Sponzorováno

Bílé skvrny na nehtech – tělo nám dává signály 4.89/5 (19)

Bílé skvrny na nehtech - tělo nám dává signályPodobně jako čáry na dlani nebo rysy obličeje, i nehty dokážou říct hodně o zdravotním stavu. Jak mají vypadat zdravé nehty? Nehet má být sytě slabě růžový, u kořene by se neměly nacházet záděry a povrch je ideální v hladkém stavu. Pokud vaše nehty splňují tyto atributy, můžete si poblahopřát k prognóze pevného zdraví. Nicméně znejistit vás mohou i občasné bílé skvrny, které nemají co dělat na nehtových lůžkách. Proč se tvoří a jak jim předejít? Pokud se toužíte zbavit tohoto nemilého problému, tak existuje mnoho účinných způsobů, jejichž výsledek vám vykouzlí úsměv na tváři.

Vznik bílých skvrn na nehtech

Bílé skvrny na nehtech, odborně nazývané leukonychie, se tvoří v každém věku, v každém ročním období a u obou pohlaví. Je několik příčin a názorů na jejich výskyt, které nejsou jednotné. Babičky nám často říkaly o chybějících vitaminech, s čím by mohla souviset teorie o nedostatku vápníku. Známé jsou i názory o stresu a nepřiměřeném vypětí, kdy bledne růžové zbarvení a sráží se do bílé skvrny. Ale co si myslí odborníci? Profesionálové z kosmetické branže odmítají tento názor a shodují se na reakci lůžka na možné zranění z minulosti. Skvrna se vytváří jako následek na bouchnutí či náraz a po jejich odrostlých by měly být nehty krásné a zdravé.

Pozor na úrazy!

Pokud se leukonychie projeví jako odezva na úraz po manikúře či pedikúře, tak původ jeho vzniku nám je ihned jasný. Jednoduše chraňte své nehty před jakýmikoli nežádoucími vlivy a poraněními. V tomto případě je skvrna jako kdyby modřinou na těle, čili zvýšená opatrnost je určitě na místě. Pokud věříte teorii o nedostatku vitamínů a minerálů, pak byste měli přehodnotit jídelníček a rozhodnout se pro speciální výživové doplňky.

Sponzorováno

Zpestření stravy o prospěšné suroviny vám nemůže uškodit, ale právě naopak. Vhodná strava pozitivně ovlivňuje nejen na poruchy jakými jsou bílé skvrny, ale také léčí lámavé nehty a jiné zdravotní problémy. Pravidelné udržování a péči o své tělo vám zajistí nejen nádherné nehty, ale také husté pevné vlasy či jemnou pokožku.

Bílé skvrny na nehtové ploténce způsobují drobné vzduchové bublinky uvízlé v nehtové ploténce. Obvykle jde o následek poranění nehtového lůžka. Může pomoci zinek a vápník.

Co když problém nemizí?

Vyzkoušeli jste už téměř všechno a nic nepomáhá? Bílé skvrny nejsou jen estetický problém. Pokud po vyzkoušení několika účinných způsobech projevy nemizí, nutná je návštěva lékaře. Při opakovaném vzniku nelze vyloučit ani signál organismu na nějaký zdravotní problém. Pokud se přidruží kožní příznaky nebo vypadávání vlasů, může jít o vážnější poruchu, která vyžaduje odbornou péči. Důležité je umístění skvrny na samotném nehtu a rovněž prst, na kterém se nachází. Podle toho může lékař určit diagnózu. Správný postup a předepsání doplňků výživy může skvrny poměrně brzy odstranit a nehty tak získají svoji původní podobu.

Jak se zbavit bílých skvrn na nehtech

 • Jezte vyváženě.
 • Udržujte své nehty bez prachu a nečistot.
 • Na úklid, praní, zahradnictví a pod používejte vždy rukavice.
 • Bílé skvrny ve tvaru půlměsíce jsou úplně normální. Pokud je chcete zamaskovat, nehty si nalakujte.
 • Musíte počkat, až vám nehty odrostou a pak budete moci bílé skvrny zastřihnout.

TIP: Nehty mluví o našem zdraví

Varování
Pokud se tyto skvrny u vás objevují opakovaně, zvyšte svou pozornost. Můžete trpět onemocněním ledvin nebo jater. Stává se to zřídka, ale možnost tu je. Proto je nutné se opakovaně se objevujícími skvrnami zabývat. Většinou za bílými skvrnami na nehtech stojí nutriční problém. Ne všechny skvrny jsou škodlivé, například bílé skvrny ve tvaru měsíce jsou zcela běžné a mohou se vyskytovat od narození.

TIP: Jak si udělat pedikúru svépomocí?

VIDEO: Blogerka radí jak na pěkné nehty

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Bílé skvrny na nehtech – tělo nám dává signály”

  1. Kamila Hulcová napsal:

   Mám stejný problém! Bílé skvrny na zubech mě dost trápí.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva