Sponzorováno

Chondroitin sulfát a jeho účinky na zdraví – co je to a proč tuto látku brát 4.9/5 (21)

Obsah článku

Chondroitin sulfát je často podáván společně s glukosamin sulfátem, přirozeně se vyskytující sloučeninou nalezenou v kloubní tekutině.

Chondroitin sulfát je často podáván společně s glukosamin sulfátem, přirozeně se vyskytující sloučeninou nalezenou v kloubní tekutině.

Chondroitin sulfát je chemická látka, která se běžně vyskytuje v chrupavce v kloubech v těle. Nachází se tedy především v chrupavkách, které povzbuzuje k tvorbě kolagenu.

Chondroitin sulfát se obvykle vyrábí ze živočišných zdrojů, jako jsou chrupavky ze žraloků a krav. Chondroitin sulfát se typicky používá při osteoartróze. Často se používá v kombinaci s jinými složkami, včetně askorbátu manganu, glukosamin sulfátu, glukosamin hydrochloridu nebo N-acetyl glukosaminu.

Chondroitin sulfát je také užíván perorálně (tj. jako doplněk stravy ústy) při HIV / AIDS, srdečních chorobách, srdečním infarktu, při slabých kostech (osteoporóza), při bolesti kloubů způsobené léky používanými k léčbě rakoviny prsu, dále při kyselém refluxu, vysokém cholesterolu, bolesti svalů po cvičení, při stavu močového měchýře zvaný intersticiální cystitida, onemocnění kostí zvané Kashin-Beckova choroba a při svědění a psoriáze. Chondroitin sulfát se také používá v kombinaci se železem k léčbě anémie při nedostatku železa.

Někteří lidé s osteoartrózou používají masti nebo pleťové krémy na bolest, které obsahují chondroitin sulfát, v kombinaci s glukosamin sulfátem a žraločí chrupavkou. Někteří lidé také vstřikují chondroitin sulfát do svalů při osteoartróze. Tato látka se dá také použít na infekce močových cest, pro další problémové stavy močového měchýře nebo při ztrátě kontroly nad močovým měchýřem.

Chondroitin sulfát se sestává z opakujících se řetězců molekul zvaných glykosaminoglykany (GAG). Chondroitin sulfát je hlavní složkou chrupavky, poskytuje strukturu, zadržuje vodu a živiny a umožňuje jiným molekulám dostat se do chrupavky – to je důležitá vlastnost, protože do chrupavky není přivedena krev.

Může se také dá vyrobit laboratorně.

Chondroitin sulfát – kdy vám může pomoci?

Překvapivě při mnoha zdravotních problémech. Tak třeba při těch následujících.

Osteoartritida

Mnoho studií ukázalo, že doplňky s chondroitin sulfátem snižují bolest kloubů, zvyšují jejich pohyblivost a podporují hojení v kloubech. Chondroitin sulfát se používá k léčbě osteoartrózy a katarakty.

Hojení ran

Nanášení masti obsahující chondroitin sulfát může urychlit hojení ran na kůži. I doplnění chondroitin sulfátu do těla může podpořit hojení ran poskytnutím suroviny potřebné pro výrobu pojivové tkáně.

Ateroskleróza

Předběžný výzkum ukazuje, že chondroitin sulfát může zabránit ateroskleróze a může také zabránit srdečním záchvatům u lidí, kteří již mají aterosklerózu.

Srdeční infarkt

Užívání chondroitin sulfátu může snížit riziko srdečního infarktu u lidí s anamnézou srdečních chorob nebo u těch, kteří jsou více ohroženi srdečním infarktem.

Vysoký cholesterol

Chondroitin sulfát v předběžných studiích také snižoval hladiny cholesterolu v séru. Ale je zapotřebí více studií. S tímto se teprve začíná.

Ledvinové kameny

Chondroitin sulfát může pomoci snížit riziko tvorby ledvinových kamenů. Jedna studie zjistila, že glykosamionoglykany významně snížily hladinu oxalátu v moči, což ve finále snižuje riziko tvorby kamene.

Katarakta

Výzkumy ukazují, že injekce roztoku, který obsahuje chondroitin sulfát a hyaluronát sodný do oka, chrání oko během operace katarakty (tedy šedého zákalu).

Sponzorováno

Mnoho různých produktů obsahujících chondroitin sulfát a hyaluronát sodný bylo přezkoumáno americkým úřadem pro potraviny a léčiva (FDA) pro použití během operace katarakty. Není však jasné, zda přidání chondroitin sulfátu k roztokům hyaluronátu sodného pomáhá snížit tlak při operaci katarakty oka ve srovnání s jinými podobnými léčbami. Některé rané studie naznačují, že specifický oční roztok obsahující chondroitin sulfát a hyaluronát (Viscoat, Alcon Laboratories) může po odstranění katarakty snížit tlak v oku a zlepšit celkové zdraví očí.

Suché oko

Ranný výzkum ukazuje, že použití očních kapek s látkou chondroitin sulfát může zlepšit stav suchých očí. Další výzkumy ukazují, že použití očních kapek obsahujících chondroitin sulfát a xanthanovou gumu může zlepšit suché oči. Ale jiný výzkum zase neprokazuje žádný přínos v tomto směru. Musí se proto udělat pořádný výzkum.

Zánět žaludku (gastritida)

Výzkum ukazuje, že pití specifické tekutiny obsahující chondroitin sulfát a kyselinu hyaluronovou může u lidí s gastritidou snížit bolest břicha.

Nepříjemné svědění kůže (lupénka)

Ranný výzkum naznačuje, že užívání chondroitin sulfátu po dobu 2-3 měsíců snižuje bolest a zlepšuje stav kůže u lidí se psoriázou. Jiný výzkum však naznačuje, že užívání chondroitin sulfátu (Condrosan, CS Bio-Active, Bioiberica S.A., Barcelona, Španělsko) denně po dobu 3 měsíců nesnižuje závažnost psoriázy u lidí s psoriázou a osteoartrózou kolen. Takže výsledky jsou takové smíšené.

Ztráta kontroly nad močovým měchýřem (inkontinence)

Ranný výzkum naznačuje, že zavedení chondroitin sulfátu sodného do močového měchýře močovým katétrem zlepšuje kvalitu života lidí s hyperaktivním močovým měchýřem.

Infekce ledvin, močového měchýře nebo močové trubice (infekce močových cest)

A jeden výzkum také ukazuje, že podávání roztoku obsahujícího chondroitin sulfát a kyselinu hyaluronovou do močového měchýře katétrem snižuje počet infekcí močových cest u žen.

Je chondroitin sulfát bezpečná látka?

Vedlejší účinky jsou obvykle mírné a vzácné (pokud se vůbec objeví). Mohou být takovéto:

  • žaludeční problémy
  • bolesti hlavy
  • zvýšená střevní plynatost
  • průjem
  • vyrážky.

Pokud užíváte antikoagulancia (tj. léčiva snižující srážlivost krve), chondroitin byste měli užívat pouze pod dohledem lékaře. Je to proto, že chondroitin může zvyšovat riziko krvácení. Také byste měli být opatrní při užívání chondroitinu, pokud máte astma, protože by mohl zhoršit vaše dýchací potíže.

Kolik chondroitinu brát?

Chondroitin sulfát je dostupný zejména v tabletách a prášku. Typická dávka použitá v klinických studiích byla mezi 800 a 2000 miligramy (mg) denně, užívaná ve dvou až třech rozdělených dávkách. Ačkoli doplněk stravy lze užívat s jídlem nebo i bez jídla, může být lepší ho brát spolu s jídlem – zejména pokud se u vás objeví žaludeční nevolnost.

Chondroitin sulfát a pár slov na závěr

Chondroitin je chemická látka, která se vyskytuje především ve kloubní chrupavce. Forma chondroitinu, známá jako chondroitin sulfát, se vyrábí ze živočišných vedlejších produktů a prodává se jako potravinový doplněk na pomoc při léčbě osteoartrózy. Chondroitin sulfát je často podáván společně s glukosamin sulfátem, přirozeně se vyskytující sloučeninou nalezenou v kloubní tekutině.

Sponzorováno

Chondroitin sulfát je velmi dobrým doplňkem při osteoartritidě a obecně při bolavých kloubech. Na rozdíl od jiných doplňků stravy používaných k léčbě artritidy byl chondroitin podroben významnému množství klinického výzkumu, aby vyhodnotil jeho bezpečnost a účinnost.

Zdroje článku a relevantní studie o chondroitinu

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva