Třešně a zdraví – krásně čistí játra a ledviny 4.96/5 (244)

Sponzorováno

Třešně odstraňují zácpu...

Třešně odstraňují zácpu…

Červené slaďoučké a šťavnaté třešně patří k symbolům českého léta. Toto krásné ovoce zařazují odborníci na seznam těch nejzdravějších potravin na světě, a to z mnoha důvodů.
Třešně mají málo kalorií, jsou dobrým zdrojem draslíku, jsou plné protizánětlivých, antioxidačních a protinádorových složek, obsahují kvercetin, kyselinu elagovou či perilyl alkohol. Ale pojďme pěkně po pořádku.

Malé velké zázraky – kvercetin a kyselina ellagová

Vědci zjistili, že kvercetin má silné účinky proti rakovině. Vykazuje i významnou protizánětlivou aktivitu, díky čemuž je také dobrým lékem na alergii a astma.

Kyselina ellagová, která se vyskytuje i v červených malinách, má schopnost potlačovat růst nádorů způsobených působením určitých karcinogenů. Podle některých výzkumů má i antivirové a antibakteriální účinky.

V boji proti nádorům pomáhá i perilyl alkohol

Mechanismus působení této látky zatím není zcela znám, ale zdá se, že může potlačovat růst nádorů. Při vědeckých pokusech zastavil rakovinu slinivky, žaludku, tlustého střeva, pokožky a jater. V Cleveland Clinic Taussig Cancer Center v současnosti provádějí výzkum, kde se ženám s rakovinou prsu podávají velké dávky perilyl alkoholu.

I třešňová šťáva má sílu

Tajemstvím zdraví prospěšných účinků třešňové šťávy jsou anthokyaniny. Je to vlastně barvivo, které jim dodává červenou barvu. Anthokyany hrají klíčovou roli při zmírňování zánětu v těle a také významně snižují riziko vzniku tlustého střeva. Podle mnoha odborníků také snižují hladinu urátů v krvi a tím zmírňují dovnitř. Rovněž blokují bolest a snižují riziko vzniku infarktu a mrtvice.

Odložte si na zimu

Na dovážené třešně si třeba dávat velký pozor. Představitelé Environmental Working Group zařadili v roce 2003 třešně do seznamu dvanácti nejvíce kontaminovaných potravin pesticidy. Pokud vám rostou v zahradě, máte štěstí, pokud ne, vsaďte na lokálních prodejce na trhu ve vašem městě či obci. Neváhejte do tohoto přírodního přípravku investovat a nakupte si je ho zálohy. Třešně vložte do mrazáku a vychutnávejte si je tak během celého roku. Vaše tělo se vám za to odmění pevnějším zdravím.

Sponzorováno

Třešně přivezli Římané

Všechny cesty vedou do Říma. I ty třešňové. Podle prastarých zmínek mohou Evropané za tyto skvělé dužnaté plody vděčit právě starým Římanům. Ti je na starý kontinent přinesli přímo z Asie. A tak se nyní díky nim můžeme každé jaro těšit na krásné rozkvetlé třešňové stromy a začátkem léta zase na výjimečně chutné červené plody. A nejen chutné, ale i zdravé!

Třešně jsou prospěšné při:

  • zánětech,
  • parodontóze,
  • úpravě trávení,
  • zbavují tělo toxinů, působí detoxikačně,
  • odstraňují zácpu,
  • čistí játra a ledviny,
  • působí preventivně proti artritidě.

Obsahují množství vitamínů a aktivních látek

Třešně jsou skutečným zázrakem. V jejich maličkých dužina se nachází množství vitamínů, minerálů a výživných látek. Najdeme v nich například vitamín C, celou skupinu vitamínů B, vitaminy E, A a dokonce i vitamín P. Z minerálních látek obsahují vápník, draslík, hořčík, fosfor, síru, sodík, měď, mangan, ale i železo a zinek. Stejně se v nich nacházejí barviva antokyany, které působí jako antioxidanty.

Pomohou mdlé a unavené pleti a omladí ji

Moc třešní spočívá iv tom, že příznivě nepůsobí pouze na zdraví, ale i na vaši pleť. Kombinace vitamínu C, zinku a antokyanátov (třešně obsahují všechny složky) má dokonce schopnost přeměňovat stavební jednotky pleti na pevné kolagenové struktury, díky čemuž se pleť úžasně vypíná a působí mladistvě. Třešně tak mají navíc schopnost zpomalovat proces stárnutí pleti.

Třešně – Pomůcka při shazování kilogramů

Více než 80% jejich obsahu tvoří voda a proto jsou třešně vhodné i tehdy, pokud se pokoušíte o boj s kilogramy navíc. Účinné biologicky aktivní látky, které tyto plody obsahují totiž dokážou také neutralizovat mastné složky potravy a nedovolí tukům proniknout přes střevní stěnu do vašeho těla.

Zkuste týdenní třešňovou kúru

Vyzkoušejte během jednoho týdne (7 dní) zkonzumovat každý den ¼ kilogramu třešní a uvidíte, že na konci týdne se budete cítit mnohem lépe. Pokud si na druhé straně odpustíte sladkosti a čokoládu, budete možná i o něco lehčí. Jezte však jen dužinu, pecky totiž obsahují substance, které prostřednictvím enzymů uvolňují kyanovodík. V malých množstvích však nejsou nebezpečné.

A co vy? Milujete třešně? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte

VIDEO: Třešně a zdraví

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

1 komentář u článku “Třešně a zdraví – krásně čistí játra a ledviny”

  1. Helena Čámská napsal:

    Mám ráda třešně. Jelikož potřebuji sundat pár kilo, třešně jsem předpokládala, že mi pomohou. Mám sice ráda koláče, ale koláče jsem přestala jíst a začala jsem třešně. K mému velkému údivu jsem začala přibírat na váze. Uvažuji o tom, že přestanu jíst třešně a zase začnu s koláčema, abych trochu ubrala na váze.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva