Želatina a zdraví – pro výživu kloubů a chrupavek 4.78/5 (18)

Sponzorováno

Želatina je potřebná pro výživu kloubů a chrupavek, pomáhá při vývoji kosterní soustavy, zubů, šlach a svalstva.

Želatina je potřebná pro výživu kloubů a chrupavek, pomáhá při vývoji kosterní soustavy, zubů, šlach a svalstva.

Želatina je bílkovina živočišného nebo rostlinného původu, bez chuti, barvy, zápachu. Protože neobsahuje esenciální aminokyselinu tryptofan, nepovažuje se za plnohodnotnou bílkovinu. Prostřednictvím želatiny dodáváme organismu aminokyseliny, které tvoří základ kostní a chrupavčité tkáně, kloubních pouzder, vazivových tkání a kůže. Víte, že i mlsáním gumových medvídků přispíváme k dobrému stavu našeho organismu?

Želatina – zdroj kolagenu

Želatina je produktem přírodního původu a je zdrojem kolagenu, na tvorbu kterého jsou zapotřebí čtyři aminokyseliny, které poskytuje právě želatina. Pokud je v organismu dostatečné množství těchto aminokyselin, kolagen se dobře obnovuje, a tak zajišťuje dobrý stav kůže, vlasů, kloubních chrupavek, šlach, cév a všech vazivových tkání.

Kolagenu se někdy říká „elixír mládí“, protože od něj mimo jiné závisí jak mladě člověk vypadá a jak pohybuje. Nezbytný je zejména v dětství a v období dospívání na tvorbu kostí, protože vytváří síť pro ukládání vápníku a v dospělosti chrání klouby před artrózou. Vyskytuje se ve všech typech pojivových tkání, pokožce, šlachách, kostech a zubech, chrupavkách, ba dokonce i ve stěnách krevních cév. Vařením se kolagen mění na glutin, látku, která má rosolovité vlastnosti a je nejpodstatnější složkou želatiny.

Dva druhy želatiny

Želatina živočišného původu

Želatina je živočišného (vepřového, hovězího), či rostlinného původu z mořských řas. Živočišná se používá především v potravinářství na výrobu tlačenky, huspeniny, dortů a zejména cukrovinek, např. známých gumových medvídků. A přestože je želatina zdravá a potřebná pro náš organismus, jíme ji velmi málo a často ji ze své stravy vylučujeme.

Želatina rostlinného původu

Rostlinná želatina – agar – je výživná potravina bez kalorií, obsahující mnohé minerály. Získává se z vodních rostlin, řas, které žijí v hloubce 80 metrů a má světlou barvu a nevýraznou chuť. Na sto procent nahradí živočišnou želatinu a její gelírovací vlastnosti jsou několikanásobně vyšší. Hodí se na výrobu zákusků, aspiků a v stravě ji používají zejména vegetariáni. Kromě potravinářství se využívá i na výrobu gelů, šamponů či na výrobu vstřebatelných nití na chirurgické účely. Agar je protizánětlivý, obsahuje flucoidan, který pomáhá při rakovině prsu, bohatý je na železo, jód a vápník a vhodný pro obézní pacienty, protože působí jako mírné projímadlo, pomáhá snížit nadváhu, při zácpě, vysokém tlaku a onemocnění střev. Dostat ho koupit v lékárnách, drogeriích či obchodech se zdravou výživou.

Sponzorováno

TIP: Jak na křupání a bolesti v kloubech přírodní cestou?

Želatina a zdraví – na co je dobrá?

Želatina je potřebná pro výživu kloubů a chrupavek, pomáhá při vývoji kosterní soustavy, zubů, šlach a svalstva. Zlepšuje pohyblivost kloubů, předchází úbytku kloubní chrupavky a potřebná je při nedostatku vápníku, tak v období růstu v pubertě. Starší lidé, ale i sportovci a těžce fyzicky pracující často trpí tzv. osteoartrózou, čili degenerací kloubů, která, pokud je nedostatečně včas diagnostikována a nekvalitně léčena, může být komplikovaná zánětem.

Dochází přitom k zánětu kloubního pouzdra, ze kterého jsou do kloubní tekutiny vylučované enzymy, způsobující odbourávání chrupavky. Její výživa se zhoršuje, dojde k úbytku chrupavkové hmoty, vzniku mikrotrhlin a nakonec k poškození kloubní kosti. Vlivem chorobného procesu se rozpadá, degeneruje a vzniká tzv. dekompresovaná osteoartróza s těžkou léčbou a v extrémních případech se musí postižený kloub nahradit umělým, totální endoprotézou. U postižených malých kloubů páteře či velkých kloubů na končetinách je proto velmi důležitá prevence s dostatkem pohybu, snižováním nadváhy a kvalitní stravou, s dostatečným přísunem látek nezbytných k fyziologické stavbě a činnosti kloubních chrupavek. Vhodným přípravkem, který tento přísun zajistí je právě želatina, sloužící nejen k ochraně kloubních chrupavek a vazů před předčasným opotřebením, ale i na jejich regeneraci.

Želatinové bonbóny

Sponzorováno

Vyrábějí se z kvalitní potravinářské želatiny, vyrobené z vepřové kůže nebo mořských řas. Bonbonům barvu a aroma dodávají ovocné a rostlinné výtažky, takže mohou chutnat jako ananas, pomeranč, citron, jahoda či malina. Želatinové bonbóny neobsahují žádný tuk ani cholesterol a jejich energetická hodnota je o polovinu nižší než u čokoládových bonbónů. Zatímco 100 g želatinových bonbonů má energetickou hodnotu asi 1400 kJ, čokoládové tyčinky, obsahující tuk, při stejném množství 2000 až 2500 kilojoulů. Energetická hodnota těchto bonbonů je srovnatelná s musli tyčinkami a přestože jde o sladkost, konzumovat je můžeme i při dietě. Oblíbené tzv. gumové medvídci jsou tedy zdravou pochoutkou, která chutná dětem i dospělým. Vybírejte si však ty, které nejsou obaleny v cukru.

A co si dále o želatině přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  3 Komentářů u článku “Želatina a zdraví – pro výživu kloubů a chrupavek”

  1. Frantšek napsal:

   Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu.
   Začal jsem užívat čistou formu želatiny a to stylem zapíjení drtě ze sáčku. Má otázka zní: Bude mít takto užívaná želatina stejný efekt, jako když se zalije horkou vodou a nechá se ztuhnout? V této formě mi moc nejede…

   Předem děkuji za odpověď.

   S pozdravem,
   Fr.

  2. Lili25 napsal:

   Výživa kloubů a chrupavek je opravdu důležitá. Vidím to teď na svých prarodičích, kteří až ve svém vyšším věku teprve něco na klouby hledají.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva