Sponzorováno

Syndrom zvýšené propustnosti střev – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (29)

 • Syndrom zvýšené propustnosti střev je stav, při němž střevní stěna je narušena a stává se propustnější než obvykle. Normálně by střevní stěna měla sloužit jako bariéra, která reguluje, co se má dostat z trávicího systému do krevního oběhu. Když je střevní stěna narušena, mohou nežádoucí látky, jako jsou bakterie, toxiny a nedostatečně stravitelné částice potravy, projít skrz stěnu a vstoupit do krevního oběhu.
 • Příčiny a faktory spojené se syndromem zvýšené propustnosti střev mohou být například: Chronické stavy: Autoimunitní onemocnění, jako je Crohnova choroba nebo celiakie, mohou způsobit zvýšenou propustnost střev. Infekce: Některé infekce mohou poškodit střevní stěnu a přispět k tomuto syndromu. Braní některých léků: Některé léky, zejména nesteroidní protizánětlivé léky, mohou mít nepříznivý vliv na střevní stěnu. Stres: Chronický stres může hrát roli ve vzniku syndromu zvýšené propustnosti střev. Nesprávná strava: Dieta bohatá na nezdravé potraviny nebo potraviny, na které je člověk alergický nebo intolerantní, může přispívat k poruchám v trávicím systému. Genetika: Existuje několik genetických faktorů, které mohou zvyšovat náchylnost k syndromu zvýšené propustnosti střev.
 • Příznaky tohoto syndromu mohou být: bolesti břicha, nadýmání, nevolnost, únava, problémy s trávením, migrény a další. Diagnóza obvykle zahrnuje kombinaci klinického vyšetření, laboratorních testů a možná i endoskopických procedur.
 • Léčba může zahrnovat změny v životním stylu, jako je úprava stravy, omezení stresu, a v některých případech i užívání léků. Je vždy důležité konzultovat problém s kvalifikovaným lékařem, pokud máte podezření na syndrom zvýšené propustnosti střev, aby bylo provedeno vhodné vyšetření a zahájena případná léčba.

Syndrom zvýšené propustnosti střev znamená, že střeva propouští i látky, které by neměla.

Syndrom zvýšené propustnosti střev znamená, že střeva propouští i látky, které by neměla.

Termín „netěsné střevo“ si získal v posledních letech hodně pozornosti. Také se jinak nazývá zvýšená propustnost střeva, je to stav, kdy sliznice střeva propouští i ty látky, které nemá. Představte si sliznici vašeho trávicího ústrojí jako síť s velmi malými otvory, jež do těla propustí pouze určité látky. Tato sliznice vlastně funguje jako bariéra, která zabraňuje vniknutí větších částic, které by vaše tělo mohly poškodit. Pokud trpíte syndromem zvýšené propustnosti střev, znamená to, že došlo k narušení této „sítě“ uvnitř vašeho trávicího ústrojí. Díky tomu mohou větší látky, jako jsou bakterie, toxiny a nestrávené částice jídla, procházet střevními stěnami do krevního řečiště. A to nechcete.

Studie spojily zvýšenou propustnost střeva s několika chronickými a autoimunitními chorobami, včetně diabetu 1. typu a celiakie.

Tento článek se podrobně zabývá netěsným střevem a jeho příčinami. Probereme také seznam potravin, které podporují trávicí zdraví.

Co je to syndrom zvýšené propustnosti střev

Syndrom zvýšené propustnosti střev je stav způsobený zvýšenou propustností střeva.

Trávicí systém se skládá z mnoha orgánů, které společně štěpí jídlo, absorbují živiny a vodu a odstraňují odpadní produkty. Vaše střevní výstelka působí jako bariéra mezi vaším střevem a krevním řečištěm, aby zabránila vstupu potenciálně škodlivých látek do vašeho těla.

Vaše střeva mají malé mezery, které umožňují živinám a vodě proniknout do vašeho krevního řečiště. Jak snadno látky procházejí střevními stěnami, se nazývá propustnost střeva.

Některé zdravotní stavy způsobují uvolnění těchto těsných spojení a potenciálně umožňují proniknutí škodlivých látek, jako jsou bakterie, toxiny a nestrávené částice potravin, do vašeho krevního řečiště. Někteří alternativní lékaři tvrdí, že propustné střevo vyvolává zánět a stimuluje imunitní reakci, což způsobuje různé zdravotní problémy).

Syndrom zvýšené propustnosti střev - ilustrace

Syndrom zvýšené propustnosti střev – ilustrace

 

Mnoho odborníků také věří, že takto „prosakující“ střevo vede k různým stavům, třeba k autoimunitním chorobám, migrénám, autismu, různé citlivosti na potraviny, ke kožním problémům, chronické únavě a podobně.

Přesto existuje jen málo důkazů, které by toto nějak přesně dokázaly. V důsledku toho to mnoho lékařů neuznává jako lékařskou diagnózu. Přestože existuje syndrom zvýšené propustnosti střev a vyskytuje se spolu s mnoha nemocemi, není jasné, zda se jedná o příznak nebo základní příčinu chronického onemocnění.

Příčiny – co způsobuje syndrom zvýšené propustnosti střev?

Přesná příčina syndromu zvýšené propustnosti střev je tak trochu záhadou. Zvýšená propustnost střeva je však dobře známa a vyskytuje se vedle několika chronických onemocnění, včetně celiakie a diabetu 1. typu.

Zonulin je protein, který reguluje těsné spojení ve střevech. Výzkum ukázal, že vyšší hladiny tohoto proteinu mohou uvolnit těsné spojení a zvýšit propustnost střeva. Je známo, že u některých jedinců stimulují vyšší hladiny zonulinu bakterie a lepek (zdroj zde). Existuje důkaz, že lepek zvyšuje propustnost střeva u lidí s celiakií (zdroj zde).

Výzkum u zdravých dospělých a pacientů s neceliakální citlivostí na lepek však ukazuje smíšené výsledky. Studie provedená ve zkumavkách zjistila, že lepek může zvýšit propustnost střeva, ale studie provedené na lidech nezjistily stejný účinek (studie zde).

Kromě zonulinu mohou střevní propustnost zvyšovat i další faktory.

Výzkumy ukazují, že vyšší hladiny mediátorů zánětu, jako je faktor nekrózy nádorů (TNF) a interleukin 13 (IL-13), nebo dlouhodobé užívání nesteroidních protizánětlivých léků, jako je aspirin a ibuprofen, mohou zvýšit střevní propustnost (zdroj zde).

Sponzorováno

Nízké hladiny zdravých střevních bakterií mohou mít navíc stejný účinek. Toto se nazývá střevní dysbióza.

Co jíst při zvýšené propustnosti střev?

Vzhledem k tomu, že syndrom zvýšené propustnosti střev není oficiální lékařskou diagnózou, neexistuje žádná doporučená léčba.

Přesto i tak můžete udělat spoustu věcí pro zlepšení vašeho celkového trávicího zdraví.

Jednou z nich je jíst stravu bohatou na potraviny, které napomáhají růstu prospěšných bakterií střeva. Nezdravé množství střevních bakterií je spojeno se špatnými zdravotními následky, včetně chronického zánětu, rakoviny, srdečních chorob a diabetu typu 2.

Následující potraviny jsou skvělými možnostmi pro zlepšení zdraví vašeho trávicího zdraví:

 • Zelenina: brokolice, růžičková kapusta, zelí, mrkev, kapusta, lilek, červená řepa, mangold, špenát, zázvor, žampiony a cuketa
 • Kořeny a hlízy: brambory, sladké brambory, mrkev, tykev a tuřín
 • Fermentovaná zelenina: kimchi, zelí, tempeh a miso
 • Ovoce: kokos, hrozny, banány, borůvky, maliny, jahody, kiwi, ananas, pomeranče, mandarinky, citron, limety, papája
 • Klíčící semena: semena chia, lněná semena, slunečnicová semínka a další
 • Zrna bez lepku: pohanka, amarant, rýže (hnědá a bílá), čirok, teff a oves bez lepku
 • Zdravé tuky: avokádo, avokádový olej, kokosový olej a extra panenský olivový olej
 • Ryby: losos, tuňák, sledi a další ryby bohaté na omega-3
 • Maso a vejce: libové kousky kuřecího, hovězího, jehněčího, krůtího a vejce
 • Byliny a koření: všechny byliny a koření, spíše neostré a méně agresivní
 • Mléčné výrobky: kefír, jogurt, řecký jogurt a tradiční podmáslí
 • Nápoje: vývar, čaje, kokosové mléko, ořechové mléko, voda a kombucha
 • Ořechy: syrové ořechy, včetně arašídů, mandlí a produkty na bázi ořechů, jako jsou ořechová mléka

Potraviny, kterým se raději vyhněte

Vyhýbání se určitým potravinám je také důležité pro zlepšení zdraví střev. Ukázalo se, že některé potraviny způsobují zánět ve vašem těle, což může podporovat růst nezdravých střevních bakterií, které jsou spojeny s mnoha chronickými nemocemi.

Následující seznam obsahuje potraviny, které mohou poškodit zdravé střevní bakterie:

 • Pšeničné výrobky: chléb, těstoviny, cereálie, pšeničná mouka, kuskus atd.
 • Zrna obsahující lepek: ječmen, žito, bulgur, seitan, tritikále a oves
 • Zpracovaná masa: uzeniny, lahůdky, slanina, párky v rohlíku atd.
 • Pečené zboží: dorty, vdolky, sušenky, koláče, pečivo a pizza
 • Snacky: sušenky, müsli tyčinky, popcorn, preclíky atd.
 • Nezdravá jídla: rychlé občerstvení, bramborové lupínky, sladké cereálie, bonbóny atd.
 • Mléčné výrobky: mléko a zmrzlina
 • Rafinované oleje: řepkový, slunečnicový, sójový a světlicový olej
 • Umělá sladidla: aspartam, sukralóza a sacharin
 • Omáčky: salátové dresinky, sójová, teriyaki omáčka
 • Nápoje: alkohol, sycené nápoje a jiné sladké nápoje

Další způsoby, jak zlepšit zdraví střev

Přestože právě strava je klíčem ke zlepšení zdraví střev, existuje spousta dalších kroků, které můžete podniknout.

Zde je několik dalších způsobů, jak zlepšit zdraví střev:

 • Zkuste probiotické doplňky. Probiotika obsahují prospěšné bakterie, které se přirozeně vyskytují ve fermentovaných potravinách. Užívání probiotických doplňků může zlepšit zdraví střev, pokud nedostanete dostatek probiotik prostřednictvím vaší stravy.
 • Pokuste se snížit váš stres. Bylo prokázáno, že chronický stres má hodně negativní vliv na prospěšné bakterie střev. Aktivity, jako je meditace nebo jóga, mohou také pomoci.
 • Vyhněte se kouření. Cigaretový kouř je rizikovým faktorem pro několik střevních stavů a ​​může zvyšovat zánět v trávicím traktu. Ukončení kouření může zvýšit počet zdravých bakterií a snížit počet škodlivých bakterií střev.
 • Spěte více. Nedostatek spánku může negativně působit na zdraví střevních bakterií, což může mít za následek zvýšenou propustnost střeva.
 • Omezte příjem alkoholu. Výzkum ukázal, že nadměrný příjem alkoholu může zvýšit střevní permeabilitu interakcí s určitými proteiny.

Pokud si myslíte, že trpíte syndromem zvýšené propustnosti střev, zvažte možnost testování na celiakii. Obě poruchy mohou mít překrývající se příznaky.

Sečteno a podtrženo

Běžní lékaři neuznávají syndrom netěsnosti střeva jako lékařskou diagnózu, protože v současné době existuje jen málo důkazů o tom, že by zvýšená propustnost střev byla sama o sobě vážným zdravotním problémem.

Zvýšená propustnost střeva se vyskytuje vedle chronických onemocnění, jako je celiakie a diabetes 1. typu. Je však pravděpodobnější, že se jedná o příznak těchto nemocí, než o příčinu.

Existuje spousta kroků, které můžete podniknout pro zlepšení vašeho trávicího zdraví. Při boji s netěsným střevem jezte potraviny, které podporují růst zdravých střevních bakterií, včetně ovoce, vypěstovaných mléčných výrobků, zdravých tuků, libového masa, jezte hodně vlákniny a fermentované zeleniny.

Sponzorováno

Vyvarujte se zpracování a rafinaci nezdravých potravin. Můžete dále také brát probiotické doplňky, snížit svůj stres, omezit užívání léků, musíte se vyhnout se alkoholu a kouření, dbát na více spánku.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva