Sponzorováno

Jakým potravinám a nápojům se vyhnout, když máte vysoký krevní tlak? 4.79/5 (14)

Pizza bývá velmi často plná soli. Pozor na to.

Pizza bývá velmi často plná soli. Pozor na to.

Jídelníček může mít obecně velký vliv na váš krevní tlak. Slané a sladké potraviny a potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků mohou výrazně zvyšovat krevní tlak. Pokud se jim vyhnete, může vám to pomoci získat a udržovat zdravý krevní tlak.

Pokud máte vysoký krevní tlak, obecně se doporučuje jíst hodně ovoce, zeleniny, libových bílkovin a celozrnných výrobků. Současně se doporučuje vyhýbat se červenému masu, soli (sodíku) a potravinám a nápojům, které obsahují přidané cukry. Tyto potraviny mohou váš krevní tlak zvyšovat.

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze postihuje přibližně 45% Evropanů. Hypertenze může v průběhu času způsobovat zdravotní potíže, včetně srdečních chorob a mrtvice.

Tento článek se zaměřuje na to, kterým potravinám se vyhnout nebo je omezit, pokud máte vysoký krevní tlak. Přidáme i nápady na zdravé stravovací návyky.

1. Sůl, konkrétně sodík

Sůl, nebo konkrétněji sodík v soli, významně přispívá k vysokému krevnímu tlaku a srdečním onemocněním. Je to způsobeno tím, jak ovlivňuje rovnováhu tekutin v krvi.

Stolní sůl obsahuje přibližně 40% sodíku. Obecně se doporučuje přijímat ne více než 2300 miligramů (mg) sodíku – ekvivalent 1 čajové lžičky soli – denně. Většina sodíku v naší stravě často pochází spíše z balených a zpracovaných potravin, než z toho, co přidáte k jídlu. Sodík může být skryt na velmi neočekávaných místech. Následující potraviny, známé jako „slaná pětka“, významně přispívají k dennímu příjmu solí:

 • chleby a rohlíky
 • pizza
 • sendviče
 • uzeniny a uzená masa
 • pytlíkové polévky

2. Zpracované maso

Zpracované lahůdky a maso jsou často plné sodíku. Je to proto, že výrobci toto maso ochucují a konzervují solí. Pouhé dva plátky uzeného masa mohou obsahovat 910 mg sodíku. Jeden párek nebo párek v rohlíku obsahuje 567 mg sodíku.

Přidání dalších potravin s vysokým obsahem soli, jako je chléb, sýr, různé koření a nakládaná zelenina, znamená, že taková večeře může být plná sodíku.

3. Zmrazená pizza

Kombinace ingrediencí ve zmrazených pizzách vyústí v to, že mají vysoký obsah cukru, nasycených tuků a sodíku. Mražená pizza může obsahovat obzvláště vysokou hladinu sodíku.

Sýr má často vysoký obsah sodíku, pouze dva plátky cheddaru obsahují 512 mg sodíku. To je obvykle v kombinaci se slaným nebo sladkým těstem na pizzu a uzeným masem a rajčatovou omáčkou, pěkná nálož sodíku. Do pizzy výrobci obecně přidávají hodně soli.

Jedna celá pizza, udělaná ze zmrazeného polotovaru, obsahuje 3140 mg sodíku, což je výrazně nad denní hranicí 2300 mg.

Jako náhradu zkuste připravit zdravou pizzu doma a pro výrobu použijte domácí těsto, sýr s nízkým obsahem sodíku a svou oblíbenou zeleninu.

4. Nakládané okurky a další nakládaná zelenina

Konzervování jakéhokoli jídla vyžaduje sůl. Zastavuje rozklad jídla a udržuje jej jedlé po delší dobu. Čím déle zelenina je v konzervách, tím více sodíku nasbírá.

Jedna malá nakládaná okurka obsahuje 447 mg sodíku. Dá se ale koupit nakládaná zelenina se sníženým obsahem sodíku. Čtěte etikety.

5. Polévky z pytlíku a konzervovaná jídla

Konzervovaná jídla jsou jednoduché a snadno se připravují, zvláště když nemáte čas nebo se necítíte dobře. Konzervovaná jídla a polévky však mají vysoký obsah sodíku. Balené polévky a vývary mohou obsahovat podobná množství. To znamená, že mohou zvýšit váš krevní tlak.

Jedna plechovka rajčatové polévky obsahuje 1110 mg sodíku, zatímco plechovka kuřecí a zeleninové polévky obsahuje 2140 mg polévky.

Zkuste místo toho zvolit polévky s nízkým nebo sníženým obsahem sodíku nebo si doma připravte vlastní polévku z čerstvých surovin. To je samozřejmě ideální varianta.

6. Konzervované rajčatové výrobky

Většina konzervovaných rajčatových omáček, těstovinových omáček a rajčatových šťáv má vysoký obsah sodíku. To znamená, že mohou způsobit zvýšení krevního tlaku, zvláště pokud již máte vysoký krevní tlak.

Jedna dávka (135 g) rajčatové omáčky obsahuje 566 mg sodíku. Jeden šálek rajčatové šťávy obsahuje 615 mg sodíku. U většiny produktů z rajčat najdete verze s nízkým nebo sníženým obsahem sodíku.

Chcete-li snížit krevní tlak, vyberte tyto alternativy nebo použijte čerstvá rajčata, která jsou bohatá na antioxidant zvaný lykopen. Čerstvá zelenina má mnoho výhod pro zdraví srdce.

7. Cukr

Ano, i cukr může zvýšit váš krevní tlak, a to hned několika způsoby. Výzkum ukazuje, že cukr – a zejména nápoje slazené cukrem – přispívá k přírůstku hmotnosti u dospělých a dětí. Nadváha a obezita předisponují lidi k vysokému krevnímu tlaku.

Přidaný cukr může mít podle studie z roku 2014 také přímý vliv na zvýšení krevního tlaku.

Jedna studie u žen s vysokým krevním tlakem uvádí, že snížení cukru o 2,3 čajové lžičky může vést k poklesu systolického tlaku o 8,4 mmHg a poklesu diastolického krevního tlaku o 3,7 mmHg.

Obecně se doporučují následující denní limity přidaného cukru:

 • 6 čajových lžiček nebo 25 gramů pro ženy
 • 9 čajových lžiček nebo 36 gramů pro muže

8. Zpracované potraviny s trans nebo nasycenými tuky

Aby bylo srdce zdravé, měli by lidé snižovat nasycené tuky a vyhýbat se trans-tukům. To platí zejména pro lidi s vysokým krevním tlakem.

Trans-tuky jsou umělé tuky, které zvyšují trvanlivost a stabilitu balených potravin.

Rovněž však zvyšují hladinu špatného (LDL) cholesterolu v krvi a snižují hladinu dobrého (HDL) cholesterolu, což může zvyšovat riziko hypertenze.

Nasycené tuky také zvyšují hladinu LDL cholesterolu v krvi.

Trans-tuky jsou obzvláště špatné pro vaše zdraví a jsou spojeny se špatným zdravím srdce, včetně zvýšeného rizika:

Sponzorováno

 • srdečních chorob
 • mrtvice
 • Diabetes typu 2

Balená, předem připravená jídla často obsahují trans-tuky a nasycené tuky spolu s vysokým množstvím cukru, sodíku a sacharidů s nízkým obsahem vlákniny. Opravdu nic dobrého pro vaše zdraví!

Nasycené tuky se většinou nacházejí v živočišných produktech, včetně:

 • plnotučné mléko a smetana
 • máslo
 • červené maso
 • kuřecí kůže

Obecně se doporučuje snížit příjem nasycených i trans-tuků, to pomůže udržet zdravé srdce.

Jedním ze způsobů, jak snížit příjem nasycených tuků, je nahradit některé živočišné potraviny zdravými rostlinnými alternativami. Mnoho rostlinných potravin obsahuje zdravé mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny. Mezi příklady rostlinných potravin patří:

 • ořechy
 • různá semena
 • olivový olej
 • avokádo

Podle některých výzkumů plnotučné mléčné výrobky nezvyšují krevní tlak.

9. Alkohol

Pití příliš velkého množství alkoholu může zvýšit váš krevní tlak. Pokud máte vysoký krevní tlak, může vám lékař doporučit, abyste snížili množství alkoholu, které pijete. U lidí, kteří nemají hypertenzi, může omezení příjmu alkoholu snížit riziko vzniku vysokého krevního tlaku.

Alkohol může také bránit lékům na krevní tlak, které užíváte, aby účinně fungovaly prostřednictvím lékových interakcí.

Mnoho alkoholických nápojů má navíc vysoký obsah cukru a kalorií. Pití alkoholu může přispívat k nadváze a obezitě, což může zase zvyšovat riziko hypertenze. A to nechcete.

Pokud pijete, doporučuje se omezit příjem alkoholu na dva nápoje denně u mužů a jeden nápoj denně u žen. Pokud je omezování alkoholu pro vás obtížné, poraďte se se svým lékařem.

Jaké jsou nejlepší potraviny při vysokém krevním tlaku?

Dodržování zdravé stravy může aktivně snižovat váš krevní tlak, krátkodobě i dlouhodobě. Potraviny obsahující draslík mohou rychle snižovat krevní tlak, protože draslík vyrovnává účinky sodíku.

Potraviny, které obsahují dusičnany, mohou také snižovat krevní tlak, včetně řepy a džusu z granátového jablka. Tyto potraviny také obsahují další zdravě zdravé složky, včetně antioxidantů a vlákniny.

Přečtěte si o nejlepších potravinách pro vysoký krevní tlak v tomto článku – 13 super potravin na vysoký krevní tlak.

Obecně zařaďte do svého jídelníčku:

 • Česnek – česnek se při léčbě vysokého tlaku používal už ve starém Řecku.
 • Cibule – ta snižuje vysoký krevní tlak a obsah tuku v krvi, navíc rozpouští krevní sraženiny.
 • Celer – snižuje krevní tlak a pomáhá lidskému tělu mnoha způsoby.
 • Červená řepa
 • Salátová okurka
 • Grapefruity
 • Jablka
 • Banány

Také se doporučuje dodržovat DASH dietu, která pomáhá kontrolovat krevní tlak. DASH znamená dietní přístup k zastavení hypertenze. Tato dieta zahrnuje konzumaci velkého množství ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, mléčných výrobků s nízkým obsahem tuku a libových bílkovin, které pomáhají snižovat krevní tlak a udržovat jeho zdravou hodnotu.

Náš tip: Pokud kupujete konzervované nebo zpracované potraviny, tak si vybírejte potraviny se sníženým obsahem sodíku, bez obsahu sodíku nebo bez tuků.

Sečteno a podtrženo

Vysoký tlak je jedním z nejčastějších kardiovaskulárních obtíží. Ačkoli nijak nebolí a nedává o sobě moc vědět, dokáže v organismu napáchat značné škody. Jídelníček může mít velký (obrovský!) vliv na váš krevní tlak.

Potraviny s vysokým obsahem soli, cukru a nasycených nebo trans-tuků mohou zvýšit krevní tlak a poškodit vaše zdraví srdce. Vyhýbáním se těmto potravinám můžete udržovat svůj krevní tlak pod kontrolou.

Strava plná ovoce, zeleniny, celozrnných produktů a libových bílkovin může pomoci udržet vaše srdce zdravé.

Co si dále o vysokém tlaku přečíst?

VIDEO: Jak snížit vysoký krevní tlak

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o vysokém krevním tlaku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva