Sponzorováno

Hrozno a hroznová šťáva – jaký mají vliv na naše zdraví? 4.86/5 (22)

Víno má mnoho zdravotních benefitů...

Víno má mnoho zdravotních benefitů…

Je chutné, šťavnaté, byť trošku kaloričtější, ale plné antioxidantů. Jaké jsou další zdravotní přínosy hroznů? Ví se, že pomáhá při zácpě, nechutenství, únavě, poruchách ledvin, makulární degeneraci a prevenci šedého zákalu.

Lahodné a zdravé

Hrozny patří mezi nejlahodnější ovoce, je bohatým zdrojem vitamínů A, C, B6 a kyseliny listové. Obsahuje základní minerály, jako je draslík, vápník, železo, fosfor, hořčík a selen. Hrozny obsahuje flavonoidy, které jsou velmi účinné antioxidanty, mohou snížit škody způsobené volnými radikály a stárnutím buněk.

Při jakých diagnózách ještě hrozno pomáhá?

Na astma i srdce

Mezi vážné nemoci, které dokáže ovlivnit je astma. Hrozny totiž zvyšují vlhkost v plicích. Pomáhá i při onemocnění srdce. Zvyšuje hladinu oxidu dusíku v krvi, který zabraňuje tvorbě krevních zrazenínm a tím snižuje riziko srdečního infarktu.

Na migrénu, i zácpu

Zralá hroznová šťáva je důležitý domácí lék na léčbu migrény. Je třeba ji vypít brzy ráno, bez míchání s vodou. Hrozny je velmi účinné při překonávání zácpy. Jsou považovány za projímadlo, protože obsahuje organické kyseliny, cukr a celulózu.

Hrozno je výborné i při trávicích potížích a podráždění žaludku. Je také upřednostňováno, protože představuje lehké jídlo. Hroznová šťáva nám doplňuje železo, a tím zabraňuje únavě. Antioxidanty přítomné v hroznech také poskytují potřebnou vzpruhu pro imunitní systém.

Sponzorováno

Prevence rakoviny prsu

Bylo zjištěno, že právě fialová hroznová šťáva pomáhá v prevenci rakoviny prsu. Výrazně snížila prsní nádorové masy u laboratorních potkanů. Studie naznačují, že hrozny mohou zlepšit zdraví mozku a oddalovat nástup neurodegenerativních onemocnění. Zabraňuje také věkem související ztrátě zraku nebo makulární degeneraci až o 36%.
Rosveratrol přítomný v hroznovém vínu, ale především v jeho slupce, vykázal při experimentech protirakovinné účinky. Přestože se využití této látky při léčbě rakoviny stále zkoumá, častá konzumace hroznového vína se doporučuje jako doplněk terapie všem lidem, u nichž diagnostikovali rakovinu nebo patří do rizikové skupiny.

Cholesterol a antibakteriální účinek

Obsahuje sloučeninu, která má schopnost snížit hladinu cholesterolu. Saponiny v hroznové slupce mají antibakteriální účinek. Červené hrozny mají silné antibakteriální a antivirové vlastnosti a může vás chránit před infekcemi. Tak, na co čekáte, dejte si chutný střapec hroznů.

Antioxidant i afrodiziakum

Hrozny má díky fruktóze dostatek energie, ale málo kalorií a minimum tuků. Obsahuje mnoho důležitých vitamínů, minerálů a stopových látek. Obsahuje vitamíny A, E, B a C. Hroznové slupky jsou výborná vláknina. Zlepšuje činnost a funkci střevního systému. Obsahuje hodně kyseliny listové a draslíku. Hrozny je nejen antioxidant, ale údajně i afrodiziakum! Posiluje imunitu a obranyschopnost organizmu. To má význam především v období chřipek a nachlazení. Především červené hrozny obsahují látky, zvané flavonoidy, které mají ochranný vliv na srdce a cévy.

Má močopudný účinek

Hroznové víno je výborné na vylučování kyseliny močové z ledvin, protože má alkalizující a močopudný účinek. Pravidelná konzumace hroznového vína je prospěšná zejména pro lidi trpící dnou, obezitou a ty, kteří jedí nadmíru masných výrobků.

Detoxikace

Hroznové víno aktivuje detoxikační účinek jater zvýšenou produkcí žluče (choleretická činnost). Ulehčuje též cirkulaci krve v portálním systému, a proto je cenné při cirhóze a břišní vodnatelnosti (nahromadění tekutiny v dutině břišní) způsobené portální hypertenzí.

Jezte hrozno často!

Sponzorováno

Jezme ho co nejvíce a co nejčastěji. Čerstvost rozhoduje. Čerstvost hroznů se posuzuje podle stopky. Dobře a správně jej skladujte. Nejlépe v chladničce na spodních regálech. Snažte se kupovat čerstvé a zdravé hrozny. Přezrálé a poškozené hrozny se rychle kazí. Nejlepší hrozny je to, které si můžeme přímo odtrhnout ve vinohradu. Takové hrozny nemají konkurenci! Hrozny můžeme výborně zakomponovat i do ovocných salátů. Má dobré využití ve správné a zdravé kuchyni.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva