RADA: Co je to kultivace sputa?« Zpět na seznam otázek

Zdravím. Byl jsem na vyšetření u lékaře a nyní si pročítám co mi napsal do výstupního papíru. Je tam "kultivace sputa". Co je to? Radim

Zeptal se na 19 května, 2024 13:57
1

Kultivace sputa je diagnostický test, který se používá k identifikaci mikroorganismů přítomných v hlenu (sputu) vykašlávaném z dýchacích cest. Tento test je obvykle prováděn u pacientů s příznaky infekce dýchacích cest, jako jsou kašel, hnisavé sputum nebo horečka.

Postup kultivace sputa obvykle zahrnuje následující kroky:

Získání vzorku sputa: Budete požádán, abyste vykašlal hlen do sterilní nádobky, která je poté předána laboratoři k analýze.

Příprava vzorku sputa: Laboratorní technik připraví vzorek sputa pro kultivaci tím, že ho rozloží na speciální médium, které podporuje růst mikroorganismů.

Inkubace: Petriho misky nebo jiné nádoby s kulturou jsou umístěny do inkubátoru, kde se udržuje vhodná teplota a vlhkost pro růst bakterií.

Identifikace mikroorganismů: Po několika dnech inkubace laboratorní technik vyhodnotí, jaké mikroorganismy rostou na kultivačním médiu. To pak pěkně umožňuje identifikaci patogenů, jako jsou bakterie, viry nebo plísně, které mohou být přítomny v sputu.

Citlivost na antibiotika: Pokud jsou přítomné bakterie, může být provedena citlivost na antibiotika, aby se určilo, která antibiotika jsou nejúčinnější při léčbě dané infekce.

Kultivace sputa je tedy hodně užitečný diagnostický nástroj pro identifikaci původců respiračních infekcí a umožňuje lékařům zvolit nejvhodnější léčbu pro konkrétní infekci.

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 19 května, 2024 13:59