Sponzorováno

Co pít když máte diabetes (cukrovku)? Toto je 5 nejlepších nápojů 4.67/5 (24)

Limonády a sodovkové nápoje by měly být pro diabetiky naprosté tabu.

Limonády a sodovkové nápoje by měly být pro diabetiky naprosté tabu.

Pokud máte cukrovku znamená to, že si musíte být vědomi všeho, co jíte nebo co pijete. Znalost množství (přesného počtu) sacharidů, které sníte a znalost toho, jak mohou ovlivnit hladinu cukru v krvi, je pro vás naprosto zásadní.

Cukrovkářům se obecně doporučují nápoje s nízkým obsahem kalorií (nízkokalorické nápoje). Hlavním důvodem je zabránit prudkému zvýšení hladiny cukru v krvi. To jako diabetik rozhodně nechcete, to je to, čemu se chcete vyhnout.

Výběr správných nápojů může cukrovkářům pomoci:

  • vyhnout se nepříjemným vedlejším účinkům
  • zvládnout jejich příznaky
  • udržet si zdravou váhu

5 nejlepších nápojů pro diabetiky

Tyto nápoje jsou pro diabetiky naprosto bezpečné k pití:

  1. Voda
  2. Neslazený čaj
  3. Neslazená káva
  4. Rajčatová šťáva
  5. Sportovní nápoje bez cukru
  6. Neslazené nápoje sycené oxidem uhličitým

Při výběru nápoje jsou obvykle nejlepší nízkokalorické nápoje. Vymáčkněte do svého nápoje čerstvou citronovou nebo limetkovou šťávu, abyste získali osvěžující nízkokalorický drink.

Mějte na paměti, že i nápoje s nízkým obsahem cukru, jako je například zeleninová šťáva, by se měla konzumovat s rozumem.

Mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku jsou také zajímavou volbou. Obsahují však přirozeně se vyskytující mléčný cukr, laktózu, takže tento nápoj musíte brát do úvahu ve svém celkovém příjmu sacharidů za den. Mléčné výrobky se také nepovažují za nápoj s nízkým obsahem cukru.

Ať už jste doma nebo v restauraci, zde jsou ty nejlepší nápoje pro diabetiky.

1. Voda

Pokud jde o hydrataci, čistá voda je tou nejlepší volbou pro lidi s diabetem. Je to proto, že vůbec nezvýší hladinu cukru v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit dehydrataci.

Pití dostatečného množství vody může vašemu tělu pomoci eliminovat přebytek glukózy močí. Obecně se doporučuje, aby muži pili asi 13 šálků (3,08 l) denně a ženy vypili asi 9 šálků (2,13 l).

Pokud se vám čistá voda nelíbí, vytvořte si v tomto směru různorodost:

  • přidejte si do vody plátky citronu, limetky, okurky nebo pomeranče
  • zkuste přidat pár větviček aromatických bylin, jako je máta, bazalka nebo meduňka
  • rozdrťte do vody pár čerstvých nebo zmrazených malin či jahod

2. Čaj (neslazený)

Výzkum ukázal, že třeba zelený čajpozitivní vliv na vaše celkové zdraví. Může také pomoci snížit krevní tlak a snížit škodlivé hladiny LDL cholesterolu.

Některé výzkumy naznačují, že pití až 6 šálků (cca 1,42 l) denně může snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu. Je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Ať už si vyberete zelený, černý nebo bylinný čaj, měli byste se vyhnout čajům s přidaným cukrem. Pro osvěžující chuť si vytvořte svůj ledový čaj pomocí chlazeného voňavého čaje, jako je třeba rooibos, a přidejte několik plátků citronu.

Pokud vám to nevadí kofein, Earl Grey a jasmínový zelený čaj jsou také skvělé alternativy.

3. Káva

Studie z roku 2012 zjistila, že pití kávy může pomoci snížit riziko vzniku diabetu 2. typu. Opravdu je to tak. Vědci zjistili, že úroveň rizika klesla ještě níže u lidí, kteří pili 2 až 3 šálky denně. To platí také pro lidi, kteří pili 4 a více šálků denně.

To se týkalo jak kávy kofeinové, tak bez kofeinu, takže pokud vám kofein způsobuje nervozitu, klidně si dejte šálek kávy bez kofeinu. Stejně jako u čaje je důležité, aby vaše káva byla samozřejmě neslazená. Přidání mléka, smetany nebo cukru do kávy zvyšuje celkový počet kalorií a může ovlivnit hladinu cukru v krvi. A to nechcete.

Pokud pijete kávu, nepočítejte jí do příjmu tekutin pro hydrataci. Ke kávě ještě musíte vypít alespoň 2 litry vody denně.

4. Zeleninová šťáva

Zatímco většina 100% ovocných šťáv je 100% cukr, můžete zkusit rajčatovou šťávu nebo nějakou alternativu zeleninové šťávy. Vytvořte si vlastní šťávu ze zelené listové zeleniny, celeru nebo okurek s hrstkou bobulí (borůvky, maliny), tím dodáte šťávě příjemnou chuť a zvýšíte obsah vitamínů a minerálů. Nezapomeňte počítat tyto bobule jako součást vašeho celkového obsahu uhlohydrátů za den.

5. Nízkotučné mléko

Mléčné výrobky by obecně měly být součástí vaší stravy každý den. Obsahují důležité vitamíny a minerály, ale do vaší stravy přidávají uhlohydráty (sacharidy), na to nezapomeňte. Vždy si vyberte neslazené, nízkotučné mléko, nebo odstředěné mléko.

Měli byste omezit příjem na dvě až tři sklenice denně. Můžete také vyzkoušet mléčné výrobky s nízkým obsahem cukru, například kokosové mléko. Uvědomte si, že sójové a rýžové mléko obsahuje uhlohydráty, proto zkontrolujte hodnoty na obalu.

Sponzorováno

Mnoho alternativ mléčného mléka také postrádá vitamín D a vápník, pokud jimi nejsou obohaceny.

4 nejhorší nápoje pro diabetiky

Nápoje, kterým by se měli diabetici obloukem vyhnout, jsou tyto:

  • limonády, sodovky
  • energetické nápoje, které obsahují cukr
  • ovocné džusy
  • alkohol

Vyhněte se sladkým nápojům, kdykoli je to možné. Mohou nejen zvýšit hladinu cukru v krvi, ale mohou také přispět k významnému podílu vašeho denního doporučeného kalorického příjmu. Zkrátka, jsou nezdravé. Sladké nápoje jsou zlo – nedodávají vašemu tělu žádnou užitečnou nutriční hodnotu.

1. Limonády, koly, sodovky

Limonády, koly, sodovky jsou na prvním místě na seznamu nápojů, kterým se máte vyhnout. V průměru mohou mít neuvěřitelných 40 gramů sacharidů a 150 kalorií. Tyto sladké nápoje byly také spojeny s přibýváním na váze a zubním kazem, takže je nejlepší nechat je na polici obchodu. Místo toho si dejte ovocem ochucenou vodu nebo neslazený čaj.

Podle jedné studie z roku 2014 na myších byla umělá sladidla, jako jsou ta, která se nacházejí v limonádách, obviněna z negativního ovlivnění bakterií ve střevě. Studie teoretizovaly, že to může zvýšit rezistenci na inzulín, což může způsobit nebo zhoršit diabetes.

Studie z roku 2009 spojila zvýšený příjem takových limonád s rizikem metabolického syndromu. Tento syndrom se týká těchto problémů:

  • vysoký krevní tlak
  • vysoká hladina cholesterolu
  • vysoké hladiny triglyceridů
  • zvýšený přírůstek na váze
  • vysoká hladina cukru v krvi

No a konečně jedna studie z roku 2016 ukázala, že lidé, kteří pili slazené sodovky, měli zvýšenou hladinu cukru v krvi a větší obvod pasu. A věřte, že takových studií je mnoho.

2. Energetické nápoje

Energetické nápoje mohou mít vysoký obsah jak kofeinu, tak sacharidů (uhlohydrátů). Výzkum ukázal, že energetické nápoje nejen zvyšují hladinu cukru v krvi, ale mohou také způsobovat rezistenci na inzulín. To ve finále může hodně zvýšit riziko vzniku diabetu 2. typu.

Příliš mnoho kofeinu může navíc:

  • způsobit nervozitu
  • zvýšit krevní tlak
  • vést k nespavosti

To vše může negativně ovlivnit vaše celkové zdraví.

3. Ovocné šťávy (slazené i neslazené)

Uvědomme si, že všechny ovocné šťávy mohou do vaší stravy přidat skutečně velké množství sacharidů – jsou čistý (přírodní) cukr. Tato kombinace může způsobit zmatek v cukru v krvi a zvýšit riziko přibývání na váze. 100% ovocné nápoje mohou obsahovat tolik cukru, jako sladké sodovkové nápoje.

Pokud to nemůžete vydržet a toužíte po ovocné šťávě, ujistěte se, že jste si vybrali šťávu, která je stoprocentně čistá a neobsahuje žádné přidané cukry. Také omezte množství na malou skleničku, 0,12-0,2 l.

4. Alkoholické nápoje

Při pití alkoholu je třeba zvážit několik věcí:

  • Jak nápoj ovlivní hladinu cukru v krvi
  • Obsah kalorií v nápoji
  • Zda alkohol ovlivňuje jakékoli léky, které užíváte

Alkoholické nápoje mohou být zodpovědné za zvyšování a snižování hladiny glukózy v krvi, takže je užitečné pochopit, jak různé alkoholické nápoje mohou ovlivnit vaši hladinu cukru v krvi.

Pro ty, kteří si dávají pozor na jejich váhu, je důležité si uvědomit, že alkohol je významným zdrojem kalorií. Například jeden půllitr běžného piva má 200 kalorií, což je tolik kalorií jako velký kousek pizzy.

Některé léky interagují s alkoholem, na to pamatujte. Je vhodné si přečíst příbalovou informaci pro pacienta přiložené k vašemu léku a pokud máte další otázky, poraďte se se svým lékařem. Obecně platí, že cukrovka a alkohol se nemají rádi. Ale někdy trocha alkoholu nevadí. Záleží jaký to je alkohol, a kdy ho pijete.

Nápoje pro diabetiky – sečteno a podtrženo

Pokud jde o výběr nápoje, pijte jednoduché nápoje. Vyberte si k pití vodu, kdykoli je to možné. Neslazený čaj a všechny nápoje bez cukru jsou také dobrými možnostmi. Přírodní šťávy a odstředěné mléko jsou obvykle také v pořádku.

Pokud toužíte po sladkých nápojích, zkuste přidat přírodní zdroje sladké chuti, jako:

  • voňavé byliny
  • plátky citrusového ovoce
  • pár rozdrcených bobulí

Nepijte určitě uměle slazené nápoje. Ty jsou opravdu zlo, zejména pro diabetiky.

Sponzorováno

A co vy? Máte s cukrovkou nějaké zkušenosti? Co pijete? Nebo co pije váš známý, který cukrovku má? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si o cukrovce ještě přečíst?

Zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

4 Komentářů u článku “Co pít když máte diabetes (cukrovku)? Toto je 5 nejlepších nápojů”

  1. magda dzurkova napsal:

    je to velmi poučné, moc díky

  2. Julius Balog napsal:

    Jsem diabetik tipů 2. Chtěl bych se zeptat můžu pít prolinie bez cukru s příchutí citron.moje manželka mi říká že jeto sladká voda. Můžete mi poradit

    • Vše je o složení.. je třeba se řídit tím, co ochucená minerální voda obsahuje a čím je slazena… v prolinii budou zřejmě umělá sladidla – aspartam a acesulfam K.. ty se u diabetiků mohou V ROZUMNÉ MÍŘE použít.. Ale raději dejte přednost čisté vodě :) ta je rozhodně lepší než tyto ochucené minerálky..

  3. Frano napsal:

    Když jsem viděl co zbylo na dně po vydestilování 3 litrů kohoutkové pitné městské vody,tak jsem zůstal v úžasu a divil se,že ještě žiji…Dnes mám reverzní osmózu a vodu jak z horské studánky plnou hořčíku,vápníku,draslíku,sodíku,minerály přídám před ionizací elektrolýzou z minerálky Magnézia..Voda je po ionizaci plná vodíku a má PH 9,5 a antioxidační ORP -1000 mV !!!! Denně jí piji na svoji cukrovku 2,5 L a doplním skleničku plnou lžičkou Cejlonské skořice již 6 let!! Vnoučkové říkají,dědo prosím,hlavně nám do vody nedávej šťávu.. Čistá jim šmakuje víc..

Zanechat komentář ke článku

Zpráva