Sponzorováno

Revmatoidní artritida – příznaky, příčiny a léčba 4.78/5 (37)

 • Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje klouby a způsobuje zánět. Toto onemocnění vzniká, když imunitní systém těla začne útočit na vlastní tkáně, zejména na synoviální membránu, která obklopuje klouby. To vede k zánětu v kloubech, což má za následek bolest, otok, omezenou pohyblivost a poškození kloubního chrupavky a kostí.
 • Revmatoidní artritida je chronická a progresivní, což znamená, že se s časem může zhoršovat.
 • Revmatoidní artritida je chronické onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou péči.
 • Včasná diagnóza a léčba jsou klíčové pro zpomalení progrese onemocnění a minimalizaci komplikací. Osoby s tímto onemocněním by měly spolupracovat s lékařem a reumatologem, aby vypracovaly vhodný léčebný plán.

Revmatoidní artritidaBolesti, otok, zarudnutí a zvýšená teplota kloubů signalizují revmatoidní artritidu. Jde o nejčastější zánětlivou revmatickou chorobou vyvolanou tím, že imunitní systém přestal normálně fungovat. Trpí jí 0,5% až 1% populace. Patříte do této skupiny i vy?

Revmatoidní artritida většinou postihuje ženy – až 80 procent. Onemocnění se projeví ve věku 20 až 60 let, zejména u lidí, kteří již mají v rodině toto onemocnění. „Odhaduje se, že genetické faktory představují přibližně 50 až 60 procent rizika vzniku Revmatoidní artritidy. V posledních letech bylo prokázaných několik nových genů, jejichž změny jsou spojeny se zvýšeným rizikem tohoto onemocnění. Stále však bohužel nevíme příčinu nadměrné aktivace imunitního systému vyvolávajícího zánět kloubů. Pozitivní je, že známe chorobné procesy, které probíhají v postižených tkáních a umíme podle toho zvolit nejlepší terapeutický a léčebný postup,“ uvedl specialista na oblast výzkumu revmatoidní artritidy. Kromě zánětu kloubů Revmatoidní artritida často postihuje i jiné orgány, především plíce, cévy, srdce, oči. Mimokloubní onemocnění a komplikace zkracují život pacienta v průměru až o 10 let.

Revmatoidní artritida - ilustrace

Revmatoidní artritida – ilustrace

 

Bílé krvinky – pomocník i škůdce

Za normálních okolností imunitní systém svými bílými krvinkami, které vytvářejí protilátky, bojuje proti infekcím. Když nefunguje tak, jak má, protilátky mohou vyvolat zánět a bílé krvinky začnou napadat vlastní tkáně a buňky a poškozovat je. Postupující onemocnění postupně ničí chrupavku a kost v kloubu a může vést až k oslabení svalů, vazů a šlach zajišťujících stabilitu kloubů. Revmatoidní artritida se proto označuje také pojmem autoimunitní onemocnění.

Jaké jsou spouštěče onemocnění?

Dosud nejsou známy přesné příčiny vzniku onemocnění. Kromě výše uvedených genetických predispozic mají významnou roli při vzniku revmatoidní artritidy:

 • bakteriální nebo virové infekce
 • hormonální poruchy
 • způsob života
 • alergeny
 • psychický stres

Začátek onemocnění se také často spojuje i s nepříznivými meteorologickými podmínkami (na jaře a na podzim), obdobími fyziologických změn v organismu (klimakterické, poporodní nebo pubertální období).

Příznaky Revmatoidní artritidy

Příznaky Revmatoidní artritidy se mohou v závislosti na stupni postižení u pacientů projevovat různě – od mírných až po těžké, také různou frekvencí – někdo trpí bolestmi a ztuhlostí kloubů a únavou každý den, jiný méně často. Zánětlivá aktivita se nejčastěji projevuje ztuhlostí postižených kloubů, která se zhoršuje při inaktivitě a také zánětem nejméně tří kloubů (nejčastěji jsou postiženy malé klouby prstů ruky, zápěstí, lokty, kolena, prstů nohy). Postižené klouby jsou bolestivé a horké, dávají o sobě vědět v průběhu dne i v noci. Pokračující zánět vede k poškození kloubu, který zhrubne, má omezenou pohyblivost, nestabilitu. Mohou se objevit deformity či postupné ztuhnutí až nepohyblivost kloubu. Při 10-ročním trvání nemoci je až 50 procent postižených invalidizovaných.

Postižení mohou mít i mimokloubní příznaky (revmatické uzlíky, zánět obalů srdce, zánět a zvětšení mízních uzlin, zvětšení sleziny, snížený počet bílých krvinek, zánět cév, anémie a pod.) A také obecný chorobný pocit spojený se slabostí, mírně zvýšenou tělesnou teplotou, ztrátou hmotnosti (mohou však být příznaky i jiných závažných onemocnění). Vedle pohybových omezeních pacienti s Revmatoidní artritidou mohou mít i deprese ze sociální izolace.

Diagnostikování revmatoidní artritidy je náročné, neboť několik příznaky se vyskytují i ​​při jiných onemocněních a je ve výlučné kompetenci specialisty – revmatologa.

Některé z hlavních příznaků revmatoidní artritidy tedy zahrnují:

 • Bolest kloubů: Typicky postihuje klouby na obou stranách těla.
 • Otoky kloubů: Klouby mohou být otoky a citlivé na dotyk.
 • Omezená pohyblivost: Postižení klouby mohou být omezené a mohou ztratit svou normální rozsah pohybu.
 • Únava a horečka: Mnoho jedinců s revmatoidní artritidou pociťuje únavu a může mít horečku.
 • Ranní ztuhlost: Často se vyskytuje ranní ztuhlost kloubů, která může trvat několik hodin.

Revmatoidní artritida může také ovlivnit orgány a systémy mimo klouby, což může vést k dalším komplikacím. Tato onemocnění může ovlivnit srdce, plíce, kůži a oči.

Stupně postižení

I. stupeň

Minimální zánětlivá aktivita v kloubu – slabší bolesti v kloubech, krátká ranní ztuhlost, která trvá kolem 30 minut, pracovní schopnost se zpravidla zachovává, ale do jisté míry může být omezena (těžká práce je zakázána).

II. stupeň

Mírná aktivita – bolesti v kloubech ne pouze při pohybu, ale iv klidu, ztuhlost trvá až dopoledne, zjevné bolestivé omezení pohyblivosti v kloubech. Pracovní schopnost se zpravidla ztrácí, postižený má problémy s každodenními činnostmi – oblékáním, obouváním, hygienou.

III. stupeň

Vysoká aktivita – silné bolesti v klidu, značný otok kloubů a zvýšení teploty, ztuhlost během celého dne, zjevné omezení pohyblivosti. Postižený potřebuje stálou péči.

Sponzorováno

Jaké jsou příčiny revmatoidní artritidy

Příčiny revmatoidní artritidy nejsou zcela známé, ale vědci věří, že onemocnění má multifaktoriální povahu, což znamená, že vzniká kombinací genetických, imunitních a environmentálních faktorů. Některé z možných příčin a rizikových faktorů, které jsou spojovány s vývojem revmatoidní artritidy, zahrnují:

Genetika: Existuje genetická predispozice k revmatoidní artritidě. Pokud má někdo v rodině historii onemocnění, může to zvyšovat riziko vývoje revmatoidní artritidy.

Imunitní systém: revmatoidní artritida je považována za autoimunitní onemocnění, což znamená, že imunitní systém těla začne útočit na vlastní tkáně. Zánět v kloubech revmatoidní artritidy je výsledkem této autoimunitní reakce.

Infekce: Některé infekce, zejména bakteriální a virové, byly spojovány s nástupem revmatoidní artritidy. Je možné, že určité infekce mohou spustit nebo zhoršit autoimunitní reakci.

Environmentální faktory: Expozice určitým environmentálním faktorům, jako jsou kouření a pasivní kouření, mohou zvyšovat riziko vývoje revmatoidní artritidy.

Hormonální faktory: Někteří lidé mohou mít větší riziko vývoje revmatoidní artritidy v souvislosti s hormonálními změnami, například v období menopauzy.

Stres: Prolongovaný stres a psychické zátěže mohou mít vliv na imunitní systém a mohou hrát roli v rozvoji revmatoidní artritidy nebo zhoršení jejích příznaků.

Ostatní faktory: Různé další faktory, jako jsou obezita a strava, mohou také hrát roli v rozvoji onemocnění.

Přesný mechanismus, kterým tyto faktory spouštějí revmatoidní artritidu, není zcela jasný. Revmatoidní artritida je složitým onemocněním, a proto vyžaduje další výzkum k pochopení jeho přesných příčin a mechanismů. Vědci a lékaři se stále snaží najít účinnější způsoby prevence a léčby revmatoidní artritidy.

Léčba je náročná

Léčba revmatoidní artritidy vyžaduje úzkou spolupráci s internisty, revmatologie, ortopedy, léčebnými fyzioterapeuty a je zaměřena na zmenšení akutnosti zánětlivého procesu v kloubech. V posledních letech došlo k významnému zlepšení kvality péče o pacienty s revmatoidní artritidou zavedením tzv. biologické léčby založené na monoklonálních protilátkách blokujících specifické molekuly imunitního systému.

Tak jako se liší příznaky onemocnění u jednotlivých pacientů, tak se liší i jejich léčba. V každém případě je důležité, aby se se správnou léčbou začalo včas, ještě před poškozením kloubů. Léčba vyžaduje úzkou spolupráci pacienta se svým revmatologie, který ho pravidelně sleduje a upravuje léčbu v závislosti na reakci na zvolenou terapii, aby se zabránilo zbytečnému zatěžování kloubů a je možno předejít předčasné invaliditě.

1. Medikamentózní terapie

Působící na zmírnění příznaků revmatoidní artritidy – léčba bolesti a zánětu

 • injekce kortizonových preparátů do kloubů
 • Glukokortikosteroidy (mají výrazný protizánětlivý účinek)
 • nesteroidní protizánětlivé preparáty (zmírňují bolest a ztuhlost kloubů)
 • analgetika
 • lokální protizánětlivá a analgetická terapie

2. Biologická léčba

Brání imunitnímu systému napadat vlastní organismus.

3. Fyzioterapie, ergoterapie a rehabilitace

Léčebná gymnastika a fyzikální terapie (masáže, koupele, lokální aplikace chladu, kryoterapie) – rozcvičování kloubů a posilování svalů je zaměřená na udržení rozsahu pohybu a zvýšení svalové síly.

4. Operativní léčba

Synovektomie a rekonstrukční chirurgie – při těžkých deformit kloubů, odstraňování zanícené kloubní blány, nebo se implantují umělé náhrady kloubu.

Zdravý životní styl a přiměřená fyzická aktivita

Pacienti s RA mají zakázanou těžkou práci, ale to neznamená, že v rámci svých možností se nemají hýbat a cvičit. Právě přiměřená fyzická aktivita pomáhá potlačovat zánětlivé projevy a bolest. Cvičit je třeba navzdory bolesti, neboť jen tak lze udržet hybnost kloubů. Denní aktivity třeba přizpůsobit celkovému zdravotnímu stavu a je třeba si dopřát dostatečný odpočinek, který přispívá ke snížení celkových projevů zánětu a únavy.

Revmatoidní artritida a jídlo

Z jídelníčku je vhodné vyloučit potravinové alergeny, zejména kravské mléko, mořští živočichové, vepřové maso, uzeniny, arašídy, pšenici, kukuřici. Je třeba si všímat, které potraviny zhoršují projevy onemocnění.

U jednotlivých pacientů to může být různé, doporučuje se však opatrnost u citrusů, kakaa, alkoholu, sycených nápojích, čokoládě, červeném mase, paprice, lilku, rajčatech. K výraznému zmírnění až vymizení příznaků zánětu a návratu hybnosti kloubů přispívají potraviny s velkým obsahem síry (česnek, cibule, pórek, pažitka, zelí, brokolice, kedluben, chřest) a histidinu (aminokyselina, která podporuje detoxikaci organismu od kovů – naturální rýže, pšenice , žito).

Úplný nebo částečný (zeleninový) půst jeden den v týdnu pomáhá „resetovat“ imunitní systém. Pokud máte nadváhu nebo obezitu, upravte svou hmotnost, protože obezita zatěžuje klouby a zesiluje zánět v organismu.

Každodenní podporu pacientům trpících revmatickými chorobami a jejich rodinným příslušníkům a přátelům poskytuje v ČR Revma Liga. Využít můžete pořádané přednášky, poradenství, cvičení v rámci léčebné rehabilitace a rekondiční pobyty.

Co si ještě o revmatoidní artritidě přečíst?

VIDEO: Revmatické nemoci

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva