Játra a dieta – co jíst, když máte játra poškozena alkoholem? 4.79/5 (47)

Játra a dieta - co jíst, když máte játra poškozena alkoholem?Alkoholové poškození jater je nejčastější příčinou problémů s tímto orgánem. Obvykle má tři stadia, přičemž poslední je cirhóza jater. Přečtěte si, jak by měla vypadat strava člověka, který si chce fungování jater obnovit a zachovat.

Když játra ještě můžete zachránit

Cirhóze předcházejí dvě stadia. První je steatóza, kdy dojde k ztučnění jater. Toto stádium se dá nejsnáze zvrátit. Následuje fibróza, kdy se mezi tukovými buňkami objeví fibrózní vlákna. I v této fázi se játrech ještě dá pomoci. Do posledního stádia – cirhózy se člověk obvykle dostane až po několika letech nadměrné konzumace alkoholu.

Kdy potřebujete tuto dietu?

Kdy byste měli začít přemýšlet o tom, že stravou podpoříte zdraví svých jater?

 • Pokud často a ve velkém množství konzumujete alkohol.
 • Pokud jste zpozorovali problémy s trávením, únavu, nechutenství, nevolnost.
 • Pokud pociťujete tlak v pravé horní části břišní dutiny.
 • Pokud na sobě pozorujete zežloutnutí pokožky, krev ve stolici nebo krev při zvracení.

Do jídelníčku určitě přidejte tyto látky

Vitamíny

Pro poškozená játra bude problematické správně a v dostatečném množství rozložit vitamíny. Zaměřte se tedy na přísun vitamínu A, B, C, D a K. Některé z nich si naše tělo vyrábí samo a s poškozenými játry nebudete schopni dosáhnout doporučené denní množství. Doporučuje se konzumovat mrkev, brambory, sóju, ořechy, citrusové ovoce, brokolici. Pokud jste mezi druhým a třetím stádiem, pravděpodobně vám velmi poklesnou i hladiny vitaminu K. Ten se ztrácí spolu s krví ve stolici nebo při zvracení.

Karbohydráty (uhlovodíky)

Pomohou poškozené játrech s produkcí proteinů a zpracováním potravy. Přidejte tedy do stravy obiloviny, cereálie, pečivo, kukuřici, rýži a vlákninu. Množství karbohydrátů denně byste ale měli konzultovat s vaším lékařem. Doporučuje se přijímat hlavně komplexní karbohydráty.

Betakaroten

Dostatek vitamínu A a betakarotenu zabrání vzniku dalších onemocnění jater, například infekcí, které mohou léčbu zkomplikovat. Sáhněte tedy po mrkvi, špenátu nebo mangu.

Proteiny

Jsou důležité pro udržení správného fungování jater, ale na jejich zkonzumované množství musíte dávat pozor. Záleží na tom, jaký druh a jaké stádium onemocnění jater máte. Například při jaterní encefalopatii by se konzumace proteinů měla výrazně omezit. Poraďte se proto s vaším lékařem.

Na tato množství pozor

Tekutiny

Pokud vám játra otékají, měli byste dávat pozor na množství tekutin, které denně vypijete. Samozřejmostí by mělo být, že alkoholu se vyhnete úplně. I voda, čaj, mléko a jiné tekutiny ale mohou otok jater zhoršit.

Sodík

Jedním z účinků soli je i to, že pomáhá zadržovat v organismu vodu. A jak jsme zmínili výše, může se to odrazit na větším otoku jater.

Dieta při onemocnění jater

Dietu po prodělaném onemocnění je třeba dodržovat po dobu potřebnou k regeneraci jater – obvykle to bývá cca 6 měsíců až 2 roky. Chronicky nemocní pacienti musí dietu držet celoživotně, to je fakt, se kterým se musí smířit. Pacienti s jaterní cirhózou se se svým lékařem musí poradit o obsahu soli v potravě – v některých případech je její omezení významným léčebným postupem. Nezapomeňte také s lékařem konzultovat užívání jakýchkoli dalších léků, to je velmi důležité.

Základní pravidla při stravování u onemocnění jater

 1. Nepijte vůbec žádný alkohol! Nemocný nesmí nejméně 1/2 roku po vyléčení požívat žádný alkohol (ani pivo či likérové bonbony). Prostě stopněte úplně příjem alkoholu.
 2. Pryč s příliš tučnými jídly. Veškeré tučné maso, uzeniny a salámy, nakládaná masa, zvěřina a tučné sýry (nad 40 % tuku), jogurty a plnotučné mléko jsou prakticky zakázány.
 3. Sladkosti velmi omezte. Nesmí se jíst čokoláda a moučníky z tučného těsta či s tučnými krémy. Z pečiva je lépe jíst den staré rohlíky (nenadýmají), chléb jen omezeně.
 4. Úplně zamezte přijímání přepálených tuků. Jídlo by mělo být připravováno vařením, dušením, rychlým grilováním s použitím co nejmenšího množství rostlinných tuků. Konzumujte pouze libové maso bez tuku a kůže.
 5. Jezte zejména hodně ovoce a zeleniny. Měli byste se s těmito jídly skamarádit, budou hlavním pilířem diety. Pouze je třeba se vyvarovat nadýmavých druhů – zelí, kapusta, okurky (čerstvé i nakládané), květák, ledový salát, čerstvá cibule, česnek. Z ovoce jsou vhodná jablka, kiwi, banány a jahody.
 6. Velmi omezte pikantní jídla, vyvarujte se ostrých koření (pepř, paprika, kari, chilli atd.). Zakázán je rovněž masox, sójové omáčky, ocet, majonéza, tatarská omáčka, různé typy grilovacích omáček a hořčice.
 7. Pamatujte na to, že dostatek tekutin umožní rychlejší vylučování nebezpečných látek z organismu. Vhodné jsou ovocné čaje, vody, nesycené minerálky, džusy. Kávu byste měli výrazně omezit.
 8. Náš tip: Ostropestřec mariánský je bezesporu jeden z nejlepších prověřených přírodních léků na nemoci jater a jejich celkovou regeneraci.

Toto je seznam vhodných potravin při jaterní dietě

 • tuky olivový, slunečnicový, řepkový olej
 • libová masa kuřecí, krůtí, králičí, libové vepřové a hovězí maso, filé, kapr
 • kvalitní netučná kuřecí a krůtí šunka, debrecínka, šunky nejvyšší jakosti
 • mléčné výrobky nízkotučné a polotučné jogurty, tvarohy a sýry
 • koření neostré koření jako jsou: bazalka, tymián, oregano, petržel, pažitka, bazalka, majoránka, bobkový list
 • zelenina mrkev, celer, petržel, brokolice, čínské zelí, rajčata, tykev, patison
 • ovoce snad všechny ovoce druhy kromě kokosu; kompoty, marmelády
 • pečivo včerejší pečivo, chléb, netučné koláče, výrobky z bramborového a tvarohového těsta

A co vy? Jak se o játra staráte vy? Budeme rádi za komentáře?

Co si dále přečíst o jaterní dietě a stravě vhodné pro játra?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva