Sponzorováno

17 důvodů, proč je káva zdravá 4.87/5 (15)

Mnoho odborných studií podporuje pití kávy.

Mnoho odborných studií podporuje pití kávy.

Zda je pití kávy pro zdraví prospěšné nebo naopak škodlivé, je nejen předmětem vášnivých diskuzí během večeře s přáteli, ale stále častěji také předmětem vědeckého zkoumání. Ačkoliv se stále ještě najdou tací, kteří si myslí opak, skutečně existují dobré důvody k pití čerstvé voňavé kávy a my vám jich představíme hned několik.

Tak si postavte na kafe a směle do čtení. Až se příště setkáte s někým, kdo Vám bude tvrdit, že káva v kombinaci s mlékem je zdraví škodlivá, budete na tuto diskuzi dobře připraveni.

Pojďme se spolu podívat na 17 studiemi podpořených důvodů, proč pít kávu.

1. Snižuje bolest, zvyšuje výkon

Už dva šálky kávy mohou snížit bolesti svalů po tréninku až o 48 % (zdroj). Zdá se to být prosté – když jsme unavení, nechce se nám do žádné aktivity, natož do cvičení. Někteří trenéři elitních sportovců podávají svým svěřencům kofein před tréninkem či závodem. Kofein totiž nejen, že zlepšuje výkon, ale také snižuje únavu i bolest svalů.

Náš tip: Zkuste tuto výbornou a kvalitní kávu

Podle posledních informací serveru Health.com navíc pomáhá svalům zvýšit počet spálených tuků. Vysoké množství kofeinu v černé kávě totiž zrychluje metabolismus, a tím pádem během cvičení spálíte mnohem více kalorií. Už jedním šálkem docílíte rychlejší přeměny tukových buněk na zdroj energie. Svaly také potřebují pro svůj výkon látku nazvanou glykogen, kterou kofein chrání a dává tak svalům více času na trénink, do té doby, než se opotřebují. To znamená, že samotný trénink je pak méně bolestivý. Někteří vědci dokonce věří, že kofein může působit přímo na svaly tím, že zlepší jejich účinnost při vytváření energie. Konzumace kávy před cvičením tedy zvyšuje jeho celkový efekt.

2. Zvyšuje denní příjem vlákniny

Jeden šálek čerstvě uvařené kávy představuje až 1,8 gramu vlákniny, při doporučeném denním minimálním příjmu 20 – 38 gramů. Nová studie ukázala, že i káva může být zdrojem dietní vlákniny. Vařená káva totiž obsahuje rozpustnou vlákninu, kterou můžeme najít v ovesných vločkách nebo jablkách. Tato vláknina pomáhá tělu absorbovat důležité živiny, podporuje zažívání a hlídá náš cholesterol. Tím samozřejmě neříkáme, že od teď máte nahradit pravidelnou dávku ovoce a zeleniny šálkem kávy.

3. Ochrana proti cirhóze jater

Nejlepší ochranou pro naše játra je omezení příjmu alkoholu – o tom se nepřeme. Další novější studie rovněž prokázala, že i pití kávy má na naše játra ochrannou funkci. Naproti dřívějším tvrzením se v posledních letech ukazuje, že játrům prospívá pití 4 a více standardních šálků kávy denně. „Káva je jedním z nejlepších prostředků pro ochranu jaterních funkcí, brání fibróze jater, zpomaluje progresi chronického jaterního onemocnění,“ potvrzuje prospěšnost pití kávy MUDr. Václav Hejda z I. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. Ještě další studie také prokázala, že jak káva, tak káva bez kofeinu snižovala hladinu jaterních enzymů u pravidelných konzumentů. Tato studie byla publikována v magazínu Hepatology Journal.

4. Káva snižuje riziko cukrovky typu 2

Ačkoliv je zapotřebí dalšího výzkumu ukázalo se, že ti, kteří konzumovali 6 nebo více šálků denně, měli o 22 % nižší riziko cukrovky. V nedávné době byl zveřejněn přehled studií, které se zabývaly vztahem kávy a rizikem vzniku cukrovky 2. typu. Závěry těchto studií prokázaly, že pití klasické kávy, ale také té bez kofeinu, je jednoznačně spojeno s nižším rizikem rozvoje diabetu 2. typu. Samozřejmě to závisí na dávce kávy, kterou vypijete. Ze studií vyplývá, že čím více šálků kávy denně vypijete, tím více snížíte své riziko rozvoje této nemoci. Při konzumaci šesti šálků kávy denně bylo riziko sníženo o jednu třetinu.

5. Snížení rizika Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby

Mezi další benefity, které přináší pravidelné vychutnávání si tohoto báječného nápoje, patří snížení rizika onemocnění Alzheimerovou, či Parkinsonovou chorobou. Pro toto tvrzení také už existují jednoznačné důkazy. Předpokládá se, že hromadění tzv. mozkového plaku je zodpovědné za tato progresivní nervová onemocnění. Nedávná studie však izolovala sloučeniny v pražené kávě, které mohou být zodpovědné za prevenci hromadění mozkového plaku, tedy zabraňují jeho narůstání. Podle nové studie vědců z University of Toronto a Výzkumného ústavu Krembil v Kanadě, by mohlo být pro mnoho lidí dobrou zprávou, že konzumace kávy by mohla mít neuroprotektivní účinek. To by snížilo riziko vzniku Alzheimerovy choroby a Parkinsonovy nemoci.

6. Snižuje riziko sebevraždy a deprese

Desetiletá studie, která zahrnovala 86 000 žen ukazuje snížené riziko sebevraždy během pravidelného pití kávy. Další studie provedená na Harvardu také zjistila, že u žen, které pijí 4 nebo více šálků kávy, je o 20 % méně pravděpodobné, že budou trpět depresemi. Kofein totiž stimuluje uvolňování dopaminu, který je zodpovědný za naši dobrou náladu. Ta se dostaví přibližně za hodinu po vypití šálku. Ale i zde platí zlaté pravidlo, všeho s mírou. Pokud to s tímto lahodným nápojem přeženete, je možné, že namísto optimismu budete čelit úzkosti a neklidu.

7. Snížení rizika srdečního onemocnění

Korejští vědci zjistili, že účastníci studie, kteří konzumovali 3 až 5 šálků kávy denně, měli menší pravděpodobnost počátečních známek srdečních onemocnění. Je třeba si však uvědomit, že zde hrají roli i další faktory, jako například stravování, protože Korejci mají obvykle jinou stravu, než lidé ze Západu. Novější studie provedená v Brazílii zjistila, že u těch, kteří konzumují nejméně tři šálky kávy denně, dochází k menší kalcifikaci (usazování vápenatých solí, čímž dochází ke zhoršení průtoku) v koronárních tepnách. Studie z roku 2019 potvrdila, že káva nezpůsobuje ztuhnutí tepen ani mezi účastníky studie, kteří vypili více než 25 šálků kávy denně.

8. Nižší riziko roztroušené sklerózy

Nedávný výzkum ukázal, že nejméně 4 šálky kávy denně mohou pomoci chránit před rozvojem a opakovaným výskytem roztroušené sklerózy. Předpokládá se, že káva zabraňuje nervovému zánětu, který může vést až k rozvoji nemoci. Studie byla publikována v magazínu Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry.

Sponzorováno

9. Káva snižuje riziko rakoviny tlustého střeva

Pravidelná konzumace kávy bývá ve studiích často nepřímo spojena s rizikem rakoviny tlustého střeva. Dvě největší studie, které tento vztah mezi kávou a rakovinou tlustého střeva a konečníku zkoumaly zjistily, že muži a ženy, kteří pravidelně denně konzumovali 2 nebo více šálků kávy bez kofeinu, měli riziko rakoviny konečníku o 48 % nižší než u těch, kteří kávu nikdy nekonzumovali.

Káva nejen, že snižuje riziko rakoviny tlustého střeva, ale také pomáhá těm, kteří už ji mají přežít déle. I mírná konzumace kávy může snížit pravděpodobnost vzniku kolorektálního karcinomu až o 26 %. Tato ochranná výhoda se úměrně zvyšuje s vyšší konzumací kávy. Další studie ukázala, že pacienti s rakovinou tlustého střeva, kteří během léčby postupně zvyšují spotřebu kávy, žijí déle a mají lepší zdravotní výsledky než ti pacienti, kteří kávu vůbec nekonzumují.

Nedávný výzkum také ukázal, že káva může dokonce zvýšit u ženy sexuální apetit, ale skutečnost, že tento fakt byl dosud otestován pouze na potkanech, této informaci trochu ubírá na atraktivitě.

A i další nejrůznější studie o vlivu kávy na naše zdraví probíhají už celá léta. Zde přinášíme ty nejzajímavější poznatky z posledních let.

10. Zabraňuje poškození sítnice

Studie Cornellské University ukázala, že káva může zabránit poškození sítnice. V dnešní době oči namáháme daleko více než dříve. Čím více oči namáháme a unavujeme, tím více se vystavujeme riziku rozvoje nejrůznějších očních vad či nemocí. Nejnovější výzkumy však ukazují, že kyselina chlorogenová (CLA), která je jedním ze silných antioxidantů a je obsažena právě v kávových zrnkách pomáhá zastavit oxidační stres, který je zodpovědný mimo jiné za stárnutí a tím pádem poškození oční sítnice.

11. Káva může chránit před paradentózou

Vědci z Brazílie zjistili, že silná černá káva ničí bakterie na zubech, které stojí za rozvojem zubního kazu. Ale pozor, přidáním mléka nebo cukru do kávy tuto její schopnost zase hned potlačíte. V letech 1968–1998 byla sledována spotřeba kávy a její vliv na zdraví zubů u 1152 mužů. Vědci zjistili, že káva nejen, že nepodporuje onemocnění dásní, ale ve skutečnosti vykazuje ochranný účinek.

12. Snížené riziko rakoviny jater

Vědci z USC Norris Comprehensive Cancer Center zjistili, že ti, kteří konzumují 1-3 šálky kávy denně, mají o 29% nižší riziko vzniku rakoviny jater (hepatocelulární karcinom (HCC), což je nejběžnější typ tohoto druhu rakoviny.

13. Menší riziko dny

Riziko vzniku dny (u mužů) klesá se zvyšující se spotřebou kávy. Dokázáno na velké studii s více než 50 000 muži.

14. Zajistí dlouhověkost

Studie publikovaná v časopise Annals of Internal Medicine z roku 2008 ukázala, že ženy konzumující pravidelně kávu měly nižší riziko úmrtí na rakovinu, srdeční choroby a další faktory. Další studie publikovaná v New England Journal of Medicine ukázala, že konzumenti kávy měli menší riziko předčasného úmrtí na nemoci, jako je cukrovka, srdeční choroby a formy rakoviny. A další japonská studie zjistila, že muži, kteří pijí alespoň 3 šálky kávy denně, mají o 24% menší riziko předčasného úmrtí na nemoci. Suma sumárum – chcete-li se dožít co nejdelšího věku, určitě si kávu neodpírejte. Naopak.

15. Snížené riziko úmrtí na infarkt

Vědci zjistili, že ti, kteří pijí dva nebo více šálků kávy denně po prodělaném infarktu, mají menší riziko úmrtí na infarkt.

16. Pomáhá lidem lépe vycházet se spolupracovníky

Pokud pro vás platí heslo, že dřív, než po ranním šálku kávy se s vámi nikdo nedomluví, můžete jásat. K tomuto faktu už také existují vědecké studie. Jedna, publikovaná v časopise Journal of Psychopharmacology ukázala, že na pracovištích, kde se pravidelně konzumuje káva, mají pracovníci pozitivnější pohled na sebe a ostatní, než je tomu na pracovištích, kde tomu tak není.

17. Káva pro silnější kosti

Starší výzkumy tvrdily, že káva přispívá k vyplavování vápníku v kostech, ale novější výzkum ukázal, že pravidelní konzumenti mají naopak vyšší hustotu kostí než lidé, kteří kávu nepijí. Tento výzkum byl zveřejněn časopise The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Zdraví prospěšné vlastnosti kávy jsou pravděpodobně způsobeny antioxidanty, které se přirozeně vyskytují v kávových zrnkách. Běžná porce kávy obsahuje více antioxidantů než porce hroznové šťávy, borůvek, malin či pomerančů. Antioxidanty v kávě pomáhají tlumit zánět a snižovat tak riziko poruch s ním souvisejících, jako jsou například kardiovaskulární onemocnění.

Kávu s mlékem, nebo bez mléka?

Možná stojí za zmínku také věčné téma k diskuzi, a to nejen v baristických kruzích – kávu s mlékem, či bez mléka? Dříve pevně zažitý mýtus, že spojení kávy s mlékem je zdraví škodlivé, se dnes už daří postupně vyvracet. První, kteří si dopřáli toto lahodné spojení, byli Vídeňané – a to už v roce 1653, kdy velmi pravděpodobně vzniklo první capuccino. Mléko má dokonalou schopnost kávu vyladit do posledního detailu, dokonce její chuť mnohdy i vylepšit. Zdravotních komplikací tohoto oblíbeného spojení se však skutečně obávat nemusíme.

Co bychom však měli vědět je fakt, že mléko velmi mírně snižuje účinky kofeinu, jelikož způsobuje pomalejší vstřebávání kofeinu do organismu. Nástup účinků kofeinu je tedy pomalejší, ale zase vydrží déle. Pokud se chcete tedy rychle probrat, dopřejte si raději kávu bez mléka. Pokud však potřebujete, aby vám aktivita naopak vydržela delší dobu, doplňte ji mlékem dle chuti. Mléko v kávě může také pomoci od pálení žáhy, které se může dostavit po vypití černé kávy (káva má totiž docela nízké pH). Právě mléko však pomůže žaludek ochránit od případných žaludečních vředů. Komu kombinace kávy s mlékem působí žaludeční potíže, měl by se zamyslet spíše nad tím, zda za problémem nestojí skrytá intolerance na laktózu obsaženou v kravském mléce.

Sponzorováno

A jak jste na tom s kávou vy? Pijete ji? Pozorujete na sobě její účinky? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě o kávě přečíst?

Zdroje článku a studie o kávě

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva