Jak uspíšit a vyvolat menstruaci? Máme pár rad 4.8/5 (25)

Sponzorováno

 • Neexistují žádné, na 100% zaručené způsoby, jak zajistit, aby se menstruace objevila okamžitě nebo během jednoho či dvou dnů.
 • Někdy ale mohou ženy zjistit, že určité metody a návyky, jako cvičení, zkoušení relaxačních metod nebo orgasmus mohou menstruaci uspíšit a přivést ji o něco rychleji.
 • Prostřednictvím tradiční i moderní medicíny lidé vyzkoušeli mnoho metod k vyvolání menstruace.

K vyvolání menstruace pomůže často horká koupel a cvičení nebo některé bylinky.

K vyvolání menstruace pomůže často horká koupel a cvičení nebo některé bylinky.

Hned na začátek článku je asi dobré říci, že jen málo žen se těší na nástup menstruace, takže může být překvapivé, že některá žena vůbec chce použít nějaké cesty a metody, které menstruaci vyvolají.

Ale opravdu existuje několik důvodů, proč si žena může přát vyvolat menstruační cyklus. Možná třeba chce dostat menstruaci před prázdninami, volnem v práci nebo před nějakou zvláštní příležitostí (oslava narozenin, svatba a podobně). Nebo možná má nepravidelný cyklus a chce více předvídatelnosti, aby mohla plánovat těhotenství. Nebo by se její menstruace mohla neustále oddalovat, což způsobuje, že se bude cítit stresovaná nebo znepokojená. Důvody pro vyvolání menstruace prostě někdy existují.

Ať už je důvod jakýkoli, existuje řada metod, které mohou pomoci. Pojďme se na ně společně podívat.

Důvody, proč se vaše menstruace může zpozdit

Za typický menstruační cyklus se považuje 21 až 35 dní. Absence menstruace se nazývá amenorea. Třeba dívky, které nezačaly menstruovat do 15 let, a ženy, které vynechaly tři nebo více menstruací po sobě, mají amenoreu.

Existuje několik možných příčin zpožděné nebo i zcela chybějící menstruace:

 • stres
 • nízká nebo vysoká tělesná hmotnost
 • syndrom polycystických vaječníků (PCOS)
 • hormonální antikoncepce
 • chronické stavy, jako je cukrovka nebo celiakie
 • problémy se štítnou žlázou
 • menopauza
 • těhotenství

Nebezpečí pokusu o vyvolání menstruace, pokud jste těhotná

Látky, které mohou vyvolat menstruaci, se nazývají emmenagogy. Uvědomte si, že některé emmenagogy také mohou způsobit potrat.

Pokud existuje šance, že vám menstruace přijde pozdě, protože jste těhotná, používání emmenagogů k navození menstruace může vaše těhotenství ukončit. Na to velký pozor. To může být velmi nebezpečné. Pokud existuje šance, že jste těhotná, neužívejte tyto látky.

Pokud zkoušíte nějaké bylinky, nakupujte u renomovaného zdroje. Doplňky a bylinky se nemonitorují ani nehlídají, jako to je u potravin či léků, a mohou existovat obavy ohledně kvality nebo čistoty, zejména pokud jsou bylinky vyráběny mimo EU. Tak na to také pozor.

Jak vyvolat a urychlit nástup menstruace

Pojďme se podívat na několik metod, které se na vyvolání menstruace používají.

Vitamín C

Někteří lidé věří, že vitamin C, nazývaný také kyselina askorbová, může vyvolat vaši menstruaci. Neexistují však žádné spolehlivé vědecké důkazy, které by toto tvrzení podporovaly.

Předpokládá se, že vitamin C může zvýšit hladinu estrogenu a snížit hladinu progesteronu. To způsobí, že se děloha stahuje a sliznice dělohy se rozpadá, což vede k nástupu menstruace.

Chcete-li vyzkoušet tuto metodu, můžete si zkusit vzít vitamínové doplňky nebo jednoduše jíst hodně potravin, které obsahují vitamín C. Citrusové plody, bobule, černý rybíz, brokolice, špenát, růžičková kapusta, červená a zelená paprika a rajčata jsou dobrým zdrojem vitaminu C. Pokud užíváte doplňky, dodržujte doporučený bezpečnostní limit – příliš mnoho vitaminu C může být nebezpečné.

Některé zdroje uvádí, že vitamín C může způsobit potrat.

Ananas

Ananas je bohatým zdrojem bromelainu, což je enzym, o kterém se předpokládá, že ovlivňuje estrogen a další hormony.

Studie z roku 2017 naznačuje, že bromelain může pomoci snížit zánět. To znamená, že by mohl pomoci při příčinách nepravidelné menstruace souvisejících se zánětem.

Neexistují však žádné vědecké důkazy, které by naznačovaly, že doplňky z ananasu nebo bromelainu způsobí menstruaci.

Zázvor

Zázvor je tradiční látka, které se používá na vyvolání menstruace – předpokládá se, že způsobuje kontrakce dělohy. To však zůstává neprokázáno vědeckým výzkumem.

Zázvor je nepříjemné jíst syrový, takže nejjednodušší způsob, jak ho dostat do těla, je připravit si zázvorový čaj. Chcete-li použít tuto metodu, vařte čerstvý kus oloupaného, ​​nakrájeného zázvoru v rendlíku s vodou po dobu pěti až sedmi minut. Před pitím čaj přeceďte a přidejte podle chuti med nebo stévii.

Petržel

Petržel obsahuje vysoké hladiny vitamínu C a také apiolu, což může pomoci stimulovat kontrakce dělohy. Apiol je však také v určitých množstvích toxický a je zvláště nebezpečný pro těhotné ženy. Pokud jste těhotná, kojíte nebo máte problémy s ledvinami, neměla byste jíst moc petržele.

Chcete-li připravit petrželkový čaj, jednoduše nalijte šálek vroucí vody na pár lžící čerstvé petrželky a před vypitím ho nechejte asi pět minut odstát.

Kurkuma

Kurkuma je další tradiční lék, který někteří považují za emmenagogum. Má fungovat tak, že ovlivňuje hladinu estrogenu a progesteronu, ačkoli vědecký výzkum doposud chybí.

Existuje mnoho způsobů, jak kurkumu zahrnout do své stravy. Můžete ji přidat do kari, rýže nebo zeleninových pokrmů. Nebo ji můžete přidat do vody nebo do mléka s jiným kořením a sladidly – vznikne takový zdravý nápoj.

Celer

Pití celerové šťávy je zcela bezpečné, přirozené a doporučené lékaři. Je to jeden ze způsobů, jak vyvolat menstruaci. Jak používat: Čerstvá celerová šťáva dvakrát denně může stimulovat tok krve do vaší pánve a dělohy, a tím navodit menstruaci.

Semínka koriandru

Semena koriandru jsou považována za nejúčinnější domácí lék na nepravidelná období kvůli svým vlastnostem emmenagogu.

Jak používat: Vařte 1 lžičku semen koriandru se 2 šálky vody a počkejte, až se voda sníží pouze na jeden šálek. Použijte sítko k odstranění semen a pijte třikrát denně, několik dní před pravidelným měsíčním obdobím.

Dong quai

Dong quai je bylina pocházející z Číny a oblíbený bylinný prostředek, který se používá již stovky let. Předpokládá se, že pomáhá navodit menstruaci zlepšením průtoku krve do pánve a také stimulací svalů v děloze a vyvoláním kontrakcí dělohy.

Sponzorováno

Ploštičník hroznatý (Black cohosh)

Black cohosh je další bylinný doplněk, který si můžete koupit, aby vám pomohl regulovat menstruační cyklus. Říká se, že pomáhá tonizovat dělohu a podporuje vylučování děložní výstelky.

Ploštičník hroznatý, jak je známo, interaguje s mnoha léky. Nedoporučuje se pro lidi, kteří mají krevní tlak nebo léky na srdce nebo kteří mají v anamnéze problémy s játry.

Papája

Je to nejúčinnější domácí lék, který je prý k dispozici pro vyvolání menstruace. Syrová papája stimuluje kontrakce v děloze a může pomoci při vyvolávání menstruace. Karoten přítomný v papáji stimuluje estrogenový hormon, čímž indukuje časnou menstruaci.

Jak používat: Papáju lze konzumovat syrovou nebo ve formě papájové šťávy dvakrát denně. Jeden šálek šťávy z papáji (přibližně 200 ml) nebo jedna mísa čerstvé zralé papáje lze kvůli efektu sníst přibližně uprostřed cyklu.

Relaxace

Stres může být někdy příčinou zpožděné nebo chybějící menstruace. Když se cítíme ve stresu, můžeme produkovat hormony, jako je kortizol nebo adrenalin. Ty mohou inhibovat produkci hormonů estrogenu a progesteronu, které jsou nezbytné pro udržení pravidelného menstruačního cyklu.

Lékem na stres je relaxace. Existuje mnoho způsobů, jak zmírnit stres a podpořit relaxaci, a to, co funguje nejlépe, se bude u jednotlivých en samozřejmě lišit. Zkuste třeba toto:

 • snížení pracovní zátěže a pracovního tempa
 • zkuste trávit čas s přáteli a rodinou
 • cvičení je super proti stresu
 • věnujte se zábavnému koníčku
 • pomocí technik meditace nebo jógy se od stresu odpoutejte
 • partnerská masáž je též dobrý způsob na zbavení se stresu.

Teplý obklad nebo teplá koupel

Teplá koupel dokáže zázraky s uvolněním napjatých svalů a zmírněním emočního stresu. Ano, i příjemná horká koupel vám může pomoci s vyvoláním menstruace. Zkuste do lázně přidat trochu relaxačního vonného oleje pro ještě větší efekt. Můžete také zkusit použít teplý obklad, jako je gumová láhev s horkou vodou, přiložením na břicho.

Teplo není jen relaxační. Může také zvýšit průtok krve do oblasti, čímž jemně zrychlí menstruační cyklus.

Cvičení

Lehčí cvičení může uvolnit svaly a pomoci menstruaci přijít o něco rychleji. Důkazy pro tuto metodu jsou však neoficiální a výzkum nepotvrdil, že funguje.

Někteří lidé mají nepravidelnou menstruaci kvůli intenzivním cvičebním režimům (o tom níže). Cvičení s mírou by mohlo pomoci obnovit činnost hormonů, které jsou potřebné k obnovení pravidelného menstruačního cyklu.

Sex

Sexuální aktivita může pomoci spustit menstruaci několika způsoby. Tak za prvé, orgasmus může způsobit rozšíření vašeho děložního čípku. Tím se vytvoří vakuum, které může stáhnout menstruační krev dolů. A pak pravidelný sex může také snížit účinky stresu a přispět k podpoře zdravé hormonální rovnováhy.

Omezení cvičení, pokud hodně sportujete

Příliš mnoho cvičení může způsobit nepravidelnou, zpožděnou menstruaci. Běžkyně, vzpěrači a další sportovci, kteří trénují každý den, se mohou setkat s tímto problémem. Je to proto, že cvičení může snížit hladinu estrogenu a způsobit zastavení menstruace.

Granátové jablko

Šťáva ze semen granátového jablka je také užitečná při vyvolání menstruace.

Jak používat: Začněte s pitím čisté šťávy z granátového jablka třikrát denně nejméně 10 až 15 dní před běžným datem menstruace.

Antikoncepce

Používání hormonální antikoncepce, jako jsou antikoncepční pilulky nebo antikoncepční kroužek, je jedinou spolehlivou metodou, jak převzít kontrolu nad menstruačním cyklem.

Dlouhodobějším řešením problému nepravidelných menstruací je užívání hormonální antikoncepce. Tím, že ovlivňuje hladinu hormonů v těle, mohou tyto antikoncepční prostředky přinést určitou jistotu, kdy vaše menstruace dorazí.

Ženy užívají hormonální pilulky po dobu 21 dnů, poté je přestanou užívat nebo po dobu 7 dnů užívají neúčinnou pilulku. Mají pak menstruaci v těchto 7 dnech. Ženy také mohou přestat užívat hormonální pilulku dříve, aby menstruace přišla dříve.

Může mít také ale vedlejší účinky. Před rozhodnutím, zda je to něco, co byste chtěli vyzkoušet, promluvte si se svým lékařem.

Bylinky

Emmenagogy jsou byliny, které podle některých lidí mohou vyvolat menstruaci. Lidé pro tento účel někdy používají heřmánek, petržel, skořici, rozmarýn, šalvěj a oregano. Někteří také říkají, že granátové jablko, celer, papája, pískavice řecká a čekanka jsou emmenagogy.

Kdy u raději navštívit lékaře

Je důležité si uvědomit, že chybějící nebo zpožděná menstruace může být příznakem nějakého zdravotního problému. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

 • máte podezření, že byste mohla být těhotná
 • vynecháte tři menstruační období za sebou
 • se vaše menstruace zastaví před dosažením věku 45 let
 • stále máte menstruaci i po 55 letech života
 • máte krvácení mezi menstruacemi nebo po sexu
 • vaše menstruační období se náhle mění, jsou mnohem těžší nebo jsou nepravidelnější
 • trpíte postmenopauzálním krvácením (krvácení více než 12 měsíců po ukončení menstruace)
 • trpíte krvácením během hormonální substituční léčby

Shrňme si informace

Prostřednictvím tradiční i moderní medicíny lidé vyzkoušeli mnoho metod k vyvolání menstruace.

Jedinou spolehlivou metodou kontroly menstruace je asi používání hormonální antikoncepce. Lidé však mohou být schopni menstruaci trochu zrychlit pomocí dietních, cvičebních a relaxačních metod.

Lidé přísahají i na jiné metody, ačkoli není dostatek výzkumu, který by určil, zda skutečně fungují. Nezapomeňte si s lékařem promluvit o jakýchkoli obavách nebo otázkách ohledně vyvolání menstruace.

A co vy? Jak funguje vyvolání menstruace u vás? Budeme rádi za komentáře k tomuto tématu pod článkem.

A co si dále přečíst o menstruaci?

VIDEO: Měsíčky lze vyvolávat i oddalovat

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva