Sponzorováno

Rakovina (karcinom) jater – příznaky, příčiny a léčba 4.78/5 (54)

 • Rakovina jater, také nazývaná hepatocelulární karcinom (HCC), je typ rakoviny, který se vyvíjí v játrech. Játra jsou velkým orgánem v těle, který má mnoho funkcí, včetně čištění krve, tvorby žluči a metabolizace látek. Rakovina jater může vzniknout buď primárně v játrech, což znamená, že rakovinné buňky se vyvíjejí přímo v játrech, nebo se může jednat o sekundární rakovinu, kdy se rakovinné buňky šíří do jater z jiného místa v těle, jako jsou prsa, slinivka břišní, tlusté střevo nebo plicní karcinom.
 • Hepatocelulární karcinom je nejčastějším typem rakoviny jater a obvykle vzniká v hepatocytech, což jsou hlavní buněčné typy, které tvoří játra. Faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny jater, zahrnují chronické infekce viry hepatitidy B nebo C, cirhózu jater, nadměrné pití alkoholu, obezitu, diabetes, genetické faktory a expozici karcinogenům, jako jsou aflatoxiny.
 • Příznaky rakoviny jater mohou být: bolest v pravém horním břiše, zvětšení jater, hubnutí, slabost, únava, nevolnost, žloutnutí kůže a očních bělmo (žloutenka), otoky v břiše (ascites) a změny ve stolici nebo moči.
 • Diagnóza rakoviny jater obvykle zahrnuje kombinaci fyzikálního vyšetření, laboratorních testů, jako jsou krevní testy a zobrazovací testy, včetně ultrazvuku, CT a MRI, a někdy jaterní biopsie.
 • Léčba rakoviny jater závisí na stadiu onemocnění, zdravotním stavu pacienta a dalších faktorech. Léčba může zahrnovat chirurgické odstranění nádoru, transplantaci jater, radioterapii, chemoterapii, cílenou terapii a imunoterapii.
 • Prevence rakoviny jater zahrnuje prevenci chronických infekcí hepatitidy, omezení konzumace alkoholu, udržování zdravé hmotnosti, vyváženou stravu a pravidelné kontroly zdravotního stavu jater u lidí s rizikovými faktory.

Játra nepřetržitě filtrují krev, která cirkuluje tělem, přeměňují živiny a léky absorbované z trávicího traktu na chemikálie připravené k použití. Játra plní řadu dalších důležitých funkcí, jako je odstraňování toxinů a dalších chemických odpadů z krve a jejich přípravu k vylučování.

Játra nepřetržitě filtrují krev, která cirkuluje tělem, přeměňují živiny a léky absorbované z trávicího traktu na chemikálie připravené k použití. Játra plní řadu dalších důležitých funkcí, jako je odstraňování toxinů a dalších chemických odpadů z krve a jejich přípravu k vylučování.

Obecně rakovina začíná tehdy, když buňky v těle začnou nekontrolovaně růst. Buňky téměř v jakékoli části těla se mohou stát rakovinou a mohou se šířit do jiných oblastí těla. Rakovina tedy začíná, když se zdravé buňky mění a vymykají kontrole, čímž vzniká nádor. Nádor může být rakovinný nebo benigní. Pokud je nádor maligní, znamená to, že může růst a šířit se do jiných částí těla. Benigní nádor znamená, že nádor může růst, ale nerozšíří se do jiných částí těla.

Co označujeme jako rakovina jater?

Častější je rakovina, která se začala z jiné části těla šířit do jater. Není to rakovina jater, ale spíše „metastatická rakovina“ jiného orgánu (neboli tato rakovina metastázuje do jater). Například rakovina pankreatu, tlustého střeva, žaludku, prsu, plic nebo jiná rakovina, která se rozšířila do jater, je stále označována podle orgánu, ve kterém začal. Rakovina jater je tedy rakovina, která začíná v buňkách jater. Ta je pak označovaná jako primární rakovina jater.

Primární rakovina jater je tedy onemocnění, ke kterému dochází, když se normální buňky v játrech stanou abnormálními a nekontrolovatelně se šíří.

Typy rakoviny jater

Existuje několik typů primární rakoviny jater, které se vyskytují u dospělých. Jsou pojmenovány podle typu buňky, ze které se rakovina vyvíjí.

1. Hepatocelulární karcinom (HCC)

Hepatocelulární karcinom je primární malignita jater a vyskytuje se převážně u pacientů s chronickým onemocněním jater a cirhózou. Tento typ je nejčastější primární maligní nádor jater. Tyto nádory postupují s lokální expanzí, intrahepatálním rozšířením a vzdálenými metastázami. Přibližně 80% dospělých primárních typů rakoviny jater jsou hepatocelulární karcinomy.

Výskyt HCC je nejvyšší v Asii a Africe, kde endemická vysoká prevalence hepatitidy B a hepatitidy C silně předurčuje vývoj chronického onemocnění jater a následného vývoje HCC.

2. Cholangiokarcinom

Cholangiokarcinom, také nazývaný rakovina žlučovodů. Je to maligní nádorové onemocnění vycházející z buněk žlučovodů. Žlučovod je trubicovitý orgán, který se táhne od jater až po tenké střevo. Žlučové cesty začínají uvnitř jater jako několik menších trubiček, které se spojují. Okolo 10% až 20% dospělých primárních typů rakoviny jater je cholangiokarcinom.

3. Angiosarkom

Angiosarkom začíná v cévách jater a roste velmi rychle. Angiosarkom jako takový je rakovina vnitřního ostění krevních cév a může se vyskytnout v jakékoli oblasti těla. Onemocnění se nejčastěji vyskytuje v kůži, prsu, slezině a právě i v játrech. Angiosarkom v játrech bývá spojován s expozicí Vinylchloridem, arsenem a thorotrastem. Asi jen 1% dospělých primárních typů rakoviny jater je angiosarkom.

Symptomy (příznaky) rakoviny jater

Většina lidí nemá v počátečních stádiích primární rakoviny jater žádné příznaky. Pokud se objeví nějaké příznaky, mohou být:

 • Ztráta hmotnosti bez nějakého zjevného důvodu
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Bolest v horní části břicha
 • Pocit zvětšení jater (pocit tlaku pod žebry na pravé straně),
 • Nevolnost a zvracení
 • Obecná slabost a únava
 • Otok břicha, bolest v břiše
 • Otoky nohou
 • Změna barvy kůže a bělma očí na žlutou
 • Tekutina v břiše
 • Světlá stolice

A kdy navštívit lékaře? Pokud se u vás objeví výše uvedené příznaky, zajděte určitě ke svému lékaři.

Příčiny rakoviny jater

Vždy není úplně jasné, co způsobuje rakovinu jater. Vlastně u většiny případů to není úplně jasné. V některých případech je však příčina známá. Například chronická infekce určitými viry hepatitidy může způsobit rakovinu jater. To je právě častá příčina této rakoviny v některých místech Afriky a Asie.

Příčiny rakoviny jater - ilustrace

Příčiny rakoviny jater – ilustrace

 

Příčiny rakoviny jater mohou být také spojeny s faktory životního prostředí, stravy nebo životního stylu. Například v listopadu 2014 výzkumníci z Kalifornské univerzity v San Diegu zjistili, že dlouhodobá expozice triclosanu (běžná složka mýdel a detergentů), způsobuje fibrózu a rakovinu jater u laboratorních myší. Ačkoli nebylo prokázáno, že triclosan způsobuje lidskou rakovinu jater, je v současné době pod bedlivou kontrolou, zda má negativní dopady na zdraví. Výzkumy probíhají.

Rizikové faktory pro rakovinu jater

Faktory, které zvyšují riziko primární rakoviny jater jsou:

Sponzorováno

 • Chronická infekce virem hepatitidy B (HBV) nebo virem hepatitidy C (HCV) zvyšuje riziko rakoviny jater.
 • Cirhóza jater – také tento progresivní a nevratný stav zvyšuje vaše šance na rozvoj rakoviny jater.
 • Některé zděděné onemocnění jater. Onemocnění jater jako třeba hemochromatóza a Wilsonova choroba.
 • Diabetes. Lidé s touto poruchou cukru v krvi mají větší riziko rakoviny jater než pacienti, kteří nemají cukrovku.
 • Akumulace tuku v játrech zvyšuje riziko rakoviny jater.
 • Vystavení aflatoxinům. Aflatoxiny jsou jedy produkované plísněmi, které rostou na plodinách, které jsou špatně skladovány. Kontaminace aflatoxinem je častější v některých částech Afriky a Asie.
 • Nadměrná spotřeba alkoholu. Denní spotřeba více než průměrného množství alkoholu po mnoho let může vést k nevratnému poškození jater a ke zvýšení rizika rakoviny jater.

Diagnostika rakoviny jater

Testy a postupy používané k diagnostice rakoviny jater jsou:

 • Krevní testy. Krevní testy mohou odhalit abnormality jaterních funkcí.
 • Zobrazovací testy. Lékař může také doporučit zobrazovací testy, jako je ultrazvuk, počítačová tomografie (CT) a magnetická rezonance (MRI).
 • Odebrání vzorku jaterní tkáně pro testování. Lékař může doporučit odebrání části jaterní tkáně pro laboratorní vyšetření, aby bylo možné definitivně diagnostikovat rakovinu jater – biopsie. Biopsie jater není nutná v každém případě, zejména pokud jsou zobrazovací testy a laboratorní markery charakteristické pro rakovinu jater. A jak to probíhá? Během biopsie jater, lékař vloží tenkou jehlu přes kůži do jater, aby získal vzorek tkáně. V laboratoři lékaři zkoumají tkáň pod mikroskopem a hledají rakovinové buňky. Biopsie jater nese riziko krvácení, podlitin a infekcí.

Léčba rakoviny jater

Léčba primární rakoviny jater závisí na rozsahu (stádiu) onemocnění, stejně jako na vašem věku, celkovém zdravotním stavu a osobních preferencích. Podívejme se na metody léčby rakoviny jater blíže:

1. Léčba chirurgickou operací

Operace mohou být:

 • Operace vedoucí k odstranění nádoru. V určitých situacích může lékař doporučit operaci k odstranění rakoviny jater a malé části zdravé jaterní tkáně, která ji obklopuje, pokud je váš nádor malý a vaše jaterní funkce je dobrá. Zda je tato možnost pro vás vhodná také závisí na umístění vaší rakoviny v játrech, na tom, jak dobře fungují vaše játra a na vašem celkovém zdraví.
 • Transplantace jater. Během transplantace jater se vaše nemocná játra odstraní a nahradí zdravými játry od dárce. Transplantace jater je možnost pro relativně malé procento lidí s rakovinou jater v raném stádiu.

2. Lokalizovaná léčba

Lokalizované léčby rakoviny jater jsou takové, kterými se působí přímo na rakovinné buňky nebo na oblasti obklopující tyto rakovinné buňky. Lokalizované možnosti léčby rakoviny jater jsou:

 • Radiofrekvenční ablace (ohřev rakovinných buněk). Při postupu nazývaném radiofrekvenční ablace se elektrický proud používá k ohřevu a zničení rakovinných buněk. Pomocí ultrazvukového nebo CT skenu může lékař chirurgicky vložit jednu nebo více tenkých jehel do malých řezů v břiše. Když jehly dosáhnou nádoru, jsou ohřívány elektrickým proudem a ničí rakovinné buňky.
 • Zmrazení rakovinných buněk. Kryoablace používá extrémní chlad pro zničení rakovinných buněk. Během zákroku umístí váš lékař do jaterních nádorů přístroj (cryoprobe) obsahující tekutý dusík. Ultrazvukové snímky se používají k vedení přístroje a sledování zmrazení buněk.
 • Injekce alkoholu do nádoru. Čistý alkohol se v podstatě vstříkne přímo do nádorů, a to buď přes kůži nebo během operace. Alkohol způsobuje, že nádorové buňky zemřou.
 • Injekce chemoterapeutických léků do jater. Chemoembolizace je typ chemoterapie, která dodává silné protirakovinné léky přímo do jater. Podívejte se na video o chemoembolizaci.
 • Aplikace kuliček do nádoru. Do nádoru se v podstatě aplikují speciální kuličky obsahující radioaktivní zářič.

3. Radiační terapie

Tato léčba využívá vysoce účinnou energii ze zdrojů, jako jsou rentgenové záření a protony, aby se zničily rakovinné buňky a zmenšoval se nádor. Lékaři opatrně nasměrují energii na játra a zároveň šetří okolní zdravou tkáň.

Během léčby radiační terapií s vnějším paprskem ležíte na stole a stroj nasměruje energetické paprsky na přesný bod ve vašem těle. Specializovaný typ radiační terapie, nazývaný stereotaktická radiochirurgie, zahrnuje soustředění mnoha svazků záření současně na jedno místo ve vašem těle.

4. Cílená léková terapie

Cílená léčiva působí tím, že zasahují do specifických abnormalit v nádoru. Bylo prokázáno, že zpomalují nebo zastavují pokročilý hepatocelulární karcinom. Je zapotřebí více studií o cílené terapii léky. Jako třeba lék sorafenib (Nexavar), může být použit k léčbě pokročilého karcinomu jater.

5. Chemoterapie

Chemoterapie používá léčivý přípravek, který zabíjí rakovinové buňky. Lék lze podat ústy nebo injekcí do žíly nebo tepny, které vedou do jater. Lidé mohou mít různé vedlejší účinky chemoterapie, v závislosti na použitých lécích a individuální odpovědi pacienta. Komplikace při chemoterapii mohou být únava, podlitiny, vypadávání vlasů, nevolnost a zvracení, oteklé nohy, průjem a vředy v ústech. Tyto nežádoucí účinky jsou obvykle dočasné.

6. Alternativní léčba

V současné době neexistují žádné specificky schválené alternativní nebo doplňkové možnosti léčby rakoviny jater. Studie naznačují, že některé alternativní terapie mohou být vhodné. Bylo zjištěno, že některé alternativní léčby zmírňují nežádoucí vedlejší účinky konvenčních způsobů léčby rakoviny, jako je nevolnost a zvracení.

 • Akupunktura: Studie ukázaly, že akupunktura může pomoci s nevolností a zvracením u lidí s rakovinou.
 • Bylinková terapie: Například ostropestřec mariánský je používán už po staletí k léčbě různých jaterních problémů. Jmelí má také slibné výsledky u rakoviny jater v experimentálních studiích.

VIDEO: Léčba jaterních metastáz

VIDEO: Chirurgická léčba jaterních metastáz

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva