Sponzorováno

Káva a stolice – proč po kávě často spěcháme na toaletu? 4.8/5 (15)

  • Kofein, který se nachází v kávě, může mít mírné projímavé účinky, protože podporuje produkci žluči, což může urychlit trávení potravy a posunout ji rychleji střevy. Kromě toho může kofein také stimulovat pohyby střev, což může vyvolat nutkání jít na toaletu.
  • Dalším faktorem, který může hrát roli, je to, že mnoho lidí pije kávu jako první nápoj ráno na lačný žaludek. Když se něco konzumuje na lačný žaludek, může se rychleji a snadněji strávit a projít trávicím traktem. To může také přispět k nutkání jít na toaletu po konzumaci kávy.
  • Osmotický efekt: Kofein v kávě může také působit jako diuretikum, což znamená, že může způsobit zvýšenou produkci moči a dehydrataci. Když se tělo dehydratuje, střeva mohou absorbovat více tekutiny a to může vést k potřebě vyprázdnit střeva.
  • Je však důležité si uvědomit, že každý jedinec je jiný a reaguje na kofein a jiné látky v potravinách a nápojích různě. Někteří lidé mohou cítit projímavé účinky po kávě více než jiní, zatímco u jiných lidí to nemusí mít žádný vliv na trávení a stolici.

Kofein v kávě působí jako stimulant na střeva a může zvyšovat kontrakce svalů střev, což pak velmi urychluje trávení

Kofein v kávě působí jako stimulant na střeva a může zvyšovat kontrakce svalů střev, což pak velmi urychluje trávení

Ranní šálek čerstvě připravené kávy patří beze sporu k těm příjemnějším rituálům. Ti šťastnější z nás pak mají navíc ještě možnost si ji vychutnat v klidu. Přesto se ranní popíjení kávy příliš nedoporučuje, protože příjem kofeinu zásadně ovlivňuje hladinu kortizolu v těle a ten po probuzení rychle stoupá.

Je dobré vědět, že…

Kortizol je hormon, který ovlivňuje koncentraci glukózy v krvi tím, že zvyšuje její hladinu v reakci na stres a mimo jiné se podílí také na schopnosti soustředit se. Tudíž je docela logické, že kávu bychom měli pít hlavně v době, kdy je hladina tohoto hormonu v těle nízká.

Ale ruku na srdce, kdo by voňavému rannímu šálku odolal. Jak jinak si vysvětlit, že je káva od roku 2022 druhým nejvíce dováženým zbožím na světě a ročně se jí vyprodukuje více než devět miliard kilogramů?

Tento v zásadě příjemný ranní rituál může ale také mít nepříjemný důsledek. Káva po ránu totiž nemusí nastartovat jen naše myšlení, ale může a často také nastartuje i naše vylučování. Mysleli jste si, že je náhoda, že po kávě musíme často spěchat na záchod? Možná ano, možná ne.

Co se děje s organismem po vypití kávy

Provedená studie dokázala, že celých 29 % účastníků potřebovalo jít na toaletu do dvaceti minut po vypití šálku kávy! Ale proč? Po vypití kávy se do organismu dostává kofein, který působí nejen jako stimulant nervového systému, ale může zároveň aktivovat kontrakce ve vašem tlustém střevě a střevních svalech. A právě kontrakce v tlustém střevě, které tlačí jeho obsah směrem ke konečníku nám mohou vychutnávání našeho ranního rituálu výrazně zkrátit. Vědci také zjistili, že kofein činí tlusté střevo dokonce o 60 % aktivnější než voda a o 23 % aktivnější než káva bez kofeinu.

Roli také hraje kyselost zvolené kávy – některá káva může být velmi kyselá, což může způsobit podráždění sliznice v trávicím traktu a tím dojde ke stimulaci produkce střevních šťáv. To ve výsledku také může také vést k nutkání na stolici.

Není kafe, jako kafe

Při pozorném čtení vám asi neuniklo, že kofein není hlavním viníkem rychlého úprku na toaletu. Navzdory všem zažitým dogmatům to ale není tak úplně pravda. Také káva bez kofeinu může obsahovat látky, které mohou stimulovat trávicí trakt a tím způsobit naši potřebu. Kromě kofeinu totiž káva obsahuje také mnoho dalších látek, jako jsou například chlorogenová kyselina, theobromin, teofylin a další. Právě tyto látky mohou stimulovat střeva a tím způsobovat rychlejší pohyb potravy trávicím traktem. Stejně tak jako už výše zmíněná kyselost zvolené kávy.

Kávu si osladím…

Dle nejpřísnějších měřítek kávových odborníků je velmi vhodné vychutnat si šálek oblíbené kávy jen tak, jak jej připravíte. Nic nepřidávat. Pokud to ale není zrovna váš šálek čaje (nebo kávy), a rádi si osladíte život či přidáte kapku mléka, i tuto skutečnost je třeba brát v úvahu. Protože také přísady, které do mléka běžně přidáváme mohou mít projímavé účinky.

Zejména mléko a smetana mohou velmi výrazně podporovat pohyby střev, protože obsahují laktózu. A přitom až téměř 65 % lidí na celém světě nedokáže laktózu správně strávit. Lidé s intolerancí laktózy pociťují brzy po konzumaci mléčných výrobků příznaky, jako je nadýmání, žaludeční křeče nebo průjem. To znamená, že kakat se vám může chtít nejen po kávě, ale smetánce nebo mléku v ní obsažené.

Sponzorováno

Káva a její vliv na naše hormony

Že vypití oblíbené kávy má vliv i na naše hormony je známá věc. Právě pro její vliv na adrenalin a kortizol, které nás bleskově probudí si ji často dopřáváme. V posledních letech se však studie zabývaly také vlivem kávy na hormon gastrin, který činí tlusté střevo aktivnějším.

Ačkoliv je v této oblasti potřeba dalších výzkumů, některé studie naznačují, že právě konzumace kávy může zvýšit hladinu tohoto hormonu v těle. To může být způsobeno stimulací vylučování kyseliny chlorogenové v kávě, která může podpořit produkci gastrinu v žaludku.

Jedna studie dokonce zjistila, že pití běžné kávy nebo kávy bez kofeinu zvýšilo hladiny gastrinu až 2,3 x a 1,7 x v porovnání s pitím vody. A co víc, káva může také zvýšit hladiny trávicího hormonu cholecystokininu. Nejen, že tento hormon může zrychlit pohyb potravy tlustým střevem, ale je také spojen s gastrokolickým reflexem, díky kterému je tlusté střevo aktivnější.

Gastrokolický reflex

U některých jedinců v tom může být káva úplně nevinně. Na vině může být právě i výše zmíněný Gastrokolický reflex, což je fyziologická odpověď našeho trávicího traktu na příjem potravy. Jedná se o reflex, kdy střeva začnou tlačit střevní obsah směrem k řitnímu otvoru v reakci na vstřebávání potravy v žaludku a tenkém střevě.

Když potrava vstupuje do žaludku, dochází tak k uvolňování hormonů, které stimulují pohyb střev a způsobují uvolňování vody a solí do střevního obsahu. Když se pak střevní obsah dostane až do konečníku, dochází ke stimulaci receptorů, které signalizují mozku, aby uvolnil střevní svalstvo a vyprázdnil střeva. Faktem ale zůstává, že právě vypitá káva a složky v ní obsažené mohou tento reflex ještě zesílit.

Je dobré vědět, že…

Většinou je gastrokolický reflex fyziologický a přirozený proces. Pokud však dochází k nadměrnému nebo častému nutkání na stolici v důsledku gastrokolického reflexu, může to být příznakem určitého trávicího onemocnění a vyžaduje to lékařskou konzultaci.

Ranní ptáče…

Nalijme si čistého vína (nebo kávy?). Naše střeva jsou po probuzení až dvakrát aktivnější, než když spíme. Během spánku se metabolismus a trávicí procesy přirozeně zpomalují, aby naše tělo mohlo odpočívat. Když se však probudíme, náš metabolismus se zrychlí a trávicí procesy se znovu začnou aktivovat, aby se tělo mohlo připravit na příjem nové potravy. Tento proces samozřejmě také podléhá nastavení našich vnitřních hodin, známým také jako cirkadiánní rytmus. Jde o biologický rytmus, který reguluje mnoho funkcí našeho těla, včetně spánku, probuzení, hladiny hormonů a metabolismu.

Sečteno a podtrženo – než se rozhodnete s ranním pitím kávy jednou pro vždy skoncovat, je potřeba si uvědomit, že na intenzitu naší ranní potřeby vylučování má vliv velké množství faktorů. Na kávu a látky v ní obsažené máme každý různou citlivost. Někteří lidé mohou být na kávu citlivější a mohou pociťovat intenzivnější účinky, zatímco jiní nemusí žádné výraznější účinky vůbec pocítit. Ať je to tak nebo tak, místnost označenou dvěma 00 se hodí mít po probuzení určitě na blízku.

Zajímavost na závěr
Označení toalet číslicemi „00“ vzniklo nepochybně v 19. století v německých hotelích. Záchody byly stavěny u schodiště a v blízkosti výtahů jako nultý pokoj, a aby se zdůraznila exkluzivita místnosti přidala se navíc druhá nula.

Pokud vám káva způsobuje nežádoucí účinky, měli byste zvážit snížení množství kávy nebo změnu pitného režimu. Je také důležité zajistit dostatečný příjem tekutin a vlákniny, aby se zabránilo průjmům a dalším problémům s trávením.

PAMATUJTE: Je důležité si uvědomit, že každý člověk je jedinečný a může reagovat na kávu odlišně. Někteří lidé mohou cítit nutkání na toaletu ihned po konzumaci kávy, zatímco jiní nemusí pociťovat žádné účinky. Jak kdo :)

Sponzorováno

A jak to máte vy? Taky po kávě „musíte“? Napište mi do komentářů.

A dále si u nás o kávě přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva