Kurkuma je zdravá – jaké má účinky a na co v těle má vliv? 4.81/5 (16)

Sponzorováno

Jaké účinky na naše zdraví má kurkuma?

Jaké účinky na naše zdraví má kurkuma?

Chcete být zdraví? Je to pochopitelné, jelikož právě zdraví je tím nejdůležitějším, co v životě máme. Ideální je samozřejmě využívat k podpoře zdraví sílu přírody, která je vždy lepší, než různé druhy chemických a uměle vyrobených preparátů. Kromě tolik doporučovaného ovoce a zeleniny nelze zapomínat také na různé druhy koření. A o jaké jde konkrétně? Je to kurkuma. Podívejte se s námi na to, jaký blahodárný vliv má.

Když jde o charakteristiku daného koření, je rozhodně spojena s typickou zlatavou barvou. Kurkuma je základní složkou kari koření, kterému dává onu typickou barvu. Obecně je používána v orientálních kuchyních a dnes není probléme pořídit toto koření i u nás. A proč ho zařazovat do jídel? Účinky vás možná velmi výrazně překvapí.

Paměť

Máte obavy z toho, že se vám pomalu vytrácejí vzpomínky, nebo že vaše paměť nefunguje tak efektivně, jako tomu bylo v minulosti? Je třeba s tím něco dělat. Stejně tak je vhodné myslet na prevenci, jelikož v souvislosti se stářím může docházet k tomu, že bude paměť sloužit stále méně. Osvědčeným pomocníkem jak při prevenci, tak při konkrétním problému s pamětí je právě kurkuma. Samozřejmě je třeba říci, že zde mluvíme o pravidelné konzumaci. Pokud jí dosáhnete je možné paměť reálně zlepšit. Důvodem je hlavně to, že řada látek v tomto koření dokážou efektivně chránit mozek a tak eliminují různé nemoci, které s pamětí přímo souvisí.

Srdce

Jenom těžko hledat důležitější orgán v těle, než je právě srdce. Bohužel se jasně ukazuje, že problémy se srdcem jsou stále častější a trpí na ně stále více lidí. Je tedy pochopitelné, že i vy byste měli vědět, jak své srdce chránit. Vhodná je právě třeba kurkuma, která skutečně dokáže různé emoci srdce celkem zdárně eliminovat. Jaké to jsou? Příklade je:

 • Arytmie
 • Diabetická kardiomyopatie
 • Rizika spojená se selháním srdce

I tady samozřejmě mluvíme o tom, že kurkuma by měla být součástí stravy dlouhodobě a pravidelně. Jedině tak že dojít k tomu, že lidskému organismu opravdu náležitě prospěje.

Krev

Máme ji několik litrů a je zodpovědná hlavně za rozvod důležitých živin v lidské těle. Pokud s krví není něco v pořádku, může to mát mnohdy fatální následky. Když se podíváme na dvojici hlavních rizik, které s krví jasně souvisí, tak je to riziko špatného prokrvování a dále je to také riziko vzniku sraženin. Na obojí dnes samozřejmě existují různé léky. Lepší však je, když se místo léčby mysli na prevenci. S tou může pomoci právě kurkuma, která zajistí eliminaci sraženin a podpoří lepší prokrvování. Pozor však na to, zda netrpíte horší srážlivostí – v takovém případě kurkumu nedoporučujeme. To je v podstatě jediná situace, kdy může uškodit. Hlavně tedy při nadměrné konzumaci.

Cholesterol

Jeho zvýšená hladina trápí noho lidí v posledních letech stále více. Dokonce je možné říci, že se jedná o civilizační chorobu – tedy zdravotní problém, který souvisí se současným životním stylem. Mezi hlavní důvodu, proč hladina cholesterolu stoupá, patří konzumace tučných jídel, nadváha, obecně nezdravý životní styl.

Sponzorováno

Mluvíme samozřejmě o cholesterolu, který je možné označit jako špatný. Říká se mu LDL a čím více ho je v krvi, tím také hůře. A zde už může přijít na řadu právě kurkuma, která dokáže pomoci v tom, aby byla jeho hodnota efektivně snižována a tím bylo podporováno lidské zdraví.

Rakovina

Kurkumin v kurkumě opravdu dokáže pomoci bojovat proti různým druhům rakoviny. Je samozřejmé a jasné, že klasické metody léčby nenahradí. Může však zvýšit jejich účinnost, stejně jako může v případě rakoviny přinášet i potřebnou preventivní cestu. Nepůsobí sice komplexně, ale v některých studiích bylo jasně prokázáno, že umí řadu nádorových buněk blokovat tím, že zpomaluje jejich růst. A jelikož je to právě rakovina, která je v dnešní době velkým rizikem, je na místě, abyste byla obezřetná a v rámci prevence kurkumu do svého jídelníčku zařazovala.

Osteoartróza

Problém s pohybovým aparátem, který se už netýká jenom těch nejstarších generací, ale může se objevit u celé řady mladších lidí. Vliv na to má opět nekvalitní životní styl. I s tím dobrým ale nelze opomíjet příznaky stáří, které jsou prostě neúprosné. Osteoartróza tak může činnost pohybového aparátu výrazně narušit. Proto je vhodné proti této zdravotní komplikaci náležitě bojovat. A jak a s čím? Pomůže právě pravidelná konzumace kurkumy, díky které může dojít jak k omezení samotných bolestí, tak samozřejmě také ke zlepšení celkového stavu.

Do jakých jídel se kurkuma hodí?

Stačí se podívat na to, kde se nejvíce používá a bude vám to jasné. Jako zkušení kuchtíci jistě najdete řadu příležitostí, jak se dá používat. Základem je samozřejmě její použití jako koření do všech orientálních jídel. Ať už je váš domácí recept na takzvanou „Čínu“ jakýkoliv, nikdy nezapomeňte na kurkumu, nebo alespoň kari. Hodí se ale i jako základ marinády na kuřecí, popřípadě také na krůtí maso. Využít kurkumu můžete ale i ve chvíli, kdy vaříte rýži. Přidejte lžičku do hrnce s vodou. Nejenom, že uvařená rýže bude mít zajímavější žluto barvu, ale také budete mít jistotu, že dokáže absolvovat kromě barvy i všechny prospěšné látky, což povede k tomu, že je do svého těla dostanete i takto.

A co říci na závěr? Dejte si kurkumu. Je to zdravé koření. Používáte ho? Budeme rádi za komentáře.

Sponzorováno

A na závěr malý tip, který jsme našli: Zkuste kukrumové latte.

Co si dále o kurkumě můžete přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva