Sponzorováno

TOP 10 bylinek na ztučnělá játra 4.82/5 (17)

  • Byliny jsou skvělou podporou pro udržení optimální funkce jater. Podporují čištění, stimulují produkci žluči a mají ochranný účinek, který pomáhá chránit vaše játra před poškozením.
  • Použijte je jednotlivě nebo vyzkoušejte kombinaci, jako je čaj na čištění jater, abyste přirozeně podpořili tento velmi důležitý orgán.
  • Všechny bylinky na tomto seznamu jsou "bezpečné", ale mohou interagovat s léky atd. Takže se vždy o bylinkách poraďte s lékařem.

Vaše játra jsou velmi důležitým orgánem pro detoxikaci a zejména podporou vašeho trávicího traktu a žlučníku. Pomáhají mimo jiné s metabolismem léků a odbouráváním tuků a dalších látek na energii.

Když vaše játra nefungují optimálně, může to ve vašem těle způsobit spoustu problémů a negativních příznaků.

Bohužel mnoho aspektů moderního života klade velkou zátěž na vaše játra. Užíváním konkrétních bylinek si můžete pomoci očistit játra od přetížení toxinů a podpořit celkovou funkci jater. To má další bonus v tom, že pomáhá vašemu trávení a žlučníku a může vám dokonce pomoci cítit se energičtěji.

V tomto článku najdete více o nejlepších bylinkách na podporu jater a o tom, jak je používat.

Zlepšení životního stylu, jako je snížení hmotnosti, pravidelné cvičení a omezování konzumace alkoholu může pomoci snížit množství tuku v játrech.

Zlepšení životního stylu, jako je snížení hmotnosti, pravidelné cvičení a omezování konzumace alkoholu může pomoci snížit množství tuku v játrech.

 

PŘIROZENÁ PODPORA ZDRAVÍ JATER

Než se pustíme do top bylinek pro zdraví jater a jejich odtučnění, pojďme se v rychlosti podívat na to, proč vaše játra pravděpodobně potřebují podporu.

I když o tom možná nepřemýšlíte příliš často, vaše játra jsou těžce pracující orgán. Je to jedna z hlavních složek přirozeného detoxikačního systému vašeho těla, pomáhá filtrovat a zpracovávat toxiny tak, aby mohly být z těla odstraněny.

Vaše játra také produkují žluč, která je nezbytnou součástí trávicího procesu. Pomáhá zejména při odbourávání tuků a pomáhá vám získat z potravy maximum živin a energie.

To znamená, že zdravá játra jsou potřebná pro dobré trávení, účinnou detoxikaci, hormonální zdraví, energii a mnoho dalšího.

Nevýhodou je, že standardní západní strava a životní styl velmi zatěžují játra. Mnoho lidí je přetíženo toxiny z potravin, nevhodných výrobků pro domácnost, z životního prostředí atd., což celkově velmi zatěžuje celý váš organismus a především játra.

A další faktory, jako je nadměrné pití alkoholu, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cukru v krvi a zvýšená hladina cholesterolu, také vystavují lidi riziku rozvoje onemocnění jater.

Existuje mnoho typů jaterních problémů, ale jedním z nejběžnějších je nealkoholové ztučnění jater, což je hromadění tuku v játrech, které nesouvisí s užíváním alkoholu. Tukové onemocnění jater (tedy ztučnění jater) ne vždy způsobuje znatelné příznaky, ale může nakonec vést ke zjizvení a selhání jater.

Dieta, cvičení a bylinná podpora, to vše může být velkou pomocí pro vaše játra, ať už je prostě chcete udržet v optimální funkci nebo máte nějaký konkrétní problém.

NEJLEPŠÍ BYLINKY PRO PODPORU JATER

Toto jsou nejlepší bylinky na ztučnělá játra, ale i pro celkové zdraví jater.

1. Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský bude vždy na vrcholu seznamu bylin pro zdraví jater. Již dlouhou dobu se používá v bylinné medicíně k čištění a ochraně jater a byl také předmětem mnoha výzkumných studií.

Má se za to, že ostropestřec obsahuje silné antioxidanty a rostlinné sloučeniny, zvláště ten známý jako silymarin, který pomáhá detoxikovat játra a celé tělo. Má také ochranný účinek, tiší zánět a možná i zpomaluje progresi onemocnění jater (studie na toto téma zde).

Nejjednodušší způsob, jak užívat ostropestřec, je jako extrakt nebo použití semen k přípravě čaje.

2. Kořen pampelišky

Pampeliška je hořká bylina, o které je známo, že napomáhá trávení a působí jako jaterní tonikum. Podle bylinkářů má kořen povzbuzující a dekongestivní účinek na játra. To zase stimuluje produkci žluči a napomáhá pomalému trávení.

Některé laboratorní studie také naznačují, že extrakt z pampelišky může pomoci chránit játra a kompenzovat některé účinky stravy s vysokým obsahem tuků. To by mohlo být užitečné zejména při nealkoholovém ztučnění jater.

Čaj z kořene pampelišky je hořký, přesto je to velmi účinný lék na játra. Jako rychlejší lék můžete vyzkoušet i extrakt z pampelišky.

3. Kurkuma

Kurkuma si získala velkou oblibu pro své protizánětlivé účinky, ale má také silné vlastnosti na podporu jater. Pomáhá stimulovat produkci žluči, která podporuje jak vaše játra, tak trávení a podporuje zdravou hladinu zánětu.

Vědci se domnívají, že účinná látka kurkumy, kurkumin, má hodně společného s jejími účinky na játra. V několika studiích byl doplněk kurkumin schopen pomoci účastníkům s nealkoholovým ztučněním jater a snížením tuku v játrech.

Pro maximální účinek vyzkoušejte extrakt z kurkumy nebo tablety z kurkumy.

4. Lopuch

Kořen lopuchu je další hojně využívanou bylinkou pro detoxikaci a pročištění jater v bylinné medicíně. Je považován za čistič krve a jater a také pomáhá při lymfatické kongesci tím, že stimuluje lymfatickou drenáž.

Sponzorováno

To vše znamená téměř úplný detox těla a může pomoci zbavit se kožních problémů, které jsou spojeny se špatnou funkcí jater nebo nahromaděnými toxiny. Kořen lopuchu má chladivý účinek, takže je zvláště vhodný pro ty, kteří mají tendenci se zahřívat.

Použijte sušený kořen lopuchu k přípravě detoxikačního čaje nebo vyzkoušejte extrakt z lopuchu.

5. Šťovík kadeřavý

Šťovík kadeřavý je dalším hořkým kořenem, který stimuluje produkci žluči a povzbuzuje vaše játra (a zbytek těla), aby se zbavily toxinů. Pomáhá také při trávení, zvláště když je užíván jako hořká tráva 20-30 minut před jídlem.

Šťovík kadeřavý: Je bohatý na železo, vápník, vitamín A a C. Pomáhá při trávení, zmírňuje střevní záněty, působí projímavě a močopudně.

Kořen šťovíku si můžete koupit, abyste si vyrobili čaj nebo si pořiďte tinkturu na podporu jater, a je také snadné ho najít ve volné přírodě (před sklizní se ujistěte, že ho správně identifikujete).

6. Zelený čaj

Zelený čaj vám možná nepřipadá jako bylina, ale má mnoho zdraví prospěšných vlastností a je plný silných antioxidantů.

Studie ukázaly, že extrakt ze zeleného čaje může být užitečný pro osoby s nealkoholovým ztučněním jater. Byl schopen snížit určité markery poškození spojené se ztučněním jater a snížit tukové změny v játrech.

Další výzkumy ukazují, že pouhé pití zeleného čaje může pomoci chránit vaše játra a snížit riziko onemocnění jater.

Vychutnejte si denně zelený čaj, abyste dosáhli největšího účinku, nebo vyzkoušejte prášek matcha, což je koncentrovanější forma zeleného čaje.

7. Česnek

Česnek je zelenina, která funguje jako silná bylina/koření. Pokud jde o vaše játra, studie spojily konzumaci česneku s nižším rizikem nealkoholového ztučnění jater u mužů, zlepšením hromadění tuku v játrech a snížením určitých rizikových faktorů pro onemocnění jater.

Česnek také obsahuje sloučeniny, které přirozeně zvyšují množství glutathionu, antioxidantu důležitého pro detoxikaci, ve vašem těle.

Syrový česnek se zdá být zvláště účinný pro játra. Můžete také vyzkoušet vyzrálý česnekový extrakt.

8. Červený jetel

Červený jetel poskytuje podporu vašim játrům tím, že pomáhá vašemu tělu detoxikovat se. Je považován za čistič krve a zvláště čistí lymfatický systém. Přímý účinek, který má na vaše játra, je mírný, ale tím, že pomáhá odstraňovat přetížení toxiny, zmírňuje část zátěže vašich jater

Červený jetel je také naplněn živinami, které podporují celkové zdraví a funkci jater.

Nejjednodušší způsob, jak vzít tuto bylinku, je použít sušený červený jetel k přípravě čaje.

9. Zázvor

Kořen zázvoru je známý tím, že zmírňuje zažívací potíže a nevolnost, ale je také dobrý pro vaše játra. Studie ukázaly, že obsahuje rostlinné sloučeniny, které pomáhají chránit vaše játra (a tělo) před zánětem a poškozením buněk.

Konkrétně třeba jeden výzkum zjistil, že zázvor může pomoci lidem s nealkoholickým ztučněním jater snížením určitých markerů tohoto onemocnění, včetně ALT a cholesterolu.

Čerstvý kořen zázvoru můžete použít k přípravě čaje nebo zkusit zázvorový prášek v kapslích.

10. Ženšen

Ženšen je adaptogenní bylina, která se nejvíce používá pro zlepšení energie a zotavení ze stresu. Má však také silné protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají chránit vaše játra před poškozením a mohou napomáhat regeneraci jaterních buněk.

Kvůli jeho adaptogenní a energii zvyšující síle některé výzkumy ukázaly, že ženšen může také pomoci těm, kteří bojují s únavou spojenou s onemocněním jater.

Pro co nejkoncentrovanější účinek vyzkoušejte ženšenový extrakt nebo ženšenové kapsle.

Na co pamatovat?

Jako vždy při užívání bylinek pamatujte, že každá z nich má své specifické účinky, takže si před vyzkoušením konkrétní bylinky udělejte řádný průzkum. Všechny bylinky na tomto seznamu jsou „bezpečné“, ale mohou interagovat s léky atd.

Poškození a onemocnění jater mohou být také velmi závažné, proto se v případě potřeby určitě poraďte se zdravotníkem.

Sponzorováno

A nakonec si uvědomte, že váš jídelníček a životní styl hrají velkou roli v tom, jak zdravá jsou vaše játra. Pouhým užíváním bylinek vaše játra nenapravíte a největší efekt budou mít v kombinaci s dalšími zdravými praktikami.

A dále si o játrech přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva