Sponzorováno

Histamin a jeho intolerance 4.94/5 (31)

Rajčata obsahují vyšší množství histaminu...

Rajčata obsahují vyšší množství histaminu…

Chronická únava, ucpaný nos, tvorba červených fleků na kůži (kopřivka). Napadlo by vás, že i za tím může být něco jako histaminová intolerance? Histaminu intolerance má podobné příznaky jako alergie, ale způsobuje problémy stejně jako potravinová intolerance. Nelze však považovat ani za jedno, ani za druhé. Někdy způsobuje velké problémy, jindy malé. Nezávisle na času a množství přijaté potravy. Proč? To si povíme v tomto článku.

Co je to vlastně histamin? Jeho pro i proti

Histamin je hormon a neurotransmiter produkovaný celou řadou buněk, zejména však bílými krvinkami (žírné buňky a bazofily) a nervovými buňkami.

K objevu histaminu přispěly britští vědci, kteří za něj dokonce dostali Nobelovu cenu za medicínu. Histamin je chemická látka, kterou vytváří tělo každého z nás. Kromě zajištění důležitých regulačních funkcí je i tzv. mediátorem. To znamená, že se podílí na přenosu signálů nezbytných pro život člověka. Záhadnost histaminu však spočívá v tom, že kromě vlastní tvorby ho přijímáme i v potravě. A právě tímto způsobem se jeho hladina zvyšuje.

Pokud tenké střevo neprodukuje dostatek aktivního enzymu diaminooxidáza, můžete mít problém. Tento střevní enzym totiž rozkládá biogenní aminy – histamin a brání tak jeho nadměrnému vstřebání do těla. Když je diaminoxidázy málo, dochází k toxickému účinku, který se projevuje v podobě nepříjemných zažívacích potíží, křečí, kožních reakcí, ale i rýmy a problémů s dýcháním.

HIT neboli histaminová intolerance

HIT neboli histaminová intolerance je stav, kdy díky nepoměru mezi přijatým a zpracovaným histaminem vznikají různé klinické potíže. Přirozeným „rozkladačem“ histaminu je již zmíněný enzym nacházející se v tenkém střevě – DAO (diaminooxidáza). Neodbouraný histamin putuje do krevního oběhu a způsobuje problémy.

Trvalá a přechodná hostaminová intolerance

Histamin se nachází právě v potravinách. Histaminová intolerance může být trvalá – trpí ní asi 2 procenta populace, nebo přechodná. Za přechodnou jsou zodpovědné potraviny s vysokým obsahem histaminu, ale i ty, které jsou spouštěčem jeho nadměrného uvolňování. Také se na ní podílí přísun látek blokujících funkčnost enzymu diaminooxidáza. Takovými jsou například některé léky proti kašli, antibiotika, ale i alkohol. Závažnost jednotlivých projevů histaminové intolerance závisí na aktivitě enzymu v tenkém střevě. Ta je různá, dokonce geneticky podmíněná. Věkem u některých lidí tato funkčnost klesá, dokonce častěji u žen než u mužů.

Projevy? Otoky, svědění až nespavost

Projevy a první příznaky histaminové intolerance jsou různé. Mezi nejtypičtější patří svědění, tvorba vyrážek, červených fleků na kůži, nadýmání, křeče a průjem. Kromě toho vás mohou překvapit i projevy, u kterých by vás ani nenapadlo, že jde o histaminovou intoleranci. Řadíme sem ucpaný nos, bolestivou menstruaci a některé případy migrény a chronické únavy. Většina příznaků se objeví ve velmi krátkém čase, zhruba do jedné hodiny, případně několika minut.

„Většina projevů HIT je primárních, to znamená, že jde o přímý účinek zvýšeného množství histaminu na organismus, některé jsou však sekundární. Organismus totiž reaguje na zvýšenou hladinu histaminu zvýšenou tvorbou adrenalinu a noradrenalinu, což může mít za následek paradoxní vzestup tlaku krve, zrychlenou činnost srdce a poruchy srdečního rytmu, také nervozitu, pocit vnitřního trasu a poruchy spánku“, soudí oslovený lékař.

Sponzorováno

Intenzita jednotlivých projevů se liší, protože obsah histaminu v některých potravinách je kolísavý, stejně jako funkčnost střevního enzymu diaminooxidázy. Zanedbaná léčba však může vyústit až do chronických stavů, u kterých je určení diagnózy již náročnější vzhledem ke specifičnosti příznaků. Napadlo by vás, že za nespavostí a únavou se může skrývat právě HIT?

Diagnóza není snadná

Není jednoduchá a patří do rukou specialisty. Ten umí na základě jednotlivých příznaků a laboratorního vyšetření určit zda jde opravdu o histaminovou intoleranci. V případě, že se vyloučí alergie a jiná onemocnění, může se přistoupit na vyšetření zaměřené na zjištění aktivity enzymu, který má za úkol histamin rozkládat. Stačí na to krevní obraz. Ale ani ten nemusí hned napoprvé odhalit příčinu, proto je třeba testy opakovat, případně je spojit s jinými odbornými vyšetřeními jako jsou dermatologické, gastroenterologické či neurologické.

Vyšetření u specialisty třeba absolvovat opakovaně

Kromě opakování vyšetření je vhodné provést eliminačně-expoziční a terapeutický test. Eliminace (nebo také eliminační dieta znamená vyloučení těch potravin, které obsahují zvýšené množství histaminu, vedou ke zpomalenému metabolismu, nebo k jeho zvýšenému vylučování. Pokud se příznaky ztratí a s opětovnou konzumací vyloučených potravin vrátí, je diagnóza histaminu intolerance stále pravděpodobnější.

Histamin v potravinách

Špatnou zprávou pro všechny gurmány je, že histamin se nachází právě v potravinách, nápojích a koření. V čerstvých je jeho obsah nejnižší, čím déle potraviny stojí, tím více histaminu obsahují. Platí to zejména u zralých sýrů či naloženém mase. Dokonce i v čerstvě ulovených rybách, které se hned nevyčistí od vnitřností, začne hladina histaminu poměrně rychle stoupat.

Jelikož výjimka potvrzuje pravidlo, jsou potraviny, které i v syrovém stavu běžně obsahují vyšší množství histaminu. Jsou to zejména rajčata, špenát, lilek a kuřecí maso. Další kapitolou jsou všechny konzervované či kvašené potraviny jako uzeniny, zelí, kyselé okurky, pivo, víno a sekty. Mnohé potraviny velké množství histaminu přímo neobsahují, ale zato způsobují jeho nadměrné vylučování. Sem patří citrusové ovoce, surový bílek, kynuté těsto, oříšky, luštěniny, ale také ochucovadla a konzervační látky.

Poslední skupinou jsou látky, které blokují správnou funkčnost střevního enzymu. Pokud nepočítáme alkohol, překvapením je kakao, čokoláda, černý i zelený čaj.

Doživotní dieta?

Vzhledem k množství nepovolených potravin a různé výjimky v jejich úpravě je histaminu dieta opravdu velmi náročná. Dosud se všechny HIT diagnózy řešily formou nízkohistamistaminove diety. To znamená příjem „povolených“ potravin a absolutní zákaz „nepovolených“. Hladina potřebného enzymu se však dá doplnit přípravkem ve formě čisté diaminooxidázy, který pomáhá zlepšit zpracování rizikových potravin v organismu. Na tuto diagnózu je třeba podle alergologů myslet, když se alergie nepotvrdí.

Kde si o histaminu přečíst víc?

VIDEO: Čo som dnes jedla #1 (HIT – histamínová intolerancia)

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Histamin a jeho intolerance”

  1. Lighter Jan napsal:

   Jen si tak říkám, že se celý život léčím na něco jiného. Doktoři tomu říkali atopický ekzém, astma, alergie, chronický únavový syndrom, atd…A mám všechny příznaky a hlavně stejné zkušenosti jako se popisují v článcích o „HIT“. Nevěřte doktorům, žádný nechtěl nikdy zjistit příčinu, co mi je, naprosto jim stačí jistota „věčné péče o pacienty (i když neúčinné, to je jedno!), protože věčně ziskové“, neboli čím víc pacientů, tím více peněz pro doktory. Ze zdravých lidí neplynou zisky, ne? Vyléčit pacienta je zásadní ekonomická chyba!Vždyť žijeme v kapitalismu.

   • Milan napsal:

    Jeto více jak dva roky, kdy jsem se odhodlal jít k ošetřující lékařce s bolestma pod levým podžebřím.
    „Jo vážený pane, uvědomte si, že už nejste nejmladší. Teď už budou bolístky letama přibývat. Tak si zvykejte!“
    A opravdu měsíc co měsíc to bylo horší. Nakonec jsem vyměnil ošetřující lékařku a ještě, že jsem to udělal. I rychlá mě jednou s bolestma odvezla. To mě také lékařka v Praze nechala hospitalizovat na 3 dny. Hadice horem i spodem, ale nic Jen mě rozhodili cukr na 30,2, protože jsem jako cukrovkář nedostal dva dny najíst. A tak jsem musel zase do nemocnice na srovnání. Nakonec vyšetřenín krve mě na Histamin přišel můj lékař na Gastro. Ale stejně trpím jako pes každé ráno a někdy celé dopoledne. Někdy ty stavy jsou něco šíleného.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva