Sponzorováno

Chinin v tonicu – co to je a je chinin zdravý a bezpečný k pití? 4.68/5 (19)

Chinin v tonicu - co to je a je chinin bezpečný k pití?Chinin je hořká sloučenina, která pochází z kůry mochyně. Strom se nejčastěji vyskytuje v Jižní Americe, Střední Americe, na ostrovech v Karibiku a v částech západního pobřeží Afriky. Chinin byl původně vyvinut jako lék na boj proti malárii. V té době to bylo dost zásadní pro snížení úmrtnosti dělníků, kteří pracovali na budování Panamského průplavu na počátku 20. století.

Chinin, pokud se nachází v malých dávkách v tonicu, je bezpečné konzumovat. První tonicy obsahovaly práškový chinin, cukr a sodovou vodu. Tonic se od té doby stal běžným v různých míchaných nápojích, nejznámější kombinací je asi gin s tonikem, u nás pak i Becherovka s tonicem (tzv. Beton). Třeba americká FDA (úřad pro bezpečnost potravin a léčiv) povoluje, aby tonic neobsahoval více než 83 dílů chininu na milion, protože chinin může mít vedlejší účinky.

Dnes lidé někdy pijí tonic k léčbě nočních křečí nohou spojených s problémy oběhového nebo nervového systému (nebo také křeče v lýtkách). Tato léčba se však moc nedoporučuje. Chinin se stále podává v malých dávkách k léčbě malárie (v tropických oblastech světa).

Výhody a použití chininu

Hlavním přínosem chininu je jeho přínos při léčbě malárie. Nepoužívá se k prevenci malárie, ale spíše k zabití organismu odpovědného za nemoc. Při použití k léčbě malárie se chinin podává ve formě pilulek.

Chinin v tonicu se konzumuje po celém světě konzumuje samotný nebo v míchaných nápojích, jako je gin a vodka. Je to hořký nápoj, i když někteří výrobci se snažili chuť trochu zjemnit přidanými cukry a dalšími příchutěmi.

Pamatujete, že i ve „Švejkovských“ románech se chinin používal? Po naordinování chininu v kombinaci s výplachy žaludku a klystýrem, k pobavení čtenářů docházelo rychle k zázračnému uzdravení nemocných.

Nežádoucí účinky a rizika

Chinin v tonicu je zředěn natolik, že vážné vedlejší účinky jsou hodně nepravděpodobné. Pokud máte nějakou reakci, může být:

 • nevolnost
 • žaludeční křeče
 • průjem
 • zvracení
 • zvonění v uších
 • zmatek
 • nervozita

To jsou však častější vedlejší účinky chininu užívaného jako lék. Mezi nejzávažnější potenciální vedlejší účinky spojené s chininem patří:

 • problémy s krvácením
 • poškození ledvin
 • abnormální srdeční tep
 • závažná alergická reakce

Mějte určitě na paměti, že tyto reakce jsou primárně spojeny s chininem jako lékem. Na úroveň denní dávky chininu ve formě pilulek byste museli vypít asi tři litry tonicu denně.

Sponzorováno

Má pití tonicu nějaké výhody?

Moc ne. Tonic je sycený nealkoholický nápoj, který může obsahovat cukr (a to celkem hodně!) a má malou nutriční hodnotu. Chinin přítomný v tonicu mu dává výraznou hořkou chuť. I když tonic není nebezpečný, nemá žádné výhody a mohla by vést ke zbytečnému zvýšení příjmu kalorií. Tak na to pozor.

Kdo by se měl chininu vyhýbat?

Pokud jste v minulosti měli špatnou reakci na tonic nebo chinin, neměli byste je znovu zkoušet. Také vám může být doporučeno neužívat chinin nebo pít tonic, pokud:

 • máte abnormální srdeční rytmus, zejména syndrom dlouhého QT intervalu
 • máte nízkou hladinu cukru v krvi (protože chinin může způsobit pokles hladiny cukru v krvi)
 • jste těhotná – chinin se přes mateřské mléko snadno dostane do těla kojence.
 • máte onemocnění ledvin nebo jater
 • užíváte léky, jako jsou léky na ředění krve, antidepresiva, antibiotika, antacida a statiny (tyto léky vám nemusí bránit v užívání chininu nebo v pití tonické vody, ale měli byste o těchto a všech dalších lécích, které užíváte, informovat svého lékaře, pokud předepsaný chinin)

Kde dále najdete chinin?

Jasně, gin s tonikem a vodka s tonikem jsou základem každého baru, tonic je více všestrannějším nápojem. Nyní je míchán třeba i s tequilou, brandy a téměř jakýmkoli jiným alkoholickým nápojem. Často se přidávají citrusové příchutě, takže pokud uvidíte výraz „hořký citron“ nebo „hořká limetka“, můžete předpokládat, že nápoj obsahuje tonic s přidanou kyselou ovocnou příchutí.

Tonic se však nepoužívá pouze ke smíchání s lihovinami. Kuchaři mohou přidat tonic i do těsta při smažení mořských plodů nebo do dezertů, které zahrnují také gin a další likéry.

Kolik chininu je v tonicu?

V potravinářství naštěstí platí přísné limity – pro aromatizaci nealkoholických nápojů mohou výrobci použít maximálně 75 mg chininu na kilogram nápoje. U alkoholických nápojů je pak limit 300 mg chininu na kilogram nápoje. Skutečný obsah chininu se v nápojích od různých výrobců pohybuje přibližně mezi 28 až 79 mg na litr, což odpovídá 27 až 75 mg chininu na kilogram.

Pro úplnost – smrtelná dávka chininu pro dospělého člověka se uvádí mezi 8 – 10 gramy.

Chinin v tonicu – shrňme si to

Pokud je tonic vaším oblíbeným nápojem, pravděpodobně si můžete trochu dát můžete. Ale nepijte ho v domnění, že vyléčí křeče nohou nebo stavy, jako je syndrom neklidných nohou.

Sponzorováno

Pokud cestujete do části světa, kde je malárie stále hrozbou, zeptejte se vašeho lékaře na použití chininu k léčbě této nemoci.

Zdroje článku a studie o chininu

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva