Sponzorováno

Neprůstřelná káva neboli bulletproof coffee – co je to, jaké má účinky a vliv na zdraví? 4.68/5 (19)

A co vy? Pijete neprůstřelnou kávu, nebo se na to chystáte?

A co vy? Pijete neprůstřelnou kávu, nebo se na to chystáte?

Neprůstřelná káva, neboli bulletproof coffee, v sobě kombinuje kávu, olej a máslo. V mnoha článcích (a dalších zdrojích) se propaguje jako možná náhrada za snídani. Mnoho jejich zastánců tvrdí, že má řadu výhod pro zdraví.

V tomto článku se podíváme na to, co přesně je to neprůstřelná káva a jak ji udělat. Prozkoumáme také její potenciální přínosy pro zdraví, její případné nevýhody a kdo by z toho nápoje mohl mít případně největší prospěch.

Tak, jdeme na to.

Co je to vlastně neprůstřelná (bulletproof) káva?

Neprůstřelná káva je nápoj, který v sobě kombinuje kávu, olej a máslo. Je to krémová káva podávaná teplá a vypadá hodně podobně jako latte. Ale s latte má jen málo společného. Lidé, kteří propagují neprůstřelnou kávu, tvrdí, že má řadu výhod, včetně:

  • udržování energetických hladin po celý den
  • je to prevence hladu
  • má vliv na zlepšení soustředění a podobně

Vzhledem k tomu, že neprůstřelná káva je poměrně novým produktem, neexistuje žádný vědecký výzkum o tom, zda je prospěšná nebo neprospěšná pro naše zdraví.

Jak se dělá neprůstřelná káva?

Výrobě neprůstřelné kávy zahrnuje celkem čtyři kroky:

  1. Ideálně z čerstvě mletých kávových zrn udělejte 1 šálek kvalitní kávy. Bez lógru.
  2. Přidejte 1 polévkovou lžíci MCT oleje (olej obsahující triglyceridy se středně dlouhým řetězcem), který se obvykle vyrábí z kokosového oleje. Proč tento typ oleje? Neukládá se ve formě tuku a urychluje metabolismus.
  3. Přidá se 1 až 2 lžičky kvalitního másla (ideálně z mléka od krav krmených travou) nebo jiné než mléčné alternativy
  4. Směs se míchá v mixéru po dobu 20 až 30 sekund.

Tato kávová směs by měla být pěnivá a krémová. Neprůstřelná káva se pije teplá.

Náš tip: Zkuste tuto výbornou a kvalitní kávu

Zdravotní a jiné výhody neprůstřelné kávy

Pití kávy s mírou má řadu zdravotních výhod – může třeba snížit riziko úmrtí na srdeční onemocnění a několik druhů rakoviny. Pití kávy může také snížit pravděpodobnost vzniku onemocnění, jako je onemocnění jater, Parkinsonova choroba a diabetes typu 2. Příčiny těchto přínosů pro zdraví však vyžadují další výzkum.

Káva v dopoledních hodinách může zlepšit soustředění a pomoci člověku cítit se více ostražitější. Tak nějak vás prostě nakopne. Tento účinek obvykle trvá maximálně několik hodin.

Neprůstřelná káva v sobě navíc má MCT olej (často z kokosového olej). MCT olej se vyrábí frakční destilací a deodorizací vybraných rostlinných tuků (především kokosového a palmojádrového). Obecně se MCT olej používá hlavně ve výživě při zvýšené tělesné zátěži a při klinické výživě při metabolických poruchách. MCT olej obsahuje středně dlouhé řetězce triglyceridových tuků. Čím kratší je řetězec tuků, tím rychleji ho tělo může rozbít.

Studie z roku 2015 zjistila, že MCT mohou být užitečnější při hubnutí než tuky s dlouhým řetězcem, které většina ostatních tuků a olejů obsahuje. Autoři však dospěli k závěru, že není dostatek výzkumu, který by zjistil, zda jsou MCT bezpečné a účinné jako doplněk stravy. To je potřeba také doplnit.

Ketogenní dieta

Obvykle tělo přeměňuje sacharidy na energii před podobným použitím tuku. Pokud není k dispozici dostatek sacharidů, pak tělo využívá své zásoby tuků jako alternativní zdroj energie. Když tělo využívá své tukové rezervy, vyrábí ketony.

Ketogenní dieta má nízký obsah sacharidů a vysoký obsah tuku. Propagátoři neprůstřelné kávy tvrdí, že se hodí do ketogenního stravovacího plánu, protože obsahuje tuk, ale ne sacharidy, a tělo přeměňuje MCT olej na ketony.

V současné době však chybí vědecký výzkum potenciálních přínosů pro zdraví a rizik ketogenní diety. Mnoho lidí si tento typ stravy ale velmi chválí.

Diabetes typu 2

Některé studie uvádějí, že dieta s nízkým obsahem sacharidů může být prospěšná pro některé lidi s diabetem 2. typu. Dieta s nízkým obsahem sacharidů může pomoci osobě s diabetem:

Sponzorováno

  • snížit riziko srdečního infarktu nebo srdečních onemocnění
  • v případě potřeby zhubnout
  • má pozitivní vliv na snížení hladiny cukru v krvi

Lékaři obvykle pacientům doporučují, aby po dietu s nízkým obsahem sacharidů drželi pouze krátkou dobu.

Nebudete cítit hlad

Jedním z důvodů, proč pít neprůstřelnou kávu, je efektivní zabránění hladu během dopoledne. Přidání másla a oleje do kávy může způsobit, že se člověk bude cítit méně hladový, než kdyby vypil jen samotnou kávu. Každý z nás je jiný, někteří lidé se i tak mohou stále cítit hladoví, pokud nejedli snídani. Nicméně někoho tento nápoj opravdu moc dobře zasytí.

Takto může vypadat neprůstřelná káva.

Takto může vypadat neprůstřelná káva.

Nevýhody neprůstřelné kávy

Obecně se lidem doporučuje omezit množství nasycených tuků v jejich stravě. Uvádí se, že pouze 5 až 6 procent kalorií by mělo pocházet z nasycených tuků, což je přibližně 13 gramů (g) nasycených tuků denně.

1 lžička nesoleného másla obsahuje asi 7 g nasycených mastných kyselin. Neprůstřelná káva může obsahovat i 2 lžíce másla. To je celkem 14 g nasycených mastných kyselin, což je více než doporučená denní dávka. Tak na to myslete. Konzumace velkého množství nasycených tuků může zvýšit hladinu cholesterolu v krvi. Vysoký cholesterol zvyšuje riziko mrtvice a srdečního onemocnění.

Ne všechny nasycené tuky jsou však stejné. I když mají vysoký obsah nasycených tuků, MCT mohou být zdravější než tuky s dlouhým řetězcem.

Záměrem je pít neprůstřelnou kávu jako alternativu ke snídani. Nicméně, nahrazení jídla nápojem může zanechat osobě nedostatek živin, které každý den potřebujete. Na to myslete. Neprůstřelná káva neobsahuje správnou rovnováhu základních živin. Káva, olej a máslo neobsahují sacharidy, bílkoviny, vlákninu ani mnoho dalších vitamínů a minerálů, které člověk potřebuje. Výběr snídaně, která zahrnuje rovnováhu živin, je zdravější způsob, jak začít den. Ale pokud hubnete, může to být cesta.

TIP: Třeba domácí smoothie může být zdravější možností, než přeskočit snídani. Zkuste smíchat ovoce, pár bobulí a banán s mlékem.

Kdo může nejvíce těžit z neprůstřelné kávy?

Lidé, kteří jsou na ketogenní dietě nebo jídelníčku s nízkým obsahem sacharidů (tj. low carb) ze zdravotních důvodů, mohou mít prospěch z pití neprůstřelné kávy.

Je nepravděpodobné, že by pití verze neprůstřelné kávy spolu se zdravou snídaní nějak škodilo zdraví. Také můžete snížit množství másla a oleje, které se přidávají do nápoje, abyste snížili množství nasycených tuků.

A pár slov na závěr

Neprůstřelná káva je rostoucí dietní trend, který kombinuje kávu, olej a máslo jako náhradu za snídani. Fanoušci tohoto nápoje tvrdí, že zabraňuje hladu a poskytuje trvalou energii a zlepšuje soustředění. Dosud však není k dispozici dostatek důkazů, které by potvrdily jeho potenciální zdravotní přínosy nebo rizika.

Pití kávy s mírou není škodlivé a může mít i zdravotní výhody. Přidání velkého množství nasycených tuků do kávy však může poškodit dlouhodobé zdraví.

Neprůstřelná káva jako náhrada jídla neposkytuje všechny živiny, které člověk potřebuje. Jíst vyváženou a zdravou snídani je nejlepší způsob, jak začít den. Nicméně tato káva mnoha lidem vyhovuje. Zejména v režimu omezení sacharidů.

Sponzorováno

A co vy? Zkusili jste tuto kávu? Jaká byla? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále o kávě přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva