Jak na zdravá játra? Jak je regenerovat? Zkuste naše tipy! 4.93/5 (29)

Sponzorováno

Jak na zdravá játra?Jak na regeneraci a jak na správnou starost o Vaše játra?

Střídmost a správná strava

První a základní podmínkou je střídmost. Pro rychlejší regeneraci jater se doporučuje nezatěžovat je nevhodnými potravinami, aby se mohla v klidu obnovovat například i za pomoci bylinných přípravků. Ten kdo má problém s játry, by měl tuto radu dodržet a to striktně žádné tuky a rafinované cukry, žádné bílkoviny živočišného charakteru, je třeba se vyhnout i příliš sladkému ovoci jako jsou hrušky, hrozny a jiné …

Do popředí se dostala střídmost to znamená konzumovat jen malé dávky především syrovou, na páře připravenou, oloupanou a vařenou zeleninu, ovoce, kyselé potraviny jako je například kvašené zelí, která povzbuzuje činnost jater.

Jak se stravovat?

Samozřejmostí jsou netučné mléčné výrobky například tvaroh, cottage, mléko. Maso maximálně 3x týdně a to zejména netučné ryby jako například filé, pangasius, pstruh, a bílé maso tedy kuřecí.

Vepřové a hovězí maso požívat je naprosto nevhodné! Obsahuje hodně tuků a cholesterol, je těžko stravitelné. Při dlouhém trávení se tvoří plísně ve střevech a následně zahnívání v tlustém střevě, což znamená vznik toxinů a ty zatěžují játra.

Jezte pravidelně a ne večer

Konzumovat jídlo je nutné minimálně 5 krát za den v malých dávkách. Poslední přijímané jídlo by mělo být maximálně o 19 hodin večer. To vše Vašim játrům velmi svědčí.

Potraviny, které se nedoporučují při regeneraci jater

 • alkohol
 • rafinované cukry
 • bílé pečivo – všechny kyselinotvorné potraviny
 • červené maso
 • tuky, margaríny, uzeniny
 • černý čaj
 • káva

Doporučované a vhodné potraviny při regeneraci jater:

 • Zelenina: červená řepa, kvašené kyselé zelí, okurky, pórek, ředkev, mrkev, salát, listy česneku medvědího, brokolice, cibule, zázvor, křen, česnek
 • Ovoce: jablka, kiwi, citrony, grepy
 • Obiloviny: kroupy, otruby, ovesné vločky, žitné těstoviny, pohanka, rýže
 • Bílkoviny: luštěniny, tofu, nízkotučné jogurty, tvaroh, ryby, drůbeží maso
 • Byliny: ostropestřec mariánský, řebříček, třezalka, pampeliška, pelyněk černobýl
 • Vitamíny a stopové prvky: selen, aminokyseliny, lecitin, vitaminy skupiny B a vitamin C
 • Jiné: olivový olej, mořské řasy

Velmi důležité je upravit si svoji hmotnost. Nezapomínejte schopnost regenerace jater není nekonečná.

TIP: Jak vyčistit tělo od toxinů?

Jak moc zatěžujete svá játra Vy?

Věděli jste, čím a v jaké míře zatěžuje svá játra? Mezi faktory s vysokým stupněm zatížení z dlouhodobého hlediska patří například rychlé občerstvení, mastné a tučná jídla, smažená a příliš kořeněná jídla, některé konzervy, sůl / sodík, monosodium glutamát, pravidelné pití alkoholu, nadměrné užívání vitamínu A, trans-tuky či nadváha. Za podobně negativní vlivy jsou považovány uzeniny, nadměrná konzumace džusů a slazených nápojů, některé druhy léků nebo i kouření tabákových výrobků.

Kalkulačka zatížení jater

Název

A.

Možná míra zatížení (1-3)

Důvod zatížení

B.

Index odhadovaného času zatížení jater

Rychlé občerstvení

3

Smažená jídla, zejména z restaurací rychlého občerstvení, mají negativní vliv na naše játra. Vyvolávají v játrech podobné stavy, jako byste trpěli na hepatitidu. Konzumací smažených jídel bylo také prokázáno, že zvyšuje špatný cholesterol (LDL) a snižuje dobrý cholesterol (HDL).

Párkrát ročně = 1

Vícekrát ročně = 1,5

Jednou měsíčně = 2

Jednou týdně = 2,5

Vícekrát za týden = 3

Mastná a tučná jídla
Smažená jídla
Uzeniny

2

Mnohé uzeniny mají vyšší obsah soli, jejíž množství v stravě by se mělo vejít maximálně do výše 2300 mg za den. Proto věnujte pozornost nutričnímu označení uzenin, slaniny či párků.

Párkrát ročně = 1

Vícekrát ročně = 1,5

Jednou měsíčně = 2

Jednou týdně = 2,5

Vícekrát v týdnu = 3

Některé konzervy

3

Potraviny, které mají vysoký obsah sodíku, jako například polévka v konzervě, zatěžují játra. Množství sodíku v těle pomáhají regulovat tekutiny a krevní tlak. V případě, že nepijete dostatek tekutin, snažte se vyhýbat potravinám s vysokým obsahem sodíku / soli.

Párkrát ročně = 1

Vícekrát ročně = 1,5

Jednou měsíčně = 2

Jednou týdně = 2,5

Vícekrát za týden = 3

Sůl/Sodík
Monosodium glutamát
Příliš kořeněná jídla
Nadměrná konzumace ovoce (např. časté pití džusů)

2

Sponzorováno

Potraviny, které obsahují vysoké množství cukru, ovoce a fruktózy, jako jsou hrozny či sušené rozinky a ovocné šťávy, nedělají játrům žádnou laskavost. Fruktóza se jednoduše nerozděluje v těle stejným způsobem jako jiné formy cukru. Ve skutečnosti může příliš mnoho fruktózy způsobit zvýšení množství tuku v krvi. Podle studie z roku 2013 publikované v časopise Hepathology, fruktóza je úzce spjata se zánětem jater a má za následek nárůst tuku v jejich strukturách. Malé množství ovoce je v pořádku, ale příliš mnoho může způsobit podobné problémy.

Párkrát ročně = 1

Vícekrát ročně = 1,5

Jednou měsíčně = 2

Jednou týdně = 2,5

Vívcekrát za týden = 3

Slazené nápoje
Pravidelné pití alkoholu

3

Játra mohou zpracovat jen určité množství alkoholu za jistý čas. Když se alkohol dostane do jater, ty produkují toxický enzym zvaný acetaldehyd, který může poškodit jaterní buňky a způsobit její trvalé zjizvení. Navíc, na správné fungování potřebují játra dostatek vody a alkohol v těle působí jako diuretikum, čili dehydratuje. Díky tomu hledají játra vodu z jiných zdrojů. Pravidelné a nadměrné pití alkoholu tak narušuje způsob, jakým se alkohol metabolizuje v těle, což může vést k onemocnění jater.

Párkrát ročně = 1

Vícekrát ročně = 1,5

jednou měsíčně = 2

Jednou týdně = 2,5

Vícekrát týdně = 3

Některé druhy léků (např. Antibiotika, protizánětlivé léky – jejich dlouhodobé užívání)

2

Játra hraje obrovskou roli při zpracování léků, a proto byste měli při užívání jakéhokoliv léku dodržovat přesné pokyny lékařů nebo doporučené dávkování výrobcem. Velká obezřetnost se doporučuje například u léků s obsahem paracetamolu, protože při předávkování má tato látka velmi negativní vliv na játra.

Párkrát ročně = 1

Vícekrát ročně = 1,5

Jednou měsíčně= 2

Jednou týdně = 2,5

Vícekrát za týden = 3

Nadměrné užívání vitamínu A

3

Při nadměrném užívání vitamínu A se jeho značná část ukládá právě v játrech. To je důvod, proč nadměrná konzumace může způsobit poškození jater. Nejvyšší doporučená denní dávka vitaminu A závisí na věku a pohlaví člověka, pro dospělé je bezpečný denní příjem vitaminu A zhruba 3000 mikrogramů.

Párkrát ročně = 1

Vícekrát ročně = 1,5

Jednou měsíčně = 2

Jednou týdně = 2,5

Vícekrát týdně = 3

Trans- tuky

3

Nadměrná konzumace různých jídel způsobuje nadváhu a ukládání tuku v játrech, což ztěžuje její regulérně fungování. Čím více tuku se v játrech uloží, tím hůře játra fungují. Trans tuky se nacházejí zejména v potravinách, které obsahují částečně hydrogenované oleje – jako například v různých polevách, v popcornu z mikrovlnné trouby, v dresincích či v některých keksech. Dokonce i malé množství trans – tuků zvyšuje špatný cholesterol, a to poměrně rychle. Proto čtěte složení výrobků, které konzumujete na pravidelné bázi.

Párkrát ročně = 1

Vícekrát ročně = 1,5

Jednou měsíčně = 2

Jednou týdně = 2,5

Vícekrát týdně = 3

Přejídání a nadváha
Kouření

2

Pokud kouříte, vystavuje se riziku poškození jater, protože neumí zbavit vaše tělo nebezpečných toxinů.

Párkrát ročně = 1

Vícekrát ročně = 1,5

Jednou měsíčně = 2

Jednou týdně = 2,5

Vícekrát týdně = 3

 

Jak spočítat zatížení jater?

Tato kalkulačka je orientovaným nástrojem k posouzení negativních vlivů působících na játra. Index zatížení jater se získá vynásobením hodnot sloupců A a B (u B se vybere hodnota, která odpovídá realitě daného člověka), přičemž při vyhodnocování jednotlivých vlivů se bere v úvahu ten, který je nejtypičtější nebo nejčastější – několik vlivů se mezi sebou nesčítá.
Příklad: Pokud vícekrát týdně konzumujete mastná a tučná jídla a přitom i kouříte, berete v úvahu vliv s horší mírou zatížení. V tomto případě jsou to mastná jídla a při vynásobení A x B je součin hodnot 9. Detoxikace je přitom nepřetržitým procesem v těle, proto je vhodné, zejména při nejvyšším indexu zatížení jater (7 a více) zopakovat kúru minimálně 4-5 krát ročně. Optimální délka jedné kůry je jeden měsíc.

Ochrana jater v podobě stravování

Málo lidí ví, že játra může poškodit i typický negativní civilizační vliv – špatná životospráva. Pro játra je nejužitečnější pestrá, racionální strava. Kdo chce snížit zatížení jater, měl by konzumovat potraviny s nízkým obsahem tuků, cukru, kromě alkoholu omezit i kávu, čaj a vyhýbat se silně kořeněným jídlům.

Dejte si ostropestřec mariánský

Významnou léčivkou z hlediska ochrany jater je Silybum marianum – ostropestřec mariánský. Ostropestřec mariánský je nejběžněji používanou složkou všech rostlinných extraktů určených na problémy s játry. Ze semen jeho plodů se kromě potravinových doplňků vyrábí i oficiální léčivo – Hepatoprotektivum. Účinná látka silymarin z ostropestřce patří mezi bioflavonoidy. Má ochranný účinek na jaterní buňku, obnovuje a zlepšuje činnost poškozených jaterních buněk, napomáhá odstraňování škodlivých látek z organismu a své uplatnění nachází i při ztučnění jater.

A jak se staráte o svá játra vy? Budeme rádi za komentář pod článkem.

Co si ještě přečíst?

VIDEO: Zajímavý dokument o játrech

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Jak na zdravá játra? Jak je regenerovat? Zkuste naše tipy!”

  1. jirka napsal:

   Kvůli strachu ze žloutenky jsem šel do lékárny, kde mi byl doporučen He-panol. Pročišťuje játra a navíc podporuje správné trávení

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva