Sponzorováno

Klouby a jejich správná výživa – co jíst? 4.8/5 (25)

Co jíst pro správnou výživu kloubů?

Co jíst pro správnou výživu kloubů?

Potrava je pro naše tělo zdrojem látek potřebných pro stavbu organismu a jeho fungování. Zpracování stravy v trávicím systému – látková přeměna, metabolismus – to je mimořádně komplikovaný fyzikálně-chemický proces. Jeho výsledkem je chemická přeměna a transport získaných látek pro stavbu těla a jeho regeneraci, jakož i vytvoření energie využitelné v buňkách. Zní to složitě, že? Ale nemusí to tak být.

Co mi chutná, to mi pomáhá? Bohužel ne…

Častým jevem dnešních dnů je obezita. Kromě kardiovaskulárních onemocnění podmiňuje i bolesti kloubů a snižuje mobilitu člověka. I toto může být výsledek přijímání stravy, která chutná. Mnozí obézní lidé bývají podvyživení. Zní to absurdně? Ano, ale je to fakt. Chybí jim totiž důležité vitamíny, stopové prvky a látky potřebné pro správné a zdravé fungování těla.

Lidské tělo získává potřebné látky při zpracování tuků, cukrů a bílkovin. Následnou metabolizací produkuje energii a živiny potřebné pro buňky. Složení potravy přímo ovlivňuje naše zdraví a kvalitu života. U nevyvážené stravy vzniká riziko slabé, až nedostatečné výživy organismu. Redukce hmotnosti je pozitivním průvodním znakem úpravy jídelníčku.

Jak „nakrmit“ vaše klouby, chrupavky a šlachy?

Aby se klouby mohly dobře a bezbolestně hýbat, musí být fit. Stejně tak i šlachy, chrupavky a kosti.

Kloub je složen z chrupavky, pouzdra a vazů. Odlišují se svou úlohou při vytváření pohybu a zároveň i svou strukturou. Jednotlivá vlákna a buňky, z nichž jsou složeny, vyžadují různé výživné látky pro posílení. Ve stručnosti však můžeme říci, že kolagen, vitamin C a D, vápník a hořčík jsou nezbytné pro bezbolestný pohyb. Pamatujte, že kloubní chrupavky mají velmi omezenou schopnost regenerovat se. Dopřejte jim koktejl výživných látek, aby byly pevné a nepoškozovaly se.

1. Kolagen

Kolagen je hlavní bílkovinou kloubů a elastické chrupavky. Je to nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Zpevňuje a spojuje tkáně, zároveň jim dodává pružnost a pevnost.

2. Kyselina hyaluronová

Synoviální tekutina jako mazivo kloubů je vytvořena zejména z kyseliny hyaluronové. Čím je vyšší její koncentrace, tím je vyšší odolnost chrupavky a její elasticita.

3. Vitamín C

Vitamin C přispívá k celkové odolnosti organismu, a zároveň i k udržení zdravých kloubů.

4. Vitamín D

Vitamin D je nezbytný pro hustotu kosti a zdraví chrupu, udržuje minerální rovnováhu mezi vápníkem a fosforem.

5. Omega-3 mastné kyseliny

Pokud trpíte bolestmi kloubů, problém může být například v nedostatku omega-3 mastných kyselin. Ty se nacházejí v rostlinné stravě či mořských produktech. Obsahuje je například losos, sardinky, tuňák, pstruh, vlašské ořechy, mandle a lněná semínka.

Protizánětlivými účinky se mohou pochlubit olivový olej, zázvor či kurkuma.

Sponzorováno

Pamatujte – prevence je levnější než léčba

O prevenci posloucháte a čtete často. Přibývajícím časem naše tělo stárne. Podle stupně námahy se opotřebovávají i klouby jako součást pohybového aparátu. Existuje několik jednoduchých triků, jak se udržet v kondici – zdravá životospráva je jedním z nich. Zvýšená fyzická aktivita, snížení hmotnosti, dostatečný pitný režim a užívání speciálních potravinových doplňků, jsou další klíče k udržení kloubů a šlach v dobré kondici.

A několik rad na závěr

 1. Zdravá životospráva a pravidelný pohyb dělají vašim kloubům moc dobře.
 2. Správné funkci kloubů nejvíce pomáhá dostatek kolagenu, vápníku, hořčíku a vitamínů C a D. Významnými zdroji těchto složek potravy jsou například broskve, citrusové plody, papája, kiwi, brokolice, kapusta, rybí játra, olej z tresčích jater, vaječný žloutek, červené mořské řasy, pohanka, hrášek, špenát, dýně, mléko, sýry, sója, mandle, ořechy, pšeničné klíčky, obilí, rýže, banány, droždí, mořská sůl, kakao.
 3. Zejména sportovci, střední a starší generace jakož i lidé v zátěži by měli svou stravu doplnit o speciální výživové doplňky s kolagenem a vitamínem C.
 4. Zvyšte příjem vápníku a vitaminu D a K. Na to by měli myslet zejména těhotné ženy a lidé s nadměrnou fyzickou zátěží, ať už v práci, nebo při sportu.
 5. Dodržujte pitný režim. Málo vody způsobuje zvýšenou únavu, poruchu ledvin, ale i bolest kloubů. Nejvhodnější je čistá voda.
 6. Dámy, podpatky noste opravdu jen výjimečně. Vysoké podpatky mění těžiště celého trupu a neúměrně přetěžují přední část nohy. Je důležité typy obuvi často střídat a věnovat pozornost i správně modelované stélce na podporu klenby.
 7. Nepodceňujte vzniklá zranění. Pokud si zraníte klouby, nepodceňujte to. Úraz může přejít do nevratné traumatické změny, například do osteoartrózy.

Jak jíst pro zdravé klouby?

A ještě připojíme několik doporučení pro stravování pro zdravé klouby:

 • Ideální je jíst 4-5x denně ovoce a zeleninu.
 • Upřednostněte čerstvé domácí sezónní produkty.
 • Tepelně upravujte potraviny tak, aby neztrácely výživné látky, přičemž minimálně polovinu denní stravy by měla tvořit syrová strava.
 • Alespoň 2-3x týdně jezte mořské ryby.
 • Vypijte během dne dva až tři litry tekutin (ideálně vody).
 • Omezte jídla z bílé mouky, s obsahem cukru a průmyslově zpracované polotovary.
 • Z olejů používejte rostlinné za studena lisované s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin, například Omega-3.
 • Omezte na minimum pití kávy.
 • Snižte příjem bílkovin z masa a uzenin.
 • Dbejte na bohatý přísun vitamínů, které působí jako antioxidanty (A, C, E, kyselina listová).

Co jíte pro zdravé a pevné klouby vy?

Co si dále o kloubech ještě přečíst?

VIDEO: Zdravé klouby – jak na ně?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Klouby a jejich správná výživa – co jíst?”

 1. Matej napsal:

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ako vplývaú bílkoviny z uzenin na naše kĺby. Ďakujem.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva