Sponzorováno

Homeopatika při porodu – mohou vám velmi pomoci 4.83/5 (6)

Vyhledáte pomoc homeopatik při porodu také vy?

Vyhledáte pomoc homeopatik při porodu také vy?

Utišit bolest a povzbudit kontrakce se dá i bez chemie. A bez vedlejších příznaků! Odmítáte do sebe při porodu „nalít“ kopu farmaceutik, ale nechcete v případě problémů nic nechat náhodě? Spolehněte se na homeopatii. Dokáže vám udělat podobnou službu jako epidurál nebo syntetický oxytocin, ale na rozdíl od nich nijak neuškodí vám ani miminku. „Těhotenství a porod jsou fyziologické období, tedy neuplatňujeme léčbu samotnou, ale při komplikacích je často velmi vděčné použití homeopatik o to dříve, že v těchto obdobích, podobně jako během kojení, jsou mnohé chemické léky kontraindikováno,“ říká homeopatický lékař.

Ne na vlastní pěst

Rozjet se hned do lékárny vám však příliš nepomůže. Je sice pár preventivních homeopatických léků speciálně na porod, ale to neznamená, že budou vhodné i při tom vašem. „Předpis homeopatických preparátů má svá pravidla a mezi prvními je pravidlo podobnosti mezi známým obrazem léku a souborem symptomů, které pozorujeme na pacientovi. Co se týče osvědčených indikací, homeopatika podáváme v nízkých dávkách a s častějším opakováním,“ vysvětluje odborník. To znamená, že úplně jiný lék budete potřebovat, pokud trpíte nesnesitelnými bolestmi, jiný, pokud porod nepostupuje nebo trpíte jinými příznaky jako chlad, teplo, přecitlivělost na vjemy. Výběr léku závisí také na tom, jak porod zvládá vaše psychika: jste agresivní, podrážděná nebo spíše apatická a ospalá? Nedá se tedy říci, že ta a ta lahvička vám pomůže perfektně a bezbolestně odrodit. Důležitější je, jaké konkrétní příznaky nastoupí a se kterými léky souvisejí. Při komplikacích však doktor doporučuje osvědčené homeopatika.

„Pro usnadnění porodu při rigiditě děložního čípku známe několik velkých pomocníků, mezi které patří Gelsemium, Caulophyllum, Cimicifuga, při nadměrném krvácení Phosphorus a základní lék na jakékoli trauma je Arnica.“ V každém případě platí, že ten nejvhodnější lék vám může naordinovat jen zkušený homeopat, proto se raději na „ověřené“ recepty z internetu nespoléhejte.

Miminko neohrozíte

Oproti standardním koktejlům, které do maminek a miminek v porodních sálech s oblibou dávkují, si při homeopatických lécích můžete být jistá, že drobečkovi neublíží a vám nezkomplikují porod. „Homeopatika předepsané v souladu s pravidly, zejména dávce léku a četnosti jeho podávání v závislosti na přetrvávajícího problému, jsou bezpečné a nehrozí žádné poškození v souvislosti s podaným homeopatik. Samozřejmě, informaci z homeopatika registruje i organismus dítěte. Zde však platí obecné pravidlo, pokud je informace užitečná, pomůže. A v případě, že organizmus ji nepotřebuje, nic se nestane, čili informace zůstane nevyužitá,“ ujišťuje odborník.

V praxi je to někdy problém

V porodním sále, kde je často problém respektovat základní potřeby rodiček i miminek, však můžete narazit na problém. Pokud nerodíte právě v pokrokovější porodnici, z „oháněním“ se homeopatiky vás může personál vysmát. Na jedné straně by měl přitom lék odpovídat vašemu rozpoložení, na druhé vám ho nemůže podat kdokoliv. „Ideální je lék předepsat až na vzniklý problém. Souvisí to se základním pravidlem podobnosti. Zde je pak třeba, aby byl v sále někdo, kdo umí správně homeopatikum podat. Nejlepší by byla přítomnost homeopata spolupracujícího při porodu. v Česku to však, bohužel, není běžná praxe,“ konstatuje lékař. Zůstávají vám tedy tři možnosti: „objednáte“ si porodníka, který využívá i homeopatii, nebo se vám podaří do sálu propašovat homeopatka jako doprovázející osobu při porodu, případně se spolehnete na užívání homeopatik ještě před porodem.

Sponzorováno

TIP: Co si vzít sebou do porodnice?

Začněte už v těhotenství

Klidnému a bezproblémovému průběhu porodu pomůže i to, v jaké pohodě se na něj připravujete a jak prožíváte samotné těhotenství. Pokud se harmonicky nastavíte už předem, je dost možné, že porod půjde bez jakýchkoliv komplikací i bez léků v sále. „Pokud má žena již z období před těhotenstvím nalezen správný lék, obvykle nebude potřebovat nějaký nový, stačí ho opakovat v intervalech, které si určí sám organismus. Nejčastějšími léky, které se ordinují na psychické změny v období těhotenství, bývají Pulsatilla, Sepia, Lachesis a některé další. Na těhotenskou nevolnost známe kolem 80 léků. Nevolnost až zvracení zapříčiněné pachy můžeme vyléčit léky jako Colchicum nebo Sepia. Nadměrné slinění výborně reaguje na lék IPEC. Vážnější komplikace v podobě rozestupu stydké spony dokáže ve většině případů ovlivnit lék vyrobený z rostlinky Trilium pendulum,“ vyjmenovává lékař.

TIP: Mohou homeopatika pomoci při alergii?

Na co účinkuje homeopatie:

  • nesnesitelné bolesti
  • nedostatečné kontrakce
  • nadměrné krvácení při porodu
  • časté nucení na močení
  • nepříjemná nálada až agresivita
  • silné pocení
  • úzkost, strach, panika
  • plačtivost až hysterie
  • smutek, deprese
  • bolest hlavy
  • přecitlivělost na vjemy, zvuky, světlo, pachy
  • slabost až pocit na omdlení
  • ochromení, paralyzaci
  • ospalost, nezájem, apatie

I po porodu

Homeopatie zná i léky k léčbě poporodních zranění, po nástřihu nebo natržení hráze, při velkém krvácení, pro obnovu močení, při císařském řezu, také na podporu kojení, zánětu mléčné žlázy či nedostatku spánku.

Shrňme si to

Otázka, zda mohou homeopatika pomoci při porodu, je stále předmětem debaty a není jednoznačně prokázáno, že homeopatické léčby mají významný účinek při zmírnění bolesti nebo urychlení procesu porodu. Homeopatie je alternativní léčebný přístup, který se spoléhá na přírodní látky v silně zředěné formě s cílem podpořit samoléčebné schopnosti těla.

Některé ženy mohou mít pozitivní zkušenosti s homeopatickými přípravky během těhotenství a porodu, zatímco jiné nemusí zaznamenat žádný významný účinek. Je důležité mít na paměti několik faktorů:

Bezpečnost: Některé homeopatické přípravky jsou považovány za bezpečné, ale je důležité konzultovat jakýkoli způsob léčby s lékařem nebo porodní asistentkou. Některé látky v homeopatických přípravcích by mohly mít negativní interakce s jinými léky nebo mít nežádoucí účinky.

Individuální reakce: Účinek homeopatických přípravků může být silně ovlivněn individuální reakcí každé ženy. To, co může jedné ženě pomoci, nemusí nutně pomoci jiné.

Evidentní důkazy: Vědecká komunita vyjadřuje značné pochybnosti ohledně účinnosti homeopatie, protože mnoho studií nedokázalo prokázat konzistentní a měřitelný účinek nad placebem.

Pokud uvažujete o použití homeopatických přípravků během těhotenství a porodu, měli byste konzultovat své plány s odborníkem na zdravotní péči, jako je váš lékař nebo porodní asistentka. Důležité je, aby vaše volby byly informované, zvláště pokud jde o důležitou etapu jako je porod.

Kam dál? Co dále přečíst?

Přečtěte si také toto:

VIDEO: Jak na bezbolestný porod?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva