Menstruace při kojení – proč se objevuje? 4.73/5 (11)

Sponzorováno

Je známo, že kojení oddaluje menstruaci. To může být vítanou výhodou pro matky, které si přejí oddálit menstruaci i na déle než devět měsíců. Zatímco některé ženy nedostávají menstruaci během měsíců, kdy kojí, jiné mají menstruaci nepravidelně. V jistém smyslu to může být ještě více frustrující než klasická, plánovaná menstruace.

Zajímá vás, proč se zdá, že se zdá, že kojení menstruaci zastavuje?

Hormony a kojení

Když se vaše dítě narodí, jste již přirozeně vybavena všemi živinami potřebnými pro krmení dítěte. Pokud nemůžete kojit, lékař vás k tomu pravděpodobně bude povzbuzovat. Kojení je často považováno za nejlepší, nejbezpečnější a nejzdravější formu výživy pro novorozence.

I když by se mohlo zdát, že mateřské mléko se jednoduše objeví, když se vaše dítě narodí, jde zde o mnohem více. Stejně jako hormony pomohly podpořit vaše těhotenství, jsou také zodpovědné za kojení. Prolaktin je primární hormon zodpovědný za produkci mateřského mléka. Produkuje ho hypofýza, která se nachází v mozku.

Co zastavuje menstruaci?

A prolaktin také zabraňuje menstruaci. Kojení udržuje tyto hladiny hormonů na vysoké úrovni, takže čím déle budete kojit, tím větší je pravděpodobnost, že zažijete jen lehké menstruační období nebo dokonce nebudete mít vůbec žádnou menstruaci. A když pak odstavíte své dítě od mateřského mléka, menstruace se pravděpodobně vrátí relativně rychle.

Vaše dítě bude během prvních měsíců svého života pít nejvíce mateřského mléka. Jelikož vaše dítě potřebuje méně mléka a začne také jíst tuhou stravu, hypofýza vycítí tuto změnu v krmení a produkuje méně prolaktinu. Jak se hladiny prolaktinu zpomalují, možná zjistíte, že se váš cyklus pomalu vrací, a to navzdory skutečnosti, že technicky stále kojíte.

Změny v krmení

Pokud během kojení dostanete menstruaci, můžete si všimnout i dalších neočekávaných změn. Možná například zjistíte, že vaše dítě nemá o krmení tak velký zájem a během menstruace bude ve skutečnosti jíst méně. Předpokládá se, že to souvisí se změnami chuti v mléce.

Nebo může být situace opačná. Vzhledem k tomu, že prolaktin řídí produkci mléka, nemusíte dítěti během menstruace nabídnout tolik mléka. Potom by vaše dítě mohlo chtít krmit častěji.

Kdy se váš cyklus normalizuje?

Obecně neexistuje žádná konkrétní stanovená časová osa pro návrat normální menstruace, protože každá žena je jiná. Je pravděpodobné, že pokud jste před těhotenstvím měla docela pravidelnou menstruace, měla by se vaše menstruace vrátit a normalizovat rychle i po ukončení kojení.

Podle odborníků, je časový rámec pro normalizaci menstruaci kdekoli od šesti měsíců do dvou let.

Je také důležité si uvědomit, že nedostatek menstruace nemusí nutně znamenat nedostatek ovulace. Některé ženy předpokládají, že během kojení nemohou otěhotnět, pokud nemají pravidelnou menstruaci. To je také hlavní přispěvatel překvapivých těhotenství u kojících matek.

Není zcela nemožné při kojení otěhotnět. Pamatujte, že prolaktin je zodpovědný za produkci mléka i podporu těhotenství. Pro tělo může být obtížné podporovat obě současně. Pokud chcete v tuto chvíli otěhotnět, poraďte se s lékařem o vašich možnostech.

Když nepravidelná menstruace znamená něco jiného

Nepravidelný cyklus ve skutečnosti znamená, že váš cyklus je buď kratší, nebo delší než obvyklých 28 dní. Pokud kojíte, je pravděpodobné, že nepravidelná menstruace s tím souvisí.

Existuje však mnoho dalších věcí, které mohou ovlivnit pravidelný menstruační cyklus, i když kojíte. Než začnete předpokládat, že kojení je příčinou opožděných nebo sporadických menstruačních období, měli byste zvážit další příznaky, jako je špinění, těžší než normální krvácení nebo zdlouhavé cykly.

Sponzorováno

Kojení, když máte menstruaci, je naprosto bezpečné. Není to škodlivé pro vás ani pro vaše dítě.

Zvažte možnost porady s lékařem o nepravidelné menstruaci, i když kojíte. Zřejmě bude chtít vyloučit další příčiny, například:

Určitě budete muset okamžitě zavolat lékaře, pokud pociťujete silnou bolest nebo máte silné špinění mezi menstruacemi.

Menstruace a vaše dítě

Návrat menstruace nemusí mít žádný vliv na vaše dítě nebo na zásoby mléka (ale může). Někteří kojenci i nadále kojí dobře a bez problémů. Na druhé straně se některým kojencům nebude líbit chuť mateřského mléka nebo pokles množství mateřského mléka, ke kterému může dojít, když se menstruace vrátí. Vaše dítě může:

  • Více plakat – stane se úzkostlivým
  • Kojit více / déle kvůli nižšímu přísunu mléka
  • Kojit méně, protože je méně mateřského mléka a chutná jinak

Tyto změny v chování vašeho dítěte by měly trvat jen několik dní. Poté by se vaše dítě mělo dostat zpět do pravidelného kojení. Pokud během několika dní nezaznamenáte žádné zlepšení, měli byste se poradit se svým lékařem.

Co si odnést za informace?

Kojení může ovlivnit vaši menstruaci a vaše menstruace může ovlivnit kojení, mateřské mléko a vaše dítě.

Vaše mateřské mléko je pro vaše dítě i přes menstruaci stále zdravé a výživné. Změny hormonů ve dnech, které vedly k menstruaci, však mohou na několik dní ovlivnit vaše mateřské mléko a kojení dítěte. Je také možné, že návrat menstruace může způsobit citlivost bradavek, pokles zásob mateřského mléka a změnu chuti mateřského mléka.

Výzkum například ukazuje, že složení mateřského mléka se mění kolem ovulace (uprostřed cyklu). Hladiny sodíku a chloridů v mléce stoupají, zatímco laktóza (mléčný cukr) a draslík klesají. Mateřské mléko se tak během této doby stane slanější a méně sladké. T mže dítěti vadit.

Ačkoli určité zdravotní stavy mohou způsobit nepravidelnou menstruaci, hormonální změny jsou nejčastější příčinou, když kojíte. Jakmile pomalu přestáváte kojit, zejména po prvním roce, kdy vaše dítě získává více výživy z jídla, se vaše menstruace začne znovu normalizovat.

Sponzorováno

Pokud nekojíte, měli byste mít hned znovu normální cykly. Další období můžete dostat dokonce už čtyři týdny po porodu. Zavolejte svého lékaře, pokud zaznamenáte nepravidelnou menstruaci, přestože nekojíte.

Co si dále o menstruaci u nás přečíst?

Zdroj článku a studie a toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva