Obsah článku
Co je třeba udělat, aby nám klouby bez problémů a hlavně bez bolesti sloužily do vysokého věku? Mrkněte na několik našich tipů v našem článku.
Pozor na dlouhodobé stání a sezení
Kloubům neprospívá dlouhodobé stání, sezení a polohy, které jsou pro tělo nepřirozené. Proto je důležité dělat si při práci pravidelné přestávky a projít se, popřípadě se několik minut věnovat jednoduchým strečinkové cvikům. Podstatnou roli hraje i správné držení těla a správné sezení.
Důležitý je nejen vápník, ale i vitamíny D a K
Kromě toho, že je vápník základem kostí a zubů, má v těle i další funkce. Je považován za ochránce před vznikem zánětu a bolesti kloubů. Nachází se v mléčných výrobcích, pohance, máku, sezamových a slunečnicových semínkách, tmavé listové zelenině, lososu, mandlích atd.
K tomu, aby se vápník v organismu dobře vstřebával, potřebuje vitaminy D a K. Déčko si naše tělo dokáže vyprodukovat samo za pomoci slunečního záření, ale nachází se také v potravinách jako žloutky, tučné ryby a do některých potravin ho přidávají výrobci. Vitamin K je zastoupen v tmavé listové zelenině, fazolích, vajíčkách, kopřivě a v mnoha dalších.
Pravidelně sportujte
Pravidelný pohyb je klíčový pro udržení funkce, tedy pohyblivosti kloubů. Klouby jsou lépe vyživovány, zpevňují se kloubové vaziva a posilují se svaly, které kloub chrání. Jakýkoliv přiměřený pohyb se počítá. Vhodné je například plavání, cyklistika, jóga nebo pilates. Naopak, kloubem neprospívají prudké otřesy. Pokud například běháte, volte travnatý terén a ne asfalt.
Zkuste také super sport Nordic Walking.
Sponzorováno
Jezte kvalitní proteiny
Donedávna bylo za hlavní zdroje bílkovin považováno maso, mléko a vajíčka. Jenže čerpat je lze i z mnoha rostlinných zdrojů. Na proteiny je bohatá quinoa, mungo fazole, čočka, sojové mléko, hrášek nebo brokolice.
Zbavte se přebytečných kil
S obezitou a nadváhou se spojuje množství zdravotních problémů. Mimo jiné trpí i klouby a to hlavně kyčelní a kolenní, které musí nést nepřiměřenou zátěž.
Nepodceňujte význam zdravých tuků
Nenasycené mastné kyseliny a to hlavně omega-3 zdravé tuky mají protizánětlivý účinek. Prospívají kloubům a chrání je před nemocemi. Kde je najdete? Zastoupeny jsou v tučných rybách, jako například lososu, tuňákovi, makrele, ale také v různých druzích ořechů a semínek. Popřípadě můžete sáhnout po výživových doplňcích. Výborný je rybí tuk, lněný olej či olej z ořechu královského.
Naordinujte si antioxidanty
Antioxidanty chrání buňky před volnými radikály. Co se týče zdraví kloubů, význam mají hlavně vitaminy C, E a selen. Vitamin C je bohatě zastoupen v ovoci a zelenině.
Éčko se nachází hlavně v obilných klíčcích, ořechách, zelené listové zelenině a celých zrnech. Selen má své zastoupení v rybách, ořechách, vnitřnostech, obilovinách, vajíčkách a mase.
Glukosamin a chondroitin
Za problémy s klouby se může skrývat neschopnost těla vytvářet si dostatečné množství glukosaminu a chondroitinu. Glukosamin se podílí na obnovení poškozené kloubní chrupavky a přináší úlevu i při jiných kloubních onemocněních.
Zlepšuje funkci kloubu a zmírňuje bolest. Chondroitin jako součást chrupavky má protizánětlivé účinky a kloub chrání před poškozením. Obsahují je různé výživové doplňky pro zdravé klouby.
Dopřejte si ananas
Bromelin je enzym, který má schopnost snižovat otoky již zanícených tkání. Pokud trpíte artritidou (zánětlivé onemocnění kloubů), měli byste pravidelně jíst ananas.
A dále si přečtěte
VIDEO: Jak na bolest kloubů. Cviky na klouby.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Klouby - problémy a zdraví
Přečtěte si také naše další články