Obsah článku
Řeč je o kaktusu, ale ne tak ledajakém. Nopál je běžný španělský název pro rostlinu z čeledi kaktusovité – Opuncii. Existuje přibližně 114 známých druhů rostoucích především v Mexiku, kde je rostlina běžnou přísadou v mnoha mexických pokrmech. Nejdůležitějším druhem je pak Opuncie mexická, latinsky Opuntia ficus-indica, která má 2 formy – trnná a beztrnná. Co Mexičané znají už více než 8.000 let, my objevujeme postupně až teď. Opuncie totiž působí velmi blahodárně na celé naše tělo a dokáže si poradit s řadou zdravotních neduhů.
Co je vlastně ta opuncie?
Tento úžasný kaktus je základem mnoha latinskoamerických kultur už spoustu a spoustu let. Obvykle na něj narazíme hlavně v poušti a ve vyprahlých oblastech po celé Latinské Americe, jižní Kalifornii a Arizoně. Má rád suchou, písčitou či vápenatou půdu bičovanou větrem a vyhřívanou přímým sluncem. Dosahuje výšky kolem 3 – 6 metrů a jsou pro něj typické mohutné, masité listy, které v sobě velmi dobře zadržují vodu. To rostlině umožňuje přežít i ve velmi nehostinných přírodních podmínkách.
Obvykle se konzumují dvě části kaktusu: zelené, přes červenou až žlutou zbarvené plody – nebo také kaktusové fíky (opuncie), ale také velmi mladé listy, či stonkovité části, které se dost často používají i jako zelenina (nopales). Opuncie má nádherné květy různých barev, které však přes den spatříme jen těžko. Kvete pouze v noci, protože přes den v období horka jsou květy uzavřeny a uchovávají tak rostlině co nejvíce vody. Po odkvětu, na tomtéž místě vyrůstají elipsovité, asi 10-15 cm velké plody se šťavnatou dužinou a množstvím semen, které mají exotickou, sladkou chuť. Ta může trochu připomínat nám důvěrně známé hrušky.
S čerstvými plody opuncií se v našich podmínkách zase tak často nepotkáváme, kdežto v Mexiku a dalších latinskoamerických kuchyních se konzumují v hojné míře hlavně čerstvé. Také se zde můžeme setkat například s konzervovanou, či nakládanou opuncií, které jsou exportovány zejména do jihozápadních Spojených států a Texasu. V našich končinách se tak s nopálem setkáváme nejčastěji ve formě prášku, který se vyrábí z usušených, jemně rozdrcených plodů.
Využití opuncie či nopálu
Využití této rostliny velmi bohaté na vlákninu a nejrůznější vitamíny u nás samozřejmě není tak široké jako v zemích, kde se přirozeně pěstuje. V současné době se Opuncie nejvíce pěstuje v Mexiku, Bolívii, Brazílii, USA, Africe a z evropských zemí v Itálii. Plod se konzumuje syrový, případně upravovaný jako džusy či alkoholické nápoje.
Zkušené mexické kuchařky používají tento kaktus při přípravě marinád, polévek, pečiva, zákusků nebo marmelád, aby svým rodinám dodaly dostatečné množství bílkovin, vápníku, fosforu, železa, vitamínu C a vlákniny. Z plodů opuncie se vyrábí také tekuté sladidlo, přidává se do cukrovinek a jak už bylo zmíněno, nejmladší stonkové části se používají jako zelenina. Velkou výhodou této rostliny je, že se dá zužitkovat úplně beze zbytku – celé rostliny se pak zbaví trnů a používají se jako krmivo pro dobytek.
Barvivo: Na opunciích velmi často parazituje Červec Nopálový. Tento hospodářsky i historicky velmi významný hmyz se schovává ve stinných zákoutích rostliny, kde kolem sebe vytváří ochranný bílý povlak. Saje mízu rostlin obsahující živiny a jako obranu proti predátorům tvoří přírodní karmínové barvivo, které se využívá především v potravinách a kosmetice.
Olej: Také nejvzácnější a nejdražší olej na světě, známý též jako kaktusový olej nebo olej z berberských fíků, se lisuje ze semen opuncie (Opuntia ficus indica). Pro známé omlazující účinky opunciového oleje se o něm hovoří jako o přírodním botoxu nebo elixíru mládí. Je vydatným zdrojem minerálních látek, vitamínů, mastných kyselin a aminokyselin. Má výborné regenerační vlastnosti, viditelně vyhlazuje vrásky, redukuje kruhy pod očima, vyživuje pokožku, stahuje póry. Opuncie se často, právě pro své již zmíněné vlastnosti, používá v kosmetickém průmyslu pro výrobu šampónů, mýdel, kondicionérů, čistících a zvláčňujících krémů.
Stonky z opuncie se využívají pro výrobu papíru, vysazují se z ní živé ploty, využívají se jako antierozní rostliny nebo větrolamy.
Hlavní benefity opuncie či nopálu
Aneb proč bychom měli tuto potravinu zařadit do našeho jídelníčku, a to v jakékoliv podobě? Tato kaktusovitá rostlina v sobě ukrývá skutečné bohatství. Obsahuje množství minerálů, jako vápník, hořčík, draslík, sodík, železo, zinek, selen a mangan. Například nedostatek manganu v lidském organismu způsobuje nežádoucí změny v metabolismu cholesterolu a zejména v jeho ukládání na cévní stěny. Mangan je tedy velmi důležitým prvkem pro správný metabolismus cukrů. Jeho nedostatek může vést až k onemocnění cukrovkou.
Dále nopál obsahuje křemík, velké množství pektinů, vysoký obsah vitamínů B a C, až 15% vlákniny a především 17 aminokyselin. 8 z těchto aminokyselin je základních a lidské tělo je neumí samo vytvořit. Navíc v něm najdeme i alkaloid berberin, který příznivě působí na nervovou soustavu člověka a působí při zvýšené hladině krevního cukru či cholesterolu.
Sponzorováno
Podle poznatků přírodní medicíny bychom si nopál měli dopřát nejen proto, že obsahuje celou řadu důležitých živin ve skvělém poměru, ale také proto, že dokáže velmi rychle a efektivně zahnat hlad, přestože má poměrně nízkou energetickou hodnotu. Pečivo z nopálové mouky se proto doporučuje při redukčních dietách. Velkým benefitem nopálu je však to, že je přirozeně bezlepkový. Představuje tedy ideální složku pro přípravu pečiva také pro celiaky.
Zlepšuje trávení
Díky svému obsahu vlákniny usnadňuje průchod stravy trávicí soustavou a pomáhá tak udržet zdravou činnost střev a čistit je od odpadních látek, má také zklidňující účinky při žaludečních vředech a žaludečně – střevních potížích, pomáhá bojovat proti zácpě.
Urychluje metabolismus
Snižuje vstřebávání cukrů a tuků ze stravy. Studie provedená v Mexiku (zjišťovala rozdíl mezi těmi, kteří do své stravy zařadili nopál a těmi, kteří ne) ukázala, že u účastníků konzumujících nopál byl zaznamenán významný pokles hladiny cukru v krvi. Studie tedy naznačuje, že konzumace nopálu může být způsobem, jak snížit hladinu cukru v krvi u pacientů s cukrovkou.
Fajn pro zažívání
Je doporučován nejen při potížích se zažíváním, ale i slinivkou a játry
Působí příznivě proti úzkosti, snižuje stres
Pokud jste nervózní až podráždění, napjatí a bojujete s výkyvy nálad, i tehdy sáhněte po nopálu. Vitamíny skupiny B a alkaloid berberin zklidní napjaté nervy a navrací pocit pohody.
Snižuje cholesterol v krvi
Nopál zabraňuje vstřebávání cholesterolu, tuků a cukrů. Studie také prokázaly, že zařazení nopálu do naší běžné stravy může pomoci snížit riziko onemocnění, jako je mozková mrtvice, ischemická choroba srdeční či onemocnění periferních cév.
Posiluje imunitní systém
Zejména kaktusové plody jsou vynikajícím zdrojem vitaminu C, který je zásadní pro správnou funkci naší imunity. Pravidelné dávky vitamínu C zvyšují produkci bílých krvinek, což snižuje pravděpodobnost onemocnění a když už onemocníte, pomáhá vašemu tělu bojovat proti virům.
Ideální pomocník při redukci váhy
Na tomto se podílí více složek obsažených v těchto zázračných kaktusech. Za prvé, vláknina – navozuje pomoct hladu a zabrání uvolňování ghrelinu (což je hormon způsobující hlad), takže zamezí přejídání. Za druhé, tato rostlina má velmi nízký obsah nasycených tuků a cholesterolu, ale je nabitá vitamíny a minerály, díky čemuž jsou plody nopálu nízkokalorické, bohaté na živiny a jsou tedy dobrou volbou pro ty, kteří si hlídají váhu.
Vitamin B6, thiamin a riboflavin v něm obsažené jsou také nezbytné pro správnou metabolickou funkci. Nedostatek vitamínů může narušit mitochondriální energetický metabolismus. Například vitamíny B jsou nezbytné pro maximalizaci spalování tuků a přeměnu jídla na využitelnou energii.
Zlepšuje stav naší pokožky
Je oblíbený pro jeho hydratační a ochranné vlastnosti, fytochemické a antioxidační vlastnosti nopálů z nich činí dobrý obranný mechanismus proti předčasným projevům stárnutí, jako jsou vrásky a stařecké skvrny. Antioxidanty zase přispívají k tomu, aby pokožka vypadala zdravě a mladě.
Potenciál proti rakovině
Studie na zvířatech naznačila, že kaktusový plod může potlačit růst nádoru. Bylo také prokázáno, že inhibuje buňky rakoviny děložního čípku, vaječníků a močového měchýře. Je však zapotřebí dalších výzkumů ke zjištění, jakým způsobem se na tomto nopál podílí.
V přírodě bychom zřejmě jen těžko našli rostlinu s podobně všestranným využitím a s tak pozitivními účinky. Do dnešní uspěchané doby se tak nopál velmi dobře hodí. Jeho vysoký obsah pro náš organismus velmi ceněných látek dokáže zklidnit náš stresem vyčerpaný organismus.
Jak konzumovat nopál?
V našich podmínkách se bohužel příliš často nesetkáme s čerstvě utrženými plody nopálu a tak jej do potravy můžeme zahrnout hlavně v podobě prášku. Na ten se zpracovávají chutné a zdravím nabité plody – kaktusové fíky. Prášek se získává šetrným usušením a pomletím fíků z nopálů. Tím je v prášku zachován optimální poměr živin.
Prášek si můžete rozmíchat ve vodě či džusu a vypít, nebo jej můžete přidávat do pečiva tak, že s ním nahradíte část mouky. Neměla by se však přesáhnout doporučená dávka – 3 gramy prášku denně – i u této rostliny platí, že nic se nemá přehánět.
Chcete-li tedy udělat něco pro své zdraví, shodit nějaké to kilo do oblíbených kalhot a nedokážete se vzdát oblíbeného pečiva, zkuste jeho nopálovou variantu, která je dnes už běžně dostupná ve specializovaných obchodech se zdravou výživou.
Sponzorováno
A co vy? Znáte nopál a nopálové pečivo? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Co si ještě na toto téma přečíst?
- Je žitný chléb a žitné pečivo zdravé? Proč si ho dát místo klasického chleba?
- Pečivo a zdraví – nejezme pečivo pouze z pšenice
- Co se stane, když přestanete jíst pečivo?
Zdroj článku a studie
- Kaktus Nopal (Opuntia ficus-indica) jako zdroj bioaktivních sloučenin pro výživu a zdraví - studie Autor: Karym El-Mostafa
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články