Sponzorováno

Kokos a jeho vliv na zdraví a krásu 4.96/5 (28)

Kokos a jeho vliv na zdraví a krásuKokos je vynikající potravina pro lidi s potravinovou intolerancí na mléko. Vědecký název je Cocos nucifera. Dávní španělský objevitelé ho nazývali Coco – opičí tvář. No a nucifera znamená „plodící ořechy“.
Dužina, kokosová voda, mléko, olej a kokosová vlákna jsou zdrojem obživy pro miliony lidí na celém světě. Na mnoha ostrovech je kokos základem jídelníčku. Skoro třetina světové populace je nějakým způsobem závislá na kokosu, ať už jako na zdroji obživy, nebo ekonomicky. Pro lidi s potravinovou intolerancí laktózy nebo alergií na mléčné proteiny, znamená vhodnou náhradu za kravské mléko. Kokos je velmi výživný a bohatý na vlákninu, vitamíny a minerály. Dá se klasifikovat jako funkcionální potrava, protože kromě své výživové hodnoty má i mnohostranné, zdraví propešné účinky (proto ho můžeme zařadit i mezi nutraceutika). Pro mnoho kultur, společenství, náboženství či ras je kokos neocenitelným zdrojem obživy a léčivé síly.

Kokos v medicíně

Kokos se odedávna používá v tradiční medicíně. Obzvlášť používaný je kokosový olej, který se je součástí tradiční medicíny zejména v Asii a Pacifiku. Na ostrovech v Pacifiku, je kokos považován za všelék ai proto je nazýván „Stromem Života“. Používá se k léčení mnoha zdravotních obtíží včetně následujících: záněty, astma, plešatost, bronchitida, popáleniny, nachlazení, zácpa, kašel, ledvinové kameny, podvýživa, nepravidelná, či bolestivá menstruace, bolesti zubů, kyselina, žaludeční problémy a mnoha jiných.

Kokosová voda

Kokosová voda je čirá tekutina, nacházející se uvnitř mladých kokosových ořechů. Jak kokosový ořech dozrává, voda se postupně vstřebává do dužiny. Kokosová voda je sterilní. Má složení skoro identické jako krevní plazma a v druhé světové válce se v Pacifiku používala jako transfúze a zdroj plazmy pro zraněné vojáky. Je velmi osvěžující a výživná. Pomáhá ochlazovat lidské tělo a povzbuzuje metabolismus a krevní oběh.

Kokosový krém

Je vyroben lisováním dužiny z čerstvě otevřeného kokosu. Bohatý, hustý krém má nasládlou chuť kokosu a je zdrojem mastných kyselin jako kyselina laurová, kyselina kaprylová, či kyselina kaprová, které jsou např. užitečné proti plísním a kvasinkám. I když se jedná o nasycené tuky, jsou jiného druhu než nasycené tuky živočišného původu (mají krátký, nebo středně dlouhý řetězec) a proto se velmi rychle vstřebávají. O těchto tucích však stále probíhá vědecká diskuse.

Má lepší nutriční hodnotu než obyčejné mléko a nemá žádný cholesterol. Kokosový krém je velmi podobný šlehačkové smetaně a je vynikající náhradou při alergii, či potravinové intoleranci na kravské nebo kozí mléko. Můžeme z něj vyrobit zmrzlinu, použít ho do omáček, nebo nahradit jím smetanu v hráškové polévce. Podobá se na kokosovému mléku, ale je hustší a obsahuje více tuku a výživných látek. Na vaření se tedy pro svoji konzistenci a chuť hodí víc. Podle toho, jak potřebujeme ho můžeme libovolně ředit vodou a tím vyrobit kokosové mléko.

Kokosové mléko

Kokosové mléko není, jak si mnozí (včetně mě) mysleli, tekutina která je uvnitř. Je to substance vytlačena z čerstvého kokosu. Dá se říci, že je to zředěná forma kokosového krému. Kokosové mléko lze použít všude tam, kde se používá mléko kravské, či kozí, pokud to jeho chuť dovoluje. Můžeme si ho zkusit dát například i do kávy.

Sponzorováno

Kokosový olej

Vyrábí se z kokosového krému, který se pomaličku vaří při nízké teplotě. Po 12-24 hodinách olej vyplave na povrch, kde se sebere. Toto je tradčný způsob, který se však stále používá. Samozřejmě se převážně používají moderní metody.

Můžeme ho použít na vaření, přidávat do salátů, jako kondicionér na vlasy, jako uvolňující prostředek. Přidán k jídlu má příznivý vliv na trávení. Můžeme jím léčit drobná poranění. Aplikován na ránu vytvoří tenky film, zabraňující přístupu vzduchu a bakterií a urychluje léčení poškozeného tkaniva. Kokosový olej je dodnes mezi odborníky na výživu kontroverzním tématem. Je to kvůli tomu, že se jedná a nasycený tuk a nasycený tuk se podílí na zvedání hladiny LDL cholesterolu v lidském těle. Podle některých odborníků se však jedná o jiný druh saturovaného tuku, než o jaký se jedná u saturovaných tuků živočišného původu. Navíc obsahuje 32% kyseliny laurové, která, jak se ukazuje, plní významnou roli při udržování našeho imunitního systému. Prokázalo se také, že lidské tělo potřebuje i saturovaný tuk. Nejnovější studie zatím ukazují, že kokosový olej má mnoho blahodárných či léčivých účinků na lidský organismus. Jelikož ale studie stále probíhají, troška skepticismu bude zřejmě namístě a samozřejmě jako vždy platí „všeho s mírou“.

Nedozrálé plody poskytují kokosovou vodu, což je úplně něco jiného než kokosové mléko. Kokosová voda obsahuje proteiny, karbohydráty, nasycené tuky, vápník, křemík, fosfor, hořčík, chlór, draslík, síru, vitaminy B1, B2, B6, B3 a C. Průměrný mladý kokos obsahuje 20 % požadované denní dávky vápníku, 2 gramy vlákniny, 2 gramy proteinu, 15 gramů cukru a 3 gramy nasyceného tuku. Obsahuje hodně proteinů, kterými se získá svalová vláknina pro posílení mozku. Funguje jako lék při zažívacích problémech, kolikách a střevních nemocech. Obecně ji můžeme nazvat domácí medicínou na všechny nemoci močového měchýře a současně jediným izotonickým nápojem.

Co kokos obsahuje?

Ne každý ví, že kokos je cenným zdrojem více pro tělo velmi cenných a důležitých látek. A jsou to zejména:

 • vitamíny: B1, B2, B3, B6, E, C
 • minerální látky: železo, vápník,
 • fosfor, hořčík, draslík, křemík, sodík
 • vláknina
 • nasycené tuky
 • bílkoviny
 • proteiny

Shoďte pomocí kokosu

Kokos je po ananasu dalším z exotických plodů, které pomáhají tělu rychleji spalovat tuky, ale zároveň mu dodávají potřebnou energii. Kromě toho obsahuje velmi málo kalorií, takže je vhodný i při dietách. Konzumací tohoto plodu si tedy nejen pochutnáte, zlepšíte zdraví, ale zároveň uděláte něco i pro svůj hezčí vzhled.

Kokos pomáhá při těchto problémech:

 • trávicí a žaludeční problémy
 • prevence před nemocemi srdce,
 • snižuje krevní tlak
 • udržuje správnou hladinu cukru v krvi
 • prevence před rakovinou prostaty, prsu, ale i střev
 • vhodný při ledvinových kamenech,
 • chorobách jater, žlučníku, zda chronické pankreatitidě
 • podporuje lepší obranyschopnost
 • organismu a zvyšuje imunitu
 • udržuje vlhkost v pokožce, tvoří její
 • ochranu kůže podobně jako lidský maz
 • je účinný proti virům, bakteriím,
 • plísním, kvasinkám a jiným
 • mikrobům
 • udržuje kostru těla zdravou, tvoří
 • prevenci před zánětem kloubů
 • je vhodný při anémii (chudokrevnosti)
 • důležitý je také pro zdraví prostaty

Sponzorováno

TIP: Raw kokosový pohár ze sušeného kokosu

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva