Sponzorováno

Vitamín C prý může způsobit potrat – je to pravda? 4.69/5 (16)

Přemýšlíte nad vitamínem C jako nad metodou potratu? Ne, nezkoušejte to.

Přemýšlíte nad vitamínem C jako nad metodou potratu? Ne, nezkoušejte to.

Pokud jste hledali způsoby, jak zvládnout neplánované těhotenství, pravděpodobně jste narazili na techniku potratu pomocí ​​vitamínu C. Je to prý domácí technika potratu, která se uvádí v některých zdrojích na internetu. Prý braní velkých dávek vitamínu C po dobu několika dní v řadě, může způsobit potrat.

Zní to jako snadné řešení, protože tento vitamin je snadno dostupný ve většině obchodů a lékáren. Je na to ale něco pravdy?

některé zdroje uvádí, že pokud jde o domácí způsoby potratu, tak je vitamin C jednou z nejbezpečnějších možností. Je to však pouze proto, že vám nic nedělá, nic nezpůsobí – neexistuje důkaz, že by kdy způsobil potrat. Zamysleme se. Těhotné ženy pravidelně užívají vitamin C bez jakýchkoli nepříznivých následků.

Čtěte dále a dozvíte se více o tom, kde tento drb mohl vzniknout, o rizicích s ním spojených a o vašich možnostech bezpečného a účinného potratu.

Vitamín C na potrat? Ne, není to nijak doloženo

Neexistují žádné věrohodné vědecké informace, které by naznačovaly, že vitamin C má jakýkoli účinek na těhotenství, implantaci nebo menstruaci.

Tvrzení, že velké dávky vitamínu C mohou způsobit potrat, pravděpodobně pocházelo z chybně přeloženého článku v ruském časopise ze 60. let. Článek dokumentoval hrstku případů, ve kterých extrémní dávky vitamínu C vedly k potratu. Od té doby se to však v jiných studiích nepotvrdilo. Schopnost několikrát opakovat prvotní zjištění je charakteristickým znakem kvalitního vědeckého výzkumu.

Studie z sedmdesátých let v ruském vědeckém časopise, která je považovaná za první a jedinou skutečnou studii vitaminu C jako metody potratu, dospěla k závěru, že vysoká hladina vitaminu C stimulovala uvolňování estrogenu, což vyvolalo potrat, ale nemělo žádné škodlivé vedlejší účinky.

Věřte však, že existuje spousta hororových příběhů od žen, které vyzkoušely takové techniky s devastujícími účinky, včetně neúplných potratů vyžadujících naléhavou lékařskou péči. Tak na to pozor.

Při přezkumu existujících studií z roku 2016 bylo navíc zjištěno, že užívání vitaminu C nemělo žádný vliv na riziko, že se spontánně potratí.

Je to také potenciálně riskantní pro vaše zdraví

Vitamin C je relativně neškodný, a to i ve velkých dávkách. Některá holistická wellness centra dokonce nabízejí intravenózní zavedení vitamínu C (tedy do žíly). Vezmeme-li příliš mnoho vitamínu C, budete mít maximálně průjem a bolesti žaludku.

V lékařské komunitě se také diskutuje, že by to mohlo zvýšit riziko ledvinových kamenů. Obecně lze říci, že při užívání doplňků vitamínu C je asi nejlepší nepřekročit dávku 2 000 miligramů denně.

Potraty se snáze dělají dříve v těhotenství. Pokud budete čekat příliš dlouho nebo se nejprve pokusíte o neúčinné domácí metody, místní zákony vám mohou dokonce zabránit v potratu, když se jedná už o pozdější těhotenství.

Provedení potratu dříve než později má několik výhod, například:

  • snížené riziko komplikací
  • kratší doba, jež je potřebná na celý postup
  • nižší náklady
  • lepší přístup díky zákonům upravujícím, kdy lze potrat provést

Máte jiné možnosti, než riskovat potrat doma

Pokud jste se rozhodli, že potrat je pro vás (z jakéhokoliv důvodu) vhodný, existují alternativy. I když žijete v oblasti s přísnými zákony o potratech, máte možnosti, které jsou bezpečnější, než neověřené internetové rady na domácí potrat.

Existují dva hlavní typy potratů:

  • Potratová pilulka. Potratová pilulka je o užívání perorálních léků, nebo rozpuštění léků (látek) v pochvě.
  • Chirurgický potrat. Chirurgický potrat je lékařský postup zahrnující „vysání“ plodu. Tento typ potratu se provádí ve zdravotnickém zařízení a obvykle můžete jít domů hned po zákroku, pokud přivedete někoho, kdo by vás odvezl domů.

Současná medicína v České republice provádí ukončení těhotenství jak chirurgickým způsobem, tak farmakologickým způsobem, které je od roku 2014 dostupné i ženám v České republice. Provedení zákroku ukončení těhotenství přináleží vždy výhradně lékaři!

Sponzorováno

Potratová pilulka – Farmakologické ukončení těhotenství do 7. týdne těhotenství

Můžete si zvolit tuto metodu potratu. Léky dostanete na předpis od lékaře. Při zvažování vašich možností mějte na paměti, že tyto lékařské potraty se doporučují pouze v případě, že jste těhotná do 8 týdnů nebo méně.

Jedná se o alternativní, šetrnější a bezpečnější metodu, která je již více jak 20 let přístupná ženám ve vyspělých evropských státech. Celkem je tato metoda využívána ve 25 státech Evropy, v USA i Kanadě a je volbou číslo jedna v 80% všech interrupcí prováděných v těchto státech.

Lékařské potraty se obvykle dělají pomocí dvou léků – jsou to mifepriston a misoprostol. Existuje několik přístupů k používání léků. Některé jsou o braní dvou perorálních pilulek, zatímco jiné potupy jsou o tom, že si vezmete jednu pilulku orálně a druhou rozpustíte v pochvě.

Pokud jste těhotná déle než 8 týdnů, lékařský potrat pravděpodobně nebude účinný. Také to zvyšuje riziko neúplného potratu. Místo toho budete potřebovat chirurgický potrat.

Průběh farmakologického ukončení těhotenství lze ve většině případů přirovnat k silnějšímu krvácení při menstruaci. Za dobu 20 let nebyl zaznamenán žádný případ, kdy by pacientka vykrvácela.

Chirurgický potrat

Chirurgický výkon je spojen s rizikem možných komplikací. Jestliže je třeba chirurgicky zasahovat, je nezbytné si uvědomit, že gynekolog pracuje s relativně ostrými nástroji ve velmi malém prostoru, čímž se zvyšuje riziko poranění. Tato poranění pak mohou mít za následek tvorbu srůstů v děloze a následně mohou způsobit neplodnost.

Existuje několik způsobů, jak provést chirurgický potrat:

  • Vakuová aspirace. Provádí se ambulantně (tzv. jednodenní chirurgie) v celkové anestezii v období do konce 8. týdne těhotenství. Poté, co vám podá lokální anestetikum nebo léky proti bolesti, použije doktor dilatátory k otevření děložního čípku. Vloží trubičku do děložního hrdla a do dělohy. Tato trubice je připojena k sacímu zařízení, které „vyprázdní“ vaši dělohu. Do 8. týdne těhotenství je tedy ukončení těhotenství provedeno odsátím obsahu dutiny děložní, čímž je odstraněno embryo
  • Klasická interrupce (neboli kyretáž). Při tomto výkonu gynekolog rozšíří děložní hrdlo a seškrabuje (odstraňuje) obsah dutiny děložní pomocí štíhlé kovové lžíce zvané kyreta. Výkon se provádí v narkóze a je nezbytná hospitalizace. Je třeba si uvědomit, že velikost plodu v 8. týdnu těhotenství je cca 15 mm, zatímco ve 12. týdnu je tato velikost už cca 90 mm. Tedy čím dříve se žena pro ukončení těhotenství rozhodne, tím šetrněji lze zákrok provést.

Potrat dle zákonů v České republice

V České republice je platná legislativa určující možnosti umělého ukončení těhotenství. Ukončení těhotenství je definováno zákonem č. 66/1986 Sb. o umělém přerušení těhotenství a prováděcí vyhláškou č. 75/1986 Sb. Samotný pojem „potrat“ je pak nově definován zákonem 372/2011 Sb. (§ 82) o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a vyhláškou č. 297/2012.

Na základě uvedených zákonů a vyhlášek lze uměle ukončit těhotenství do 12. týdne těhotenství, a to buď na žádost ženy bez udání důvodů (tento zákrok si žena hradí sama), anebo jedná-li se o zdravotní indikaci (tento zákrok je pak plně hrazen). Zákrok lze provést výlučně pouze na základě písemné žádosti ženy a neexistuje situace, kdy by bylo možné ženě ukončení těhotenství nařídit, a to ani v případech, kdy existuje zdravotní indikace.

Nepoužívejte vitamín C na potrat. Nefunguje to. Ruská studie byla slabá. Její autor vůbec nespecifikoval dávky kyseliny askorbové podávané ženám, a autor také vůbec neuvedl, jak ženy dostaly kyselinu askorbovou; tj. kapalinou, injekcí či tabletou. Vyberte si ověřené metody, které jsou bezpečné. Nejsme v zemi, kde by byl potrat nezákonný a museli byste se schovávat doma. Využijte legální cesty k potratu. Promluvte si o tom s vašim lékařem, třeba najdete jinou cestu.

Sponzorováno

Je to rozhodnutí, které vám změní celý život, tak na to pamatujte.

A co si ještě o vitamínu C přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva