Sponzorováno

Jaterní dieta – co jíst a co ne při onemocnění jater 4.87/5 (15)

Při onemocnění jater jsou dietní doporučení velmi důležitá pro zlepšení stavu pacientaPokud máte to štěstí a vaše játra jsou zdravá, může dobře vyvážená strava snížit riziko vzniku některých typů jaterních onemocnění v budoucnu.

Ale pokud máte onemocnění jater, jíst dobrou a vyváženou stravu je určitě nezbytné pro udržení síly a zdravé hmotnosti. V tomto článku se podíváme na to, co byste měli jíst, pokud máte nějaké onemocnění jater.

Pokud tedy máte problémy s játry, možná budete muset změnit jídlo, které jíte. A to v závislosti na:

 1. typu onemocnění jater, které máte
 2. stádiu poškození jater – třeba lidé žijící s cirhózou mají speciální dietní potřeby
 3. jakýchkoliv potížích s jídlem, které zaznamenáte, jako je ztráta chuti k jídlu nebo pocit nevolnosti (nauzea)

POZOR: Pokud jste již dostali dietní rady od odborníka, neměli byste sami provádět změny ve svém jídelníčku, aniž byste si nejprve promluvili se svým poradcem, lékařem nebo dietologem.

Vaše játra a jídlo, které jíte

I když máte nemocná játra, potřebujete jídlo, které pohání vaše tělo, dodává mu energii a materiál, který potřebuje k růstu a regeneraci. Tak to je. Když jíte jídlo, rozkládá se ve vašem žaludku a střevech a „extrahují“ se tři hlavní živiny:

 1. sacharidy
 2. tuky
 3. bílkoviny (proteiny)

Tyto živiny jsou pak absorbovány do krevního řečiště a přeneseny do vašich jater. Zde jsou buď uloženy, nebo změněny tak, aby je vaše tělo mohlo využít najednou.

Zároveň vaše játra také pracují na detoxikaci látek, které mohou vašemu tělu škodit, jako je alkohol, nějaké léky a některé odpadní produkty vašeho těla. Pokud máte problém s játry, pak vaše játra nemusí být schopna vykonávat tyto práce tak efektivně, jak by měla. A to je problém.

Co dělat? Jezte zdravě. A mějte vyvážený jídelníček. Co to znamená? Pro většinu lidí je dobře vyvážená strava taková, která má nízký obsah tuku, cukru a soli a vysoký obsah vlákniny, zeleniny a ovoce. Vaše strava by také měla obsahovat dostatek bílkovin a širokou škálu vitamínů a minerálů.

Je důležité si uvědomit, že nutriční potřeby vašeho těla se mohou lišit v závislosti na typu a závažnosti vašeho stavu. Zejména pokud se necítíte dobře a hubnete, možná budete muset změnit svůj jídelníček pomocí některých níže uvedených doporučení.

Obecné rady pro jídla při problémech s játry

Co byste měli jíst, abyste zajistili, že vaše játra mohou normálně fungovat? Při onemocnění jater jsou dietní doporučení velmi důležitá pro zlepšení stavu pacienta. Zde jsou některá obecná doporučení:

1. Omezte příjem alkoholu. Alkohol může být toxický pro játra a může zhoršit jejich stav.

2. Omezte příjem soli. Příliš mnoho soli může vést k otokům a zhoršit stav pacientů s onemocněním jater.

3. Omezte příjem tuků. Příliš mnoho tuků může ztížit práci jater a zhoršit jejich stav. Zvláště je důležité omezit příjem nasycených tuků, které jsou obsaženy v masných výrobcích a uzeninách.

4. Zvyšte příjem bílkovin. Bílkoviny jsou důležité pro regeneraci jaterních buněk, takže pacienti by měli konzumovat potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou kuřecí prsa, ryby, vejce a sója.

5. Konzumujte potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Vitamíny a minerály jsou důležité pro správnou funkci jater. Pacienti by měli konzumovat potraviny s vysokým obsahem vitamínů B, vitamínu C a minerálů, jako jsou železo a zinek.

6. Omezte příjem cukru. Příliš mnoho cukru může zvýšit hladinu tuku v játrech a zhoršit stav pacientů s onemocněním jater. Místo toho by pacienti měli konzumovat potraviny s nízkým glykemickým indexem, jako jsou celozrnné výrobky, ovoce a zelenina.

7. Konzumujte dostatek vlákniny. Vláknina pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru a snižuje riziko vzniku komplikací u pacientů s onemocněním jater. Pacienti by měli konzumovat potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou celozrnné výrobky, ovoce a zelenina.

Je důležité si uvědomit, že konkrétní doporučení mohou být upravena v závislosti na typu onemocnění jater a na individuálních potřebách pacienta. Proto by pacienti měli konzultovat svého lékaře nebo dietologa, aby získali konkrétnější doporučení a plán stravování přizpůsobený svému zdravotnímu stavu a potřebám.

Kromě výše uvedených obecných doporučení existují také specifická doporučení pro některá konkrétní onemocnění jater, například pro cirhózu jater, hepatitidu nebo tukovou jaterní chorobu.

U pacientů s cirhózou jater může být doporučeno omezit příjem sodíku a tekutin, aby se snížil tlak v portální žíle a zabránilo se krvácení z jícnu. Také by měli konzumovat potraviny s vysokým obsahem bílkovin, aby se pomohlo při regeneraci jaterních buněk.

Sponzorováno

U pacientů s hepatitidou se doporučuje, aby konzumovali potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, aby podpořili imunitní systém a pomohli bojovat proti infekci.

U pacientů se ztučněním jater může být doporučeno omezit příjem cukru a tuků, aby se snížil tuk v játrech. Tento stav se často vyskytuje u pacientů s obezitou, takže je důležité sledovat i příjem kalorií a vytvořit plán stravování, který je přizpůsoben individuálním potřebám pacienta.

V každém případě jsou dietní doporučení pro pacienty s onemocněním jater velmi důležitá a mohou pomoci zlepšit stav a kvalitu života pacienta. Je důležité sledovat svůj stav a pravidelně konzultovat vše se svým lékařem a dietologem.

Pokud jste pacient s problémovými játry, je vaše strava upravena tak, aby vyhovovala vašim individuálním potřebám. Poraďte se se svým lékařem o tom, co je pro vás nejlepší.

Tipy na potraviny pro zdravá játra

Přesto je zde několik obecných tipů na potraviny pro zdravá a zdravější játra:

Čeho se vyvarovat: Nejezte potraviny s vysokým obsahem tuku, cukru a soli. Drž se dál od velkých porcí smažených jídel, a to včetně jídel z rychlého občerstvení. Syrové nebo nedostatečně tepelně upravené měkkýše, jako jsou ústřice a škeble, jsou také jednoznačným ne.

Poraďte se se svým lékařem o alkoholu a zdraví jater: V závislosti na stavu vašich jater byste se měli vyhýbat alkoholu. Pokud máte povolený alkohol, omezte jej na ne více než jeden drink denně, pokud jste žena, a dva drinky denně, pokud jste muž. Ale spíš ještě méně. Jakýkoliv alkohol je u lidí s problémovými játry problém!

Jezte vyváženou stravu: Jezte zdravě. Ovoce, zeleninu, libové maso.

Vybírejte potraviny ze všech skupin potravin: obiloviny, ovoce, zelenina, maso a fazole, mléčné výrobky.

Jezte jídlo s vlákninou: Vláknina pomáhá vašim játrům pracovat na optimální úrovni. Ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, rýže a cereálie se mohou postarat o vlákninu vašeho těla.

Pijte hodně vody: Zabraňuje dehydrataci a pomáhá vašim játrům lépe fungovat. Nepijte alkohol! Vyhněte se také sladkým nápojům.

Jaterní dieta – Jak byste měli jíst, pokud máte…

Dieta při onemocnění žlučovodů

Žluč je tekutina vytvořená v játrech, která pomáhá rozkládat tuky v tenkém střevě. Onemocnění žlučovodů brání toku žluči do tenkého střeva.

Dietní doporučení:

 • Používejte náhražky tuku
 • Používejte olej z jader (tj. řepkový, olivový, kukuřičný, slunečnicový, arašídový, lněný olej), protože ke štěpení tuků potřebuje méně žluči než jiné druhy oleje.

Dieta pro cirhóze jater

Cirhóza jater je zjizvení a ztvrdnutí jater.

Dietní doporučení:

 • Omezte sůl a potraviny, které obsahují hodně soli
 • Poraďte se se svým lékařem o tom, kolik bílkovin byste měli mít ve své stravě

Dieta při ztučnění jater (ztučnělá játra)

Tukové onemocnění jater je hromadění tuku v jaterních buňkách.

Dietní doporučení:

 • Omezte potraviny s vysokým obsahem kalorií
 • Jezte potraviny, které obsahují vlákninu

Dieta při hemochromatóze

Hemochromatóza je hromadění železa v játrech.

Dietní doporučení:

 • Nejezte potraviny, které obsahují železo
 • Nepoužívejte železné hrnce a pánve
 • Neužívejte pilulky / doplňky stravy se železem
 • Nejezte tepelně neupravené měkkýše

Dieta při onemocnění jater hepatitidou C

Hepatitida C je onemocnění jater způsobené virem hepatitidy C.

Dietní doporučení:

 • Omezte potraviny, které mají hodně železa
 • Nepoužívejte železné hrnce a pánve
 • Omezte sůl a potraviny, které obsahují hodně soli

Dieta pro Wilsonově onemocnění jater

Wilsonova choroba je hromadění mědi v těle.

Dietní doporučení:

 • Omezte potraviny, které obsahují měď, jako je čokoláda, ořechy, měkkýši a houby
 • Nepoužívejte měděné hrnce

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaká doporučení ohledně stravy při onemocnění jater?

A dále si o játrech přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva