáhají při ochraně a přidávání lesku k matným a poškozeným vlasům. Pomáhá také zbavit vás svědivé pokožky hlavy a lupů. Stačí nanést čerstvou rajčatovou šťávu na pokožku hlavy a vlasy poté, co jste ji omyli šamponem, a nechte šťávu působit 4-5 minut. Poté opláchněte studenou vodou.

Potenciální nevýhody rajčatové šťávy

Ačkoli je rajčatová šťáva vysoce výživná a může mít působivé účinky na zdraví, má i pár nevýhod.

První menší nevýhodou je její chuť. Moc lidem se prostě nezamlouvá pít zeleninovou šťávu (řekněme si to upřímně, tak, jak to je). Ale je to jen v našich hlavách. Naše rada? Přeneste se přes to.

Její reálnou největší nevýhodou může být to, že většina typů rajčatových šťáv obsahuje hodně sodíku. Mnoho produktů obsahuje přidanou sůl – která se pak odráží ve vysokém obsahu sodíku. Například 1,4-šálek (340 ml) porce 100% rajčatové šťávy Campbell obsahuje 980 mg sodíku – což je 43% doporučené denní dávky. Jídelníček s vysokým obsahem sodíku může být problematický, zejména u lidí, kteří jsou považováni za citlivé na sůl. Výzkum navíc ukazuje, že strava s vysokým obsahem sodíku může přispívat k vysokému krevnímu tlaku. Naše rada v tomto směru je poměrně jasná. Vybírejte rajčatovou šťávu pečlivě, zaměřte se na kvalitu a čtěte štítky se složením. Uvědomte si, že k mnoha rajčatovým nápojům je přidáno další ovoce, což může zvýšit obsah kalorií a cukru. Některé verze mohou dokonce obsahovat přidané cukry. Je to jednoduše o tom si přečíst složení a zapojit hlavu.

Při hledání zdravého rajčatového džusu volte 100% rajčatový džus bez přidané soli nebo cukrů.

Další menší nevýhodou rajčatové šťávy je to, že v sobě má o něco méně vlákniny než celá rajčata. Ano, rajčatová šťáva má stále vyšší obsah vlákniny (více, než mnoho jiných ovocných či zeleninových nápojů, jako je jablečná šťáva a pomerančová šťáva bez buničiny), ale méně, než celá rajčata.

A poslední nevýhoda? Někomu nemusí rajčatová šťáva dělat dobře. Lidé s gastroezofageální refluxní chorobou se asi budou vyhýbat rajčatové šťávě, protože u nich může zhoršovat příznaky.

Pravidelné pití rajčatové šťávy nemá žádné vedlejší účinky, i když je konzumována ve velkém množství. Ale úplně se této šťávě vyhněte v případě, že máte vysoké hladiny kyseliny močové, protože tu rajčata ještě zhoršují.

Měli byste tedy pít rajčatovou šťávu?

Rajčatová šťáva může být zdravým nápojem pro mnoho lidí. Obsahuje mnoho dobrých látek pro naše tělo – je vynikající volbou pro ty, kteří potřebují více živin, jako jsou starší dospělí a lidé, kteří kouří.

Například lidé, kteří kouří cigarety, potřebují více vitamínu C než ti, kteří nekouří. Protože v tomto výživném nápoji je tohoto vitamínu dost, může být pití rajčatové šťávy chytrou volbou, pokud kouříte. Mnoho starších lidí má omezený přístup k potravinám a má tendenci jíst méně výživných potravin. Rajčatová šťáva může být pohodlným a chutným způsobem, který vám pomůže splnit vaše požadavky na mnoho přísun živin.

Výměna nezdravých nápojů, jako jsou ovocné nápoje, soda a jiné slazené nápoje, za rajčatovou šťávu, je navíc pro každého zdravý způsob, jak si vylepšit svůj jídelníček. Pití 100% rajčatové šťávy bez přidané soli nebo cukru je vynikající způsob, jak zvýšit příjem živin.

Jak si vyrobit vlastní rajčatovou šťávu

Pro ty, kteří jsou v kuchyni kreativní, lze domácí rajčatovou šťávu snadno připravit i doma. Vůbec se toho nebojte, je to jednoduché. Navíc máte 100% jistotu, co ve vašem nápoji je obsaženo. A to je velká výhoda. Takže jak na přípravu a výrobu rajčatové šťávy?

  1. Jednoduše vařte plátky čerstvých rajčat po dobu 30 minut na mírném ohni.
  2. Po ochlazení přelijte rajčata do nějakého výkonného mixéru nebo kuchyňského robota a mixujte tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované konzistence.
  3. Rajčatovou směs můžete mixovat, dokud nedosáhne řídké textury (vhodné pro pití), nebo ji můžete nechat hustější – třeba pro omáčku.
  4. Rajčata lze kombinovat s další zeleninou a bylinkami, jako je celer, trocha chilli a oregáno, aby se ještě více zvýšili výživové hodnoty a také chuť nápoje.
  5. Náš tip: Přidejte trochu olivového oleje hned při vaření rajčat. Protože lykopen je složkou rozpustnou v tucích, konzumace nebo pití rajčat s trochou kvalitního tuku zvyšuje jeho dostupnost ve vašem těle.

Nezapomeňte si koupit 100% rajčatovou šťávu bez přidané soli nebo cukru – nebo si vytvořte vlastní doma.

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi tuto šťávu? Budeme rádi za komentáře.

A co si o rajčatech ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    3 Komentářů u článku “Rajčatová šťáva a její účinky na zdraví – na co je dobrá?”

    1. Jana Halačková napsal:

      Děkuji za tento článek. Pomohl mi vysvětlit, proč mám takovou chuť na rajčatovou šťávu. Můj táta své měnící se „chutě“ obzvláště v nevhodnou, převážně pozdní večerní dobu, vždy mámě vysvětloval tím, že chuťový orgán máme na to, aby řídil potřeby organismu. On tak sice ospravedlňoval svou chuť na krupičnou kaši o půl noci, ale já jsem si tuto větu zapamatovala a dospěla jsem k závěru, že pokud nejde o obžerství, je to stoprocentní pravda. Rajčata mám velmi ráda, ale nikdy mě nenapadlo pít rajčatový džus. Až nyní, ve svých 62 letech, kdy nás tolik straší Covidem-19 a dalšími mutacemi. Nebojím se a piji rajčatovou šťávu :-)

    2. valda napsal:

      v článku je jedna důležitá chyba nebo opomenutí.
      Pokud konzumujete rajčata nebo šťávu syrové, chovají se v těle zásaditě. Což je velmi prospěšné, neboť vlivemzprqacovaných potravit jsou naše těla překyselovány – což je jedna z uváděných příčin rakoviny. Vařením rajčat vytvoříte jednu z nejkyselejších potravin a vaše tělo bude mít co dělat aby to odbouralo. Musí udržet kyselost krve na 7,4 ph a to něco stojí….. Takže oděštavnovač a za syrova.

    3. Ivan Dudák napsal:

      Přejí krásný den a hodně úspěchů,
      plně mě uspokojila celá informace o rajčatové štávě. Setkal jsem se již i s oponenty, ale to mě ani v nejmenším nevadí, hlavně že mě toto pití plně vyhovuje – děkují a jsem s pozdravem Ivan

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva