Sponzorováno

Domácí a přírodní léčba kocoviny – TOP 16 tipů jak na to 4.94/5 (31)

Jak na kocovinu doma? Máme pro vás několik rad a tipů.

Jak na kocovinu doma? Máme pro vás několik rad a tipů.

Asi jo moc dobře známe všichni. Kocovina je sada nepříjemných psychologických a fyziologických účinků, které prožíváme po konzumaci alkoholu. Máme pro vás dobrou zprávu, zbavit kocoviny se můžete pomocí těchto časově prověřených přírodních a domácích prostředků. Kocovina sama o sobě obvykle netrvá déle než 24 hodin, ale její účinky většinou dělají těchto 24 hodin nesnesitelnými.

Jaké jsou příčiny kocoviny?

Je všeobecně uznáváno, že alkohol je hlavním viníkem, pokud jde o příčiny kocoviny. Alkohol vede k poklesu hladiny cukru v krvi. To může vést k únavě, náladovosti, slabosti. Alkohol vede k dehydrataci těla. Alkohol zužuje a rozšiřuje krevní cévy, což způsobují bolesti hlavy. Alkohol narušuje funkce žaludku. To způsobuje, že žaludek vylučuje kyselinu a ovlivňuje proces trávení. To pak může způsobit bolest žaludku a zvracení spolu s nevolností. Alkohol ovlivňuje kvalitu spánku a způsobuje, že se cítíte ospalí a unavení. Takže za vším je kupodivu alkohol.

Symptomy (příznaky) kocoviny

Příznaky spojené s kocovinou se liší od člověka k člověku na základě typu a množství konzumace alkoholu. Dokonce i intenzita a trvání kocoviny se mohou značně lišit. Nicméně nejčastější příznaky, které kocovina přináší, jsou:

 • Nevolnost a zvracení
 • Průjem
 • Nadměrná žízeň a dehydratace
 • Pocení
 • Bolest hlavy a bolest svalů
 • Podrážděnost a úzkost
 • Neschopnost koncentrace
 • Zhoršený spánek
 • Snížená pozornost
 • Změna nálady a deprese
 • Bolest žaludku
 • Zvýšená tepová frekvence
 • Závratě
 • Vysoký krevní tlak
 • Nízká hladina cukru v krvi
 • Ospalost
 • Nadměrné močení
 • Citlivost na světlo a zvuk
 • Slabost a únava

Prevence kocoviny

Rčení, že „Prevence je lepší než léčba“, platí i u kocoviny. Nikdo se rád ráno nebudí s bolestí hlavy a nevolností. Nejlepším způsobem, jak zabránit kocovině, je zajistit, abyste konzumovali alkohol v mírném množství. Je samozřejmé, že menší spotřeba alkoholu je přímo úměrná intenzitě kocoviny, které čelíte následující den.

Výběr nápojů je dalším efektivním způsobem, jak zabránit kocovině, protože není nutné, aby vaše tělo reagovalo na každý nápoj stejným způsobem. Některé nápoje vám nemusí způsobovat kocovinu, i když jsou spotřebovány ve velkém množství, zatímco malé sklenice některých nápojů se ukázala jako katastrofa pro vaše tělo. Zajímavé že? Obecně se říká, že kvalitní pití vám kocovinu moc nezpůsobí (třeba kvalitní whisky apod.).

Nepoužívejte také alkoholické nápoje na prázdný žaludek. To neznamená, že je lepší se před pitím lehce najíst. Nejlepší jsou potraviny bohaté na sacharidy. Jídlo pomáhá zpomalit vstřebávání alkoholu tělem. Také je dobré jíst zároveň s pitím alkoholu.

Přírodní a domácí léčba kocoviny, jak na to?

Čas je skutečný lék na kocovinu. Jak jsme řekli, 24 hodin trvá pravá kocovina. Můžete však udělat některé věci, aby se zkrátila délka jejího trvání. Zde je 16 prostředků, které snadno můžete udělat doma.

1. Banány

Jedním z účinných prostředků na kocovinu je banán. Banány se stávají opravdu nejlepším přítelem člověka, když má kocovinu. Jsou plné draslíku a pomáhají ho doplňovat ve vašem těle. Navíc jsou velmi chutné a i při kocovině jsou snadno stravitelné. Stačí je oloupat a sníst.

2. Voda

Voda je druhý nejlepší přítel. Pití hodně vody je také další věcí, která zlepšuje kocovinu. Voda pomáhá hydratovat vaše tělo a ředí toxiny i nečistoty, které jsou ve vašem těle. Snažte se vypít alespoň 6-8 sklenic vody. A několik z nich si dejte s citronovou šťávou.

3. Citron

Citron pomáhá efektivně detoxikovat tělo a rozbíjí alkohol. To je také velmi osvěžující. Zkuste tento skvělý drink na kocovinu. Dejte dvě lžičky citronové šťávy (čerstvé) a jednu lžičku medu do teplé vody a pomalu tento nápoj vypijte.

4. Zázvorový čaj

Zázvorový čaj pomáhá překonat nevolnost a urychluje proces trávení alkoholu. Zázvorový čaj je také super prostředek, jak se zbavit bolesti hlavy z kocoviny.

Sponzorováno

Vezměte asi 12 plátků čerstvého zázvoru asi čtyři šálky vody a vařte je spolu asi tak 10 minut. Přidejte čerstvou pomerančovou šťávu a citronovou šťávu a 2 lžičky medu. Voila! Perfektní zázvorový čaj na kocovinu je připraven.

5. Polotekuté potraviny

Začněte tím, že si dáte jídlo jako polévka nebo kaše. Vyhněte se určitě těžkému jídlu, které je na váš oslabený trávicí systém hodně těžké. Tím zajistíte, že dostanete dostatek energie na celý den.

6. Sportovní nápoje, tzv. ionťáky

Pravé sportovní nápoje pomáhají doplňovat ztracené ionty ve vašem těle. Pomáhají vyvážit elektrolyty a hladinu glukózy v těle. Vzhledem k tomu, že ionty byly vyčerpány z těla osoby, která má kocovinu (právě kvůli účinkům alkoholu), jejich doplnění pomůže poskytnout energii a odstranit jakoukoli formu pocitu únavy.

7. Studený obklad

Je to dobrý lék na vaše bolesti hlavy. Stačí rozdrtit trochu ledu, umístit ho do ručníku a přitisknout si ho na hlavu – na místo kde cítíte bolest.

8. Rajčatová šťáva

Rajčatová šťáva je také účinný způsob, jak čelit kocovině. Pomáhá metabolizovat a odstraňovat alkohol. Můžete si také udělat kvalitní rajčatový džus. Do mixéru dáme pár rajčat, několik kapek citronu a medu. Smíchejte směs, získejte šťávu a pijte ji během kocoviny. A nebo si udělejte kvalitní rajčatovou polévku.

9. Máta

Zkuste žvýkat několik listů máty – to pomáhá uvolnit vaše střeva. Můžete také ponořit několik lístků máty do teplé vody spolu s několika kapkami mátového oleje.

10. Převalování oleje v ústech

Další technikou je perfektní a málo známé převalování oleje v ústech. Je to přirozená, detoxikační metoda. Vezměte 1 lžičku kokosového oleje a dejte si ji kolem úst a převalujte asi 20 minut. Nepolykejte. Jen převalujte. Poté vyplivněte olej a vypláchněte ústa. Udělejte to na prázdný žaludek hned potom, když se probudíte.

11. Med

Dejte si 2 lžíce medu, když máte kocovinu. Obsah fruktózy přispívá k rychlejšímu rozbití alkoholu, a to vede ke snížení jeho účinku. Berte lžíci medu ještě tak 2x až 3x.

12. Vejce

Rovněž je dobré sníst vejce na snídani. Dejte si vejce vařené, míchané nebo ve formě vaječné omelety. Vysoký obsah bílkovin pomáhá při snižování pocitu nevolnosti během kocoviny. Obsahuje také cystein, což je aminokyselina, která pomáhá předcházet škodlivým účinkům alkoholu.

13. Sacharidová snídaně

Ta vám pomůže. Dejte si třeba kvalitní med na chléb nebo toast. Toast pomáhá zvýšit příjem sacharidů, což zase zvyšuje hladinu cukru v krvi. To pomáhá, protože osoba trpící kocovinou má nízkou hladinu cukru v krvi.

14. Černý čaj

Dalším prostředkem je pití černého čaje. Přidejte pár kapek citronu nebo med, abyste zvýšili jeho účinky. Kyselina gallová z čajových lístků pomáhá při odstraňování alkoholických toxinů, které se hromadí ve vašem těle a způsobují pak kocovinu.

15. Tymián

Přidejte tymiánové listy (rozdrcené) do vroucí vody, abyste udělali tymiánový čaj. Ten pomáhá zotavit se z nevolnosti. Tymián pomáhá také upokojit váš žaludek a svaly. Pomáhá zmírnit bolest během kocoviny. Pomocí tohoto léčebného prostředku se můžete zbavit opravdu velmi efektivně bolestí žaludku.

16. Teplá koupel

Dejte si příjemnou, teplou sprchu hned, když se probudíte s kocovinou. Hezky vás osvěží, občerství a odvádí toxiny z vašeho těla. Je to asi nejlepší způsob, jak začít den po nějaké akci s alkoholem.

Sponzorováno

A co vy? Jak s kocovinou bojujete vy? Podělte se s ostatími v komentářích. Budeme rádi.

Co si dál o kocovině a podobných problémech přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva