Sponzorováno

Prevence stařecké demence – jak na ni? 4.64/5 (14)

Prevence stařecké demenceStařecká demence je onemocnění, které sice není smrtelné, ale je nevyléčitelné a do velké míry ztrpčuje život nejen samotnému pacientovi, ale i blízkým, kteří s ním žijí nebo jsou s ním v pravidelném kontaktu. Z dospělých lidí se tak postupně stávají děti, na které je třeba dávat pozor. Pokud nechcete takto na stará kolena dopadnout i vy, měli byste vědět, že správným složením stravy se můžete snížit pravděpodobnost tohoto problému.

Co to je vlastně stařecká demence?

Pojem stařecká demence známe všichni. Avšak mnoho z nás neví, co od ní může očekávat a k jakým změnám v mozku člověka při ní dochází. Stařecká demence je vedle Alzheimerovy choroby jedním z nejobávanějších onemocnění lidí v seniorském věku. Přesné příčiny onemocnění dodnes nejsou známy. Víme jen to, že při ní dochází k úbytku některých chemických látek v mozku, jakož i ke odumírání mozkových buněk, s čímž souvisí projevy nemoci.

Zapomínání názvů věcí a náladovost

To jsou první příznaky, které se nevyplatí podceňovat. Samotná postižená osoba si toto „tabu“ onemocnění málokdy připustí a proto je na blízkých seniora, aby byly obezřetní a při zhoršujícím se stavu čím dříve vyhledali lékaře. Pro stařeckou demenci jsou kromě již zmíněných příznaků typické i problémy s logickým myšlením, ztrátou soudnosti, problémy při vyjadřování, mezery v paměti, nedokončení vět, dezorientace, vymýšlení si, nepozávání příbuzných, nereagování na své jméno, potřeba hádat se, obviňovat ostatní kolem sebe. Senioři často přemísťují nábytek a své oblečení či boty umisťují na místa, kde by je nikdo za normálních okolností nedal, např. pod polštář. Postupně nepoznávají ani sami sebe v zrcadle a přestávají zvládat péči o sebe, včetně osobní hygieny.

Může za to tlak na náš mozek

Senior postižený demencí zapomíná slova a chvílemi nesrozumitelně drmolí, má obtíže s činnostmi vyžadujícími nějaký plán, třeba s vařením jídla, ztrácí se v prostoru a v čase – neví, kde je, ani kolikátého je, neukládá věci na správné místo, propadá apatii, ztrácí chuť k životu, bývá náladový, bezdůvodně podrážděný.

Nejčastěji, asi v 90% případů, pak lékaři hovoří o Alzheimerově, Parkinsonově a Pickově nemoci. Demence však může vzniknout i z jiných příčin, než je stárnutí organismu. Důvodem bývá stav cév, žláz s vnitřní sekrecí, mozkové nádory, otravy, pohlavní nemoci atp. V poslední době odborníci častěji hovoří o možnostech léčby některých druhotných příčin demence, zejména v případě tzv. normotenzního hydrocefalu.

I když se i jeho počátky často přičítají stárnutí, něčím se liší. K prvním charakteristickým příznakům demence patří porucha chůze. Nemocný chodí zeširoka a v obavě z možného pádu se raději přidržuje, mentální dezorientace – postižený senior je apatický, nepozorný a inkontinence, která začíná neudržením moči a pokračuje k neudržení stolice.

Sponzorováno

Nevyléčitelné, ale léčitelné

I když dosud není možné toto onemocnění vyléčit, dá se před ním chránit preventivně. Rovněž je možné při prvních příznacích částečně oddálit nástup onemocnění pomocí vhodné léčby. Využívá se na to zejména vitamin B, ale i psychoterapie. K zmírnění průběhu onemocnění může dopomoci i zvýšení fyzické a psychické aktivity, například luštěním křížovek, či jiných aktivit, vyžadujících zvýšenou činnost mozku.

Správná strava je důležitá

Jídlo, které jíte, hraje významnou roli ve výživě vašeho těla. A nejen těla, ale i mozku, který se vám za dostatečný přísun kvalitních živin může ve stáří velkoryse poděkovat. Nezapomínejte na to, že vitaminy byste měli přijímat v přírodní formě, protože jsou součástí celého komplexu nutrientů, které vzájemně spolupracují a mnohem lépe tak potom v těle fungují. Nemyslete si proto, že vám budou stačit vitaminy v pilulkách. Chcete-li chránit svůj mozek a vyhnout se tak ve stáří ponižující demenci, měli byste zvážit zvýšenou konzumaci těchto látek.

Důležité vitaminy jsou B, C, E a D

Dostatečný přísun vitaminů těchto skupin hraje významnou roli při prevenci před stařeckou demencí a udržování zdravého nervového systému. Ze skupiny vitaminů B je důležitý vitamin B9 – kyselina listová (nachází se především v listové zelenině a fazolích) a vitamin B1 – thiamin, který najdete například v celozrnných výrobcích, libovém mase, těstovinách, rybách, fazolích, hrachu. Vitamin C je nesmírně důležitým pro celkový chod organismu a dokáže rovněž chránit před demencí.

Studie také prokázaly, že lidé s dostatečnou hladinou vitamínu E mají snížené riziko vzniku Alzheimerovy choroby, jakož i demence. Pacienti, kterým podávali velké dávky vitamínu E, byly podle vědců samostatnější a dokázali si lépe poradit s každodenními činnostmi. Do jídelníčku si proto přidejte potraviny, které obsahují tyto vitamíny, např. citrony, pomeranče, rajčata, papriku, brokolici, ale i ořechy a avokádo. Podstatný význam má při prevenci vzniku demence i vitamín D. U starších lidí, kteří trpí nedostatkem vitamínu D, existuje větší riziko vzniku demence nebo Alzheimerovy choroby. Vyplývá to z britského výzkumu, jehož výsledky publikovali v magazínu Neurology.

Co ještě pomáhá?

  • ryby – omega 3 mastné kyseliny, které se v rybách nacházejí, dodávají významné živiny právě vašemu mozku. Vědci dokázali, že lidé, kteří jedli více omega 3 mastných kyselin dosahovali mnohem lepší výsledky v paměťových testech. Dejte si zejména lososa, tuňáka, sledi či makrelu a to minimálně 1 – 2 krát do týdne
  • špenát – obsahuje 15 druhů flavonoidů, které zpomalují stárnutí mozku. Kromě toho obsahuje i vitamín A a K, železo a kyselinu listovou
  • káva -tři šálky kávy denně mohou pomoci chránit váš mozek. Tvrdí to američtí vědci na základě studie Univerzity of South Florida z roku 2012.

A jaké zkušenosti máte s demencí vy? Napište nám do komentářů.

Více si o demenci přečtěte

VIDEO: Demence – doktor věd František Koukolík

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Prevence stařecké demence – jak na ni?”

    1. Olga napsal:

      Dobrý den, v pondělí jsem se ptala doktorky ke kterému lékaři mám odvézt svou matku, která má očividně stařeckou demenci a ona mě odkázala na psychiatra. Co s ní chcete dělat, je jí 93 let s tím už nic neuděláte. Ano to mi řekla. Přitom ještě v loni byla relativně v pohodě a ještě to s matkou šlo a doktorku jsem na problém upozorňovala. O.Hanesová

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva