Sponzorováno

Esenciální olej z modřínu (Larix decidua) – účinky, vlastnosti a kontraindikace 4.85/5 (13)

Larix decidua

Larix decidua

Popis esenciálního oleje z modřínu (Larix decidua)

Modřín je opadavý jehličnan. Jeho domovem je Evropa, roste hlavně v Alpách a Karpatech, jižní Litvě, ale pěstuje se i v Kanadě a severovýchodní Americe. Roste ve středních nadmořských výškách anebo vysoko v horách, k tomu, aby dosáhl průměrné výšky 4 m potřebuje okolo 20. let růstu.

Může dorůst až do 25 m, jiné druhy do 60 m. Modřín je jedním z jehličnanů, z nichž se získává olej terpentýn, který se používá v kosmetice a léčitelství. Používá se v potravinářství, vyrábí se z něho arabská guma.

Esenciální olej se destiluje z jehličí. Zlepšuje vykašlávání, odhleňuje, otevírá dýchací cesty při nachlazení. Působí jako diuretikum a potopudný prostředek. Napomáhá posilovat imunitní systém. Podporuje hubnutí a eliminuje otoky těla. Je výborný při zánětech urogenitálního traktu a proti parazitům. Zlepšuje činnost krevního oběhu a zdraví vylučovacího systému.

Prohřívá, je analgetický a vhodný proti bolestem pohybového aparátu. Uvolňuje svaly. Pomáhá obnovit pohyblivost kloubů. Z modřínu se také vyrábí probiotika a doplňky onkologické léčby.

Botanický název: Larix decidua
Čeleď: Pineceae (borovicovité)
Destilovaná část rostliny: listy
Země původu: Evropa, USA
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace jehličí.

Sponzorováno

Obsah účinných látek v tomto oleji

Monoterpeny: alfa-pinen (25-40%) delta-3-karen (20-25%) beta-pinen (13%) kafr (6%) limonen, estery: bornyl acetát (10-15%), monoterpenoly: alfa-terpineol. Menší zastoupení seskviterpenů

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z modřínu (Larix decidua)

 • tonikum dýchacího systému
 • tonikum močového traktu
 • analgetikum
 • uvolňuje svaly

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina, jemně žlutá nebo žlutozelená.

Aroma: Modřín má lehké, jasné, zelené, dřevité, pryskyřičné aroma
Vhodný při: Sezónních onemocněních, bolestech svalů a kloubů, při potížích močového traktu.

Kontraindikace esenciálního oleje z modřínu (Larix decidua)

Není vhodný pro kojící, malé děti do šesti let věku. Pro použití u těch, kteří trpí bronchitidou a astmatem i u těhotných od ukončeného třetího měsíce je nutná konzultace s aromaterapeutem nebo lékařem. Nesmí se užívat vnitřně, vždy se musí míchat v nosném oleji, alergici musí před aplikací provést test kožní snášenlivosti.

Trvanlivost éterického oleje je díky přítomnosti monoterpenů omezena na 5 let při správném skladování. Vlastnosti éterického oleje se za tuto dobu mohou měnit. Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně, u dětí 15 minut.

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě přečíst o aromaterapeutických olejích

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva