Sponzorováno

7 nejčastějších příčin atopického ekzému 4.85/5 (13)

Nejčastější příčiny atopického ekzémuAtopický ekzém – nemoc pojmenoval a poprvé klinicky popsal v roce 1808 anglický lékař Robert Willan, slavný lékař, který se považuje za zakladatele dermatologie jako samostatného medicínského oboru.

Výraz „ekzém“ odvodil z řeckého slova „ekzeo“ označujícího něco, co proniká na povrch, v tomto případě na povrch kůže. Výraz „atopický“ odvodil z řeckého „atopos“, což znamená „podivný, neobvyklý“.

V tomto článku se podíváme na 7 nejčastějších příčin atopického ekzému.

1. Nesprávné složení rohovité vrstvy kůže

První příčinou je nesprávné složení rohovité vrstvy kůže, což je vnější vrstva, kde dochází k odlupování odumřelých buněk, které je dáno atypickou tvorbou kožních lipidů (tuků) a sníženým množstvím močoviny (urey) v kůži. Močovina je přirozený hydratační faktor, který na sebe váže vodu, a tím udržuje hydrataci. Atopická kůže obsahuje jen cca 30% urey v porovnání se zdravou pokožkou. V kožních lipidech pacienta s atopickým ekzémem chybí zejména omega-nenasycená mastná kyselina linolová.

Výsledkem tohoto sníženého obsahu obou substancí dochází k nadměrné ztrátě vody. Kůže je suchá, tenká, lehce zranitelná a umožňuje tak průnik různých alergenů včetně toxinů. Kožní bariéra tak přestává plnit svoji fyziologickou funkci obrany těla a dochází k nežádoucímu oboustrannému průniku látek. Z kůže ven uniká voda a z vnějšího prostředí dovnitř těla zase pronikají alergeny a toxiny patogenů množících se v ložiskách ekzému.

Vlivem suchosti kůže dochází ke svědění a škrábání dalším závažným způsobem prohlubuje a zhoršuje patologický proces. Nejzávažnějším patogenem (mikroorganismus schopen vyvolat onemocnění) je zlatý stafylokok, dále různé streptokoky, vzácněji i kvasinky.

Objevují se důkazy, že zánět u atopické dermatitidy je spojen s imunitně zprostředkovanými a dědičnými abnormalitami v kožní bariéře. Toto porušení bariéry způsobuje zvýšenou propustnost kůže a snižuje její antimikrobiální funkci.

2. Přehnaná imunitní odpověď těla (organizmu)

Další příčina je přehnaná imunitní odpověď organismu na určitý alergen. Určení tohoto alergenu je pak zásadní při zvládání průběhu nemoci.

Imunitní systém se vyvíjí v prvních šesti měsících života. Obecně existuje rovnováha dvou hlavních typů pomocných T lymfocytů (malé bílé krvinky), Th-1 a Th-2. U atopické dermatitidy často dochází k nerovnováze, daleko více Th-2 buněk a jejich přidružených chemických poslů (cytokinů). U některých dětí jsou také vysoké hladiny protilátek proti imunoglobulinu E (IgE) a eozinofilů (bílé krvinky spojené s alergií).

Cytokiny spojené s Th2 přispívají ke ztrátě funkce kožní bariéry:

  • Vlhkost se ztrácí z pokožky
  • Mohou do pokožky proniknout dráždivé látky (mýdlo, detergent, rozpouštědla, špína atd.)
  • Mohou do pokožky pronikat alergeny (pyly, antigeny roztočů, mikroby).

Velmi vzácně může být atopická dermatitida způsobena základní dědičnou imunodeficiencí, jako je Jobův syndrom. U tohoto onemocnění se dermatitida objevuje velmi brzy po narození a je komplikována těžkými infekcemi.

3. Naladění nervového systému (stres)

Ten způsobuje zvýšené svědění, citlivost a dráždivost kůže s ohledem na psychický stav jedince. Stres a nespokojenost vedou ke zvýšenému výskytu ložisek, k častějšímu škrábání a k celkovému zhoršení klinického obrazu. Odtud pochází anglosaské pojmenování onemocnění neurodermitida (neurodermitis).

  • Dospělí a děti jsou náchylní k exacerbaci ekzému v důsledku fyzického, duševního nebo sociálního stresu.
  • Stres může mít mnoho podob. Jakékoli jiné onemocnění včetně mírného nachlazení může způsobit vzplanutí ekzému.
  • Sociální stres, jako je stěhování do nové oblasti, změna školy, rodinný konflikt atd., může také ovlivnit ekzém.
  • Ekzém sám může být zdrojem stresu: je nepříjemný a může být velkým kosmetickým problémem. Velmi stresující mohou být také náklady na léky a pracovní volno pro pacienta a i pro rodiče.

4. Genetika

Jednoduše máte větší pravděpodobnost, že budete mít ekzém, pokud se ve vaší rodině vyskytla dermatitida. Máte také vyšší riziko, pokud máte v anamnéze astma, sennou rýmu a/nebo alergeny. Alergeny jsou látky jako pyl, chlupy domácích zvířat nebo potraviny, které vyvolávají alergickou reakci. Také může dojít ke změně ve vašich genech, které řídí protein, který pomáhá vašemu tělu udržovat zdravou pokožku. Bez normální hladiny tohoto proteinu nebude vaše pokožka zcela zdravá.

Sponzorováno

Hlavní dědičnou abnormalitou způsobující poruchu bariérové ​​funkce je exprese filaggrinu. Filaggriny jsou proteiny spojené s vlákny, které se vážou na keratinová vlákna v epidermálních buňkách. Gen pro filagrin (FLG) sídlí na chromozomu 1 (1q21.3). Tento gen byl poprvé identifikován jako gen zapojený do ichthyosis vulgaris. Abnormální filagrin je spojen s časným nástupem, těžkou a přetrvávající atopickou dermatitidou.

Mezi další proteiny, které jsou předmětem výzkumu u atopického ekzému, patří strukturní sloučeniny, jako je hornerin, cornulin, claudin 1/23 a ceramidy, enzymy, jako je kalikrein (proteáza) a serinové peptidázy.

5. Problémy ve vašem prostředí

Ve prostředí okolo pacienta může být obecně mnoho věcí, které mohou dráždit jeho pokožku. Některé příklady zahrnují vystavení tabákovému kouři, látkám znečišťujícím ovzduší, drsným mýdlům, tkaninám, jako je vlna a některým produktům na pokožku.

Nízká vlhkost (suchý vzduch) může způsobit vysušení a svědění pokožky. Teplo a vysoká vlhkost mohou způsobit pocení a to může svědění ještě zhoršit.

6. Mikrobiom

Funkce mikrobiálních složek kožní flóry se teprve nedávno staly předmětem zájmu výzkumníků atopické dermatitidy. Předpokládá se, že za charakteristickou distribuci aktivních lézí atopické dermatitidy mohou být zodpovědné různé organismy na různých místech těla – například ve vlhkých záhybech loktů a kolen.

Mikrobiom pravděpodobně přispívá k normálním a abnormálním zánětlivým reakcím v kůži. Vzplanutí atopické dermatitidy je doprovázeno proliferací Staphylococcus aureus na kůži lézí a snížením biodiverzity kožního mikrobiomu (tzv. dysbióza), s menším počtem kvasinek malassezia a cutibakterií, než je přítomno na normální kůži. Vědci uvádějí, že změkčovadla mohou zvýšit biologickou rozmanitost kůže s ekzémem.

Dalším zaměřením výzkumu je role střevního mikrobiomu.

7. Počasí / klima

Velkou roli v závažnosti ekzému hraje nepochybně klima. Studené a vlhké podnebí může způsobit, že se ekzém stane odolnějším vůči léčbě. Pravděpodobně pomůže udržet teplotu v celém domě. Odvlhčovače bývají prospěšnější pro astma než pro ekzémy, protože nízká vlhkost prostředí může pokožku dále vysušovat.

Stěhování do nového domu nebo nové oblasti může mít na ekzém příznivý nebo i škodlivý účinek.

Většina lidí zjistí, že jejich ekzém je lepší v letních měsících. Částečně je to dáno zvýšenou expozicí ultrafialovému světlu, které (přiměřeně) může mít na ekzémy příznivý vliv. Spálení sluncem není nikdy dobré, na to pamatujte! Malé procento ekzematiků zjišťuje, že slunce jejich ekzém zhoršuje a měli by se před sluněním co nejvíce chránit. Tomu se říká fotosenzitivní ekzém.

Většina lidí s ekzémem bude svědit a mít červenější kůži, když jim je horko. Udržování chladu v horkém prostředí pomocí ventilátoru nebo klimatizace a chladné sprchy nebo koupele vám pomohou.

Vyberte si oblečení a ložní prádlo z velmi jemných přírodních vláken, abyste snížili pocení a pomohli udržet pokožku v chladu. Vyhněte se podložce z hrubé vlny.

Sponzorováno

A jak to máte vy? Co je u vás spouštěč a příčina atopického ekzému? Budeme rádi za komentáře.

A dále si o ekzému přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva