Sponzorováno

7 druhů rakoviny, které mají nejlepší skóre uzdravení 4.8/5 (10)

Moderní medicína umí některé druhy rakoviny velmi efektivně léčit

Moderní medicína umí některé druhy rakoviny velmi efektivně léčit

Moment, když vejdete do ordinace a doktor vám oznámí, že máte rakovinu, velmi změní váš dosavadní život. Začnete přemýšlet nad ozařováním, chemoterapií či jinou léčbou s nepříjemnými vedlejšími účinky.

Ne každý druh rakoviny je ale smrtelný, některé se dají poměrně snadno vyléčit. A my se v dnešním článku podíváme na 7 druhů rakovin, které mají v tomto směru nejlepší čísla.

I když si v otázce úspěšné léčby rakoviny lékaři nemohou být nikdy jisti, přece jen na některé druhy rakoviny existuje účinná léčba. Aby se zjistilo, jaké má pacient vyhlídky při každém jednom z nich, dělá se průzkum „šance na přežití“ nemocných za 5 let. Jde o procento lidí, kteří se po 5-ti letech od diagnózy rakoviny nemoci úspěšně zbavili.

Těchto 7 druhů rakoviny má nejlepší „5 letou míru přežití“:

1. Rakovina děložního čípku

„5-letá míra přežití“: přibližně 100 procent

Rakovina děložního čípku je jedním z nejsnáze léčitelných právě proto, že existují velmi efektivní metody na odhalení. Testy mohou odhalit přítomnost neobvyklých buněk dříve, než stihnou zmutovat na rakovinové. Navíc, pokud k této přeměně již došlo, rakovinné buňky se v děložního děloze množí jen velmi pomalu. Dá se jich tedy zbavit ještě předtím, než se začnou šířit či dokonce ještě dříve, než stihnou vzniknout.

2. Rakovina prsu, počáteční stadium 0 až 1

„5-letá míra přežití“: přibližně 100 procent

Při rakovině prsu existují dva typy stadia 0: duktální karcinom in situ (DCIS), při kterém se rakovinné buňky nacházejí pouze v prsních kanálcích a lobulární karcinom in situ (LCIS), kdy se zmutované buňky objevují v lobulu (část prsu, která tvoří mateřské mléko).

Při stádiu číslo 1 je důležitá velikost nádoru – pokud je menší než dva centimetry, je relativně bezproblémově léčitelný.

3. Rakovina prostaty

„5-letá míra přežití“: přibližně 100 procent

Nádor v této části těla roste velmi pomalu, nebo nemusí růst vůbec. Nejsou dokonce ani tak nebezpečné, aby si vůbec vyžadovaly nějakou náročnější léčbu, proto mnoho mužů žije svůj život dál, bez komplikací. Studie, publikovaná v roce 2016 v magazínu „New England Journal of Medicine“ dokonce říká, že neexistuje žádný rozdíl v míře přežití u neléčených mužů a u těch, kteří podstoupili chirurgický zákrok, ozařování či jinou léčbu. Avšak ti, kteří se rozhodli zakročit, mohly snížit riziko rozšíření rakovinných buněk do kostí a lymfatických uzlin v případě, že by nádor začal růst.

Sponzorováno

4. Rakovina štítné žlázy (záleží na typu tkáně)

„5-letá míra přežití“: přibližně 100 procent

Štítná žláza, umístěná v krku, pomáhá produkovat hormony, které naše tělo potřebuje na spalování kalorií a kontrolování srdečního tepu. Nejběžnější druh rakoviny štítné žlázy, papilární karcinom, roste pomalu. Pokud se nádor začne zvětšovat nebo prorůstat do okolní tkáně, lékaři mohou zasáhnout chirurgicky a štítnou žlázu odebrat. Pacient pak ale musí užívat tabletky, které jí funkci nahradí.

5. Rakovina varlat

„5-letá míra přežití“: přibližně 95,3 procent

Pokud je rakovina varlat v počátečním stadiu nebo se ještě nestihla rozšířit do jiných částí těla, lékaři ji dokáží vyléčit. Nádor je většinou odstranění operativně, odebráním jednoho varlete, přičemž to druhé je schopno vytvořit dostatek hormonů, aby pacient mohl mít sex a zůstat plodný. Zákrok je nejefektivnější v kombinaci s ozařováním a chemoterapií.

6. Hodgkinův lymfom

„5-letá míra přežití“: přibližně 95 procent

Jde o formu rakoviny, postihující buňky lymfatického systému. Kterékoli formy lymfomů na léčbu příliš nereagují, Hodgkinův lymfom je však jiný. Pacienti s počáteční fází mají 90 až 95 procentní šanci na uzdravení, protože tento druh je možné efektivně léčit chemoterapií, po případě radioterapií. Dokonce i lidé v pokročilejších stádiích mají vysokou šanci na přežití.

7. Melanom

„5-letá míra přežití“: přibližně 91,5 procent

U melanomu, tedy formy rakoviny kůže, je velká šance na přežití právě proto, že je poměrně snadné si ho v prvních stádiích všimnout.

Hledejte jakékoliv velké, tmavé, neobvykle tvarované podlitiny na těle, zejména na zádech, hlavě, šourku penisu nebo mezi prsty na nohou. Pokud melanom není léčen okamžitě, rozšíří se na zbylé části těla, kde je ho mnohem náročnější léčit a v konečném důsledku může být smrtelný.

VIDEO: Revoluční metoda v léčbě rakoviny

Sponzorováno

Zdroje článku a odkazy

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva