Obsah článku
Ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa) je rostlina běžně používaná u bylinkářů a bylinkářek pro zmírnění symptomů menopauzy. Je to bylina z čeledi pryskyřníkovité a má dlouhou historii použití při léčbě artritidy a bolesti svalů.
Klíčovou lítkou Ploštičníku hroznatého je kyselina fukinolová, sloučenina, která má vlastnosti podobné estrogenu (vyvolává estrogenní efekt). Zastánci této bylinky říkají, že může být velmi prospěšná pro ženy, zejména když zažívají poklesy hladin estrogenu související s věkem, což je klíčový faktor vývoje menopauzálních symptomů.
Ploštičník hroznatý je někdy nabízen také jako přirozená alternativa k hormonální substituční terapii. Používá se jako přírodní lék na řadu symptomů souvisejících s menopauzou, včetně návalů horka, nočního pocení, poruchách nálady a vaginální suchosti.
Kromě toho se Ploštičník někdy používá k léčbě menstruačních nepravidelností a zmírnění příznaků premenstruačního syndromu.
Pár slov v historie
Ploštičník hroznatý je v Severní Americe nazýván jako black cohosh. Kořen této byliny se používá pro léčebné účely. Ploštičník byl poprvé používán pro léčebné účely indiánskými kmeny, kteří jej představili evropským kolonistům. Black cohosh se pak stal populární léčebnou bylinkou na zdravotní problémy žen v Evropě.
Od té doby se Ploštičník hroznatý běžně používá k léčbě příznaků menopauzy, premenstruačního syndromu (PMS), bolestivé menstruace, akné, oslabení kostí (osteoporózy) a pro zahájení porodu u těhotných žen. Černý cohosh byl také zkoušen pro mnoho dalších zdravotních problémů, jako je úzkost, revmatismus, horečka, bolest v krku a kašel, ale v dnešních dnech se pro tyto účely často nepoužívá.
Někteří lidé také nanášejí Ploštičník přímo na kůži. Je to proto, že si mysleli, že tato bylinka zlepší vzhled pokožky. Obdobně lidé používali černý cohosh pro jiné kožní stavy, jako je akné, odstranění bradavic, ale toto se už dnes dělá jen velmi zřídka.
Nezaměňujte černý cohosh s modrým cohoshem (Caulophyllum thalictroides) nebo bílým cohoshem (Actaea pachypoda). Jedná se o nepříbuzné rostliny. Modré a bílé rostliny cohosh nemají stejné účinky jako black cohosh a nemusí být bezpečné.
Ploštičník hroznatý a jeho výhody pro zdraví
Jako alternativní léčivo patří Ploštičník hroznatý k nejoblíbenějším přírodním lékům na menopauzální symptomy. Provedené studie testující jeho účinnost ale vedly v tomto směru ke trochu protichůdným výsledkům.
Na příznaky menopauzy
Nejobsáhlejší výzkum, co se Ploštičníku a příznaků menopauzy týče, byl zveřejněn v roce 2012. V této zprávě vědci zkoumali 16 dříve publikovaných klinických studií (s celkem 2 027 ženami), které porovnávaly účinky Ploštičníku s placebem, hormonální substituční terapii, jetelem červeným a dalším metodám léčby symptomů menupauzy.
Sponzorováno
Ve své analýze autoři nezjistili žádný významný rozdíl mezi účinky Ploštičníku a placebem, co se návalů horka týče. A co víc, hormonální substituční terapie se zdála být účinnější než Ploštičník. Vzhledem k nedostatečným údajům nebylo možné vyvodit žádné pevné závěry ohledně účinnosti Ploštičníku (black cohosh) při léčbě příznaků, jako je vaginální suchost a noční pocení. Ale některé ženy si ho hodně chválí, to je také potřeba zmínit.
Protože revidované studie měly „nejistou kvalitu“, autoři zprávy dospěli k závěru, že je nutný další výzkum o používání Ploštičníku v léčbě menopauzálních symptomů.
Existují však i výzkumy, které ukazují, že užívání produktů z Ploštičníku může zmírnit některé příznaky menopauzy. Účinky jsou však v tomto směru pouze mírné. Jeden výzkum odhalil mírné zlepšení návalů horka. Většina tohoto výzkumu je zaměřena na konkrétní komerční produkt z Ploštičníku, na Remifemin.
Některé studie opravu potvrzují účinek Ploštičníku při příznacích menopauzy. Ano, několik studií provedených v 80. a 90. letech 20. století potvrzuje, že dlouhodobé používání této bylinky na symptomy menopauzy má vědecký základ. Například v německé studii, které se zúčastnilo 629 žen, zlepšil black cohosh fyzické a psychologické menopauzální příznaky u více než 80% účastnic během čtyř týdnů. Na základě těchto poznatků a výsledků dospěli někteří odborníci k závěru, že Ploštičník může být bezpečnou a účinnou alternativou k estrogenové substituční terapii (ERT) u žen, které nemohou nebo nebudou užívat ERT při menopauze.
Možné nežádoucí účinky Ploštičníku
K vedlejším účinkům Ploštičníku hroznatého patří bolesti hlavy, pocity tíhy v nohou, poruchy trávení, nízký krevní tlak, nevolnost, pocení, zvracení a přibývání na váze.
V nadměrných dávkách může Ploštičník (black cohosh) způsobit záchvaty, poruchy zraku a pomalý nebo nepravidelný srdeční rytmus. Přestaňte používat Ploštičník a vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u vás objeví příznaky, jako je bolest břicha, tmavá moč a žloutenka.
Kontraindikace
Pokud máte některou z následujících podmínek, neužívejte Ploštičník:
- Hormonálně citlivé stavy, jako je rakovina prsu, rakovina prostaty, endometrióza nebo děložní myomy
- Anamnézu krevních sraženin, mrtvice, záchvatů nebo onemocnění jater
- Užíváte léky na vysoký krevní tlak
- Jste alergičtí na rostliny v čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
- Jste alergičtí na aspirin nebo salicyláty, protože Ploštičník obsahuje malá množství kyseliny salicylové
- Jste těhotná, protože Ploštičník může stimulovat kontrakce dělohy
Když kojíte, promluvte si před užitím se svým lékařem.
Vzájemná interakce
Vzhledem k jeho možné aktivitě podobné estrogenu může Ploštičník interferovat s účinností hormonální substituční terapie nebo perorálních kontraceptiv. Ploštičník může také interferovat s účinností chemoterapie cisplatiny. Cisplatina jako monoterapie je indikována jako sekundární léčba u pacientek s metastazujícími ovariálními nádory, refrakterními vůči standardní chemoterapii.
Dávkování
Oficiálně neexistuje žádné množství, které by bylo doporučené. Ve vědeckém výzkumu byly studovány následující dávky:
- Menopauzální příznaky: 20-80 mg jednou nebo dvakrát denně.
- Slabé kosti (osteoporóza): 40 mg denně.
Sponzorováno
A závěr? Výsledky studií jsou různé, některé výhody Ploštičníku potvrzují, jiné nadšení brzdí s tím, že účinky jsou minimální.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články