Káva a zdraví jater – šálek kávy může snížit riziko onemocnění jater 4.86/5 (7)

Sponzorováno

  • Nová studie (odkaz níže) zjistila, že pití kávy je spojeno se sníženým rizikem chronického onemocnění jater.
  • Vědci aktivně studují vliv kávy na játra.
  • Vědci si myslí, že přínosy kávy pro zdraví lze vysledovat v protizánětlivých nebo antifibrotických vlastnostech kávy.

Játrům prospívá pití 3-4 a více standardních šálků kávy denně.

Játrům prospívá pití 3-4 a více standardních šálků kávy denně.

Nový výzkum ze Spojeného království zjistil, že pití kávy je spojeno se sníženým rizikem chronického onemocnění jater a dalších problémových stavů jater.

Studie, která byla zveřejněna v magazínu BMC Public Health, zjistila, že konzumenti kávy měli o 21 procent nižší riziko onemocnění jater a o 49 procent nižší riziko úmrtí na chronické onemocnění jater, než lidé, co kávu nepijí.

Přínosy pro zdraví se objevily v množství kolem čtyř šálků kávy denně a byly nejvýraznější u lidí, kteří pili mletou kávu, než u těch, kteří pili instantní kávu. Tato studie přispívá k rostoucímu množství důkazů o tom, že káva obecně prospívá zdraví jater.

Vědci se stále učí o tom, jak může káva bojovat s onemocněním jater. Myslí si, že je to proto, že tento populární nápoj má protizánětlivé nebo antifibrotické vlastnosti.

Pití kávy je spojeno se sníženým rizikem onemocnění jater

Vědci vyhodnotili zdravotní údaje od 495 585 lidí, kteří byli sledováni v průměru 10 let. Z této skupiny 78 procent konzumovalo buď klasickou kofeinovou mletou kávu, instantní kávu nebo kávu bez kofeinu a 22 procent nekonzumovalo žádnou kávu.

V průběhu studie se vyskytlo 3 600 případů chronického onemocnění jater nebo steatózy jater, nahromadění tuku v játrech. Vyskytlo se také 184 případů hepatocelulárního karcinomu, rakoviny jater.

Účastníci studie, kteří pili kávu, měli ve studii o 21 procent nižší riziko vzniku chronického onemocnění jater a o 20 procent nižší riziko tukových jaterních onemocnění. Účastníci studie, kteří pili kávu, zaznamenali také o 49 procent nižší riziko úmrtí na chronické onemocnění jater.

Přínosy pro zdraví byly nejvýraznější u těch, kteří pili klasickou kofeinovou mletou kávu. Ačkoli byla i instantní káva a káva bez kofeinu spojena se zdravotními přínosy, klasická mletá káva s kofeinem měla největší účinky.

Podle vědců obsahuje mletá káva nejvyšší hladinu kahweolu a cafestolu – dvou složek, o nichž se předpokládá, že chrání před onemocněním jater. Přínosy pro zdraví se ustálily na čtyřech až pěti šálcích kávy denně. To je fajn množství.

Vědci tvrdí, že káva by mohla být potenciálně použita jako cenově dostupný a účinný způsob, jak pomoci snížit riziko vzniku onemocnění jater.

Sponzorováno

Spojení mezi kávou a zdravím jater

Zmíněná studie přispívá k rostoucímu množství důkazů, že káva prospívá játrům, tvrdí odborníci. Existují i různé dřívější a předchozí studie, které naznačují nižší riziko cirhózy jater, zlepšení tukového onemocnění jater, nižší míru hospitalizace a úmrtnost na cirhózu, spojenou s užíváním kávy.

Mnoho studií ukázalo, že konzumace kávy souvisí s nižšími hladinami jaterních enzymů. Většinou vysoké hladiny jaterních enzymů nejsou důvodem k obavám, ale mohou být známkou zánětu nebo poškození jater.

Další rozsáhlá studie z roku 2016 zjistila, že pití kávy může pomoci vyrovnat poškození jater spojené s nadměrnou konzumací určitých potravin a alkoholu.

Obecně je ale těžké určit, jak a proč může káva bojovat s onemocněním jater. Může mít protizánětlivé nebo antifibrotické vlastnosti. Ve hře ale mohou být i další přispívající faktory, které dosud nebyly identifikovány. Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se prozkoumalo, jak může káva – spolu se způsoby, jakými se vyrábí – zlepšit zdravotní výsledky u lidí s problémy s játry.

Obecně se musíme se dozvědět mnohem více o tom, jaké složky kávy a jaké části procesu přípravy kávy – od zrníček, až po šálek kávy – jsou prospěšné.

Zdá se, že káva chrání i lidi, kteří již mají problémy s játry. Existují důkazy, že káva je prospěšná pro lidi s hepatitidou C, virem, který infikuje játra a může vést k cirhóze a rakovině jater. U lidí, kteří již mají nealkoholové ztučnění jater, pravidelné pití kávy snižuje pravděpodobnost vzniku cirhózy. A u lidí, kteří již mají cirhózu, je méně pravděpodobné, že ti, kteří pijí více kávy, na tuto nemoc zemřou.

Kolik kávy tedy pít?

Oslovení lékaři a odborníci doporučují jeden až dva šálky černé kávy s kofeinem denně. Lidé, u kterých se objeví pálení žáhy nebo gastrointestinální potíže, by měli upravit příjem podle toho, co mohou tolerovat.

Lidé se závažným srdečním onemocněním nebo vysokým krevním tlakem by se ale měli vyvarovat pití velkého množství kávy, pokud to zhoršuje jejich stav. Kávu pijte neslazenou.

Sponzorováno

A co vy? Pijete kávu? Patří mezi vaše oblíbené pochoutky a nápoje? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o kávě přečíst?

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva