Sponzorováno

Andělika čínská (Angelica sinensis) neboli Dong quai – jaké má účinky na zdraví 4.73/5 (11)

Andělika čínská (Angelica sinensis)

Andělika čínská (Angelica sinensis)

Andělika čínská, neboli Dong quai, je rostlina, jejíž kořen se používá jako přírodní lék k léčbě několika stavů. Andělika čínská (Dong quai) má určité účinky podobné estrogenu a může ovlivnit další hormony v těle. Dong quai také obsahuje kumariny, které ji dávají v těle účinky na ředění krve. Jednotlivci by se měli před použitím této sloučeniny poradit se svým lékařem.

Andělika čínská (A. sinensis) se používá v tradiční čínské medicíně k různým účelům, včetně navození hormonální rovnováhy, podpory trávení a pro detoxikaci jater.

Angelica sinensis, také známá jako dong quai, je voňavá rostlina se shluky malých bílých květů. Květina patří do stejné botanické rodiny jako mrkev a celer. Lidé v Číně, Koreji a Japonsku suší kořen této bylinky pro léčebné účely. Dong quai se používá jako bylinný lék již více než 2000 let. Místní lidé kořen používají na:

  • budování zdraví krve
  • posílení nebo aktivaci krevního oběhu
  • léčí tím nedostatek krve
  • regulují imunitní systém
  • uleví od bolesti
  • pro uvolnění střev

Andělika čínská a její účinky – na co se používá?

Některé zdroje odkazují na to, že se Andělika čínská používá na tyto zdravotní problémy:

Srdeční choroby

Některé dřívější výzkumy naznačují, že injekční podání konkrétního produktu obsahujícího dong quai, ženšen a astragalus (injekce Yi-qi Huo-xue) intravenózně (IV) snižuje bolest na hrudi, zlepšuje funkci srdce a zvyšuje toleranci cvičení u lidí se srdečními chorobami.

Menopauzální příznaky

Účinek dong quai na příznaky menopauzy je nejasný. Ve studii hodnotící dong quai bylo zjištěno, že nemá žádný příznivý účinek na příznaky menopauzy. V některých studiích hodnotících produkty obsahující dong quai a další přísady však byly sníženy návaly horka u žen.

Migréna

Dřívější výzkumy naznačují, že užívání kombinace sóji, dong quai a black cohosh po dobu 24 týdnů snižuje migrény spojené s menstruací.

Vysoký krevní tlak

Je zde i vliv na tepny přenášející krev ze srdce do plic (plicní hypertenze). Dřívější výzkumy naznačují, že injekce 250 ml roztoku dong quai intravenózně (IV) po dobu až 10 dnů snižuje tlak a zlepšuje průtok krve u lidí s plicní hypertenzí.

Předčasná ejakulace

První výzkumy ukazují, že aplikace krému obsahujícího dong quai a další bylinky může zlepšit předčasnou ejakulaci u mužů.

Podpora zdravého krevního oběhu

Dostupné údaje o tom, jak vaše tělo absorbuje a vylučuje dong quai, naznačují, že dong quai může zlepšit krevní oběh a zmírnit bolest. Výzkum také zjistil, že extrakty vody a ethanolu z dong quai účinně snižují hromadění tuků. Přebytek tukové tkáně může zvýšit riziko vzniku cukrovky typu 2 a srdečních onemocnění.

Potenciální role v léčbě rakoviny

Výtažky z dong quai mají potenciál zastavit buněčný cyklus a způsobit buněčnou smrt v rakovinných buňkách. Výzkum naznačuje, že dong quai může potenciálně zabíjet rakovinné buňky – mozkové nádory, leukémii a rakovinu tlustého střeva. Jiné studie však poznamenávají, že neexistuje významný dopad na rakovinné buňky, zejména u lidí.

Studie z roku 2011 zjistila, že užívání dong quai může být účinné při snižování výskytu anémie – nízkého počtu červených krvinek – u lidí s rakovinou.

Uklidňuje menstruační křeče

Ženy, které kvůli menstruaci pociťují křeče v břiše, je mohou uklidnit právě díky dong quai. Ukázalo se, že ligustilid, který dong quai obsahuje, podporuje nespecifickou antispasmodickou aktivitu, zejména pro svaly dělohy. Dong quai může také pomoci regulovat váš menstruační cyklus, i když o tom existuje jen málo důkazů.

Studie z roku 2004 ukázala, že 39 procent žen, které užívaly koncentrovanou dávku dong quai dvakrát denně, uvádělo zlepšení bolesti břicha (takže nepotřebovaly léky proti bolesti) a normalizaci menstruačního cyklu. Většina (54 procent) si myslela, že bolest byla méně závažná, ale stále potřebovala léky proti bolesti, aby mohla provádět každodenní úkoly.

Sponzorováno

Téměř univerzální použití byliny znamená, že ji muži a ženy ji užívání z mnoha důvodů. Před užitím byliny se vždy poraďte se svým lékařem. Může způsobit nežádoucí účinky jiných léků, které užíváte.

Další účinky

A další účinky Anděliky čínské mají vliv na tyto problémy:

Jak Andělika čínská vlastně funguje?

Bylo prokázáno, že kořen Anděliky čínské (Dong quai) ovlivňuje estrogen a další hormony u zvířat. Není známo, zda se tyto stejné účinky vyskytují u lidí.

Možné vedlejší účinky

Andělika čínská (Dong quai) je bezpečnou bylinkou pro dospělé, pokud se užívá ústy a občas se nanáší na pokožku jako přísada do krému. Je zapotřebí více důkazů k určení její bezpečnosti po dlouhodobém nebo častém a opakovaném použití.

Dong quai může způsobit, že se pokožka stane mimořádně citlivou na slunce. To by vás mohlo vystavit většímu riziku rakoviny kůže. Venku noste po užití bylinku ochranu proti slunci, zvláště pokud máte světlou pokožku.

Užívání dong quai ve velkém množství po dlouhou dobu je potenciálně nebezpečné. Dong quai obsahuje chemikálie, které jsou považovány za látky způsobující rakovinu (karcinogeny).

Další informace a menší varování

Andělika čínská a těhotenství a kojení

Užívání dong quai ústy během těhotenství je pro dítě potenciálně nebezpečné. Zdá se, že Dong quai ovlivňuje svaly dělohy. Existuje také jedna zpráva spojující bylinnou kombinaci obsahující dong quai s vrozenými vadami dítěte. Bylinnou kombinaci matka užívala během prvních tří měsíců těhotenství. Nepoužívejte raději dong quai, pokud jste těhotná.

Není dostatek informací o bezpečnosti používání dong quai během kojení. Raději se této bylince v období vyhněte.

Poruchy krvácení

Dong quai může zpomalit srážení krve. Teoreticky může dong quai zvýšit riziko modřin a krvácení u lidí s poruchami krvácení.

Nemoci ve spojitosti s hormony

Zdravotní problémy citlivé na hormony, jako je rakovina prsu, rakovina dělohy, rakovina vaječníků, endometrióza nebo děložní myomy – zde Dong quai může působit jako estrogen. Pokud máte jakýkoli stav, který by se vystavením estrogenu mohl zhoršit, nepoužívejte dong quai.

Nedostatek proteinu S

Lidé s nedostatkem proteinu S mají zvýšené riziko tvorby krevních sraženin. Existují určité obavy, že dong quai může u těchto lidí zvýšit riziko tvorby sraženin, protože má některé účinky estrogenu. Nepoužívejte dong quai, pokud máte nedostatek proteinu S.

Chirurgie

Dong quai může zpomalit srážení krve. Mohlo by to zvýšit riziko krvácení během a po operaci. Přestaňte užívat dong quai nejméně 2 týdny před plánovanou operací.

Možné interakce s léky

Interakce anděliky čínské a warfarinu (Coumadin): Neužívejte tuto kombinaci. Warfarin (Coumadin) se používá ke zpomalení srážení krve. Dong quai může také zpomalit srážení krve. Užívání dong quai spolu s warfarinem (Coumadin) může zvýšit pravděpodobnost vzniku modřin a krvácení.

Dong quai může působit jako hormon estrogen. Když budete tuto bylinku užívat společně s jinými hormony, dong quai může zvýšit riziko nežádoucích účinků.

Léky, které zpomalují srážení krve (antikoagulancia / antiagregační léky). Při této kombinaci buďte opatrní. Poraďte se se svým lékařem.

Dávkování

Následující dávky byly studovány výzkumem:

Užívání ústy

Pro příznaky menopauzy: 15 žvýkacích tablet specifického kombinovaného přípravku obsahujícího dong quai a heřmánku (Climex) denně po dobu 12 týdnů. Kombinovaná receptura obsahující americký ženšen, černou rasci, dong quai, ostropestřec mariánský dvakrát denně po dobu 3 měsíců. 500 mg bylinného kombinovaného produktu obsahujícího kořen lopuchu, kořen lékořice, dong quai třikrát denně po dobu 3 měsíců.

Na pokožku

Sponzorováno

Pro časný orgasmus u mužů (předčasná ejakulace): byl připraven vícesložkový krémový přípravek obsahující kořen ženšenu, dong quai, Cistanches deserticola, aplikován na žalud penisu 1 hodinu před sexem a bezprostředně před sexem smyt.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva