Sponzorováno

Želatina a zdraví – pro výživu kloubů a chrupavek 4.78/5 (18)

 • Želatina obsahuje kolagen, což je bílkovina, která je důležitou složkou chrupavky, kostí, šlach a kůže v lidském těle. Kolagen tvoří strukturu těchto tkání a pomáhá jim zůstat pevnými a elastickými. Pokud jde o vliv želatiny na chrupavku a klouby, existují některé teorie a studie, které naznačují několik potenciálních výhod.
 • Podpora zdraví kloubů: Někteří lidé konzumují želatinu jako doplněk stravy, aby podpořili zdraví kloubů a prevenci degenerativních onemocnění kloubů, jako je osteoartritida. Kolagen obsažený v želatině může pomoci posílit kloubní chrupavku a šlachy.
 • Zlepšení flexibility: Pravidelná konzumace želatiny může pomoci zvýšit flexibilitu kloubů a zlepšit celkovou pohyblivost. To může být zejména prospěšné pro lidi, kteří mají kloubní problémy.
 • Podpora hojení ran a regeneraci tkání: Kolagen obsažený v želatině může pomoci podporovat rychlejší hojení ran a regeneraci poškozených tkání, včetně kloubních struktur.
 • Je třeba poznamenat, že výzkum o vlivu želatiny na zdraví chrupavky a kloubů je stále omezený a potřebuje více důkazů. Výživové doplňky obsahující kolagen, jako je kolagenový prášek nebo želatinové výrobky, jsou k dispozici na trhu a někteří lidé hlásí pozitivní výsledky při používání těchto produktů pro podporu zdraví kloubů.
 • Přesto je důležité brát v úvahu, že strava a životní styl hrají důležitou roli ve zdraví kloubů, a neexistuje žádný jednotný zázračný potravinový produkt, který by vyřešil všechny problémy s klouby. Je vždy dobré konzultovat jakékoli změny v stravovacích návyků nebo výživové doplňky s lékařem nebo výživovým poradcem, zejména pokud máte závažné kloubní problémy.

Želatina je potřebná pro výživu kloubů a chrupavek, pomáhá při vývoji kosterní soustavy, zubů, šlach a svalstva.

Želatina je potřebná pro výživu kloubů a chrupavek, pomáhá při vývoji kosterní soustavy, zubů, šlach a svalstva.

Želatina je bílkovina živočišného nebo rostlinného původu, bez chuti, barvy, zápachu. Protože neobsahuje esenciální aminokyselinu tryptofan, nepovažuje se za plnohodnotnou bílkovinu. Prostřednictvím želatiny dodáváme organismu aminokyseliny, které tvoří základ kostní a chrupavčité tkáně, kloubních pouzder, vazivových tkání a kůže.

Víte, že i mlsáním gumových medvídků přispíváme k dobrému stavu našeho organismu?

Želatina – zdroj kolagenu

Želatina je produktem přírodního původu a je zdrojem kolagenu, na tvorbu kterého jsou zapotřebí čtyři aminokyseliny, které poskytuje právě želatina. Pokud je v organismu dostatečné množství těchto aminokyselin, kolagen se dobře obnovuje, a tak zajišťuje dobrý stav kůže, vlasů, kloubních chrupavek, šlach, cév a všech vazivových tkání.

Kolagenu se někdy říká „elixír mládí“, protože od něj mimo jiné závisí jak mladě člověk vypadá a jak pohybuje. Nezbytný je zejména v dětství a v období dospívání na tvorbu kostí, protože vytváří síť pro ukládání vápníku a v dospělosti chrání klouby před artrózou. Vyskytuje se ve všech typech pojivových tkání, pokožce, šlachách, kostech a zubech, chrupavkách, ba dokonce i ve stěnách krevních cév. Vařením se kolagen mění na glutin, látku, která má rosolovité vlastnosti a je nejpodstatnější složkou želatiny.

Dva druhy želatiny

Želatina živočišného původu

Želatina je živočišného (vepřového, hovězího), či rostlinného původu z mořských řas. Živočišná se používá především v potravinářství na výrobu tlačenky, huspeniny, dortů a zejména cukrovinek, např. známých gumových medvídků. A přestože je želatina zdravá a potřebná pro náš organismus, jíme ji velmi málo a často ji ze své stravy vylučujeme.

Sponzorováno

Želatina rostlinného původu

Rostlinná želatina – agar – je výživná potravina bez kalorií, obsahující mnohé minerály. Získává se z vodních rostlin, řas, které žijí v hloubce 80 metrů a má světlou barvu a nevýraznou chuť. Na sto procent nahradí živočišnou želatinu a její gelírovací vlastnosti jsou několikanásobně vyšší. Hodí se na výrobu zákusků, aspiků a v stravě ji používají zejména vegetariáni. Kromě potravinářství se využívá i na výrobu gelů, šamponů či na výrobu vstřebatelných nití na chirurgické účely. Agar je protizánětlivý, obsahuje flucoidan, který pomáhá při rakovině prsu, bohatý je na železo, jód a vápník a vhodný pro obézní pacienty, protože působí jako mírné projímadlo, pomáhá snížit nadváhu, při zácpě, vysokém tlaku a onemocnění střev. Dostat ho koupit v lékárnách, drogeriích či obchodech se zdravou výživou.

TIP: Jak na křupání a bolesti v kloubech přírodní cestou?

Želatina a zdraví – na co je dobrá?

Želatina je potřebná pro výživu kloubů a chrupavek, pomáhá při vývoji kosterní soustavy, zubů, šlach a svalstva. Zlepšuje pohyblivost kloubů, předchází úbytku kloubní chrupavky a potřebná je při nedostatku vápníku, tak v období růstu v pubertě. Starší lidé, ale i sportovci a těžce fyzicky pracující často trpí tzv. osteoartrózou, čili degenerací kloubů, která, pokud je nedostatečně včas diagnostikována a nekvalitně léčena, může být komplikovaná zánětem.

Dochází přitom k zánětu kloubního pouzdra, ze kterého jsou do kloubní tekutiny vylučované enzymy, způsobující odbourávání chrupavky. Její výživa se zhoršuje, dojde k úbytku chrupavkové hmoty, vzniku mikrotrhlin a nakonec k poškození kloubní kosti. Vlivem chorobného procesu se rozpadá, degeneruje a vzniká tzv. dekompresovaná osteoartróza s těžkou léčbou a v extrémních případech se musí postižený kloub nahradit umělým, totální endoprotézou. U postižených malých kloubů páteře či velkých kloubů na končetinách je proto velmi důležitá prevence s dostatkem pohybu, snižováním nadváhy a kvalitní stravou, s dostatečným přísunem látek nezbytných k fyziologické stavbě a činnosti kloubních chrupavek. Vhodným přípravkem, který tento přísun zajistí je právě želatina, sloužící nejen k ochraně kloubních chrupavek a vazů před předčasným opotřebením, ale i na jejich regeneraci.

Želatinové bonbóny

Sponzorováno

Vyrábějí se z kvalitní potravinářské želatiny, vyrobené z vepřové kůže nebo mořských řas. Bonbonům barvu a aroma dodávají ovocné a rostlinné výtažky, takže mohou chutnat jako ananas, pomeranč, citron, jahoda či malina. Želatinové bonbóny neobsahují žádný tuk ani cholesterol a jejich energetická hodnota je o polovinu nižší než u čokoládových bonbónů. Zatímco 100 g želatinových bonbonů má energetickou hodnotu asi 1400 kJ, čokoládové tyčinky, obsahující tuk, při stejném množství 2000 až 2500 kilojoulů. Energetická hodnota těchto bonbonů je srovnatelná s musli tyčinkami a přestože jde o sladkost, konzumovat je můžeme i při dietě. Oblíbené tzv. gumové medvídci jsou tedy zdravou pochoutkou, která chutná dětem i dospělým. Vybírejte si však ty, které nejsou obaleny v cukru.

A co si dále o želatině přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Želatina a zdraví – pro výživu kloubů a chrupavek”

 1. Frantšek napsal:

  Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu.
  Začal jsem užívat čistou formu želatiny a to stylem zapíjení drtě ze sáčku. Má otázka zní: Bude mít takto užívaná želatina stejný efekt, jako když se zalije horkou vodou a nechá se ztuhnout? V této formě mi moc nejede…

  Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem,
  Fr.

 2. Lili25 napsal:

  Výživa kloubů a chrupavek je opravdu důležitá. Vidím to teď na svých prarodičích, kteří až ve svém vyšším věku teprve něco na klouby hledají.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva