Sponzorováno

Třešně a zdraví – krásně čistí játra a ledviny 4.96/5 (244)

Třešně jsou zdravé...

Třešně odstraňují zácpu…

Červené slaďoučké a šťavnaté třešně patří k symbolům českého léta. Toto krásné ovoce zařazují odborníci na seznam těch nejzdravějších potravin na světě, a to z mnoha důvodů.
Třešně mají málo kalorií, jsou dobrým zdrojem draslíku, jsou plné protizánětlivých, antioxidačních a protinádorových složek, obsahují kvercetin, kyselinu elagovou či perilyl alkohol. Ale pojďme pěkně po pořádku.

Malé velké zázraky – kvercetin a kyselina ellagová

Vědci zjistili, že kvercetin má silné účinky proti rakovině. Vykazuje i významnou protizánětlivou aktivitu, díky čemuž je také dobrým lékem na alergii a astma.

Kyselina ellagová, která se vyskytuje i v červených malinách, má schopnost potlačovat růst nádorů způsobených působením určitých karcinogenů. Podle některých výzkumů má i antivirové a antibakteriální účinky.

V boji proti nádorům pomáhá i perilyl alkohol

Mechanismus působení této látky zatím není zcela znám, ale zdá se, že může potlačovat růst nádorů. Při vědeckých pokusech zastavil rakovinu slinivky, žaludku, tlustého střeva, pokožky a jater. V Cleveland Clinic Taussig Cancer Center v současnosti provádějí výzkum, kde se ženám s rakovinou prsu podávají velké dávky perilyl alkoholu.

I třešňová šťáva má sílu

Tajemstvím zdraví prospěšných účinků třešňové šťávy jsou anthokyaniny. Je to vlastně barvivo, které jim dodává červenou barvu. Anthokyany hrají klíčovou roli při zmírňování zánětu v těle a také významně snižují riziko vzniku tlustého střeva. Podle mnoha odborníků také snižují hladinu urátů v krvi a tím zmírňují dovnitř. Rovněž blokují bolest a snižují riziko vzniku infarktu a mrtvice.

Odložte si na zimu

Na dovážené třešně si třeba dávat velký pozor. Představitelé Environmental Working Group zařadili v roce 2003 třešně do seznamu dvanácti nejvíce kontaminovaných potravin pesticidy. Pokud vám rostou v zahradě, máte štěstí, pokud ne, vsaďte na lokálních prodejce na trhu ve vašem městě či obci. Neváhejte do tohoto přírodního přípravku investovat a nakupte si je ho zálohy. Třešně vložte do mrazáku a vychutnávejte si je tak během celého roku. Vaše tělo se vám za to odmění pevnějším zdravím.

Třešně přivezli Římané

Všechny cesty vedou do Říma. I ty třešňové. Podle prastarých zmínek mohou Evropané za tyto skvělé dužnaté plody vděčit právě starým Římanům. Ti je na starý kontinent přinesli přímo z Asie. A tak se nyní díky nim můžeme každé jaro těšit na krásné rozkvetlé třešňové stromy a začátkem léta zase na výjimečně chutné červené plody. A nejen chutné, ale i zdravé!

Třešně jsou prospěšné při:

  • zánětech,
  • parodontóze,
  • úpravě trávení,
  • zbavují tělo toxinů, působí detoxikačně,
  • odstraňují zácpu,
  • čistí játra a ledviny,
  • působí preventivně proti artritidě.

Obsahují množství vitamínů a aktivních látek

Třešně jsou skutečným zázrakem. V jejich maličkých dužina se nachází množství vitamínů, minerálů a výživných látek. Najdeme v nich například vitamín C, celou skupinu vitamínů B, vitaminy E, A a dokonce i vitamín P. Z minerálních látek obsahují vápník, draslík, hořčík, fosfor, síru, sodík, měď, mangan, ale i železo a zinek. Stejně se v nich nacházejí barviva antokyany, které působí jako antioxidanty.

Pomohou mdlé a unavené pleti a omladí ji

Moc třešní spočívá iv tom, že příznivě nepůsobí pouze na zdraví, ale i na vaši pleť. Kombinace vitamínu C, zinku a antokyanátov (třešně obsahují všechny složky) má dokonce schopnost přeměňovat stavební jednotky pleti na pevné kolagenové struktury, díky čemuž se pleť úžasně vypíná a působí mladistvě. Třešně tak mají navíc schopnost zpomalovat proces stárnutí pleti.

Sponzorováno

Třešně – Pomůcka při shazování kilogramů

Více než 80% jejich obsahu tvoří voda a proto jsou třešně vhodné i tehdy, pokud se pokoušíte o boj s kilogramy navíc. Účinné biologicky aktivní látky, které tyto plody obsahují totiž dokážou také neutralizovat mastné složky potravy a nedovolí tukům proniknout přes střevní stěnu do vašeho těla.

Zkuste týdenní třešňovou kúru

Vyzkoušejte během jednoho týdne (7 dní) zkonzumovat každý den ¼ kilogramu třešní a uvidíte, že na konci týdne se budete cítit mnohem lépe. Pokud si na druhé straně odpustíte sladkosti a čokoládu, budete možná i o něco lehčí. Jezte však jen dužinu, pecky totiž obsahují substance, které prostřednictvím enzymů uvolňují kyanovodík. V malých množstvích však nejsou nebezpečné.

10 SKVĚLÝCH DŮVODŮ PROČ JÍST TŘEŠNĚ

1. ZVYŠUJÍ HLADINU ENERGIE

Konzumace třešní napomáhá zvýšení hladiny energie ve vašem těle přirozenou cestou. Podstatou této věci je, že většina kalorií v třešních pochází z přírodních cukrů, které zlepší vaši náladu a zvýší hladinu energie. Takže pokud se během dne cítíte totálně vyčerpaní a unavení, dejte si jednu hrst čerstvých třešní a za chvíli se budete cítit o poznání lépe.

2. ZLEPŠUJÍ SPÁNEK

Pokud máte problémy se spánkem, pravidelná konzumace třešní vám ho pomůže zlepšit. Třešně obsahují značné množství melatoninu, který je důležitý pro správný a kvalitní spánek. Až příště budete trpět nespavostí, zkuste předtím, než si poběžíte pro recept na léky, které můžou mít nepříjemné vedlejší účinky, sníst každý den trochu třešní a zkuste zjistit, jestli vám pomohou váš spánek zlepšit.

3. JSOU DOBRÉ PRO VAŠE OČI

Další úžasný důvod proč jíst třešně každý den je ten, že jsou dobré pro váš zrak. Třešně obsahují spoustu vitamínu A, jenž obsahuje beta karoten, který zlepšuje vidění a udržuje oči zdravé. Další částí vitamínu A je retinol, který udržuje zdravou vaši kůži. Třešně obsahují zhruba dvacetkrát více vitamínu A než jahody nebo borůvky. Tak proč jich nejíst víc?

4. POMÁHAJÍ PŘEDCHÁZET RAKOVINĚ

Věděli jste, že třešně pomáhají bojovat proti určitým typům rakoviny? Třešně obsahují přírodní antioxidanty, které snižují riziko rakoviny a pomáhají při zdravém stárnutí.

5. ZLEPŠUJÍ TRÁVENÍ

Díky vysokému obsahu vlákniny třešně zlepšují trávení a snižují hladinu cholesterolu. Jedna hrst třešní denně obsahuje čtvrtinu vlákniny, kterou tělo denně potřebuje.

6. ULEVUJÍ OD BOLESTI A REDUKUJÍ OTOKY

Třešně jsou skvělým zdrojem antokyanů, které snižují bolest a otoky způsobené chronickým onemocněním jako je dna nebo artritida. Pokud trpíte bolestmi způsobených artritidou, zkuste místo užívání léků jíst každý den třešně a zjistěte, zda fungují či ne.

7. PŮSOBÍ PREVENTIVNĚ PROTI SVALOVÝM KŘEČÍM

Přestože banány obsahují více draslíku než třešně, ne každý je má rád. Proto můžete třešně využít jako zdroj přírodního draslíku. Draslík pomáhá předcházet křečím, takže je dobré sníst malé množství třešní před a po cvičení či posilování. Třešně lze konzumovat i ve formě džusu. Navíc pomáhají mírnit menstruační bolesti.

8. ZLEPŠUJÍ FUNKCE MOZKU

Pokud začínáte být zapomnětlivými, třešně vás chrání před ztrátou paměti ať je váš věk jakýkoliv. Třešně jsou známy jako “potrava pro mozek” díky vysokému obsahu účinných antioxidantů zvaných antokyany. Dejte si na svačinu několik třešní pro posílení mozku.

9. JSOU DOBRÉ PRO SRDCE

Potraviny, které jsou dobré pro správnou srdeční činnost, stojí za to jíst a nikdy není pozdě s mimy začít. Konzumace třešní pomáhá snižovat riziko srdečních chorob a je dobrá pro naše celkové zdraví. Není to pádný důvod proč jich jíst víc?

10. PŮSOBÍ PROTIZÁNĚTLIVĚ

Jednou z nejdůležitějších výhod jedení třešní jsou jejich silné protizánětlivé účinky. Toto je dobrá zpráva pro běžce a atlety, kteří mohou po tréninku trpět bolestmi, stejně jako pro osoby trpící artritidou. Pro snížení bolesti zkuste pít zředěný třešňový džus třikrát denně.

Díky velkému množství pozitivních vlastností třešní je těžké je vynechat ze svého jídelníčku. Všechny tyto výhody můžete získat z čerstvých třešní, třešňového džusu anebo sušených třešní. Pokud budete kupovat třešňový džus, ujistěte se, že v něm nejsou žádné přidané cukry. Máte rádi třešně? Jaký je váš oblíbený způsob jejich konzumace?

A co vy? Milujete třešně? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte

VIDEO: Třešně a zdraví

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Třešně a zdraví – krásně čistí játra a ledviny”

  1. Helena Čámská napsal:

    Mám ráda třešně. Jelikož potřebuji sundat pár kilo, třešně jsem předpokládala, že mi pomohou. Mám sice ráda koláče, ale koláče jsem přestala jíst a začala jsem třešně. K mému velkému údivu jsem začala přibírat na váze. Uvažuji o tom, že přestanu jíst třešně a zase začnu s koláčema, abych trochu ubrala na váze.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva