Sponzorováno

Manuální lymfatická masáž (drenáž) – v čem vám prospěje? 4.91/5 (11)

Manuální lymfatická masážLymfatická drenáž spočívá v tlakové masáži, kterou se působí na řetězec lymfatických uzlin. Je to relativně nová metoda, své postavení si upevnila až v posledních desetiletích. V Americe a Austrálii byla tato technika po sérii studií obecně zavedena v rámci estetických terapií. Vychází z principu, že správně provedená masáž pozitivně ovlivňuje cirkulaci lymfy v těle mnohem účinněji, než jiné typy masáží.

Lymfatická drenáž je komplex manuálních technik používaných za účelem snadnějšího odstranění přebytečných tekutin, které lymfa současně s tím, jak prochází uzlinami, sbírá a čistí předtím, než se dostanou do krevního oběhu. Masáž také podporuje odstraňování škodlivých zbytků nahromaděných v tkáních v lymfatických kapilárách, odstraňuje lymfatickou stázi, stimuluje buňky imunitního systému a tak zvyšuje schopnost organismu bránit se proti různým infekcím.

Efekty lymfatické masáže

Lymfatická masáž má v oblasti estetické a terapeutické několik podstatných efektů, a to:

Protiedémový efekt

Stagnace krve v žilách způsobuje otoky, jejich příčinou může být i příliš velké množství chloridu sodného a vody v krvi. Takové opuchliny se zpravidla omezují na dolní a horní končetiny. Otoky, které vznikají z intoxikace, z problémů s játry a ledvinami, se zpočátku projevují na očních víčkách, holeních a nohách. Pak se mohou rozšířit i na ostatní části těla.

Hojivý efekt

Je možný kvůli obnově a zrychlení lymfatického toku. Hojení probíhá rychleji díky zvýšení počtu obnovujících se buněk a také díky odstranění dráždivých látek z postižené oblasti. Lymfatická masáž se doporučuje i v případě bércového vředu, při varixech (křečových žilách), proleženinách (dekubitů), jizvách nebo po jiných chirurgických zákrocích.

Efekt zvyšování imunity

Je jedním z nejdůležitějších lokálních efektů lymfatické masáže, který spočívá ve stimulaci tvorby protilátek. Dobré výsledky se dostavily v oblasti léčby akné a zánětu nosních dutin, mandlí a nosohltanu.

Regenerační efekt

Nastává díky zvýšení buněčného metabolismu na úrovni tkání, prostřednictvím obnovy rovnováhy vody v oteklých místech, ale také v dehydratovaných oblastech (suchá položka, loupání kůže).

Relaxační efekt

Je důsledkem toho, že techniky masáže jsou rytmické a pomalé. Z toho vyplývá i jejich relaxační účinek na svalstvo a celkový fyzický a psychický stav.

Stimulační efekt na úrovni mikrocirkulace

Masáž způsobuje i zlepšení okysličování tkání, které jinak představuje hlavní problém, pokud jde o prevenci a léčbu kuperózy (červených žilek) a celulitidy.

Sponzorováno

Podmínky při masáži jsou důležité

O tom, zda bude masáž úspěšná, hraje důležitou roli i příprava masážní místnosti:

 • musí být vyhřátá a plná vůně,
 • masážní lůžko musí být teplé, s prádlem na jedno použití,
 • osvětlení místnosti musí pocházet z nepřímého zdroje,
 • relaxační hudba nesmí být příliš hlasitá.

Doporučuje se absolvovat masáž hodinu po jídle. Kompletní ošetření trvá 75 až 90 minut, částečné jen 30 minut. Když má pacient lékařské doporučení (je astmatik, má vysoký krevní tlak nebo je po operaci), měla by se doba ošetření zkrátit na 15 minut.

Počet ošetření: jednou až dvakrát za týden, v sérii 10 – 12 návštěv, pak jeden měsíc pauza. U osob se zdravotními problémy je třeba respektovat pokyny lékaře nebo fyzioterapeuta.

Kontraindikace při lymfatické masáži

V zásadě neexistují žádné absolutní, ale jen relativní kontraindikace: bronchitické astma, ekzémy, srdeční a ledvinová nedostatečnost, hypertyreóza, tuberkulóza, zhoubné nádory.

Kdy lymfatická masáž pomůže?

 • ošetření horních končetin: zadržování tekutin, zejména v období před menstruací, alergické reakce, brnění a mravenčení končetin, poruchy periferní cirkulace, ztuhlost kloubů.
 • hrudník: vrací tkáním pružnost po porodu, hubnutí, chirurgickém liftingu, liposukci, snižuje napětí mléčných žláz v období před menstruací, předchází vzniku jizviček po těhotenství. Doporučuje se i po hubnutí, úrazu žeber, po pásovém oparu.
 • břicho: snižuje predmenštruálne napětí, které se projevuje bolestmi, předcházení vzniku jizviček, které se vytvářejí v důsledku kolísání hmotnosti, celulitidy a její léčby, nemocí vaječníků, dělohy a tlustého střeva.
 • oblast zad: relaxační a uvolňující účinek při artróze.
 • oblast beder a hýždí: snižuje napětí a stahy v neustále zatěžované skupině svalů, léčí neestetické projevy v této oblasti, stejně i otoky a celulitidu.

TIP: 11 tipů jak vyčistit lymfu a lymfatický systém

I pro omlazení

Jak jsme se právě dozvěděli, lymfatická masáž představuje nejen pomocníka při léčbě různých poruch organismu, ale zároveň i bezpečný a jistý prostředek v prevenci a udržení rovnováhy našeho organismu.

Omlazení a obnova, posílení a udržení celého lymfatického systému ve formě, k čemu všemu vám může lymfatická masáž pomoci, je tím nejlepším řešením, jak aktivovat imunitní systém, předcházet vzniku některých chorob a udržet tkáně v dobrém stavu.

TIP: Přečtěte si o benefitech lymfatické masáže

VIDEO: Lymfodrenáž celého těla

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Manuální lymfatická masáž (drenáž) – v čem vám prospěje?”

  1. […] celulitidou s otoky nebo s fibrózou, díky zesílení drenážních a obnovujících vlastností). Lymfatický a drenážní účinek se spojuje s účinkem na reflexi, protože je stimulován jak krevní tlak […]

  2. […] – klasická masáž spojená ošetření celého těla nebo jeho části vonnými oleji – lymfatická masáž (lymfodrenáž) – používá rytmické hnětení a zlepšuje tak tok tkáňového moku, zmírňuje otoky – […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva