Sponzorováno

20 nejlepších domácích metod léčby ekzému – takové babské rady na ekzém 4.78/5 (9)

Podívejte se na léčbu ekzému metodami našich babiček

Podívejte se na léčbu ekzému metodami našich babiček

Když se u vás objeví ekzém (nejběžnější typ je také známý jako atopická dermatitida), je těžké myslet na něco jiného. Červené, škaredé skvrny na pleti, které šíleně svědí – pak myslíte jen na to, jak se poškrábat.

Existuje vlastně nějaká domácí léčba ekzému, která může pomoci uklidnit vaši nešťastnou pokožku? Na to se podíváme v dnešním článku.

Babské rady na ekzém

Pamatujte, že neexistuje jediná nejlepší léčba ekzému. Ale několik přírodních způsobů léčby ekzému se ukázalo jako užitečné pro některé lidi – včetně kojenců, dětí a dospělých. Zde jsou některé k vyzkoušení.

Podívejte se na léčbu ekzému metodami našich babiček:

1. Promazávání kůže vepřovým sádlem

Vepřové sádlo naše babičky používaly nejen k promazávání ekzematické kůže. Své využití nacházelo i při léčbě nejrůznějších ran a popálenin. Vzhledem k tomu, že toto sádlo dokáže velmi dobře promastit pokožku, může krátkodobě pomoci od nepříjemného svědění. Samotný ekzém však vyléčit nedokáže. Ale na svědění dobré.

2. Promazávání kůže kvalitními rostlinými oleji

Pro ekzematickou pokožku se často doporučují různé speciální oleje, jako například kokosový či mandlový. U „kokosáku“ je však třeba zmínit, že je poměrně komedogenní a ucpává tedy póry. Z toho důvodu není vhodný pro použití na obličeji.

3. Koloidní ovesné vločky na ekzém

Koloidní ovesné vločky se nacházejí v různých koupelích a tělových mlékách. Mohou pomoci uklidnit zánět, který je běžný u ekzému. Koloidní ovesné vločky jsou uklidňující pro pokožku a opravdu užitečné pro některé lidi s ekzémem. Velmi je doporučuji vyzkoušet. Existuje i několik studií, které koloidní ovesné vločky na pleť velmi doporučují.

4. Kokosový olej

Kokosový olej je oblíbený pro vše od čištění zubů až po použití na vlasy. Je to dobrý hydratační přípravek pro pokožku se sklonem k ekzému? Je to možné.

Neexistují žádná data, která by ukazovala, že kokosový olej je lepší než jiné jemné zvlhčovače, ale může mít antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci. Pokud to zkusíte, vyberte si kvalitní, surový kokosový olej lisovaný za studena, který neobsahuje žádné další přísady. Více o použití kokosového oleje na ekzém jsme psali v tomto článku.

5. Kosmetická vazelína

I tato základní kosmetická surovina může být vynikajícím zvlhčovačem. Kosmetická vazelína při použití na ekzém může být velmi užitečná. Neštípe, dobře hydratuje a obvykle nezpůsobuje alergie. Abyste se vyhnuli mastnotě na oblečení, dejte jen tenkou vrstvu nanesenou na vlhkou pokožku. Vždy na vlhkou pokožku. Ideálně po koupání či sprchování.

6. Chladný obklad

Chladná, mokrá žínka aplikovaná na zanícenou pokožku může pomoci zmírnit bolest a svědění. Po aplikaci chladivého obkladu jemně vetřete do pokožky hydratační krém bez vůně.

7. U dětí zkuste rozptýlení

Jako rodič je tak lákavé říct (přikázat) svému dítěti, aby přestalo svědit. Místo toho, abyste dětem dávali příkaz, který nechtějí (nemohou) poslechnout, zkuste děti místo toho rozptýlit. Ať už jde o hraní na schovávanou, vyjížďku na kole nebo pečení cukroví – všechno, co můžete udělat, abyste děti zbavili svědění, je dobrá věc.

8. Vynechejte pěnu

Děti (a co si budeme nalhávat, i dospělí) milují bublinkové koupele, ale mohou být hodně agresivní na kůži. Vyhněte se bublinám a držte se jemného mýdla bez parfemace. Ano, možná budete mít problém přesvědčit své batole, aby se koupalo bez pěny. Ale zkuste mu místo toho přihodit novou hračku do vany.

9. Chraňte pokožku před poškrábáním

Škrábání svědivých ekzémových míst může vést k porušení kůže, která by se mohla později infikovat. Chcete-li chránit pokožku, udržujte nehty svého dítěte ostříhané nakrátko. Doporučuje také zakrýt svědivá místa volným oblečením, abyste se vyhnuli pokušení škrábat se.

10. Nedémonizujte potraviny

Někteří lidé zjistili, že některé potraviny, jako jsou mléčné výrobky, mohou u citlivých dětí vyvolat kožní problémy. To ale neznamená, že byste se měli jídlu úplně vyhýbat. Myšlení v tom se za posledních několik let změnilo.

Alergologové se nyní domnívají, že pokud odepřete potraviny dětem, které jsou na ně citlivé, je pravděpodobnější, že se u nich vyvinou horší alergie na tyto potraviny. Pokud máte podezření na potravinový spouštěč, zkuste si promluvit si s pediatrem nebo alergologem, než tu potravinu vyjmete z jídelníčku vašeho dítěte. Obecně se dá zvládnout ekzém, ale je těžší napravit těžkou alergii později v životě.

11. Aplikace jablečného octa (s tímto ale opatrně)

Jablečný ocet naše babičky používaly ke zklidnění popálenin a zánětu kůže, protože slouží jako přírodní dezinfekce. Používat lze jak samostatně, tak i zředěný v poměru 1:3 s vodou (více vody). Je však třeba upozornit na to, že jablečný ocet může pokožce ještě více ublížit a narušit její integritu. Rozhodně k němu nepřistupujte v případě, že je vaše pokožka popraskaná nebo dokonce krvácí.

Sponzorováno

12. Medové zábaly

Med je oblíbeným léčebným prostředkem našich babiček. Proto je velmi častou babskou radou aplikace medových zábalů na ekzémem postižená místa. V tomto ohledu je však třeba pamatovat na to, že atopici mají kůži velmi citlivou a často jsou i alergici. A protože med je silný alergen, může někdy napáchat mnohem více škody než užitku. Ze stejných důvodů nelze doporučit ani aplikaci česneku nebo cibule. Ale pokud vaše pleť není tolik citlivá, medový zábal zkuste.

13. Indulona

Nevyhazujte peníze za drahé masti, ale vyzkoušejte zřejmě naši nejslavnější mast s názvem Indulona. Mnoha lidem s ekzémem pomohlo časté natírání Indulónou. Ekzém natřete na noc a přes den natírejte tak, aby nikdy nebyla pokožka suchá. Je třeba se obrnit trpělivostí a natírat si ekzém i několik měsíců.

14. Brambory

Syrové brambory zbavíme slupky, nastrouháme najemno, zabalíme do gázy přiměřené množství (aby nám vznikl polštářek) a přiložíme na postižené místo. Ovineme gázou a nosíme 2 hodiny. Potom můžeme vyměnit novou gázu s bramborami.

15. Slanina

Má podobné účinky jako vepřové sádlo. Používáme ji v syrovém (neuzeném) stavu: Proti suché pleti, ekzému a šupinkám se doporučuje slaninový peeling – plátky slaniny potřeme malým množstvím sody bikarbony a potíráme postižená místa, dokud se šupinatá kůže neodstraní. Nepřitlačujeme. Naše pohyby musí být jemné. Po peelingu slaninu omyjeme v teplé vodě, osušíme kuchyňskou utěrkou a přiložíme na místa, která jsme předtím ošetřovali. Necháme minimálně čtvrthodinu působit a poté opláchneme vlažnou vodou s hydratačním mýdlem.

16. Okurka

Okurky obsahují velké množství vody a mají extrémně protizánětlivý účinek. Z tohoto důvodu to je dobrý nápad, dát si čas od času několik plátků okurky na postiženou kůži. Rapidně se sníží svědění.

17. Aloe Vera

Aloe vera je další přírodní alternativa pro léčbu ekzému. Podstatně snižuje suchost a svědění. Jen trochu gelu z rostlinky Aloe Vera, který i sami vymačkáte, může pomoci. Gel aplikujte na postižené místo na kůži. Pokud nevyužijete všechno, skladovat jej můžete klidně v chladničce a později opět použít.

18. Kurkuma

Má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Proto se nepoužívá pouze proti ekzému, ale také při mnoha dalších kožních onemocněních. Stačí smíchat prášek kurkumy a vodu. Pastu nechte poté působit na postižených oblastech kůže. Potom opláchněte vodou. Ale pozor, může zanechat skvrny na textiliích.

19. Zdravá výživa

Je třeba se co nejvíce vyhýbat potravinám s umělými přísadami a nasycenými tuky. Dokonce i rychlé občerstvení a sladkosti obsahují zdraví nevyhovující tuk. Kromě toho také zhoršují pokožku a mohou vést k ekzému. Namísto nich bychom měli konzumovat více ovoce, zeleniny a luštěnin. Rovněž se zaměřte také omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy především v listové zelenině a v rybách.

20. Životní styl, který nevede k ekzému

Existuje mnoho věcí, které lidé s ekzémem mohou udělat k podpoře zdraví pokožky a zmírnění příznaků, jako jsou:

  • koupání a sprchování ve vlažné, ne horké vodě
  • pokožku po koupání a sprchování utírat jemně ručníkem
  • aplikace hydratačního přípravku hned po koupání na „uzamčení“ vlhkosti
  • zvlhčovat tělo každý den dostatečným přísunem tekutin
  • nosit bavlnu a měkké tkaniny a vyhýbat se hrubým, škrábavým vláknům a těsnému oblečení
  • používejte jemné mýdlo nebo mycí prostředek bez mýdla při mytí
  • kde je to možné, vyhýbejte se rychlým změnám teploty a aktivitám, při kterých se velmi potíte
  • vědomě se vyhýbat jednotlivým spouštěčům ekzému
  • pomocí zvlhčovače v suchém nebo chladném počasí zvlhčovat pokoje
  • mít krátké nehty, aby nedošlo k poškrábání pokožky.

Léčba infikovaného ekzému

Existuje spousta věcí, které můžete doma vyzkoušet na zklidnění ekzému. Ale pokud je ekzém infikován, je nejlepší přenechat léčbu profesionálům.

Mezi příznaky infekce ekzému patří:

  • Horečka nebo zimnice.
  • Bolest nebo otok.
  • Slámově zbarvený strup.
  • Bílý výtok nebo hnis.
  • Zarudnutí, které se šíří nebo zhoršuje.

Pokud máte některý z těchto příznaků, nepokoušejte se již ekzém léčit doma. Navštivte lékaře, abyste mohli získat správnou léčbu.

Co radši na ekzém nezkoušet?

Na co si dát raději pozor a co už řešit s lékařem?

  • Masti a spreje proti svědění. Ne vždy jsou nějak škodlivé, ale je složité určit, která mast či sprej se dá na ekzém použít. U některých lidí mohou způsobit alergie. Proto se před jejich použitím raději poraďte s lékařem.
  • Éterické oleje. Esenciální oleje, včetně oleje z čajovníku, jsou často nabízeny jako přírodní léky na všechny druhy onemocnění. Ale neexistuje žádný důkaz, že některý z těchto olejů pomáhá s ekzémem. A u některých lidí se mohou vyvinout alergie na esenciální oleje, takže je nejlepší se jim vyhnout. Opět, rada lékaře nutná!
  • Rostliny. Rostliny jsou přirozené, takže musí být šetrné – ne? Ne nutně. Krémy s rostlinnými přísadami, jako je měsíček, mohou vyvolat alergie. Je lepší zvolit jemné zvlhčovače s malým množstvím přísad a bez přidané vůně.

TIP OD MAMINKY: Co nám moc pomohlo je mastička z konopím robátko, malá je už úplně čistá krásňoučká.

Sponzorováno

A jaké babské rady na ekzém znáte vy? Napište nám je do komentářů. Budeme moc rádi.

A dále si o ekzém přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva