Obsah článku
- Prolin je neesenciální aminokyselina, což znamená, že tělo si nějaké množství umí vyrobit i samo. Podstatně více prolinu však můžete získat z jídelníčku - konkrétně z potravin s vysokým obsahem bílkovin.
- Mezi funkce prolinu patří pomoc při regeneraci poškozené kůže, podpora imunitního systému, hojení kloubů, zlepšení zdraví střev a vstřebávání živin, podpora metabolismu a ochrana kardiovaskulárního systému.
- Jednou z nejdůležitějších rolí prolinu je pomoc při tvorbě kolagenu, nejhojněji zastoupeného proteinu v lidském těle.
- Nejlepší zdroje prolinu a kolagenu v naší stravě jsou kostní vývar, kolagenový prášek, želatina a další potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou játra, jídla z vnitřních orgánů zvířat, hovězí maso, kuřecí maso, volně žijící ryby, žloutky vajíček.
Tělo si vyrábí svůj vlastní Prolin, tato aminokyselina se navíc vyskytuje v potravinách „s úplnými bílkovinami“. Ale vaše potřeba aminokyselin, jako je třeba prolin, se zvyšuje s věkem nebo pokud trpíte určitými zdravotními problémy. Lidé se špatným zdravotním stavem kůže, pomalým hojením, bolestmi kloubů, gastrointestinálními problémy a vysokým rizikem srdečních chorob mohou pravděpodobně těžit z doplňování této aminokyseliny.
Jaké jsou další účinky a výhody prolinu? Kromě jeho účinků proti stárnutí a schopnosti opravit poškozenou pokožku patří mezi další funkce prolinu podpora imunitního systému, zlepšení antioxidačního stavu, zlepšení zdraví střev a vstřebávání živin, podpora metabolismu a ochrana kardiovaskulárního systému. V tomto článku si tyto výhody pro zdraví postupně projdeme.
Ale začneme pěkně popořádku.
Náš tip: Zkuste i tyto aminokyseliny
Co je to vlastně ten Prolin?
Prolin je typ iminokyseliny – ty jsou velmi podobné aminokyselinám, které jsou často označovány jako „stavební kameny proteinu“. Jaký typ aminokyseliny je prolin? Považuje se za „neesenciální aminokyselinu“, protože lidské tělo může menší množství Prolinu syntetizovat samo o sobě, na rozdíl od některých jiných aminokyselin, které musí být získány ze stravy. Například glutamát lze použít k syntéze prolinu. Prolin můžete do těla dostat také z potravy, což je velmi užitečné.
Jaké jsou hlavní role a funkce prolinu?
Mezi hlavní funkce prolinu patří napomáhání při tvorbě kolagenu, při regeneraci chrupavky, tvorbě pojivové tkáně, regeneraci poškozené kůže a ran, hojení výstelky střev a regeneraci kloubů. Struktura prolinu je jedinečná, protože je to jediná proteinogenní aminokyselina (typy, které biosynteticky tvoří proteiny). Pomáhá nejen s „vytvářením“ proteinů, ale také hraje roli katalyzátoru v mnoha organických reakcích.
Role prolinu při produkci kolagenu
Jedním z důvodů, proč je prolin tak důležitý, je to, že spolu s aminokyselinou glycinem je primární aminokyselinou zapojenou do syntézy kolagenu. Funguje to takto:
- Prolin se v těle přeměňuje na hydroxlysin a hydroxyprolin, aby pomohl vytvořit kolagen, který je nejhojněji zastoupeným proteinem v lidském těle a hlavní složkou, která tvoří pojivovou tkáň.
- Kolagen je tvořen menšími rozvětvenými aminokyselinami. Je tvořen spojováním a navíjením větví aminokyselin (většinou typů glycinu, prolinu, hydroxyprolinu a argininu), které společně vytvářejí delší kolagenová vlákna, která pak tvoří tkáň.
- Aminokyselina prolin tvoří asi 15 procent z kolagenu – prolin, glycin a hydroxyprolin dohromady představují více než 50 procent celkového obsahu aminokyselin v kolagenu.
- Díky prolinu si naše těla mohou vybudovat dostatek kolagenů, které podporují naše celkové zdraví, protože kolagen se nachází téměř všude uvnitř těla – včetně svalů, zubů, kůže, kostí, orgánů, kloubů atd.
- Aminokyseliny, které tvoří kolagen, mají i další specifické výhody pro různé části těla. Například prolin je obzvláště skvělý pro zdraví kůže a hojení ran (kromě mnoha dalších výhod), zatímco glycin zase může pomoci podpořit klidný spánek, vyrovnat hladinu cukru v krvi a podílí se i na regeneraci šlach.
Výhody prolinu pro naše zdraví
Jak tedy aminokyselina prolin může prospět vašemu zdraví?
- Pomáhá hojit rány a regenerovat pokožku
- Podporuje zdraví trávící soustavy
- Pomáhá předcházet bolesti kloubů
- Podporuje zdraví kardiovaskulárního systému
- Přispívá ke zdravému metabolismu a bojuje se zánětem
Projděme si největší benefity prolinu pěkně popořadě:
1. Pomáhá hojit rány a opravovat pokožku
Hlavní funkcí prolinu je pomáhat při opravě poškození kůže, jako jsou různé rány, řezy a popáleniny. Podílí se na všech třech „fázích“ hojení ran, protože stimuluje buněčnou migraci a přispívá k vývoji nových tkání. Studie zjistily, že během raných fází hojení ran jsou hladiny prolinu v tekutině v ráně nejméně o 50 procent vyšší, než jsou hladiny prolinu v plazmě, což naznačuje aktivní „dovoz“ prolinu do místa poranění.
Proline podporuje syntézu kolagenu, neboli tvorbou nového kolagenu. Kolagen je nezbytnou součástí hojení ran, protože dodává pokožce strukturu a sílu. Některé studie zjistily, že doplňky kolagenu, které obsahují prolin, mohou zlepšit funkci kožní bariéry, vyvolat syntézu kyseliny hyaluronové a podpořit růst a migraci fibroblastů.
A vzhledem k tomu, že vaše tělo při stárnutí produkuje méně kolagenu, a to si na vzhledu vaší pokožky vybírá daň, konzumace více aminokyselin, které tvoří kolagen, může být účinná forma pro udržení mladšího vzhledu pleti. Prolin může také přirozeně pomáhat při prevenci nebo léčbě celulitidy. Může napomoci tónování, zpevnění a stáhnutí pokožky.
2. Podporuje zdraví trávicí soustavy
Prolin se stal známým také tím, že to to jeden z nejlepších doplňků ke zlepšení zdraví střev, léčbě syndromu netěsností střev, čímž podporuje celkovou funkci imunitního systému. Jaké je použití prolinu, pokud jde o podporu zdraví zažívacího traktu? Aminokyseliny nalezené v kolagenu mohou pomoci posílit tkáně, které lemují zažívací trakt, což je ve finále prospěšné pro absorpci živin.
Studie zjistily, že prolin a další aminokyseliny nalezené v kolagenu podporují střevo a střevní lymfoidní tkáň tím, že zlepšují imunitní obranu těla a schopnost chránit tělo před cizími antigeny a patogeny. Každá aminokyselina má jedinečné vlastnosti, které ovlivňují zdraví střev, jako třeba: udržování integrity, růstu a funkce střev, normalizace sekrece zánětlivých cytokinů; zlepšení počtu T-lymfocytů; a regulaci sekrece IgA buněk.
3. Prolin pomáhá předcházet bolesti kloubů
Jedním z důvodů, proč je stárnutí často spojeno se zvyšující se bolestí kloubů, je to, že od zhruba 30 roku života začnou naše těla vyrábět méně kolagenu. Kolagen je nezbytný pro celkové fyzické a duševní zdraví, protože doslova pomáhá udržovat tělo pohromadě a je nutný k udržení síly a flexibility pojivové tkáně. Ztráta kolagenu může být také urychlena nezdravou stravou, životním stylem a nezdravými návyky, protože ty vedou k vyšším úrovním zánětu, oxidačnímu stresu, hormonální nerovnováze a nedostatku živin.
Doplnění více aminokyselin, které tvoří kolagen, tedy včetně prolinu, může pomoci zmírnit tyto účinky podporou tvorby nové chrupavky, napomáháním růstu nebo udržování svalů a dokonce to může pomoci zlepšit hustotu kostí. Prolin a další aminokyseliny mohou posílit chrupavku stimulací chondrocytů (buněk chrupavky). Studie prováděné na zvířatech zjistily, že prolin podporuje růst a výkon tkání v těle. Pomáhá také v mnoha funkcích imunitního systému a může pomáhat zlepšovat stav antioxidantů, což znamená, že může být prospěšný pro snížení zánětu a oxidačního stresu, který může poškodit klouby a pojivové tkáně.
4. Prolin podporuje kardiovaskulární systém
Prolin může pomoci chránit srdce a arteriální stěny, například tím, že brání hromadění tuku v krevním řečišti a kontrolou krevního tlaku. Aminokyseliny jsou také potřebné k vytvoření tkáně, která vytváří krevní cévy / tepny. Příjem více aminokyselin, které tvoří kolagen, může být prospěšné pro snížení rizika arteriosklerózy (to je ztuhnutí tepen).
5. Přispívá ke zdravému metabolismu a bojuje se zánětem v těle
Prolin hraje významnou roli v metabolických funkcích a syntéze dalších sloučenin. Působí jako signální molekula a senzor stavu buněčné energie. Může pomoci modulovat mitochondriální funkce, ovlivňovat buněčnou proliferaci (buněčnou smrt) a spouštět specifickou genovou expresi.
Sponzorováno
Mezi další příznivé účinky prolinu na produkci energie a celkové zdraví patří posílení metabolismu a svalové hmoty, pomoc s energetickým výdejem při fyzické aktivitě, zlepšení používání antioxidantů v těle, usnadnění procesu vytváření zdravých buněk z DNA a RNA, podpora detoxikace jater a podpora centrálního nervového systému. Studie z roku 2017, která byla provedená na potkanech, zjistila, že když u potkanů došlo k zánětům, oxidačnímu stresu a změnám energetických parametrů v částech mozku, podávání prolinu bylo schopno zabránit některým z těchto škodlivých účinků.
Nejlepší zdroje prolinu
Jaké potraviny mají vysoký obsah prolinu?
V nejvyšších koncentracích se nachází v přírodních zdrojích kolagenu. Nejlepší zdroje prolinu a kolagenu ve stravě jsou kostní vývar a další potraviny s vysokým obsahem bílkovin, zejména produkty živočišného původu, jako jsou například maso z orgánů, jako jsou játra, hovězí maso z volně (na louce) chovaných zvířat, kuřecí maso, volně žijící ryby a membrány vaječných skořápek.
- Nejlepší je, když jíte zvířata „od čumáku, až k ocasu“, třeba ryby. Pokud sníte rybu celou, včetně kostí, pojivové tkáně a svalové tkáně, konzumujete prolin a kolagen.
- Koncentrovaný prášek kolagenového proteinu a želatina jsou dva další skvělé zdroje prolinu. Kolagenový prášek se vyrábí třeba z kuřecího kolagenu, hovězího / hovězího kolagenu, skořápkové membrány vaječných skořápek a rybího kolagenu. Želatina je forma hydrolyzovaného hovězího kolagenu – želatina se většinou používá v dezertech nebo při výrobě potravin, protože vytváří gelovitou strukturu.
- Použití kostního vývaru nebo kolagenu v prášku / doplňcích může být opravdu užitečné, protože vám ušetří spoustu času a úsilí. Například, pomalu vařený vývar z kostí se vyrábí v průběhu jednoho až dvou dnů, ale když používáte koncentrovaný proteinový výtažek z kostních vývarů, můžete získat výhody vývaru téměř okamžitě.
- Kuřecí kolagen obsahuje glycin, glutamin a prolin, plus chondroitin a glukosamin, dvě sloučeniny, které pomáhají obnovit chrupavku. Některé můžete konzumovat tak, že si připravíte kuřecí vývar, polévku, dušené maso a jiné recepty s různými živočišnými částmi (orgány, kosti atd.).
- Můžete také získat menší množství prolinu z konzumace rybího kolagenu, například tím, že budete jíst kousky ryb, které obsahují malé kosti, tkáně nebo šupiny, nebo si dáte rybí vývar, polévku a dušené maso (například z rybí hlavou).
- Dalším zdrojem prolinu jsou žloutky z vajec od slepic, které nebyly chovány v klecí. Skvělý způsob, jak zvýšit příjem prolinu / kolagenu, je přidat trochu kolagenu (v prášku) do míchaných vajec nebo omelety.
A co prolin v rostliných produktech? Najdeme ho i tam?
Ano, i když konzumace rostlinných potravin, jako je zelenina nebo ovoce, vám nepřinese dostatečné množství prolinu pro nějaký efekt. V rostlinných složkách, jako je pyl, je akumulace prolinu ve skutečnosti odpovědí na fyziologické stresy a podílí se také na vývoji struktury rostliny.
Aminokyseliny prolin vs. glycin vs. lysin
V čem se liší prolin ve srovnání s jinými aminokyselinami?
- Přibližně jedna třetina kolagenu se skládá z glycinu. Glycin je aminokyselina, která je nezbytná pro mnoho různých svalových, kognitivních a metabolických funkcí. Je to jedna z hlavních aminokyselin používaných k tvorbě kolagenu a želatiny. Nejlepší zdroje glycinu jsou podobné zdrojům prolinu, například kostní vývar, kolagenový proteinový prášek a další bílkovinná jídla.
- Mezi funkce glycinu patří pomoc při rozkladu a transportu živin, jako je glykogen a tuk, které buňky používají pro energii. Je známá jako „anti-aging aminokyselina“, protože pomáhá udržovat svalovou hmotu a stimuluje sekreci lidského růstového hormonu. Glycin se používá k léčbě mnoha zdravotních stavů, jako je ztráta svalstva (sarkopenie), vředy, artritida, syndrom netěsnosti střev, diabetes, selhání ledvin a srdce, neurobehaviorální poruchy a únava.
- Lysin (nebo také l-lysin) je esenciální aminokyselina, která se nachází v bílkovinných potravinách, jako je maso, fazole, sýry a vejce, a je také k dispozici jako doplněk stravy. Stejně jako prolin pomáhá L-lysin při růstu a udržování kostí a pojivové tkáně tím, že pomáhá tvořit kolagen. Je také velmi důležitý při tvorbě karnitinu, který přeměňuje mastné kyseliny na energii.
- L-lysin může pomoci zdraví trávicího systému, snížit hladinu cholesterolu a může pomoci vstřebávat vápník, který chrání před krevními sraženinami a dalšími problémy.
- Mezi další výhody přisuzované l-lysinu patří léčba oparů, úzkosti, průjmu a dokonce i rozvoje rakoviny. Nejlepšími dietními zdroji L-lysinu jsou hovězí maso, kuře, krůta, ryby jako tuňák, bílé fazole, dýňová semínka a vejce.
- Arginin je další aminokyselina nalezená v kolagenu. Nachází se v bílkovinných potravinách, včetně hovězího masa a v jiných druzích červeného masa, drůbeži, rybách, vejcích a mléčných výrobcích. Arginin může nabídnout výhody pro zdraví srdce, výkonu při cvičení a mnoho dalšího.
Jak získat dostatek prolinu ze své stravy + recepty
Podívejme se na pár tipů a receptů, jak získat dostatek prolinu z jídla.
1. Jezte kostní vývar
Chcete-li přijmout více prolinu, je ideální jíst (pít) pravý kostní vývar téměř denně, což také poskytuje mnoho dalších živin mimo zmíněné aminokyseliny. Kostní vývar je jedním z nejlepších způsobů, jak nejen získat více kolagenu do vaší stravy, ale také do těla dostat minerály, elektrolyty a prospěšné sloučeniny, jako je chondroitin sulfát, glukosamin sulfát a kyselina hyaluronová.
Největším přínosem je, že denně budete jíst cca 250-450 ml vývaru. Kostní vývar lze konzumovat samostatně, přidávat ho ke koktejlům, nebo je používat ve všech druzích sladkých a slaných receptů, jako jsou marinády, dušené maso nebo dokonce i smoothie.
2. Užívejte kolagenový prášek / kolagenové doplňky
Kolagenový protein můžete také použít v koktejlech (nebo jiných receptech). Doporučuji prášek z více kolagenů, který obsahuje několik typů kolagenu, jako jsou typy 1, 2, 3, 5 a 10. Každý typ kolagenu má jedinečné funkce a výhody, proto je nejlepší přijmout více než jeden typ.
Kolagen je bez chuti, bez zápachu a snadno se mísí do všech typů receptů – navíc je bez lepku. Přidejte ho třeba k pečeným receptům, jako jsou muffiny, tyčinky nebo palačinky, aby se zvýšili obsah bílkovin. Můžete také použít kolagenový prášek stejně jako želatina k zahuštění smoothies, dezertů nebo receptů, které mají gelovou strukturu. Vždy se ujistěte, že si zakoupíte kolagenový prášek, který pochází ze zdravých zvířat krmených trávou (ideálně organicky chovaných).
3. Jezte hodně proteinu a celkově zdravou stravu
Největší výhody z konzumace prolinu a dalších aminokyselin, které se nacházejí v kolagenu, získáte, pokud budete jíst stravu bohatou na živiny, která obsahuje spoustu bílkovin a spoustu antioxidantů. To je užitečné pro udržení vyšších hladin kolagenu a prevenci degradace kolagenu, protože snižuje zánět a poškození volnými radikály (také nazývané oxidační stres).
Množství prolinu, které absorbujete a využijete, můžete zvýšit tak, že budete jíst jídla, která slouží jako „kolagenové kofaktory“, jako je spousta čerstvé zeleniny, čerstvého ovoce, čerstvých bylin a koření, různé zdroje „čistého“ proteinu“ a potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu A, mědi a železa.
Nějaké upozornění?
- V současné době není stanoven žádný denní požadavek ani horní hranice prolinu. Protože se jedná o přirozenou aminokyselinu, není příliš velké riziko, že ji z vaší stravy budete konzumovat příliš mnoho. Pokud jíte potraviny s vysokým obsahem bílkovin, pravděpodobně již dostáváte ze své stravy slušné množství prolinu, ale pro většinu lidí je stále bezpečné konzumovat více prolinu ve formě nějakého doplňku.
- Vždy hledejte kvalitní kolagen, želatinu nebo kostní vývar – vždy od renomovaných společností. Vždy, když je to možné, nakupujte ekologické produkty – třeba od krav krmených trávou. To je pak super kvalita.
- Není známo, zda jsou prolinové doplňky vždy bezpečné pro těhotné nebo kojící ženy ve vysokých dávkách. Pokud máte potíže s trávením bílkovin, máte onemocnění ledvin nebo jater, nebo jste těhotná, je dobré se nejprve poradit s lékařem o tom, že byste nějak chtěli začít brát doplňky s prolinem.
Známky toho, že byste mohli potřebovat prolin
Třeba nízkobílkovinová dieta, chronická zranění a nemoci – to jsou stavy, které vám mohou zabránit ve výrobě dostatečného množství prolinu. Vytrvalostní sportovci mohou také těžit z doplňků prolinu, zejména běžci na dlouhé vzdálenosti. Specifické příznaky na kůži, které mohou indikovat nedostatek prolinu, zahrnují vrásky a vředy, které se pomalu hojí. Chronické problémy s klouby způsobené degenerující chrupavkou je také známkou toho, že byste mohli mít prospěch z doplňování prolinu.
Sponzorováno
A co vy? Dbáte na příjem prolinu? Jaké vidíte pozitivní přínosy této aminokyseliny? Budeme moc rádi za komentáře v příloze.
A si dále o aminokyselinách přečíst?
Zdroje článku a studie o aminokyselině prolinu
- Proline Precursors and Collagen Synthesis: Biochemical Challenges of Nutrient Supplementation and Wound Healing Autor: Vance L Albaugh
- Metabolismus prolinu v růstu nádoru a metabolické progresi Autor: Cristina D'Aniello
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Aminokyseliny, Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články