Sponzorováno

Jak podpořit vykašlávání hlenu? Jak s ním zatočit? 4.88/5 (16)

Jak podpořit vykašlávání? Cesty jsou.

Jak podpořit vykašlávání? Cesty jsou.

V tomto článku se podíváme na to, jak podpořit vykašlávání hlenu při nemoci.

Co je to hlen?

Hlen je ten hustý, lepkavý materiál, který se vám „povaluje“ vzadu v krku, když jste nemocní. Alespoň tehdy si ho většina lidí všimne. Věděli jste ale, že tento hlen máte neustále?

Sliznice stále vytvářejí hleny, které chrání a podporují váš dýchací systém. Sliznice lemují vaše:

 • ústa
 • nos
 • hrdlo
 • dutiny
 • plíce

Proč tam hlen je? Hlen je lepkavý, takže může zachytit prach, alergeny a viry. Když jste zdraví, hlen je jen tenký a méně nápadný (nevšímáte si ho). Když ale jste nemocní nebo jste vystaveni příliš velkému množství problematických částic, hlen může zhoustnout a stát se znatelnějším, protože zachycuje tyto cizí látky.

Hlen je zdravou součástí vašeho dýchacího systému, ale pokud je vám nepříjemný, možná budete chtít najít způsoby, jak ho ztenčit nebo odstranit z těla.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli o některých přírodních lécích a volně prodejných lécích a kdy byste mohli chtít navštívit svého lékaře.

1. Zvlhčujte vzduch

Zvlhčení vzduchu kolem vás může pomoci udržet hlen na uzdě. Možná jste slyšeli, že horká pára dokáže vyčistit hleny. Ve skutečnosti neexistuje mnoho důkazů na podporu této myšlenky a může dokonce způsobit v nose popáleniny. Místo páry můžete použít zvlhčovač. Zvlhčovač můžete doma bezpečně provozovat po celý den. Ideální pak je, pokud každý den měníte vodu a čistíte zvlhčovač podle pokynů na balení.

2. Dbejte na hydrataci

Pití dostatečného množství tekutin, zejména teplých, může velmi pomoci odtoku hlenu. Voda může uvolnit dutiny od hlenu tím, že vám pomůže hlen zředit.

Zkuste popíjet cokoliv, od vody přes čisté vývary až po kuřecí polévku. Mezi další dobré možnosti tekutin patří čaj bez kofeinu a teplá ovocná šťáva nebo voda s citronem.

3. Jezte vše pro zdraví dýchacích cest

Zkuste konzumovat potraviny a nápoje, které obsahují citron, zázvor a česnek. Existuje několik neoficiálních důkazů, že mohou pomoci při léčbě nachlazení, kašle a i při tvorbě nadměrného hlenu. I kořeněná jídla, která obsahují kapsaicin, jako je třeba kajenský pepř nebo chilli papričky, mohou také pomoci dočasně vyčistit dutiny a rozpohybovat hlen.

Existují určité vědecké důkazy, že následující potraviny a doplňky stravy mohou předcházet nebo léčit virová onemocnění dýchacích cest:

 • kořen lékořice
 • ženšen
 • bobule, jako borůvky nebo maliny
 • Echinacea
 • granátové jablko
 • guava čaj
 • ústy užívaný zinek

Je zapotřebí více studií, ale pro většinu lidí je přidání těchto potravin do jídelníčku naprosto bezpečné. Pokud užíváte nějaké léky na předpis, zeptejte se svého lékaře, než do svého jídelníčku přidáte nějaké nové potraviny (některé mohou ovlivnit účinnost léků).

4. Kloktejte slanou vodu

Kloktání teplé slané vody může pomoci vyčistit hlen, který je na zadní straně vašeho krku. Může dokonce zabít choroboplodné zárodky a zmírnit bolest v krku.

Smíchejte dohromady šálek vody s 1/2 až 3/4 lžičky soli. Teplá voda funguje nejlépe, protože rychleji rozpouští sůl. Je také dobré používat filtrovanou nebo balenou vodu, která neobsahuje dráždivý chlór. Usrkněte trochu směsi a mírně zakloňte hlavu dozadu. Nechte směs spláchnout do krku, aniž byste ji vypili. Jemně vyfukujte vzduch z plic, takto kloktejte po dobu 30–60 sekund a poté vodu vyplivněte. Opakujte podle potřeby.

5. Použijte eukalyptový esenciální olej

Použití eukalyptového esenciálního oleje může také dostat hlen z hrudníku. Funguje tak, že pomáhá uvolnit hlen, takže jej můžete snadněji vykašlat. Zároveň, pokud máte otravný kašel, eukalyptus od něj dokáže ulevit. Výpary můžete buď inhalovat pomocí difuzéru, nebo použít balzám, který tuto složku obsahuje.

Sponzorováno

A pamatujte: Před použitím esenciálních olejů u dětí si promluvte se svým lékařem.

6. Vezměte si volně prodejné léky

Existují i různé volně prodejné léky, které můžete použít. Dekongestanty mohou například snížit hlen, který vám vytéká z nosu. Tento hlen není úplně považován za hlen, ale může také vést k problémům. Dekongestanty působí tak, že snižují otok nosu a otevírají dýchací cesty.

Orální dekongestanty můžete najít ve formě:

 • tablety nebo kapsle
 • tekutiny nebo sirupy

Na trhu je také mnoho dekongestantních nosních sprejů.

Můžete vyzkoušet produkty jako guaifenesin (lék Guajacuran), které ředí hlen, takže vás nebude obtěžovat v zadní části krku nebo na hrudi. Tento typ léků se nazývá expektorans, což znamená, že vám pomůže vypudit hlen jeho ztenčením a uvolněním. Tato léčba obvykle trvá 12 hodin, ale řiďte se pokyny na obalu, jak často ji užívat. Existují dětské verze léků expektorans pro děti od 4 let.

Masti, jako Vicks VapoRub, obsahují eukalyptový olej, který zmírňuje kašel a potenciálně odstraňuje hlen. Můžete si ho natřít na hrudník a krk až třikrát denně. Mladší děti by neměly používat Vicks v plné síle, ale společnost vyrábí verzi pro děti. Tento výrobek byste neměli zahřívat, protože byste se mohli popálit.

7. Léky na předpis

Pokud máte určité stavy nebo infekce, může vám lékař předepsat léky k léčbě hlavní příčiny vašich příznaků. Existují specifické léky, které mohou ztenčit váš hlen, pokud máte chronické plicní onemocnění, jako je třeba cystická fibróza.

Hypertonický fyziologický roztok je léčba, která se inhaluje přes nebulizér. Funguje tak, že zvyšuje množství soli ve vašich dýchacích cestách. Dodává se v různých silách a může být použit u lidí ve věku 6 let a starších. Tato léčba poskytuje pouze dočasnou úlevu a může způsobit některé vedlejší účinky, jako je kašel, bolest v krku nebo tlak na hrudi.

Třeba Pulmozyme je lék na ředění hlenu, který často používají lidé s cystickou fibrózou. Inhalujete to přes nebulizér. Je vhodný i pro osoby od 6 let. Při užívání tohoto léku můžete ztratit hlas nebo se u vás objeví vyrážka. Mezi další nežádoucí účinky patří nepohodlí v krku, horečka, závrať, rýma.

A máme i dalších 5 menších tipů, jak vykašlat hlen a jak se ho efektivně zbavit:

Udržujte hlavu zvednutou

Když je hromadění hlenu obzvláště obtěžující, může pomoci spát podepřený na několika polštářích nebo v polohovacím křesle. Ležet naplocho může zvýšit nepohodlí, protože může mít pocit, jako by se hlen shromažďoval v zadní části krku.

Zkuste i horkou koupel nebo sprchu

Čas strávený v koupelně plné páry pomůže uvolnit a vyčistit hlen v nose a krku. Uvolnění od tlaku v dutinách může také přinést napařování dutin teplou vodou.

Přiložte teplou, vlhkou žínku na obličej

To může být uklidňující lék na bolest hlavy z vedlejších dutin. Inhalace přes vlhký hadřík je rychlý způsob, jak vrátit vlhkost do nosu a krku. Teplo pomůže zmírnit bolest a tlak.

Pomůže i fyziologický nosní sprej nebo výplach slanou vodou

Solný sprej může velmi efektivně odstranit hlen a alergeny z nosu a dutin. Hledejte spreje, které obsahují pouze chlorid sodný, a ujistěte se, že při zavlažování používáte sterilní nebo destilovanou vodu.

Netlumte kašel

Ano, může být lákavé použít léky na potlačení, když trpíte otravným kašlem plným hlenu. Kašel je však způsob, jak se tělo snaží udržet hleny a sekrety z plic a krku. Sirupy proti kašli používejte střídmě, pokud vůbec.

Sponzorováno

A jak se s hlenem perete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva