Sponzorováno

10+ potravin pro zdravá játra 4.82/5 (22)

Jaké jídlo si dát pro zdravá játra? Brokolici, česnek, ale i kávu nebo borůvky

Jaké jídlo si dát pro zdravá játra? Brokolici, česnek, ale i kávu nebo borůvky

Játra jsou velmi důležitým orgánem. Provádí řadu základních úkolů, od produkce bílkovin, cholesterolu a žluči po skladování vitamínů, minerálů a dokonce i sacharidů. Rozkládají také toxiny, jako je alkohol, léky a přírodní vedlejší produkty metabolismu. Udržování jater v dobré kondici je důležité pro udržení zdraví.

Tento článek uvádí 10+ nejlepších potravin, které můžete jíst, aby byla vaše játra zdravá.

1. Káva

Káva je jedním z nejlepších nápojů, jaký můžete pít na podporu zdraví jater. Studie prokázaly, že pití kávy chrání játra před nemocemi, a to i u těch lidí, kteří již mají s tímto orgánem problémy.

Například některé studie opakovaně ukázaly, že pití kávy snižuje riziko cirhózy jater nebo trvalého poškození jater u lidí s chronickým onemocněním jater.

Pití kávy může také snížit riziko vzniku běžného typu rakoviny jater a má pozitivní účinky na onemocnění jater a záněty (zdroj zde).

Je to dokonce spojeno s nižším rizikem úmrtí u lidí s chronickým onemocněním jater, s největšími přínosy u těch, kteří vypijí alespoň tři šálky denně.

Zdá se, že tyto výhody vyplývají ze schopnosti kávy zabránit hromadění tuku a kolagenu, což jsou dva hlavní ukazatele onemocnění jater. Káva také snižuje zánět a zvyšuje hladinu antioxidačního glutathionu. Antioxidanty neutralizují škodlivé volné radikály, které se přirozeně produkují v těle a mohou způsobit poškození buněk.

Obecně má káva má mnoho zdravotních výhod, zejména vaše játra vám poděkují za voňavý ranní šálek kávy.

2. Kvalitní čaj

Čaj je obecně považován za prospěšný pro zdraví, ale důkazy ukázaly, že může mít zvláštní přínos pro játra. Jedna velká japonská studie zjistila, že pití 5–10 šálků zeleného čaje denně bylo spojeno se zlepšenými krevními markery zdraví jater.

Menší studie u pacientů s nealkoholovým ztučněním jater zjistila, že pití zeleného čaje s vysokým obsahem antioxidantů po dobu 12 týdnů zlepšilo hladinu jaterních enzymů a může také snížit oxidační stres a tukové zásoby v játrech.

Další studie navíc zjistila, že u lidí, kteří pili zelený čaj, byla méně pravděpodobná rakovina jater. Nejnižší riziko bylo pozorováno u lidí, kteří vypili čtyři nebo více šálků denně.

Řada studií na myších a potkanech také prokázala příznivé účinky extraktů z černého a zeleného čaje. Například jedna studie na myších zjistila, že extrakt z černého čaje zvrátil mnoho negativních účinků stravy s vysokým obsahem tuků na játra a také zlepšil krevní markery zdraví jater.

Někteří lidé, zejména ti, kteří mají problémy s játry, by však měli být opatrní, než konzumují zelený čaj jako doplněk. Je to proto, že bylo zaznamenáno několik zpráv o poškození jater v důsledku užívání doplňků obsahujících extrakt ze zeleného čaje.

3. Grapefruit

Grapefruit obsahuje antioxidanty, které přirozeně chrání játra. Dva hlavní antioxidanty nalezené v grapefruitu jsou naringenin a naringin. Několik studií na zvířatech zjistilo, že obě pomáhají chránit játra před různými problémy.

Je známo, že ochranné účinky grapefruitu se projevují dvěma způsoby – snížením zánětu a ochranou buněk.

Studie také ukázaly, že zmíněné antioxidanty mohou snížit rozvoj jaterní fibrózy, což je škodlivý stav, při kterém se v játrech hromadí nadměrná pojivová tkáň. U myší, které byly krmeny stravou s vysokým obsahem tuku, naringenin snížil množství tuku v játrech a zvýšil počet enzymů nezbytných pro spalování tuků, což může pomoci zabránit hromadění přebytečného tuku.

Nakonec se také ukázalo, že u potkanů ​​naringin zlepšuje schopnost metabolizovat alkohol a působí proti některým negativním účinkům alkoholu (studie na toto téma zde).

Doposud nebyly studovány účinky samotného grapefruitu nebo grapefruitového džusu, spíše jeho složek. Navíc téměř všechny studie zaměřené na antioxidanty v grapefruitu byly provedeny na zvířatech. Současné důkazy nicméně ukazují, že grapefruit je dobrý způsob, jak udržet vaše játra zdravá v boji proti poškození a zánětu.

4. Borůvky a brusinky

Borůvky a brusinky obsahují antokyany, antioxidanty, které dodávají bobulím jejich výraznou barvu. Byly také spojeny s mnoha přínosy pro zdraví.

Několik studií na zvířatech prokázalo, že brusinky a borůvky, stejně jako jejich výtažky nebo šťávy, mohou pomoci udržet játra zdravá. Konzumace těchto plodů po dobu 3–4 týdnů chránila játra před poškozením. Kromě toho borůvky pomohly zvýšit imunitní odpověď buněk a antioxidační enzymy.

Další experiment zjistil, že další typy antioxidantů, které se běžně vyskytují v bobulích, zpomalily vývoj lézí a fibrózy, vývoj jizevnaté tkáně v játrech potkanů ​.

Ve studiích se navíc ukázalo, že extrakt z borůvek inhibuje růst lidských buněk rakoviny jater. Je však zapotřebí více studií, aby se zjistilo, zda lze tento účinek replikovat v lidském těle.

Učinit z těchto bobulí pravidelnou součást vaší stravy je dobrý způsob, jak zajistit, aby vaše játra byla zásobována antioxidanty, které potřebují, aby zůstala zdravá.

5. Hrozny

Hrozny, zejména pak červené a fialové hrozny, obsahují řadu prospěšných rostlinných látek. Nejznámější z nich je resveratrol, který má řadu zdravotních výhod.

Mnoho studií na zvířatech prokázalo, že hrozny a hroznová šťáva mohou prospívat játrům. Studie zjistily, že mohou mít různé výhody, včetně snížení zánětu, prevence poškození a zvýšení hladiny antioxidantů.

Malá studie u lidí s nealkoholovvým ztučněním jater ukázala, že suplementace extraktem z hroznových jader po dobu tří měsíců zlepšila funkci jater.

Vzhledem k tomu, že extrakt z hroznových semen je koncentrovaná forma, možná nebudete mít stejné účinky při konzumaci celých hroznů. Je zapotřebí více studií, než lze doporučit extrakt z hroznových jader pro zdraví jater. Široká škála důkazů ze studií na zvířatech a některých studiích na lidech nicméně naznačuje, že hrozny jsou potravou velmi příznivou pro játra.

6. Opuncie (nopál)

Opuncie, známá jako nopál, je oblíbený druh jedlého kaktusu. Nejčastěji se konzumuje její ovoce a šťáva. V tradiční medicíně se již dlouho používá pro léčbu vředů, ran, únavy a onemocnění jater.

Sponzorováno

Studie z roku 2004 na 55 lidech zjistila, že extrakt z této rostliny snižuje příznaky kocoviny. Účastníci měli menší nevolnost, sucho v ústech a nechutenství a měli poloviční pravděpodobnost těžké kocoviny, pokud konzumovali extrakt před požitím alkoholu, který je detoxikován játry. Studie dospěla k závěru, že tyto účinky byly způsobeny snížením zánětu, který se často vyskytuje po požití alkoholu.

Další studie provedená na myších zjistila, že konzumace extraktu z opuncie pomáhá normalizovat hladinu enzymů a cholesterolu, pokud je konzumován současně s pesticidem, o kterém je známo, že je škodlivý pro játra. Následné studie nalezly podobné výsledky.

Novější studie na potkanech se snažila určit účinnost šťávy z opuncie namísto jejího extraktu při potírání negativních účinků alkoholu. Tato studie zjistila, že šťáva po konzumaci alkoholu snížila množství oxidačního poškození a poškození jater a pomohla udržet stabilní hladinu antioxidantů.

Je zapotřebí více studií na lidech, zejména s použitím opuncie a šťávy místo extraktu. Studie doposud prokázaly, že opuncie má pozitivní účinky na játra.

7. Šťáva z červené řepy

Šťáva z červené řepy je zdrojem dusičnanů a antioxidantů zvaných betalainy, které mohou prospívat zdraví srdce a snižovat oxidační poškození a zánět.

Je rozumné předpokládat, že konzumace samotné řepy by měla podobné zdravotní účinky. Většina studií však používá šťávu z červené řepy. Řepu si můžete odšťavnit sami nebo si koupit šťávu z červené řepy v obchodě.

Několik studií na potkanech prokázalo, že šťáva z červené řepy snižuje oxidační poškození a zánět v játrech a zvyšuje přirozené detoxikační enzymy. Zatímco studie na zvířatech vypadají slibně, podobné studie nebyly u lidí doposud provedeny.

Další příznivé účinky šťávy z červené řepy na zdraví byly pozorovány ve studiích na zvířatech a replikovány ve studiích na lidech. Je však i zde zapotřebí více studií k potvrzení výhod šťávy z červené řepy pro zdraví jater u lidí.

8. Křupavá zelenina

Křupavá zelenina, jako je třeba růžičková kapusta, brokolice, je známá svým vysokým obsahem vlákniny a výraznou chutí. Mají také vysoký obsah prospěšných rostlinných sloučenin.

Studie na zvířatech ukázaly, že růžičková kapusta a výtažek z brokolice zvyšují hladinu detoxikačních enzymů a chrání játra před poškozením.

Studie provedená na lidských jaterních buňkách zjistila, že tento účinek přetrvává, i když se růžičková kapusta vaří.

Nedávná studie u mužů s ztučněnými játry zjistila, že extrakt z výhonků brokolice, který má vysoký obsah prospěšných rostlinných sloučenin, zlepšuje hladinu jaterních enzymů a snižuje oxidační stres.

Stejná studie zjistila, že extrakt z výhonků brokolice zabraňoval selhání jater u potkanů. Studie na lidech jsou omezené. Ale zatím vypadá křupavá zelenina velmi slibně jako prospěšná potravina pro zdraví jater.

Zkuste tuto zeleninu opéct s česnekem a citronovou šťávou nebo balzamikovým octem, aby se z nich stalo chutné a zdravé jídlo.

9. Ořechy

Ořechy mají vysoký obsah tuků, živin – včetně antioxidačního vitaminu E – a prospěšných rostlinných sloučenin. Toto složení ořechů je zodpovědné za několik zdravotních výhod, zejména pro zdraví srdce, ale potenciálně také pro zdraví jater.

Jedna šestiměsíční observační studie u 106 lidí s nealkoholovým ztučněním jater zjistila, že konzumace ořechů byla spojena se zlepšenou hladinou jaterních enzymů.

I když je zapotřebí více kvalitních studií, předběžné údaje poukazují na to, že ořechy jsou důležitou skupinou potravin pro zdraví jater.

10. Tučné ryby

Tučné ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, což jsou zdravé tuky, které snižují zánět a jsou spojovány s nižším rizikem srdečních onemocnění.

Tuky obsažené v tučných rybách jsou prospěšné také pro játra. Studie ve skutečnosti ukázaly, že pomáhají předcházet hromadění tuků, udržují normální hladinu enzymů, bojují proti zánětu a zlepšují inzulínovou rezistenci.

Zatímco konzumace tučných ryb bohatých na omega-3 se jeví jako prospěšná pro vaše játra, není třeba brát v úvahu přidání více tuků omega-3 do vaší stravy. Poměr omega-3 tuků k omega-6 tukům je také důležitý. Většina Evropanů však překračuje doporučení pro příjem omega-6 tuků, které se nacházejí v mnoha rostlinných olejích. Příliš vysoký poměr omega-6 k omega-3 může naopak podporovat rozvoj onemocnění jater. Proto je dobré obecně snížit také příjem omega-6 tuků.

11. Olivový olej

Olivový olej je považován za zdravý tuk díky mnoha výhodám pro zdraví, včetně pozitivních účinků na srdce a zdraví metabolismu.

Má však také pozitivní účinky na játra. Jedna malá studie u 11 lidí s nealkoholovým onemocněním jater zjistila, že konzumace jedné čajové lžičky (cca 6,5 ml) olivového oleje denně zlepšila hladinu jaterních enzymů a tuků. Rovněž zvýšila hladinu bílkovin v souvislosti s pozitivními metabolickými účinky. Účastníci měli také menší akumulaci tuku a lepší průtok krve v játrech.

Několik novějších studií zjistilo podobné účinky spotřeby olivového oleje u lidí, včetně menší akumulace tuků v játrech, zlepšení citlivosti na inzulín a zlepšení hladiny jaterních enzymů v krvi.

Akumulace tuků v játrech je součástí první fáze onemocnění jater. Díky pozitivním účinkům olivového oleje na játrový tuk a dalším aspektům zdraví je proto cennou součástí zdravé výživy.

12. Česnek

Přidání česneku do stravy může také pomoci stimulovat játra. Studie z roku 2016, která se objevuje v magazínu Advanced Biomedical Research, uvádí, že konzumace česneku snižuje tělesnou hmotnost a obsah tuku u lidí s nealkoholovým onemocněním jater. To je výhodné, protože nadváha nebo obezita je faktorem přispívajícím k nealkoholovému onemocnění jater.

A co děláte pro zdraví jater vy? Budeme rádi za komentáře.

Co si ještě o zdravých játrech přečíst?

VIDEO: Játra ovlivňují nervy, oči, vazy, šlachy a pružnost

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva