Sponzorováno

Nepravidelná menstruace (oligomenorea) – jak na ni? Pomohou bylinky i léky 4.8/5 (10)

Normální délka menstruačního cyklu ženy je 28 dní, ale u jednotlivých žen se tato dálka liší. Nepravidelná menstruace je to, když je délka cyklu delší než 35 dnů nebo pokud se doba trvání menstruace u ženy liší.

Období neboli menstruace je část menstruačního cyklu, při kterém se vylučuje endometrium, což je výstelka dělohy. To se jeví jako krvácení z dělohy, které se uvolňuje pochvou. Menstruace obvykle začíná během puberty, ve věku 10 až 16 let, a pokračuje až do menopauzy, kdy je ženě 45 až 55 let.

Nepravidelná menstruace, nazývané také oligomenorea, může nastat, pokud dojde ke změně metody antikoncepce, nerovnováze hormonů, hormonálním změnám v době menopauzy a může nastat i díky velmi intenzivnímu cvičení.

Léčba nepravidelné menstruace během puberty a kolem menopauzy není obvykle nutná, ale pokud k nepravidelné menstruaci dojde během reprodukčních let ženy, může být nutná i pomoc lékaře.

Příčiny nepravidelné menstruace

Řada faktorů zvyšuje pravděpodobnost nepravidelné menstruace. Většina se týká produkce hormonů. Dva hormony, které ovlivňují menstruaci, jsou estrogen a progesteron. Jedná se o hormony, které regulují cyklus.

Hormonální vlivy a nepravidelná menstruace

Změny životních cyklů, které ovlivňují hormonální rovnováhu, jsou: puberta, menopauza, těhotenství, porod a kojení.

Během puberty prochází tělo významnými změnami. Může trvat několik let, než se estrogen a progesteron vyrovnají, a v tuto chvíli je nepravidelná menstruace celkem běžná.

Před menopauzou mají ženy často nepravidelnou menstruaci a množství vyloučené krve se může lišit. K menopauze dochází, když uplynulo 12 měsíců od posledního menstruačního období ženy. Po menopauze již žena nebude mít menstruaci.

Během těhotenství přestává menstruace a většina žen nemá menstruaci, dokud neukončí období kojení.

Antikoncepční přípravky mohou také způsobit nepravidelné krvácení. Nitroděložní tělísko může způsobit silné krvácení, zatímco antikoncepční pilulky mohou způsobit špinění mezi jednotlivými obdobími.

Když žena poprvé použije antikoncepční pilulku, může se u ní objevit malé krvácení, které je obvykle kratší a lehčí než obvykle. Obvykle zmizí po několika měsících.

Mezi další změny spojené s nepravidelnou menstruací ženy patří:

  • extrémní úbytek hmotnosti
  • extrémní přibývání na váze
  • emoční stres
  • poruchy příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie
  • vytrvalostní (a intenzivní) cvičení, například maratonský běh.

S nepravidelnou menstruací souvisí také řada poruch.

Příznaky nepravidelné menstruace

Menstruační cyklus trvá přibližně 28 dní, ale může se u každé ženy mírně lišit – od 24 dnů do 35 dnů, v závislosti na jednotlivci.

Většina žen má každý rok 11 až 13 menstruací. Krvácení obvykle trvá přibližně 5 dní, ale i to se může lišit, od 2 do 7 dnů. Když menstruace poprvé začíná, může trvat až 2 roky, než se vytvoří pravidelný cyklus. Po pubertě je menstruace u většiny žen pravidelná. Doba mezi jednotlivými obdobími je podobná.

U některých žen se však doba mezi obdobími a množství prolité krve značně liší. Toto se nazývá nepravidelná menstruace.

Hlavním příznakem nepravidelné menstruace je, když je cyklus delší než 35 dnů, nebo pokud má různou délku.

Pokud dojde ke změnám v průtoku krve nebo pokud se objeví sraženiny o průměru větším než 2,5 centimetru, považuje se to také za nepravidelnost.

Možné komplikace a zdravotní problémy, které vedou k nepravidelné menstruaci

Nepravidelná menstruace může někdy znamenat zdravotní problém a některé z nich mohou vést k dalším problémům, jako jsou problémy s plodností. Pojďme s na ně podívat.

Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je stav, při kterém se ve vaječnících vyvíjí řada malých vaků naplněných tekutinou známých jako cysty.

Žena s PCOS nemá ovulaci a nevydává vajíčko každý měsíc. Mezi příznaky patří právě nepravidelná nebo vůbec žádná menstruace, obezita, akné a nadměrný růst vlasů.

Ženy s PCOS mají neobvykle vysokou hladinu mužského pohlavního hormonu, androgenu nebo testosteronu.

Podle různých studií postihuje PCOS mezi 10-20 procenty žen v reprodukčním věku. I dívkám mladším 11 let byla diagnostikována PCOS.

Poruchy štítné žlázy

I nějaká porucha štítné žlázy může způsobit nepravidelnou menstruaci. Štítná žláza produkuje hormony, které ovlivňují metabolismus těla.

Rakovina děložního čípku nebo dělohy

Rakovina děložního čípku nebo dělohy nebo rakovina dělohy mohou ve vzácných případech způsobit krvácení mezi menstruacemi nebo během pohlavního styku.

Endometrióza

Endometrióza je stav, kdy buňky, které se běžně nacházejí uvnitř dělohy, nazývané buňky endometria, rostou mimo ni. Jinými slovy, výstelka vnitřku dělohy se nachází mimo ni.

Endometriální buňky jsou buňky, které se vylučují každý měsíc během menstruace, takže endometrióza s největší pravděpodobností postihuje ženy během jejich plodného věku.

Buněčný růst podílející se na endometrióze není rakovinový. Nemusí existovat žádné příznaky, ale může to být bolestivý problém a vést k dalším problémům. Pokud se uvolněná krev zasekne v okolní tkáni, může ji poškodit a způsobit silnou bolest, nepravidelnou menstruaci a i neplodnost.

Pánevní zánětlivá nemoc

Pánevní zánětlivá nemoc je infekce ženského reprodukčního systému. U žen je to kromě AIDS nejčastější a nejzávažnější komplikace pohlavně přenosných infekcí. Pokud je pánevní zánětlivá nemoc detekována včas, může být léčena antibiotiky, ale pokud se rozšíří, může poškodit vejcovody a dělohu, což vede k chronické nebo dlouhodobé bolesti. Existuje mnoho příznaků, a to včetně krvácení mezi obdobími a po sexu.

Bylinky a domácí prostředky na nepravidelnou menstruaci

Udržování zdravého životního stylu může pomoci snížit riziko některých příčin nepravidelné menstruace. Jako například:

  • Pravidelné cvičení pro udržení zdravé hmotnosti
  • snížení stresu
  • zdravá a vyvážená strava

Některé bylinky a bylinné léky, jako je Ploštičník hroznatý (black cohosh), Drmek obecný, kořen lékořice a kurkuma, údajně pomáhají, ale výzkum nepotvrdil jejich účinnost. Je lepší si nejprve promluvit s lékařem.

Léčba nepravidelné menstruace

Léčba nepravidelné menstruace bude v případě potřeby záviset na příčině.

Puberta a menopauza: Nepravidelná menstruace, která se vyskytuje během puberty nebo když se žena blíží menopauze, obvykle léčbu nevyžadují.

Sponzorováno

Antikoncepce: Pokud je nepravidelné krvácení způsobeno antikoncepcí a trvá několik měsíců, měla by si žena promluvit se zdravotníkem o dalších možnostech. Obecně se dají vždy užívat jiné metody antikoncepce.

PCOS a obezita: V případech PCOS může vyřešení nadváhy nebo obezity přispět ke stabilizaci menstruace. Nižší hmotnost znamená, že tělo nemusí produkovat tolik inzulínu. To vede k nižší hladině testosteronu a lepší šanci na ovulaci.

Problémy se štítnou žlázou: Pravděpodobně bude předepsána léčba tohoto základního problému. To může znamenat užívání léků, léčbu radiojódem nebo chirurgický zákrok.

Stres a poruchy příjmu potravy: Psychologická terapie může pomoci, pokud emoční stres, porucha příjmu potravy nebo náhlá ztráta hmotnosti způsobily nepravidelné období. To může zahrnovat relaxační techniky, zvládání stresu a rozhovory s terapeutem.

Léky

Lékař může předepsat metformin, perorální lék snižující inzulin na cukrovku typu 2, který může pomoci zajistit ovulaci a pravidelné období. Může pomoci nízkodávková antikoncepční pilulka obsahující kombinaci estrogenu a progesteronu. To sníží produkci androgenu a pomůže napravit abnormální krvácení.

Alternativně je pravděpodobné, že období budete regulovat užíváním progesteronu po dobu 10 až 14 dnů každý měsíc.

Nepravidelná menstruace a těhotenství

Nepravidelná menstruace může naznačovat problém s plodností, ale není tomu tak vždy. Může dojít k ovulaci, i když je menstruace nepravidelná.

Zde je několik věcí, které můžete udělat pro sledování ovulace:

  • Označte si v kalendáři období menstruace a hledejte vzory.
  • Zkontrolujte změny v cervikálním hlenu. S přiblížením ovulace bude hlen hojnější, kluzký, čistý a pružný.
  • Měřte si bazální teplotu každý den a všimněte si, kdy se zvýší. To může naznačovat, že dochází k ovulaci.

Pokud jsou nepravidelné menstruace spojeny s problémy s plodností, pomohou tyto záznamy lékaři dosáhnout diagnózy.

Každý, kdo má obavy z nepravidelné menstruace, by měl vyhledat lékařskou pomoc.

Ženy s nepravidelnými menstruačními cykly mohou mít vyšší riziko úmrtí před 70. rokem života

Ženy, které mají vždy nepravidelné menstruační cykly nebo cykly trvající déle než 40 dní, mohou mít větší riziko úmrtí před 70. rokem ve srovnání se ženami s velmi pravidelnými cykly, tvrdí nová studie vědců z Harvardu. Zjistili, že ve věku 29-46 let byla pravděpodobnost předčasného úmrtí u žen s dlouhými nebo nepravidelnými cykly o 39% vyšší.

V článku vědci zdůraznili, že nepravidelná menstruace je symptom, nikoli diagnóza. Může to znamenat syndrom polycystických vaječníků nebo jiný problémový zdravotní stav. Ženy by si měly promluvit se svým lékařem, pokud mají obavy o své menstruační cykly.

Alternativní léčebné metody pro vyřešení nepravidelné menstruace

Léčba vždy závisí na zjištění, co způsobuje vaši nepravidelnou menstruaci, ale existují způsoby, které můžete vyzkoušet doma, aby se váš cyklus vrátil na správnou cestu.

1. Cvičte jógu

Ukázalo se, že jóga je účinnou léčbou různých menstruačních problémů. Studie z roku 2013 se 126 účastníky zjistila, že 35 až 40 minut jógy, 5 dní v týdnu po dobu 6 měsíců, snížilo hladinu hormonů souvisejících s nepravidelnou menstruací.

Bylo také prokázáno, že jóga snižuje menstruační bolesti a emoční příznaky spojené s menstruací, jako jsou deprese a úzkost, a zlepšuje kvalitu života žen s primární dysmenoreou. Ženy s primární dysmenoreou pociťují extrémní bolesti před a během menstruace.

2. Udržujte si zdravou váhu

Změny vaší hmotnosti mohou ovlivnit vaše menstruace. Máte-li nadváhu nebo obezitu, může vám hubnutí pomoci regulovat menstruaci. Alternativně může extrémní úbytek hmotnosti nebo podváha způsobit nepravidelnou menstruaci. Proto je důležité udržovat zdravou váhu.

3. Cvičte pravidelně

Cvičení má mnoho zdravotních výhod, které vám mohou pomoci. Pomůže vám dosáhnout nebo udržet si zdravou váhu a běžně se doporučuje jako součást léčebného plánu pro syndrom polycystických vaječníků (PCOS). PCOS může způsobit menstruační nepravidelnost.

4. Zkuste zázvor

Zázvor se používá jako domácí lék na léčbu nepravidelných menstruací, ale neexistují žádné vědecké důkazy, které by prokázaly, že funguje. Zdá se ale, že zázvor má další výhody spojené s menstruací.

Výsledky jedné studie na 92 ženách s těžkým menstruačním krvácením ukázaly, že denní doplňky zázvoru mohou pomoci snížit množství krve ztracené během menstruace. Jednalo se o malou studii, která se zabývala pouze dívkami středního školního věku, a proto je zapotřebí dalšího výzkumu. Ukázalo se, že užívání 750 až 2 000 mg zázvorového prášku během prvních 3 nebo 4 dnů menstruace je účinnou léčbou bolestivých období.

5. Přidejte trochu skořice

Skořice se jeví jako prospěšná pro různé menstruační problémy. Studie z roku 2014 zjistila, že skořice pomohla regulovat menstruační cykly a byla účinnou možností léčby pro ženy s PCOS, ačkoli studie byla omezena malým počtem účastníků.

Bylo také prokázáno, že významně snižuje menstruační bolesti a krvácení a zmírňuje nevolnost a zvracení spojené s primární dysmenoreou.

6. Jezte ananas

Ananas je populární domácí lék na menstruační potíže. Obsahuje bromelain, enzym, o kterém se tvrdí, že zjemňuje výstelku dělohy a reguluje vaše menstruace, i když to nebylo prokázáno.

Bromelain může mít protizánětlivé a úlevu od bolesti vlastnosti, ačkoli neexistují žádné skutečné důkazy podporující jeho účinnost při zmírňování menstruačních křečí a bolestí hlavy.

Konzumace ananasu vám pomůže získat doporučené denní dávky různých vitamínů, což je také plus.

A co vy? Řešila jste nepravidelnou menstruaci? Budeme rádi za popis vašich zkušeností v komentářích pod článkem.

A co si ještě o menstruaci přečíst?

VIDEO: Jak obnovit ženské hormonální zdraví v 10 krocích

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o nepravidelné menstruaci

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva