Sponzorováno

Možné vedlejší účinky hormonální antikoncepce – co způsobuje? 4.53/5 (36)

Špatně zvolená hormonální antikoncepce mže způsobit jisté zdravotní problémy.

Špatně zvolená hormonální antikoncepce mže způsobit jisté zdravotní problémy.

Hormonální antikoncepce je spojena se skupinou žen, které na ni nedají dopustit, a poté se skupinou žen, které argumentují tím, že je pro vaše tělo dost možná tím nejhorším možným. Faktem ale je, že je využívaná celkem v hojné míře. Lékaři mohou předepsat několik druhů antikoncepce, které se liší hlavně tím, jak působí a vaše tělo. Někdy to může být skutečně negativně. Podívejte se společně s námi na to, za čím konkrétně může být hormonální antikoncepce podepsána a kdy je tedy ideální důvod ji měnit.

Komplikovaný průběh menstruace

Co se může objevit? Velmi často se jedná o celkem silné křeče, stejně jako může dojít i k tomu, že se objeví silné krvácení. Pokud je to právě váš problém, zkuste se dopátrat toho, zda to není právě tím jakou hormonální antikoncepci berete. Nejlepším postupem je informovat vašeho lékaře, který se pokusí najít lepší řešení. Dobré je vědět, že dané problémy mohou nastat jak ve chvíli, kdy s hormonální antikoncepcí začínáte, tak i kdykoliv později. Tedy kdy tablety již několik let berete.

Psychické problémy

Lidské tělo produkuje mnoho hormonů, které se starají třeba i o psychickou pohodu. Pokud dojde k tou, že je hormonální proces narušený, může to skutečně vést až k tomu, že budete mít psychické problémy. Když se podíváme na několik jasných příkladů, tak se jedná hlavně o tyto:

 • Výkyvy nálad
 • Deprese
 • Podrážděnost

Jestliže se podobné psychické problémy objevily i u vás, rozhodně se nebojte a informujte o nich svého lékaře. I zde je poměrně velká pravděpodobnost, že za to může právě hormonální antikoncepce. Lékař by vám měl v ideálním případě předepsat jinou. Pokud se vaše psychické stavy zlepší, je jasné, co bylo původem.

Chuť na sex

Antikoncepci berete proto, abyste se zcela pochopitelně vyhnula početí a abyste měla jistotu, že nebudete muset se svým partnerem volit jiné formy ochrany. Může se však stát, že v průběhu braní hormonální antikoncepce ztratíte celkově chuť na sex. Ani toto není nic zase až tak výjimečného. Je to poměrně časté. Proto i zde zamiřte k lékaři a vyložte mu své problémy. Buď dojde k tomu, že vám předepíše jiný přípravek, nebo vám doporučí se antikoncepci vyhnout zcela. V takovém případě je pochopitelné, že budete muset začít používat jinou formu ochrany. Třeba kondom, pesar nebo nitroděložní tělísko.

Problémy s chutěmi na jídlo

Nemusí být způsobeny jenom vaším životním stylem. Dojít může dokonce i k tomu, že vaše chutě naruší hormonální antikoncepce. A to jak v tom směru, že pociťujete časté nechutenství, nebo naopak pociťujete velké chutě na cokoliv, co doma najdete. Jestliže daný problém přetrvává delší dobu, nemusí to být jenom tím, že vašemu tělu chybí určité látky. Může to být spojeno také s tím, že problém dělají hormony, narušené právě antikoncepcí. I zde je třeba daný problém řešit. A jak nejlépe? Pochopitelně tím způsobem, že zkusíte antikoncepci jinou.

Sponzorováno

Opravdu silná únava

Pokud je toho na vás moc v práci, ale i doma, je hlavní původ vaší únavy celkem jasný. Co ale v případě, kdy dojde k tomu, že jste příliš unavená bez zjevné příčiny? V takovém případě může za vše třeba právě hormonální antikoncepce. Zde není dobré na něco čekat. Raději o tom informujte svého lékaře. I kdyby byl problém jinde, únava přicházející z ničeho nic není absolutně nic běžného. A právě naopak. Proto je třeba problém řešit.

Bolesti hlavy

Mohou souviset nejenom s běžným živote a zátěží, ale také s menstruací. Pokud vás čas od času bolí hlava, není to nic výjimečného. Když jsou dané stavy stále častější, a také dochází k tomu, že jsou bolesti i velmi silné, už je na místě začít se pídit po tom jaká je vlastně konkrétní příčina a proč vás hlava vlastně bolí. Jedním ze spouštěčů mohou být právě vaše hormony a to, že celková hormonální rovnováha je narušena. I toto je důvod zkusit antikoncepci vyměnit.

Bolesti prsou

Ta se občas objevuje během menstruace. To se jedná o stav, který je možné označit za celkem běžný. Pokud jsou bolesti přijatelné a pokud rychle odezní, není to žádným problémem. Pokud se ale objeví bolesti silné, a to i jindy než v době menstruace, už je dobré být na pozoru. Proč? Opět za to mohou hormony. I v tomto případě může být původce problémů právě vaše antikoncepce. Tyto typy bolestí je také vhodné konzultovat právě se svým lékařem.

Zhoršení vaší přirozené krásy, třeba akné nebo jiné problémy pleti

Pokud se vám zdá, že jsou vaše vlasy a vaše pleť horší než dříve, určitě za to mohou právě hormony. Nutno říci, že v tomto směru může mít hormonální antikoncepce dva protichůdné vlivy. První je spojený s tím, že se podepíše na zlepšení vaší krásy. Objevit se však může i situace opačná. Jednoduše řečeno se to podepíše na vaší přirozené kráse. I zde je na místě zkusit jiné tablety, které na vás budou mít efekt opačný – tedy pozitivní. Pokud by to nepomohlo, je namístě už jenom to, že budete o svou krásu dbát mnohem více, nebo se rozhodnete pro radikálnější řešení založené na tom, že hormonální antikoncepci jednoduše vynecháte a přestanete ji užívat.

Krevní sraženiny

Tvorba krevních sraženin je častým (a u žen poměrně známým) nežádoucím účinkem užívání antikoncepce. Dle studií a dat antikoncepce ztrojnásobuje riziko jejich vzniku. Pokud nemáte nějaké další zdravotní problémy nebo nějaké kardiovaskulární rizikové faktory, jako je třeba klasicky vysoký krevní tlak, cukrovka nebo pokud nekouříte, toto zvýšené riziko by nemělo být příliš vážné.

Jste se svou antikoncepcí spokojena? Nebo vás taky nějak zlobí? Nejdříve nám napište vaši zkušenost do komentářů a pak zajděte za svým gynekologem. Samozřejmě užívání hormonální antikoncepce by mělo být svobodným rozhodnutím každé ženy. Je potřeba ji dobře vybrat a pokud vám tyto pilulky způsobují nějaké potíže, zajděte si za lékařem a vše mu řekněte.

Sponzorováno

A co vy? Používáte hormonální antikoncepci? Budeme rádi za komentáře.

Co si ještě o antikoncepci přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Možné vedlejší účinky hormonální antikoncepce – co způsobuje?”

  1. Nina napsal:

   Dobrý den. Jaké mohou být u nehormonálního tělíska? Máte někdo zkušenost?

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva